Anoreksi


 • Klasifikimi i anoreksi
 • Faktorët e rrezikut për anoreksi
 • Simptomet e anorexia nervosa
 • Ndryshimet fiziologjike gjatë refuzimit të vazhdueshëm të ushqimit
 • Trajtimi i anorexia nervosa
 • Prognoza e anoreksi

Anoreksi (në Greqisht - nuk ka oreks, një - një parashtesë negative, orexis - oreksi) - një sëmundje karakterizohet nga çrregullimi i qendrës së ushqimit të trurit dhe është manifestuar mungesë e oreksit, refuzimin e ushqimit.

Rreziku i lartë i anoreksi është karakteristika specifike të sëmundjes.

 • Anoreksi - një sëmundje me vdekshmëri të lartë - vranë 20% e numrit të përgjithshëm të pacientëve. Për më tepër, më shumë se gjysma e vdekjeve janë rezultat i vetëvrasjes si shkaku i vdekjes natyrale anoreksiki kryesisht për shkak të dështimit të zemrës është lodhje totale.
 • Pothuajse 15% e grave që admironte dietë dhe humbje peshe, provojnë veten në zhvillimin e çrregullim ngulët-maniakal dhe anoreksi, shumicën anoreksikov - adoleshentëve dhe vajzave të reja. Anoreksi dhe bulimia - problemi i modeleve profesionale, këto sëmundje të prekur 72% të vajzave që konkurrojnë në catwalk.
 • Anoreksi mund të shkaktohet duke marrë medikamente të caktuara, veçanërisht në doza të tepërta.
 • Ashtu si alkolikët dhe drogës, pacientët me anoreksi nuk e njohin veten e tyre në prani të ose shkelje dhe nuk e perceptojnë seriozitetin e sëmundjes së tyre.

Klasifikimi i anoreksi


Anoreksi është klasifikuar sipas mekanizmit të ngjarjes:

 • anoreksi neurotik (emocionet negative të stimuluar lëvore overexcited);
 • anoreksi nervore (stimujt e forta të tilla si dhimbje, pengojnë qendër nervore në korteksin e trurit përgjegjëse për oreksit)
 • neuro-psikologjik apo kakeksise nervor anoreksi (refuzimi për të ngrënë për shkak të një çrregullim mendor - depresioni, sindroma skizofrenia çrregullim i pandreqshëm, ide mbivlerësuar e humbje peshe).

Gjithashtu anoreksi mund të shkaktohet nga dështimi i hipotalamusi në fëmijët dhe sindromi Kanner.

Faktorët e rrezikut për anoreksi

Prania e sëmundjeve të ndryshme kronike të organeve dhe sistemeve të mund të kontribuojnë në anoreksi. Këto janë:

 • çrregullime endokrine (hipofizës, dështimi hipotalamusi, hypothyroidism, etj);
 • sëmundje e sistemit tretës (gastrit, pancreatitis, hepatiti dhe ceroza, apendiksit);
 • dështim kronik renal;
 • Tumor malinje;
 • dhimbje kronike të ndonjë etiologji;
 • hipertermia zgjatur (për shkak të infeksioneve kronike ose çrregullime metabolike);
 • sëmundje e dhëmbëve.

Anoreksi iatrogjenike mund të rezultojë nga duke marrë drogë që veprojnë në sistemin qendror nervor, ilaqet kundër depresionit ose qetësuesit, abuzimit të narkoticheskimy dhe qetësuesve, amfetaminë dhe kafeinë.

Fëmijët e vegjël anoreksi mund të shkaktohet nga shkelje të rregullave dhe të ushqyerit, overfeeding vazhdueshme.

Mesme më e zakonshme e femrave (në shumicën - vajzat e reja) nervosa anoreksi.

Efekti i kombinuar i frikës nga trashje dhe vetëbesim të ulët në mënyrë të konsiderueshme promovon ushqim neveri refuzimin psikologjike kokëfortë për të përdorur atë.

Subconsciously anoreksi bëhet mënyra më e qartë për të hequr qafe nga frika e humbjes së peshës të tepërt dhe atraktivitetin. Të prirur për të paqëndrueshmërisë psikikë adoleshente kap idenë e humbjes së peshës si mbivlerësuar, dhe ajo humbet ndjenjën e realitetit pushon të perceptojnë në mënyrë kritike veten dhe shëndetin e tyre. Girl anoreksiki mundet në mungesën e dukshme të peshës trupore deri për të përfunduar lodhje, konsiderojnë veten yndyrë dhe për të mbajtur fryrje trup ushqyesve të nevojshme. Nganjëherë pacientët janë të vetëdijshëm për lodhje të tyre, por Testimi frika nënndërgjegjeshëm e të ngrënit, kjo nuk mund të tejkalohen.

