Arthralgia


 • Llojet arthralgia
 • Faktorët e arthralgia
 • Diagnoza arthralgia
 • Trajtimi arthralgia
 • Prognozë për arthralgia

Për sindrom të përbashkët, e cila merr formën e arthralgia, e karakterizuar nga mungesa e shkatërrimit objektive simptomë e aparatit të kyçeve - gjë e shëmtuar, ënjtje, skuqje dhe hipertermia lokale, dhimbje prekje, një kufizim të konsiderueshëm të lëvizshmërisë, shpesh - shenja radiologjike. Megjithatë, arthralgia mund të jetë një shenjë paralajmëruese e lezioneve të rënda organike e nyjeve apo simptomë sëmundje frikshëm extraarticular.

Llojet arthralgia

Manifestimet arthralgia ndryshojnë në lokacion dhe thellësinë e dhimbjes, numri i nyjeve të përfshirë, natyrën dhe intensitetin e dhimbjes, ritmin e saj të përditshme, kohëzgjatjen e ekzistencës, e shoqëruar me një lloj të caktuar të lëvizjeve dhe kështu me radhë. D.


Nëse ka dhimbje në një të vetme të përbashkët duke folur për monoartralhii, ndërsa sindromi dhimbje në përputhje ose një nyje pak - olihoartralhii, me përfshirjen e 5 ose më shumë nyje - rreth sindromi Polyarthralgias.

Natyra e artralgicheskogo sindromi dalluar dhimbje akute dhe i mpirë; Intensiteti - i butë për të intensitetit të mesëm dhe intensive; lloji i rrjedhës - i rastit dhe i përhershëm. Më arthralgia ndodh në nyje të mëdha - të hip, gju, sup dhe bërryl, të paktën në periudhën afatmesme dhe të vogla - dore, kyçin e këmbës, interphalangeal.

Në Rheumatology rënë dakord të japë dhimbje të përbashkët:

 • arthralgia shkaktuar nga sindromi toksike në infeksionet akute;
 • episod fillestar ose të përhershme (të përhershme) arthralgia ose artrit përsëritura akute;
 • monoartralhiyu gjatë jetojnë lidhjet e mëdha;
 • oligo-apo sindromi poliartralhicheskiy që shoqëron membranat përfshirja synovial apo kërc degjenerative progresive ndryshimet degjenerative;
 • postvospalitelnoy arthralgia mbetur ose post-traumatik;
 • psevdoartralhiyu

Faktorët e arthralgia

Sindromi Artralgicheskogo shpesh shoqëron rrjedhën e infeksioneve akute. Arthralgia mund të ndodhë si një fazë prodromal të sëmundjes, dhe në fazë të hershme klinike, e cila ndodh me ethe dhe dehje. Për formën infektive arthralgia tipike "fetë" e nyjet e ekstremiteteve ulët dhe të lartë, natyra polyartykulyarnoe e dhimbjes, zgjedhim tyre me dhimbje në muskul. Lëvizshmëri të përbashkët ndërsa ruhen plotësisht. Natyra zakonisht arthralgia infektive zhduket brenda pak ditësh dobësimin e sindromi toksike të shkaktuara nga sëmundje themelor.

Variantet e arthralgia postinfectious reaktive pas gastrointestinale akute ose infeksione urogjenitale; Sindromi artralgicheskogo parainfektsionnoho shkaktuar nga tuberkulozi, endokardit infektiv, sifilizi mesme. Shpesh shkaku arthralgia janë vatra dispozicion të infeksionit kronik - pielonefrit, kolangitit, adnexitises, absces paratonsillar ose infektimi parazitare.

Poli-ose olohiartralhii është simptomë kryesore e sëmundjeve inflamatore reumatike. Për arthralgia reumatike karakterizuar nga një, dhimbje të vazhdueshme intensive migratore, që përfshin kryesisht nyjet mëdha të ekstremiteteve të ulëta, lëvizje të kufizuar në nyje. Debutimi i artritit reumatoid dhe sëmundjeve reumatike sindromin sistemik polyartykulyarnoe manifest, nyjeve të mrekullueshme simetrik vogla të duarve dhe këmbëve, ngurtësi motorike në mëngjes. Kur mikrokristaline podager artrit arthralgia paraqet si sulmeve të përsëritura e dhimbje të përbashkët në izolim, të cilat papritmas u shfaqën shpejt të arritur intensitetin e pikut dhe pa u pakësuar për disa ditë.

