Bronkit astmatik


  • Shkaqet bronkit astmatik
  • Patogjeneza dhe pathomorphism bronkit astmatik
  • Simptomet e bronkit astmatik
  • Diagnoza bronkit astmatik
  • Trajtimi i bronkit astmatik
  • Parashikim dhe parandalimi jostabil bronkit

Astmatik bronkit - sëmundje infektive dhe alergjike të traktit të poshtëm respirator, e karakterizuar nga hipersekrecioni e mukusit, ënjtje e mureve të vrull të madh dhe të mesme të bronke. Në bronke astmatik, ndryshe nga sulmet e astmës zakonisht lindin shprehur asfiksi. Megjithatë, në Pneumologji bronkit astmatik konsiderohet si predastmy shtetëror. Bronkit astmatik më e zhvillon në parashkollore dhe moshën shkollore në fillim të ngarkuar me një histori të sëmundjeve alergjike (diatez exudative, dermatit atopic, ekzemë alergjik, rinitit alergjike, etj).

Shkaqet bronkit astmatik

Bronkit astmatik është natyra Polyetiological. Kjo alergeneve direkte mund të veprojnë si agjentë të faktorëve jo infektive dhe infektive (virale, fungale, bakteriale) që hyjnë në trup nëpërmjet traktit digjestiv ose aerobronhohenno.


Ndër alergeneve jo-infektive janë shpesh pluhur shtëpi, pupla, polen, pezmatim të kafshëve, përbërësit e ushqimit dhe preservatives. Bronkit astmatik në fëmijët mund të jetë për shkak të alergji të drogës dhe vaksinimit. Shpesh ka një sensibilizim polivalente. Shumica e pacientëve kanë një histori të indikacioneve të predispozicion gjenetik për alergjitë.

Substrate Infektive bronkit astmatik kryesisht shërbejnë Stafilokoket patogjene. Kjo është treguar nga shpeshtë trake vysevaemost mikroorganizëm dhe sekrecionet bronkiale, dhe rrit nivelet e antitrupave specifike në gjakun e pacientëve me bronkit astmatik. Shpesh bronkit astmatik zhvillohet pas vuajtje gripin, SARS, pneumonia, kollë e mirë, fruthi, laringjit, tracheitis, bronkit. Shënuar rastet e përsëritura të bronkit astmatik në pacientët me sëmundje zbaticë gastroesophageal.

Në varësi të komponentit kryesor alergjik, rëndim i bronkit astmatik janë me origjinë në pranverë dhe verë (bimët lulëzuar sezon) ose sezonit të ftohtë.

Patogjeneza dhe pathomorphism bronkit astmatik

Në patogjenezën e mekanizmit kryesor bronkit astmatik është rritur reaktivitetin bronkiale ndaj alergeneve të ndryshme. Supozohet praninë e njësive neurogjenik patologjike dhe imunologjike përgjigje. Konfliktet lokale "alergjen-antitrupave" është medium bronke dhe kalibrit të madh; bronke i vogël dhe bronchioles në bronkiale astmatik të mbetet e paprekur, e cila shpjegon mungesa e sëmundjes klinike shprehur bronchospasm dhe astmë sulme.

Sipas tipit të reaksioneve immunopathological dalluar atopik dhe infektive-alergjik formularin astmatik bronkit. Formë atopik karakterizohet nga zhvillimi i reaksioneve alergjike tip I (Type I mbindjeshmërisë, reagimit alergjik IgE-ndërmjetësuara) formën infektive-alergjik - zhvillimin e tipit alergjik reagim IV (vonuar mbindjeshmërisë lloji, përgjigje qelizor). Ekzistojnë mekanizma të përziera të bronkit astmatik.

Pathomorphological substrate bronkit astmatik është spazma i muskujve të lëmuar të bronkeve, qenët i qartë bronkiale, edemë inflamatore mukozale, bronkiale hiper gjendra sekretimit te formuar ne lumenin bronke.

Bronchoscopy me atopic formë astmatik bronkit zbulon një model karakteristik: i zbehtë, por i fryrë membrana mucous i bronke, ngushtim segmental bronke për shkak të edemë, një numër i madh i sekretimit trashë mukoze në lumen të bronke. Në prani të një përbërësi infektive përcaktuar nga ndryshimet në bronke, tipike i viral-bakterial bronkit, skuqje dhe ënjtje i mukozës, prani të sekrecionit mucopurulent.

Simptomet e bronkit astmatik

Për bronkit astmatik është përsëritur në natyrë me periudhat e acarimit dhe faljen. Në fazën akute ka sulme të kollitjes që shpesh provokuar nga ushtrim, duke qeshur, duke qarë. Paroxysms e kollitjes mund të zhvillojë shpejtësi si harbingers e mbingarkesës hundës zhvillim rinitis Sero-mucous, fyt gërvisht, Sëmundjet e mushkërive. Temperaturën e trupit në acarimin mund të jetë subfebrile ose normal. Fillimisht kollë është nonproductive, më vonë gjatë ditë mund të ndryshojnë nga thatë të lagur.

Kollë akute në sulm astmatik bronkiale shoqërohet nga gulçim, wheezing espirator, të zhurmshme, fishkëllimë tym detyruar. Statusi astmatik nuk është në zhvillim. Në fund të paroxysms zakonisht vëzhguara shkarkimin e gëlbazë, pasi ajo duhet të ketë përmirësime.

