Abscesi Appendicular


  • Shkaqet Appendiceal abscesi
  • Simptomet e abscesit appendiceal
  • Diagnostics Appendiceal abscesi
  • Trajtimi appendikullyarnoho abtsesy
  • Parashikimi dhe parandalimi i abscesit appendiceal

Abscesi Appendicular është një komplikacion serioz dhe i rrezikshëm i akute apendiksit shkatërruese - ai abscesi, apostematoznyy, abscesi, ulçerë ose forma gangrenizuar. Abscesi Appendicular mund të lindi në stadin e fundit të sëmundjes për të acarohet operacionet në depërtoj appendiceal ose inflamacion postoperative për shkak të shkëputjes me peritonit. Incidenca e abscesit appendiceal në apendiksit akute është 1-3% të rasteve. Trajtimi merret appendiceal abscesi Gastroenterologji operativ (kirurgji të përgjithshme).

Shkaqet Appendiceal abscesi

Abscesi Appendicular shkaktohet zakonisht nga shoqatat coli E., të florës jo-clostridial anaerobe dhe COCCI.


Qelbëzim abscesi appendiceal Depërtojnë të kontribuojë në zhvillimin e trajtimit të vonuar ndihmë pacientit mjekësore, diagnoza vonë e apendiksit akute. Pas abscesi appendectomy appendiceal të zhvillimit mund të çojë ulje në reaktivitet imunologjike, virulencën lartë të mikroorganizmave dhe rezistenca e tyre ndaj antibiotikëve të përdorur, ndonjëherë - defektet teknikën operative.

Formimi i depërtoj appendiceal zakonisht ndodh 2-3 ditë pas shenjave të para të apendiksit akute. Inflamacioni i shtojcës nuk mbulon të gjithë zgavrën e barkut përmes një funksion mbrojtës fiziologjik të peritoneum. Ndarja e vatrave fillore inflamator në proceset verbër e organeve përreth është për shkak të formimit të exudate i fibrinës së mbështjelljes dhe procesit të bashkuara të lak të zorrëve të mëdha, zona cecum, të omentum më të madhe dhe peritoneum parietal. Formuar appendicular depërtojnë në attenuation e inflamacionit në proceset e verbër (për shembull, pas terapisë konzervative) mund të shpërndajë gradualisht, shkatërrimin e shtojcës dhe përhapjen e infeksionit përtej - nahnoytsya me formimin e një absces.

Vend Appendiceal abscesi në zgavrën e barkut varet nga vendndodhja e procesit të verbër, shpesh - në të djathtë çapokor fossa gjithashtu mund të retrotsekalnoe (retroperitoneale) ose vendndodhjen legenit abscesi.

Simptomet e abscesit appendiceal

Getting klinikën manifeston sëmundje akute me tipik apendiksit sindromi dhimbje dhe ethe. Pas 2-3 ditësh nga fillimi i sulmit, si pasojë e ndarjes së proceseve të verbër e inflamacionit në efekte akute largohem, të bëhet dhimbje e shurdhër, tyanuschey karakter, uljen e temperaturës, nuk është normalizimi i gjendjes së përgjithshme. Në prekje murit të barkut nuk i stresit të përfshirë në aktin e frymëmarrjes në rajonin e duhur çapokor përcaktohet nga prania e dhimbjeve të vogla dhe vulën ulur pa konturet e qarta - appendikullyarnoho infiltrimit.

Zhvillim Appendiceal abscesi për 5-6 ditë sëmundje manifestohet përkeqësim të gjendjes së përgjithshme të pacientit, një rritje të mprehtë në temperatura (veçanërisht gjatë natës), të dridhura dhe djersitje, takikardia, dehje, oreks të dobët, intensive sindromi dhimbje pulsating natyrën e rajonit duhur çapokor apo bark, rritjen e dhimbjeve gjatë lëvizjes, kollitjes, duke ecur.

Prekje vërejtur acarim të butë e peritoneum, stresi barkut mur ashpër të dhimbshme në appendiceal lokalizimin abscesi (simptomë pozitiv SHCHetkina-Blumberg) pas kur të marrë frymë në të djathtë sektor të ulët dukshëm arsimit tuhoelastichnoe dhimbshme, ndonjëherë me zbutjen në qendër dhe luhatjet .

Ajo precipituar një lulëzim të dendur, simptomat pesimist janë vërejtur: stol shkelje, të vjella, fryrje të barkut, me abscesi appendiceal mezhkishechnogo lokacion - fenomenin e pengesave të pjesshëm të zorrëve, me legenit - përshpejtuar thirrje për urinim dhe të zorrëve lëvizjeve, dhimbje gjatë lëvizjeve të zorrëve, mukusit nga anusi.

Me abscesit rrugëdalje appendiceal në zorrë të shënuar përmirësim në shëndetin, të zvogëlojë dhimbje, temperatura të ulëta, pamjen e stol të lirshme me shumë plehut organik erë të keq.