Për ciklin anorexia vicioz - mungesa e ushqyesve të pengojnë qendrat e trurit përgjegjëse për rregullimin e oreksit dhe trup pushon për të kërkuar ajo ka nevojë substancë.

Çrregullimet ushqyese, të cilat përfshijnë anoreksi - një e sëmundjes më të zakonshme psikologjike për shkak se shumë njerëz e përdorin për të përmbushur mbushje instinkt si lartësim mungojnë emocionet pozitive. Ushqimi është e vetmja mënyrë për të marrë përfitime psikologjike, ai është akuzuar gjithashtu për dështimet psikologjike, bien në tjetër ekstreme - refuzimi për të ngrënë.

Sjellja në anorexia nervosa mund të jenë të dy llojeve (dhe i njëjti person mund të veprojë dy mënyra në kohë të ndryshme):

 • i fortë, dashur, dietë të rreptë, postimet, metodat e ndryshme të agjërimit;
 • në sfondin e përpjekjeve për të rregulluar overeating ushqim konfiskimet e pakontrolluara të ndodhë (bulimia), e ndjekur nga stimulimi pastrim (të vjella, enemas).

Në mënyrë tipike, ushtrim i tepërt praktikuar deri atëherë, deri sa ju të zhvilloni dobësi të muskujve.

Simptomet e anorexia nervosa

Manifestimet e sjelljes hahet:

 • Dëshira ngulët për të humbur peshë, përkundër dështimit (ose normalitet) peshe;
 • fatfobiya (frika obsesive e trashje, plotësia);
 • obsessions, që lidhen me ushqimin, kalorive fanatikë të numërimit, duke e ngushtuar nga interesat dhe të përqëndrohet tyre në çështjet e humbjes së peshës;
 • Refuzimi i rregullt i ushqimeve, mungesa e oreksit apo ngrënies motivuara e fundit, duke kufizuar numrin e saj (Argumenti - "I ushqyer (a)");
 • transformuar vakte në ritual, sidomos përçapje të plotë (përtypet ndonjëherë nuk gëlltitjes), që shërbejnë pjesë të vogla, prerja në copa të vogla;
 • shmangur aktivitete të lidhura me marrjen e siklet Shkruaj psikologjike pasi të hahet.

Simptoma të tjera të sjelljes:

 • Dëshira për rritjen e aktivitetit fizik, acarim, nëse nuk shkojnë për të kryer ushtrime me bllokimet;
 • zgjedhje e preferuar e rrobave të bollshme të varura (Për të fshehur peshën tuaj imagjinare);
 • hard, fanatik, jo të aftë për të menduarit fleksibël, agresiv në mbrojtjen e besimet e tyre;
 • tendencë për të shmangur vetminë e shoqërisë.

Shtet mendor:

 • depresioni mendor, depresioni, apati, ul aftësinë për t'u përqëndruar, aftësinë për të punuar, kujdesur për veten e tyre, problemet e tyre Obsession, pakënaqësinë, pamjen e tyre dhe suksesin e tyre në humbje peshe;
 • shpesh - paqëndrueshmëri psikologjike, pagjumësi;
 • një ndjenjë e humbjes së kontrollit mbi jetën e tyre, pamundësia për detyrë aktive, pa dobi;
 • anoreksiki nuk mendoj se ai është i sëmurë, nuk pranon trajtimin e nevojshëm uporstvuet për të shmangur ushqimin;

Manifestime fiziologjike

 • pesha e trupit në mënyrë të konsiderueshme (më shumë se 30%) nën normën e moshës;
 • dobësi, marramendje, tendencë i dobët për të shpeshtë;
 • rritja e hollë dhe të butë flokëve vellus mbi trupin;
 • reduktim në aktivitetin seksual të femrave cikël menstrual derisa amenorrhea dhe anovulation;
 • qarkullim të dobët dhe, rrjedhimisht, ndjenja e vazhdueshme e ftohtë.