Tipar i bronkit astmatik është përsëritje e vazhdueshme e simptomave. Megjithatë, në rastin e natyrës jo-infektive të sëmundjes, nuk është i ashtuquajturi efekti eleminimi: të ndaluar kollitjes sulme jashtë ndikimit të alergjen (p.sh., fëmijë të qëndrojnë larg nga shtëpia, ndryshime në dietë, ndryshimin e stinëve, dhe kështu me radhë F..). Kohëzgjatja e periudhës së bronkit akut astmatik mund të shkojnë nga disa orë deri në 3-4 javë. Rëndim i shpeshtë dhe i vazhdueshëm i bronkit astmatik mund të çojë në zhvillimin e astmës.

Shumica e fëmijëve që vuajnë nga bronkiti astmatik kanë sëmundje të tjera alergjike - ethe hay, alergji të lëkurës diatez, dermatit atopic.

Ndryshime të shumta të organeve në tubave bronkial astmatike nuk zhvillohen, por mund të tregojnë ndryshimet neurologjike dhe autonom - nervozizëm, letargji, djersitje e tepruar.

Diagnoza bronkit astmatik

Diagnoza e bronkit astmatik kërkon duke marrë parasysh historinë klinike, allerhodyahnostyky studim kryerjen fizik dhe instrumental. Si bronkit astmatik është një manifestim i allerhoza sistemike, diagnoza dhe trajtimi i saj i përfshirë pulmonologists dhe allergists-imunologjike.

Në pacientët me gjoks astmatik bronkit zakonisht nuk rritet në vëllim. Për kutinë trokitje hije përcaktohet nga tingujt e dritës. Foto dëgjim bronkit astmatik karakterizohet me frymëmarrje të vështirë, prania e thatë fishkëllimë e rales të shpërndara dhe të përziera lagësht (të mëdha dhe milkopuhirchatyh).

Mushkërive radiografi zbulon ashtuquajtura "emfizemë fshehur": shenjat hollimit të mushkërive në trashje lateral dhe - në mesor; rritur rrënjë foto të mushkërive. Foto endoskopike e bronkiale astmatik varet nga prania e komponentit infektive dhe inflamatore dhe ndryshon nga pothuajse i pandryshuar në bronkial shenjave Mukoza kataral, nganjëherë kataral-purulent endobronchitis.

Në të gjakut në pacientët me bronkit astmatik është përcaktuar eosinophilia, rritja e imunoglobulinave A dhe E, histamine, reduktimin titrin e komplementit. Set shkaku bronkit astmatik lejon skarifikatsionnyh të testeve të lëkurës, eliminimin e alergjen pretenduar. Për të përcaktuar agjent infektiv kryer bakposev ndjeshmëri pështymë microflora për antibiotikët bakyssledovanye ujë bronkial lajë.

Për të vlerësuar shkallën e pengimi bronkiale dhe monitorimin e studimeve të sëmundjeve kryer funksionin respirator: Spirometry (në t H. Nga të mostrave.), Metria rrjedhjes pik, Gas studim analitik të frymëmarrjes, plethysmography, pnevmotahohrafa.

Trajtimi i bronkit astmatik

Qasja për trajtimin e bronkit astmatik duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe të individualizuar. Efektivisht zgjatur alergjen hyposensitization veçantë në hollimit të përshtatshëm. Mjekimi me doza të vogla të alergjen rrit çdo injeksion për të arritur dozën maksimale tolerohet, pastaj të kalojnë në mbështetje të trajtimit dozen, e cila vazhdoi për të paktën 2 vjet. Në mënyrë tipike, fëmijët me bronkit astmatik trajtuar me hyposensitization të veçantë, nuk ka transformim në bronkit astma.

Kur kryen injeksione nonspecific desensitization hystahlobulyna përdorur. Pacientët me astmatike bronkit treguar antihistamines të pritjes (Ketotifen, suprastin, diphenhydramine, tavegil, diazolin). Ku ka prova të infeksionit bronkiale antibiotikëve të emëruar. Ne trajtimin e bronkit astmatik përfshijnë bronchodilators, antispasmodics, mukolitike, vitamina. Për lehtësimin sulm kollë inhalers mund të përdoren - salbutamol, berotek etj

Terapi efektive Nebulayzernaya klorur natriumi dhe inhalimi alkaline, përmirësimin Mukoza trofik, të zvogëlojë viskozitet e mukusit, rivendosjen e bilancit jon lokale. Me terapi fizike në bronkiale astmatik emëruar electrophoresis mjekësore, UV, masazh, masazh gjoks lokale trokitje masazh. Është e këshillueshme për të kryer hydroprotsedur, not terapeutik, stërvitje, akupunkturë, electroacupuncture. Në faljen bronkit astmatik rekomanduar trajtim në vendpushimet e specializuara.

Parashikim dhe parandalimi jostabil bronkit

Zakonisht prognozë e bronkiale astmatik i favorshëm, por në 28-30% të pacientëve sëmundjes është transformuar në astmë.

Për të parandaluar rëndim i bronkit astmatik kërkon eliminimin e alergeneve, të hyposensitization jospecifik dhe specifik, përshtatje e vatrave kronike të infeksionit. Për të treguar rehabilitimin forcim, fizioterapi, aeroprotsedury, trajtimit të ujit. Pacientët me pulmonologist vëzhgimit bronkit astmatik subjekt punishte barnash në spital dhe allergist.