Atheroma


Atheroma - Gjëndra tumorit bamirës dhjamor të lëkurës. Shkaku kryesor i sëmundjes është bllokimi i qumështit dhjamor. Atheroma lokalizuar në zonat e pasura në gjëndra dhjamor të lëkurës. Tumoret e ka rrumbullakuar, kufi të qartë, pa dhimbje në prekje.

  • Faktorët e rrezikut
  • Manifestimet klinike të atheroma
  • Diagnoza dhe trajtimi i atheroma

Faktorët e rrezikut

Çdo kusht i trupit kur ka shkelje të rrjedhjes së sebum apo bllokimi të plotë të qumështit mund të çojë në atheroma. Hyperhidrosis, në shkelje të shtresës brirë të dermis, duke rezultuar në trashje e veshje e guaskës, tronditëse qelizat e lëkurë natyrore të vdekur të çojë gjithashtu në kanalet bllokuar dhjamor. Atheroma mund të ndodhë në sfondin e çrregullimeve hormonale, nëpërmjet të cilit rrit viskozitet të sekrecioneve të gjëndra dhjamor, e cila dobëson funksionin sekretore e lëkurës. Kushtet e dobëta mjedisore, rreziqet profesionale, neglizhenca e higjienës personale, produktet kozmetike që reduktojnë gjëndër dhjamor dhe deodorants antiperspirants janë faktorë që rrisin rrezikun e atheroma.


Manifestimet klinike të atheroma

Atheroma lokalizuara lëkurë e pasur me gjëndra dhjamor. Ajo kokës, mjekër, lëkurës qafën dhe rajonit përsëri sqetull dhe folds gjenitale. Kist jashtë dhjamor është një edukim i vogël harmonishëm, të butë dhe më të shkathët. Ajo ka kufi të qartë, cilësi të dendura. Në prekjen e pa dhimbje dhjamor kist. Në qendër të atheroma nganjëherë mund të shihet në rritje prodhimin e gjëndra dhjamor.

Përmbajtja përbëhet nga atheroma epidermë i krisur dhe sekrecionet dhjamor gjëndër dhe përfaqëson kashopodibnu masë të bardhë. Atheroma mund të jetë ose të vetme, ose të shumëfishta, me madhësi të ndryshueshme, gjithashtu, disa duke arritur deri në 4-5 cm në diametër. Atheroma Shkaku i madh siklet psikologjik te pacientët nëse ato janë në fushën e fërkimit - dhimbjen e veshur me veshje, kështu atheroma i madh mund të ngjesh përreth indeve dhe enët e gjakut, duke thyer metabolizmin e tyre.

Atheroma nuk janë drejtpërdrejt të dëmshme për shëndetin e njeriut, por ekzistenca e vazhdueshme e atheroma mund të acarohet me formimin nënlëkurës abscesi. Proces inflamator është i shoqëruar me dhimbje në atheroma, ënjtje dhe t'i shtyer të lëkurës. Ndonjëherë ethe. Atheroma që acarohet, të prirur për autopsi spontane, dhe tumor qelb sekretuar dhe përmbajtjen salopodibnyy.

Diagnoza dhe trajtimi i atheroma

Diagnoza bazohet në shqyrtim. Një tipar i rëndësishëm diagnostikues është prania e gjëndra dhjamor zgjeruar. Në minutën duhet të dallohet nga fibromë dhe lipoma.

Për të parandaluar ndërlikimet e atheroma duhet të hiqen. Radiosurgical ju lejon të plotësisht të hequr atheroma me traumatizimit minimale e lëkurës dhe humbje minimale të gjakut. Pas kirurgji mbetet plagët dhe shenjat që veprojnë shërojnë plagë shpejt, ndonjë komplikime vërejtur.