Gradualisht në rritje gjatë kohore arthralgia mund të tregojë deformimeve osteoarthritis dhe dëme të tjera degjenerative të përbashkët. Në këtë rast, default është përfshirja e gju ose hip joints; e shurdhër, dhemb i lidhur me llojin ngarkimin e dhimbjes dhe zhdukjes së tyre vetëm. Arthralgia mund të jetë karakteri meteodependent, i shoqëruar nga "pohruskuvannya" nyje gjatë lëvizjes, duke përdorur lokal dobësojë distractions terapi.

Oligo-rezistente dhe Polyarthralgias gjata kurs, i shoqëruar nga formimi i "gishtat e Hipokratit" (deformim të thonjve dhe falangave skajor të tipit "ore steklyshek" dhe "drumsticks") tregojnë lezione paraneoplastike e membranat synovial. Këta pacientë duhet të dyshohet kancerit patologjinë e organeve të brendshme, veçanërisht kancerit të mushkërive.

Shpesh shkaku arthralgia janë çrregullime endokrine - hyperparathyroidism primar, ovariohennye mosfunksionim, hypothyroidism dhe sindromi tjera endokrine genesis kyçeve ndodh në formë olihoartralhii, e kombinuar me ossalhiya, dhimbje në muskul, dhimbje në eshtrat e legenit dhe shpinë.

Shkaqe të tjera të mundshme të arthralgia duhet të ndahen dehje nga metalet e rënda (talium, beryllium), të shpeshta mbingarkesës ose microtrauma nyje, terapi të zgjatur të drogës, reagimet postallerhicheskie, etj

Arthralgia mbetur pas një inflamacion i nyjave janë kronike apo të përkohshme. Brenda disa javë apo muaj mund të ruhen dhimbje dhe ngurtësi në nyje; shëndetësor ardhmja dhe funksioni i ekstremiteteve restauruar plotësisht. Në formën kronike e rëndimit arthralgia janë të lidhura me stresin, meteolabilnostyu, hipotermi.

Duke psevdoartralhiyam përfshijnë dhimbje, simulojnë ossalhiya primare, nevralgji, mialgji, patologjinë vaskulare, banesë, X apo O-formë këmbë shumë të gjymtyrëve, çrregullime psikosomatike.

Diagnoza arthralgia

Si arthralgia jo një entitet i pavarur si një simptomë subjektiv vetëm, në plan të parë në sqarimin arsyet për ndodhjen e saj janë karakteristikat klinike dhe mjekësore historisë dhe ekzaminimit fizik. Dëshiruar rheumatologist konsultuar.

Të dallojnë arthralgia etiologji, një numër të hulumtimit objektiv. Në diagnostikimin laboratorik është tregues numërimin e plotë të gjakut, duke përfshirë numërimin e trombociteve, testet biokimike dhe bakteriologjike, testet serologjike.

Ndër metodat instrumentale të diagnozës duke përdorur X-ray dhe ultratinguj e nyjeve, Imazhe, thermography, elektrorenthenohrafiya, podography dhe ndërhyrje invazive - kontrasti arthrography, Arthroscopy, shponi përbashkët diagnostike të mikrobiologjik dhe Citologjia i larmë.

Trajtimi arthralgia

Ne trajtimin e arthralgia rolin kryesor kryesor trajtim patologjisë. Trajtim të drogës ka për qëllim lehtësimin e proceseve inflamatore dhe dhimbje ndër.

Terapi sistemik përfshin përdorimin e NSAIDs - ibuprofen, Diclofenac, naproxen, etj At arthralgia moderuar ose contraindications ndaj barnave orale mbajtura ointments ngrohja terapi të jashtëm, anti-inflamator dhe analhezyruyuschymy lokale (Finalgon, xhel DIKLOFENAK fastum, terpentinë krem), mbivendosur me zbatimeve dimexide në nyje.

Prognozë për arthralgia

Ekzaminim Dështimi kompetent dhe trajtim në arthralgia kërcënon zhvillimin e çrregullimeve të pakthyeshme funksionale të joints - ngurtësi, ankylosis, contracture. Si arthralgia mund të jetë një shënues i një shumëllojshmëri të sëmundjeve, qasje në një mjek në rast nevoje dhe ruajtjen sindromi përbashkët gjatë 2 ditëve.