Astigmatizëm


  • Shkaqet e astigmatizëm
  • Llojet e astigmatizëm
  • Simptomet e astigmatizëm
  • Diagnoza Astigmatizëm
  • Trajtimi i astigmatizëm
  • Parashikimi dhe parandalimi i astigmatizëm

Astigmatizëm, së bashku me nearsightedness dhe largpamësisë, është në oftalmologji në të ashtuquajturën Ametropia - një gjendje e karakterizuar nga ndryshimet në fuqinë thyes i optike shtrembërimin e medias dhe e pasme fokus sytë. Ndër të gjitha astigmatizëm ametropiy ndodh në 10% të rasteve. Korrigjim i hershëm i astigmatizëm është çelësi për parandalimin e suksesshëm të ambliopia dhe strabismus.

Kur astigmatizëm në shkelje të lakim uniforme (sferike) lente apo kornea sipërfaqen e tyre është fuqia e pabarabartë thyes në meridianet e ndryshme si rreze nuk konvergojnë në një pikë të retinës, siç është normale. Në disa raste, imazhi fokusuar në retinë, por në një segment të një elipsi apo blurry "tetë", të tjerët - në ose para retinë. Personi i dukshëm me imazhin astigmatizëm bëhet i shtrembëruar, blurry, i paqartë.

Shkaqet e astigmatizëm


Shkaku i astigmatizëm është një shkelje e të konfigurimit të sistemit optik të syrit - parregullt lakim të kornesë apo formë të parregullt të lente. Në shumicën e rasteve, astigmatizëm është trashëguar çrregullime të parë, të lindur shpesh e lidhur shekullit presion të pabarabartë, muskujt e syrit dhe kockat e orbitës në membranën e syrit. Prandaj, në qoftë se familjes i cili vuan nga prindi astigmatizëm, fëmija duhet të shqyrtohet nga një okulist sa më shpejt të jetë e mundur.

Astigmatizëm fituar mund të zhvillohen në të rriturit për shkak të dhëmbëza të kornesë, i cili u ngrit si rezultat i lëndimeve të syrit, të operacioneve të syrit proceset degjenerative (Keratokonusi), perde corneal, inflamacion (Keratitis).

Llojet e astigmatizëm

Varësisht nga meridian thyes të mëdha (aeroplanë pingul syve) dalluar astigmatizëm drejtpërdrejtë (me fuqi të lartë thyes së meridian vertikale), reverse astigmatizëm (me fuqi të lartë thyes së meridian horizontal) dhe astigmatizëm e akseve zhdrejtë.

Sipas tipit të prodhojnë të saktë dhe të pasakta astigmatizëm. Me duhur astigmatizëm dy meridian kryesore pingul në të gabuar - janë sakte. Astigmatizëm Correct ndarë në të thjeshtë, në të cilën një nga meridianet është thyerja normal - emmetropiya; komplekse, të paturit e një dhe të njëjtën thyerja (miopi ose hyperopia) në të dy meridianet; të përziera - me lloje të ndryshme të gabimeve refraktive në meridianet. Kur kombinohet me miopi astigmatizëm dritëshkurtër të flasim për me largpamje - në astigmatizëm hypermetropic.

Deri në kohën e dalluar kongjenitale (e drejtë) dhe e fituar (të gabuar) astigmatizëm. Astigmatizëm kongjenitale brenda 0,5-0,75 diopters konsiderohen fiziologjik - në këtë rast kjo nuk është reflektuar në vizionin e mprehtë dhe nuk kërkon korrigjim. Astigmatizëm fituar është gjithmonë e patologjik.

Drejtime meridianet karakterizon këtu astigmatizëm dhe është e shprehur në gradë. Dallimi i thyerjes së dobët dhe meridianet forta astigmatizëm pasqyron vlerën matur në dioptri. Për release fundit tipar shkallë të dobët (3 dioptri), Intermediate (3-6 dioptri) dhe të lartë (më e lartë se 6 dioptri) astigmatizëm.