Ndryshimet fiziologjike gjatë refuzimit të vazhdueshëm të ushqimit

Rezultat i mungesës së marrjes afatgjatë të ushqyesve thelbësore është kequshqyerja, dhe kakeksise - një kusht fiziologjik karakterizohet nga lodhje të rëndë.

Simptomet e cachexia, bradycardia (Ngadalësia e zemrës) dhe hipotension të rëndë, i zbehtë lëkurën me cianozë apikal (këpucë me majë synyt, maja e hundës), hipotermi, duart dhe këmbët janë të ftohtë në të prekur, janë të prirur për rritjen e ndjeshmërisë ndaj temperaturave të ulëta. Lëkurë Tipike thatë dhe reduktimin elasticitetin e tij. Gjithë trupi duket flokët e butë dhe gjobë vellus, ndërsa kreu i flokëve bëhet e thatë dhe i brishtë, humbje e flokëve fillon.

Yndyrë nënlëkurës është pothuajse inekzistente, fillon atrofi e indeve të muskujve, ndryshimet degjenerative të organeve të brendshme. Në gratë zhvillojnë amenorrhea.

Nuk mund të jetë ënjtje, gjakderdhje, shpesh zhvillimin psychopathy, në raste të avancuara shqetësim të rëndë të metabolizmit-ujë kripë që çon në dështim të zemrës.

Trajtimi i anorexia nervosa

Shtetet kufitare në anoreksikov zakonisht shkaktohet nga çrregullime të thella patologjike e homeostasis, kështu emergjente për personat e pranuar me simptomat e dështimit akut të zemrës në mënyrë të konsiderueshme boshatisje është korrigjim i statusit fluide dhe electrolyte, rivendosjen e bilancit jonik (rimëkëmbjen në serum kalium). Cakto minerale dhe vitamina, ushqim kalori që janë të larta në proteina. Në rast të refuzimit të ushqimit - të ushqyerit parenteral.

Megjithatë, këto masa të korrigjuar efektet, por nuk zhdukin arsye psikologjike, nuk kuruar vetë anoreksi. Për të filluar psikoterapi duhet të dorëzohen për të pacientit të mbyllur seriozitetin e sëmundjes dhe nevojën për të bindur trajtim. Pjesa më e vështirë është anoreksiki besimi në prani të sëmundjes së tij mendore dhe nevojën për trajtim. Pacienti duhet vullnetarisht të marrë masa për trajtimin e anoreksi, terapi të detyruar mund të jetë i paefektshëm dhe thjesht e pamundur.

Në shumicën e rasteve (pa llogaritur fazat e hershme, pa e shprehur lodhje) anoreksi trajtohet në spital, detyra e parë është të rivendosë peshë normale të trupit dhe metabolizmit. Liria e veprimit dhe lëvizjes në spital për anoreksikov stimuj shumë të kufizuara dhe shtesë në formë të ecur, duke u takuar me miqtë dhe familjen merrni të sëmurë si një shpërblim për pajtim me dietë dhe shtim në peshë. Vetë pacientët në marrëveshje me mjekun përcaktuar shpërblimin Këto masa, bazuar në atraktivitetin e tyre dhe interesin e tyre në marrjen e promovimit. Metodat stimuj të tillë është konsideruar mjaft efektive në anoreksi të moderuar të rënda, por në raste të rënda të avancuara, kjo metodë mund të mos japë efekt.

Trajtim themelor i anoreksi - ndihmë psikologjike, mbështetje, korrigjim çrregullim i pandreqshëm, zbavitje mendor i makthi me pamjen, peshën dhe të hahet, duke u shpëtoj prej ndjenja e inferioritetit, zhvillimin personal dhe vetë-respekt, aftësinë për të bërë veten dhe botën rreth. Për adoleshencë, familjes terapi rekomandohet.

Prognoza e anoreksi

Në mënyrë tipike, një kurs aktiv i psikoterapisë zgjat një deri në tre muaj, së bashku vjen normalizimin e peshës. Me trajtimin e duhur të pacientëve pas terapisë dhe të vazhdojë për të ngrënë normalisht dhe duke fituar peshë, por rastet e anoreksi janë kthime mbrapa shpeshta. Disa pacientë nënshtrohen disa kurse të psikoterapisë dhe vazhdojnë të kthehen në rrugën e sëmundjes vicioz. Shërim të plotë vërejtur në më pak se gjysma e njerëzve që vuajnë nga anoreksi.

Efekt shumë të rralla anë të terapisë mund të jetë një grup i mbipeshë, trashje.