Ascites


  • Shkaqet e ascites
  • Simptomet e ascites
  • Diagnoza e ascites
  • Trajtimi i ascites
  • Moti në ascites

Ascites apo hidropizi barkut mund soprovozhda për një gamë të gjerë të sëmundjeve në Gastroenterologji, gjinekologjisë, onkologjisë, urologjisë, kardiologjisë, endokrinologji, Rheumatology, lymphology. Akumulim i ascites në lëngun peritoneal shoqëruar me rritjen e presionit ndër-barkut, zhvendosja e kube të diafragmë në zgavrën e kraharorit. Kjo e kufizuar në mënyrë të konsiderueshme mushkërive frymëmarrjes ekskursion, funksionin e thyer të zemrës, qarkullimin dhe funksionimin e barkut. Ascites masive mund të shoqërohet me humbje të konsiderueshme të proteinave dhe electrolyte trazirat. Kështu, ascites mund të zhvillojë të frymëmarrjes dhe të dështimit të zemrës, shënoi çrregullime metabolike, përkeqësohet prognozën e sëmundjes themelore. 

Shkaqet e ascites

Zgavër Normalisht i lëngshëm peritoneal - peritoneum prodhon një sasi të vogël të lëngjeve të nevojshme për lëvizjen e lirë të sythe zorrë dhe parandalimin e lidhjes. Ky lëng është zhytur përsëri shumë të njëjtën peritoneum. Në një numër të sëmundjeve sekretor, funksion absorbuese dhe pengesë e peritoneum ngazëllyer që çojnë në shfaqjen e ascites.


Ascites në sapolindur është e zakonshme në sëmundje hemolitik e fetusit; në fëmijët e vegjël - me kequshqyerja, enteropatia exudative, sindromi kongjenitale nefrotike.

Zhvillimi i ascites mund soprovozhda lezione të ndryshme peritoneal: përhapur peritonit jospecifik, tuberkulozin, fungale, etiologjinë parazitare; mesothelium peritoneal, psevdomiksomu, kartsynoz peritoneal shkak të kancerit të stomakut, kancerit të zorrës së trashë, kanceri i gjirit, kanceri ovarian, kanceri endometrial.

Ascites mund të shërbejë poliserozita manifestimit (perikardit njëkohshme, pleurit dhe edemë e zgavrën e barkut), e cila ndodh në artrit reumatoid, eritematoz sistemik lupus, artrit reumatoid, uremia, dhe sindromi Meyhsa (përfshin fibër ascites ovarian dhe hydrothorax).

Shpesh shkaku i ascites janë sëmundjet që ndodhin me hipertension portal - rritën presionin në sistemin portalit të mëlçisë (venë portal dhe degëve të tij). Hipertensioni Portal dhe ascites mund të zhvillohet për shkak të kesh, sarkoidosis, mëlçisë, hepatiti alkoolik; tromboza hepatike venë e shkaktuar nga kanceri i mëlçisë, hipernefroma, sëmundjeve të gjakut, thrombophlebitis përbashkët etj etj.; stenozë (trombozë) portal ose cava inferior vena; pezëm venoz gjatë dështimit të djathtë të zemrës.

Deri zhvillimi i ascites tërheq mangësi proteina, sëmundje të veshkave (sindromi nefrotike, glomerulonefriti kronik), dështim të zemrës, myxedema, sëmundjet e traktit gastrointestinal (pancreatitis, sëmundjes Crohn, diarre kronike) lymphostasis lidhen me ngjeshje e gypit limfatike kraharorit, dhe limfoanhioektaziyamy limfatike vështirësi nga zgavrën e barkut.

Kështu, në patogjenezën e ascites mund të qëndrojnë grup kompleks të inflamator, hemodinamik, hydrostatic, fluide dhe electrolyte metabolike çrregullime, duke rezultuar në propotevanie intersticiale lëngjeve dhe akumulimi i tij në zgavrën e barkut.

Simptomet e ascites

Në varësi të shkaktojë ascites mund të zhvillohet papritmas apo gradualisht në rritje për muaj. Në mënyrë tipike, pacienti i kushton vëmendje të madhësisë së rrobave dhe pamundësisë për të kapem rrip, shtim në peshë.

Manifestimet klinike të ascites karakterizuar nga ndjenjat e plotësi në bark, pesha, dhimbje barku, fryrje, urth dhe belching, vjellje. Me rritjen e shumës së rritjeve fluide në vëllim bark, buton bark shkopinj jashtë. Kjo stomak këmbë është i butë, dhe gënjyer është rrafshuar, shpërthimet në lateral ("stomak bretkocë"). Me një sasi të madhe të shkurtësinë peritoneal shfrim të frymëmarrje, ënjtje të këmbëve, kjo lëvizje e vështirë, sidomos në kthesa dhe bust.