Në fuqi të parregullt thyes i kornesë astigmatizëm corneal duke folur për kur defektet thyes lente - në kryshtalykovyh.

Simptomet e astigmatizëm

Zakonisht, astigmatizëm, manifestuar në parashkollor ose moshës shkollore të hershme. Një fëmijë me astigmatizëm mund të ngatërrojë letra të ngjashme ose korrigjoj ato në fjalë, ankohen për vizion të dobët, vizionin e paqartë dhe të shtrembërimit të objekteve, dhimbje koke të shpeshta, siklet në zonën ballë. Për astigmatizëm karakteristike Astenopyya, manifestuar në një lodhje të shpejtë vizuale, ndjenja e "rërë" në sytë; intolerancën veshur syzet që kërkojnë zëvendësimin e tyre të shpeshta.

Simptomet e astigmatizëm malospetsifichny në fazat e hershme të sëmundjes shpesh manifeston pak pamje rasfokusirovannostyu, kështu që shpesh e marrë për lodhje të syve. Shenjat Nastorazhyvayuschym që mund të tregojnë astigmatizëm, janë humbja e qartësisë kur objektet janë parë pabarabartë, deformirovannymy, të paqartë; dhimbje, skuqje, djegie syve; vizion të dyfishtë me rritjen e ngarkesës vizuale (lexim, duke punuar në kompjuter), vështirësi në përcaktimin vizual të distancës ndaj objekteve, etj

Diagnoza Astigmatizëm

Konsultimi me një okulist dyshuar astigmatizëm përfshin një vlerësim të plotë të funksionit vizuale, organet e provimeve sy, thyes kërkimore kujtoj metoda indirekte.

Testimi i mprehtësisë së të pamurit (vizometriya) me korrigjim astigmatizëm kryhet pa dhe me korrigjim. Në rastin e fundit, pacienti është vënë në kuadrin e gjyqit në të cilën një sy mbyllur ekran i errët dhe të vendosur para lente cilindrike të dytë të pushtetit të ndryshme thyes, duke siguruar mprehtësi maksimal vizuale.

Shkalla e thyerjes së përcaktuar nga skiaskopii (testi hije) me sferike dhe cilindrike lente (lente) astihmaticheskimy (tsilindroskiaskopiya). Për informacion më të plotë në lidhje me shkeljen e thyerjes jep refractometry kryer në një gjendje të mydriasis (mydriasis).

Për të qartësuar shkaqet e mundshme të astigmatizëm (sëmundjet inflamatore ose degjenerative të kornesë) është kryer biomicroscopy sy për të përjashtuar fundus patologjisë dhe ophthalmoscopy kryer tejdukshëm. Segment përpara-mbrapa e syrit hetuar me mjete oftalmometriya dhe ultrazërit të syrit.

Prania dhe shkalla e kornesë astigmatizëm dhe Keratokonusi zbulimit është kryer nga një keratotopohrafiy kompjuter.

Trajtimi i astigmatizëm

Në mënyrë për të trajtuar astigmatizëm duke përdorur syze, kontakt, lazer dhe korrigjim microsurgical. Korrigjim indsutriale astigmatizëm është paraqitur në më shumë se 1 dioptri, prohressyruyusche reduktuar mprehtësi vizuale, simptomat asthenopia, duke rritur shkallën e largpamësisë ose nearsightedness.

Korrigjim spektakël është dhënë nga pikat e veçanta të zgjedhura (shpesh komplekse), të cilat të kombinuara lente sferike dhe cilindrike. Lente sferike janë zgjedhur sipas rregullave të korrigjimit të hyperopia ose miopi, refraktar lente cilindrike pushteti duhet të përputhet me shkallën e astigmatizëm. Me një shkallë të lartë të xhamave komplekse veshin astigmatizëm mund të shoqërohet me marramendje, dhimbje në sy, parehati vizuale.