Hapja appendikullyarnoho absces në të çojë barkut zgavër në zhvillimin e peritonit pyosepticemia shoqëruar - shfaqja e septike mesme Foci vende të ndryshme, të rrisë shenja të dehjes, takikardi, ethe.

Diagnostics Appendiceal abscesi

Në njohjen e appendiceal abscesi historisë së të dhënave të rëndësishme, ekzaminimit të përgjithshëm dhe metodave të veçanta diagnostike. Vaginal ose rektal studim gisht ndonjëherë është e mundur që të prek pol më të ulët të një zgavër të dhimbshme abscesi vaginale apo zgjatje të murit të përparmë zorrës së trashë.

Rezultatet e testeve të gjakut në appendicular tregojnë leukocytosis abscesi me një ndryshim për të rritur formulë rruazë e bardhë, një rritje të konsiderueshme në ESR.

Ultratinguj barkut është kryer për të përsosin vendndodhjen dhe madhësinë e abscesit akumulimit appendiceal fluide zbulimin në inflamacion. Në radiografi të thjeshtë të barkut është përcaktuar errësuar homogjene në rajonin e duhur çapokor dhe sythe të vogla të zorrëve zhvendoset drejt midline; abscesi appendiceal në zonën e zbuluar nivele të akumulimit të lëngjeve dhe gazit në zorrë (pneumatosis).

Abscesi Appendicular duhet të dallohet nga rrotullim kist ovarian, peritonit difuze purulent, një tumor i cecum.

Trajtimi appendikullyarnoho abtsesy

Në fazën e appendiceal kirurgjisë Depërtojnë emergjente për apendiksit akute është kundërindikuar, ajo trajtohet konservative në spital, i emëruar pjesën tjetër të rreptë krevat, në 2-3 ditët e para të ftohtë në stomak, atëherë - ngrohje, dietë të lehta, terapi antibiotik. Laxatives dhe droga janë të përjashtuara. Ndonjëherë qëllimi resorption depërtoj i emëruar bllokadën perirenal novokaina. Në zgjidhjen e plotë të appendiceal depërtojnë në 1-2 muajt e bën apendektomi rutinë si sulme të mundshme të përsëritura të apendiksit akute, zhvillimin e infiltrimit, absces dhe komplikime të rënda.

Trajtimi abscesi formuar appendikullyarnoho - të shpejtë, dhe thahet abscesi zbulojë të hyrë në vendndodhjen e abscesit. Në disa raste, abscesi appendicular mund të kryhet kullimit perkutan e ultrazërit të saj duke përdorur anestezi lokale.

Hapja e shpejtë dhe zbrazjes absces kryhet nën anestezi të përgjithshme i djathtë anën qasje extraperitoneal. Kur legenit abscesi appendicular duke zbuluar njerëzit e tij nëpër rektum në gratë - përmes kërcim prapmë vaginale me birë mëparshëm gjykues. Appendiceal aspiriruyut abscesi qelb ose hiqni tamponin, larë me gojë antiseptik dhe ikjen, duke përdorur dvuhprosvetnye tub. Hiq procesin verbër kryesisht, por në qoftë se kamera këtë mundësi, ajo nuk është larguar për shkak të rrezikut të përhapjes së plehut në zgavrën e barkut të lirë, plagosje mur i përflakur zorrëve, duke formuar një mur të abscesit appendiceal.

Postoperatively, kujdesi i plotë i kullimit, ujitjes dhe aspiratën e përmbajtjes së zgavrën, antibiotikët (Metronidazole poyednannyaaminohlikozydiv), detoxification dhe terapi restauruese. Kullimit mbetet aq kohë sa plaga është i ndarë përmbajtjen purulent. Pas heqjes së tubit të kullimit plagë shëruese me qëllim dytësor. Nëse nuk appendectomy është bërë rutinë i saj kryhet 1-2 muaj pas rënie inflamacion.

Parashikimi dhe parandalimi i abscesit appendiceal

Abscesi Appendikullyarnyy mund të hapur deri në mënyrë spontane në zorrë, hapësirë ​​të barkut ose retroperitoneale, nganjëherë fshikëzës apo të vaginës, rrallë jashtë përmes murit të barkut. Ndër ndërlikimet e abscesit appendiceal ndodhin peritonit të fshehtë purulent, retroperitoneale ose cellulitis legenit, parakolit septik dhe paranephritis, abscesi mëlçisë, abscesi subdiaphragmatic, thrombophlebitis qelbëzuese i venë portal, pengimi ngjitës zorrëve, infeksionit të traktit urinar, gyp mur abdominal.

Abscesi Appendiceal mot i keq; Rezultati sëmundje përcaktohet nga afateve kohore dhe përshtatshmërinë e ndërhyrjes kirurgjikale.

Parandalimi abscesi Appendiceal është njohje e hershme e apendiksit akute dhe sjelljes appendectomy në të dytin e parë të ditës.