Atrofik vaginitis senile


  • Etiologji dhe Patogjeneza e vaginitis atrophic
  • Manifestime të vaginitis atrophic
  • Diagnoza e vaginitis atrophic
  • Trajtimi i vaginitis atrophic
  • Parandalimi dhe parashikimi atrofik vaginitis

Vaginitis atrofik në mesin e grave dhe gratë postmenopausal me menopauzës shkaktuar artificialisht. Dukuri e vaginitis atrophic në gjinekologji është rreth 40%. Vaginitis atrofik manifeston pas 5-6 viteve të menopauzës fiziologjik ose artificiale. Coleitis atrofik duke ulur nivelet e estrogjenit, zhvillimin simptomokopleks patologjike karakterizohet me thatësi, kruajtje, siklet në vaginë, dhimbje gjatë raportit seksual, gjakderdhje vaginale korrente dhe kontakt.

Etiologji dhe Patogjeneza e vaginitis atrophic

Atrofik vaginitis zakonisht paraprin sulm menopauzë natyrore, ovariectomy, rrezatim ovarian.


Shkaku kryesor i vaginitis atrophic është gipoestrogenii - Deficiti estrogenic, i shoqëruar nga ndërprerjes së përhapjes së epitelit vaginal, ulur gjëndra vaginale sekrecion, hedh lëng mucous, rrit vulnerabilitetin e saj dhe e thatë.

Ndryshimet në biocenosis vaginale në lidhje me zhdukjen e glycogen, një rënie prej lactobacilli dhe një rritje në pH shkakton aktivizimin lokale të florës patogjene dhe të depërtimit të baktereve nga jashtë. Mukozale mikroskopike manipulim gjinekologjik ose marrëdhënia është një portë për infeksion. Mes dobësuar imunitetin e përgjithshme dhe sëmundjeve kronike extragenital zhvillim Mukoza lokal përgjigje nonspecific inflamator vaginal; vaginitis atrofik bëhet natyrë e përsëritura të fut.

Rrezik për zhvillimin e vaginitis atrophic janë gratë me menopauzë të hershme, endocrinopathies (diabet, hypothyroidism), ose çaktivizoni heqjen e të dy vezore.

Mbështesë zhvillimin e vaginitis atrophic mund intime higjienë të dobët, i veshur me rroba sintetike, përdorni soaps salcë, gels.

Manifestime të vaginitis atrophic

Në shumicën e rasteve, vaginitis atrofik rrjedh sluggishly, kështu që një grua mund të praktikisht nuk e mërzit. Nuk janë të bardhë periodike rrallë, nganjëherë pacienti tregohet thumbues dhe kruarje e vulvë, e cila intensifikuar pas urinimit ose mbajtjen e procedurave të higjienës duke përdorur sapun.

Mukusit cenueshme shpesh shkakton sekrecionet sanious gjatë marrëdhënieve seksuale, defekimit, smears pap. Çara dhe gjakderdhje fillimisht i kombinuar me inflamacion pa mikrobe, por kundër këtij sfondi që lehtësisht të zhvilluar infeksion sekondar.

Për shkak të ndryshimeve atrophic e muskujt e fshikëzës dhe kat legenit urinim të shpeshtë, mosmbajtjeje urinar më pak të zhvilluara gjatë tendosje fizike. Mukoza thatësi vaginale me shkaqet atrophic coleitis e dyspareunia - ndjesi të dhimbshme dhe parehati gjatë raportit seksual.

Diagnoza e vaginitis atrophic

Metodat kryesore të diagnostikimit të vaginitis atrophic përfshijnë ekzaminimin pelvik, strisho citologjike dhe mikroskopike, vendosmëri pH vaginale, kolposkopinë zgjeruar.