Rritje të konsiderueshme në presionin ndër-abdominale në ascites mund të çojë në zhvillimin e hernie kërthizës ose femurit, varicocele, hemorroide, prolapsi rektal.

Ascites në tuberkulozin peritonit shkaktohet nga një infeksion sekondar të peritoneum, si rezultat i tuberkulozit gjenitale ose tuberkulozi i zorrëve. Për etiologji me tuberkuloz ascites karakterizohet edhe nga humbje peshe, ethe, efektet e dehjes. Në bark, përveç ascites nyjet limfatike zgjeruar janë të përcaktuara përgjatë mesentery zorrëve. Fluid marrë nga ascites tuberkuloz, ka një dendësi të 1016, përmbajtja e proteinave e 40-60 g / l, një reagim pozitiv Rivalta, sedimenteve, të përbërë nga limfocitet, qelizat e kuqe të gjakut, qelizat endoteliale, që përmban Mycobacterium tuberculosis.

Ascites, kartsynoz peritoneal shoqërues rrjedh me nyje të shumta limfatike uvelichennymy Kjo i prekshëm nëpërmjet murit të barkut mëparshëm. Kryesor ankesë me këtë formë të ascites përcaktuar lokalizimin e tumorit primar. Exudate Peritoneal pothuajse gjithmonë hemorragjike në natyrë, nganjëherë në reshjet janë qeliza atipike.

Sindromi Meyhsa në pacientët fibromë ovarian duket (nganjëherë Tumoret malinje e vezore), ascites dhe hydrothorax. Dhimbje karakteristikë barkut, shortness të rënda në frymëmarrje.

Tani për dështim ventricular zemër, që ndodhin me ascites, manifestohet sëmundje Crocq-së, ënjtje të këmbëve dhe këmbët, hepatomegaly, ndjeshmëri në kuadrantin e sipërm të djathtë, hydrothorax. Në ascites veshkave dështimit të kombinuara me ënjtje difuze e lëkurës dhe indit nënlëkuror - anasarkoy.

Ascites që zhvillon në portal venë trombozë, është natyra e pasionuar, e ndjekur nga dhimbja, splenomegaly, hepatomegaly ulët. Për shkak të zhvillimit të qarkullimit kolateral shpesh lindin gjakderdhje masive nga hemorroide ose venat me variçe ezofag zgjeruar. Në gjakun periferik zbuloi të anemisë, leukopenia, trombocitopenia.

Ascites shoqëruese intrahepatic hipertensionit portal ndodh me distrofi muskulare, hepatomegaly moderuar. Lëkura e barkut me rrjetin e dukshme zgjerim venoz si "kreu i kandil deti." Kur ascites postpechenochnoy portal hipertensionit rezistente kombinuar me verdhëz, hepatomegaly të rënda, të përzier dhe të vjella.

Ascites me mangësi e proteinave është zakonisht i vogël; edemë shënuar periferik, shfrim pleural. Poliserozita në sëmundjet reumatike manifestuar nga çdo simptome të veçanta, ascites, prania e lëngjeve në zgavrën pleural dhe cipë e zemrës, hlomerulopatyya, arthralgia.

Në kundërshtim me limfatike (hiloznoyi ascites) stomak shpejt në rritje në madhësi. Lëngu Ascitic është ngjyrë qumështi, konsistencë me fytyrë në hulumtim laboratorik ka yndyrna dhe lipide.

Numri i lëngjeve në zgavrën peritoneale me ascites mund të arrijnë 5-10, dhe nganjëherë 20 litra.

Diagnoza e ascites

Para së gjithash, ju duhet të sunduar nga shkaqet e tjera të mundshme të rritjes së barkut -. Trashje, cysts ovarian, shtatzënisë, tumoret e barkut dhe t E. Për diagnozën e ascites dhe shkaqet e saj është mbajtur perkusion dhe prekje të barkut, me ultratinguj barkut, deje UZDG dhe limfatike anijet, abdomen MSCT, scintigraphy mëlçisë, laparoscopy diagnostike, ascites kërkimore.