Një astigmatizëm korrigjimin okulare toric alternativë mund të përdorin është e lente (astihmaticheskih) kontaktit. Avantazhi i korrigjimit të kontaktit është fakti se lente, ndryshe nga syzet, sy formon një sistem të vetëm optik dhe shkakton shtrembërim hapësinor. Me një shkallë të lehtë të astigmatizëm mund të përdoren ortokeratolohicheskie (të natës) lente. Për qëllim të përshtatur syze dhe lentet e kontaktit duhet të periodikisht ri-konsultohet një okulist. Megjithatë, syze dhe lentet, të aftë vetëm të kohës për të korrigjuar defektet e vizionit, por nuk mund të japë plotësisht në astigmatizëm.

Në astigmatizëm dritëshkurtër apo të përzier, intolerancën okulare pamundësi korrigjim i korrigjimit thyes lazer dhe shfaqje të ndryshme në meridianet e astihmotomiy (keratotomii) - Procedurat mikronasechek aplikojnë në kornea, e cila lejon për të dobësuar kulm të fortë në periferi. Në astigmatizëm hypermetropic mund të bëhen ose termokeratokoahulyatsiya lazer - djegurit periferi të kornesë, duke rritur fryrje e tij të energjisë dhe thyerja.

Në vitet e fundit, trajtimi i astigmatizëm zë një rol kryesor Excimer-lazer kirurgji teknikë për LASIK. Ajo është treguar për astigmatizëm deri në ± 3-4 dioptri. Procedura për korrigjim lazer e astigmatizëm një pacient i jashtëm duke përdorur pika lokale anestezion. Në procesin e korrigjimit duke përdorur një pajisje microkeratome veçantë që ndan shtresa sipërfaqësore e kornesë trashësi 130-150 mikron, atëherë lazer në zona të mirë-përcaktuara të kornea është avulluar në një thellësi të caktuar, dhe pastaj të peeled off përplasje kthimit në vend. Qepje me këtë korrigjim metodë astigmatizëm nuk është bërë, sepse epiteli në buzë të panik është restauruar në mënyrë të pavarur. Përmirësimi i pas korrigjim Excimer-lazer vërejtur pas 1-2 orë pas procedurës, dhe shërimin përfundimtar ndodh brenda një jave.

Në periudhën postoperative është e rekomanduar për të kufizuar stresin fizik dhe vizuale, të mbrojtur sytë tuaj nga lëndimi, përjashtimit procedurat termike (sauna, vendim nxehtë tubs). Futje pikë-pikë Designed në pika sy (me përbërësit dexamethasone, antibacterial dhe hidratues), ri-ekzaminim nga një okulist. Pasazhi i mëtejshëm mund të rekomandohet trajtim hardware (lazerstimulyatsiy, trajnim videokomp'yuternyh), duke marrë vitamina të veçanta për syrin e kalon normën e gjimnastikës okulare, qafën masazh dhe qafë zonës, hydroprotsedur etj

Nëse ju nuk mund të kryejë korrigjim Excimer-lazer të astigmatizëm ose një shkallë të lartë të implantimit kryer lente fakichnyh.

Parashikimi dhe parandalimi i astigmatizëm

Në trajtimin fund apo jo adekuate të astigmatizëm mund të zhvillojë rënie të papritur në mprehtësi vizuale, ambliopia, strabismus. Kriteret për korrigjimin e cilësisë astigmatizëm është përmirësimi i cilësisë së bynokulyarnom.

Astigmatizëm Parandalimi është shpërndarja racional i stresit vizual, të alternuara me ushtrime të veçanta për sytë dhe aktivitetit fizik, parandalimin e lëndimit dhe inflamacion të kornesë. Për të zbuluar astigmatizëm kongjenitale ekzaminimin e nevojshëm klinike të fëmijëve në përputhje me moshën Scoreboard. Parandalimi i komplikimeve të mesme që kërkojnë korrigjim kohë të astigmatizëm optik.