Browse nga pasqyrë vaginale zbulon atrofychna mucous zbehtë e microcracks dhe komplote lishennymy epiteliale Çfarë rrjedh gjak lehtë kur preku. Në rastin e infeksionit sekondar me coleitis atrophic zbuluar skuqje fokale apo e shpërndarë të vaginës me pak gri sekrecionet pllakë hnoevidnym. Përcaktohet atrofi dhe qafën e mitrës mitrës me një raport prej 2: 1, karakteristikë e fëmijërisë. Si rezultat i proceseve të rënda degjenerative mund të ketë bashkim i pjesshëm ose i plotë i shkop vaginale.

Kur një colposcopy vëren praninë e petechiae në membranat mukoze hollë zbehtë, capillaries Dilated. Testi Schiller me coleitis atrophic jep errësirë ​​parregullt të dobët.

Në studimin e vaginale strips provë pH indeksi i përcaktuar barabartë 5,5-7 (pH 3,5-5,5 periudhë riprodhues). Tipike për atrophic shpifje vaginitis Citologjia karakterizohet nga dominimi i qelizave parabasal dhe shtresa basal. Mikroskopi i egra vaginale tregon një rënie të mprehtë në titrit shkopinj vaginale, rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut, prania e florës ndryshme patogjene microbial. Për të përjashtuar Gërryerjet vaginitis specifik vaginale studim i kryer nga PCR.

Nëse keni zbuluar IST (gonorre, herpes infeksion, sifilis, etj) e treguar sëmundje veneriane, të konsultimit.

Trajtimi i vaginitis atrophic

Qëllimi i trajtimit për shërim atrophic coleitis është rreshtim ushqyese epiteliale të vaginës dhe parandaluar përsëritjen e vaginitis.

Në shumicën e rasteve të coleitis atrophic caktuar zëvendësimin terapi (lokale dhe sistemike) hormoneve (HRT).

Agjentët lokale për trajtimin e vaginitis atrophic (estriol, ovestyn) janë futur në vaginë, në formën e ointments ose suppositories për 2 javë. Mjetet e ekspozimit sistemik (Angelica, Indyvina, tybolon, klimodien, estradiol, kliohest) janë përdorur në formën e pilula ose patch. HRT sistemik projektuar për përdorim të gjatë i vazhdueshëm (5 vjet). Në pacientët me vaginitis atrophic gjithashtu e mundur që të përdorin phytoestrogens - bimor

Në identifikimin vaginitis të veçantë duke pasur parasysh patogjen shkakor terapi kryer plotësuese lokale. Me urinim i shpeshtë, mosmbajtjeje urinare mund të tregohet uroseptiki.

Efektiviteti i trajtimit të vaginitis atrophic monitorohet përmes kolposkopisë dinamik, Citologjia, metër pH vaginale.

Në situata paaftësia për të përdorur estrogjenit (kancerin e gjirit, kanceri endometrial, gjakderdhje, arterial apo thromboembolism venoz, një histori të sëmundjeve të mëlçisë, angina, infarkt miokardi, etj) për trajtimin e vaginitis atrophic përdorur douching, pellgje zgjidhje Calendula, kamomil dhe Wort dytë e Shën Gjonit herbs që kanë veprim lokal antiseptik, anti-inflamator dhe riparues.

Parandalimi dhe parashikimi atrofik vaginitis

Parandalimi i vaginitis atrophic është parë si një gjinekologu dhe HRT kohë përshkrimin e recetave pas menopauzës. Përveç efekteve mbi epitelit vaginal, droga hormonale reduktuar shenjat e menopauzës, të parandaluar osteoporozën dhe sëmundje kardiovaskulare.

Parandalimi jo-specifik i vaginitis atrophic reduktuar për të parandaluar menopauzë të hershme -. Ndërprerjen e duhanit, aktiviteti dosed fizik, të ushqyerit, parandalimin e stresit dhe t E. individëve të prirur për zhvillimin e vaginitis atrophic, është e nevojshme për të forcuar sistemin imunitar, Ndiqni higjienën intime, të veshur të brendshme pambuku.

Në kushtet e prognozës për jetën për atrophic vaginitis favorshme, edhe pse shpesh i shoqëruar nga rifillimi, të cilat ulin cilësinë e jetës.