Abdomen trokitje me ascites karakterizuar nga dulling kufijtë e shëndosha të ndërrimit të marrëzi me ndryshimet në pozicionin e trupit. Aplikimi duart në sipërfaqen anësore të shtyn stomakut lejon në mënyrë të konsiderueshme (Luhatjet Simptomë) kur përgjuar gishtat e tij në mur e kundërt të barkut. Radiografitë Plain lejon identifikimin e ascites në sasinë e lëngut të lirë më shumë se 0,5 litra.

Nga analizat laboratorike të kryera në studimet e koagulimit ascites, testet biokimike të niveleve të mëlçisë të IgA, IgM, IgG, urinalysis. Në pacientët me hipertension portal tregoi kryej endoscopy për të zbuluar venat me variçe ndryshohen esophageal ose stomak. Nëse gjoks X-ray mund të tregojnë lëngjeve në zgavrën pleural, i lartë në këmbë fund ekskursion diafragmë kufizimin e mushkërive të frymëmarrjes.

Gjatë ultrazërit të barkut me madhësi të studimit ascites, gjendja e indet e mëlçisë dhe shpretkës janë përjashtuar proceset dhe lezione tumorit të peritoneum. Doppler lejon për të vlerësuar rrjedhën e gjakut në enët e sistemit portal.

Hepatostsintihrafii bërë për të përcaktuar funksionin pohlotytelno-nxjerrës të mëlçisë, madhësinë e saj dhe strukturën, shtrirjen e ndryshimeve cirrhotic. Për të vlerësuar gjendjen e kanalit është kryer splenoportalnoho angiografi selektive - portohrafiya (splenoportohrafiyi).

Të gjithë pacientët me ascites, të identifikuar për herë të parë, drejtimin paracentesis diagnostik për mbledhjen dhe studimin e ascites natyrës: Përcaktimi i densitetit, përbërjen celulare, sasinë e proteinave dhe kulture biologjike.

Në raste të vështira, ascites differentiable tregon laparoscopy diagnostik ose laparotomy me biopsi peritoneum.

Trajtimi i ascites

Trajtim patogjen i ascites kërkon largimin e shkakut të zhvillimit, dmth patologjinë primare.

Për të ulur e ascites emëruar dietë kripë, që kufizojnë futje fluide, diuretics (aldakton, veroshpiron, kalium lasix agjentëve të fshehtë), është korrigjimi i metabolizmit fluide dhe electrolyte dhe të reduktuar të hipertensionit portal nëpërmjet angiotensin II kundërshtarët e receptorëve dhe ACE frenuesit. Në të njëjtën kohë tregon hepatoprotectors përdorimit përgatitjet e intravenoze proteinike (amtare albumin zgjidhje plazma).

Kur ascites rezistente në terapinë e vazhdueshme të drogës, turistik barkut paracentesis në (celiocentesis) - heqjen gjilpërë e lëngjeve nga zgavrën e barkut. Në një birë rekomandohet jo të evakuojnë më shumë se 4-6 litra ascites për shkak të rrezikut të kolapsit. Shpesh birë përsëritet krijojë kushte për peritonit, formimin e mbështjelljes dhe të rritur gjasat e komplikacioneve mëposhtëm seanca celiocentesis. Prandaj, lëngun masiv ascites për evakuimin e vazhdueshëm të prodhuar përhershëm kateter instalim peritoneal.

Para operacionit, duke siguruar kushte për traktit direkt rrjedhje lëngu peritoneal, janë devijim peritoneovenoznyy dhe muret pjesshme deperitonizatsiya e zgavrën e barkut.

Ndërhyrjet e tërthortë të ascites përfshijë operacionet që zvogëlojnë presionin në sistemin e portalit. Këto përfshijnë ndërhyrje me imponimin e anastomosis ndryshme portokavalnogo (portokavalnoy devijim devijim intrahepatic portosystemic trans'yuhulyarnoe, shpretke reduktim rrjedhjen e gjakut) souste limfovenoznoy. Në disa raste, ascites fortë kryer splenectomy. Në ascites zjarrduruese mund të tregohet transplantim të mëlçisë.

Moti në ascites

Prania e ascites në mënyrë të konsiderueshme komplikon rrjedhën e sëmundjes themelore dhe prognoza e saj përkeqësohet. Komplikimet e ascites mund të jetë spontan peritonit bakterial, encefalopati hepatike, sindromi Hepatorenalnyy, gjakderdhje.

Faktorë negative paralajmërues në pacientët me ascites përfshijnë moshën mbi 60 vjet, hipotension (më pak se 80 mm Hg.), Dështimi i veshkave, tumor kanzeroz hepatotsellyulyarnuyu, diabet, cerozë, dështimi hepatoqelizore, etj mbijetesë dy-vit në ascites është rreth 50%.