Atrofi nerv optik


  • Shkaqe atrofi i nervit optik
  • Klasifikimi i atrofi optike nervore
  • Simptomet e atrofi optike nervore
  • Diagnoza e atrofi optike nervore
  • Trajtimi i atrofi optike nervore
  • Parashikim dhe parandalimin e atrofi të nervit optik

Sëmundjet e ndryshme të nervit optik në oftalmologji gjetur në 1-1,5% të rasteve; i cili 19 deri në 26% të çojë në një atrofi plotë të nervit optik dhe verbërisë pashërueshme. Ndryshimet Pathomorphological në atrofi optik nervore karakterizohet nga shkatërrimi i axons të qelizave qendër retinës të glial-lidhës transformimit zhdukje e rrjetit kapilar të nervit optik dhe hedh lëng e saj. Atrofi nerv optik mund të jetë për shkak të një numri të madh të sëmundjeve që ndodhin me inflamacion, compression, edemë, fibrave dëme nervore apo të enëve të gjakut të syrit.

Shkaqe atrofi i nervit optik

Faktorët që çojnë në atrofi të nervit optik të sëmundjes sy mund të veprojë, CNS, përplasje, dehje, të përgjithshme, infektive, sëmundjet autoimune, etj


Arsyet për humbjen dhe atrofi e mëvonshëm të nervit optik shpesh shërbejnë oftalmopatolohiyi të ndryshme: glaukoma, degjenerim të pigmenteve të retinës, mbyllje e arteries qendrore të retinës, miopi, uveitis, retinë, pezmatim nervi optik, etj .. Rreziku i dëmtimit të nervit optik mund të shoqërohet me tumoret dhe sëmundjet e orbitës: meningioma dhe glioma e neurinoma optike nervore, neurofibroma, një kancer parësor të orbitës, osteosarkoma, vaskulitis lokale orbitale, sarkoidosis, etj

Ndër sëmundjet e rolit udhëheqës CNS luajtur nga tumoret hipofizë dhe pasmë fossa, compression rajonin e ndërthurjes së nervit optik (chiasm), sëmundjet purulent-inflamator (abscesi i trurit, encefalit, meningjit, arachnoiditis), sklerozë të shumëfishtë, dëmtim të trurit traumatike dhe dëmtimin e skeletit të fytyrës, i shoqëruar nga lëndimi optik nervore.

Shpesh, atrofi optik nervore paraprin rrjedhën e hipertension, atherosclerosis, urisë, vitaminë mangësi, dehje (helmim zëvendëson alkool, nikotina, trichlorfon, substanca të transportit), lartë-fazë humbje të gjakut (zakonisht mitrës dhe gjakderdhje gastrointestinal), diabet, anemi. Proceset degjenerative në nervit optik mund të ndodhë me sindromën antiphospholipid, eritematoz sistemik lupus, granulomatoza e Wegener-it, sëmundja Behçet, sëmundje Horton, sëmundje Takayasu s.

Në disa raste, atrofi optike zhvillohet si një komplikacion i bakterial të rënda (sifilizi, tuberkulozi), virale (gripi, fruthi, flakë të kuqe, SARS, herpes zoster) ose parazitare (toxoplasmosis, toxocarosis) infeksionet.

Kongjenitale atrofi optik nervore ndodhin në akrotsefaliy (kafkë bashneobraznyh), mikro dhe Macrocephaly, dysostosis kafkës-fytyrës (sëmundje Kruzona), sindroma trashëguar. Në 20% të rasteve etiologji e atrofi optike nervore mbetet e paqartë.

Klasifikimi i atrofi optike nervore

Atrofi Optic nervore mund të jetë i trashëguar dhe jo i trashëguar është i (e fituar) në natyrë. Nga format e trashëguara të atrofi optik nervore përfshijnë diminantnuyu autosomal, autosomal ikës, dhe mitokondriale. Formë autosomal dominuese mund të jetë e vështirë dhe e lehtë sigurisht, të kombinuara ndonjëherë me shurdhim kongjenitale. Formë autosomal ikës e atrofi optike nervore ndodh në pacientët me sindromin e Besimit, Wolfram, Burnevilly, Jensen, Rosenberg-Chattoriana Kenny-Coffey. Mutacione mitokondriale vërejtur në formën e ADN mitochondrial dhe sëmundjeve shoqërues Leber.

Fituar atrofi të nervit optik, në varësi të faktorëve etiologjik, mund të jetë natyra fillor, të mesëm dhe glaucomatous. Mekanizmi i atrofi primar lidhur me ngjeshje e neuroneve periferike në rrugën optike; Dzn nuk është ndryshuar, kufijtë e saj janë të qarta. Në patogjenezën e atrofi të mesëm ndodh ënjtje Dzn e shkaktuar nga procesi patologjike në retinë ose vetë nervit optik. Zëvendësimi i fibrave nervore glia është më e theksuar; Dzn rrit në diametër dhe humbet kufijtë qartësi. Zhvillimi i atrofi glaucomatous nervore optike të shkaktuar nga kolapsi i pllakës sclera grilë kundër presionit të ngritur intraokular.

Si shkalla e ndryshimit të ngjyrës së nervit optik të dalluar fillestar, e pjesshme (jo e plotë) dhe i plotë atrofi. Shkalla fillestare e atrofi është karakterizuar nga një Dzn vogël zbehje duke ruajtur ngjyrën normale të nervit optik. Me atrofi të pjesshëm shënuar zbehtësi e disk në të njëjtin segment. Atrofi i plotë duket i zbehtë uniform dhe hollimin e tërë disk optik, vasoconstriction fundus.

Lokalizimi prodhojë lart (nëse i dëmtuar qelizat e retinës) dhe poshtë (nëse dëmtuar fibrave të nervit optik) atrofi; Lokalizimi - njëanshëm dhe dy anë; shkalla e progresion - stacionare dhe progresive (i vendosur në rrjedhën e ndjekjes okulist).

Simptomet e atrofi optike nervore

Tipar kryesor i atrofi optike nervore nuk shërbejë të korrigjohet me syze dhe lentet ulje në mprehtësi vizuale. Kur prohressyruyusche reduktuar atrofi zhvillon funksionin vizuale në drejtim të disa ditë deri në disa muaj dhe mund të rezultojë në verbëri. Në rastin e atrofi të pjesshëm të nervit optik ndryshimet patologjike të arrijë një pikë të caktuar dhe zhvillimin më tej dhe për këtë arsye ka humbur pjesërisht vizion.

Kur funksioni optik nervore shkelje atrofi vizual mund të zbulohet ngushtim koncentrik të fushave vizuale (view Zhdukja lateral), zhvillimin e "tunelit" vizion, Sensations ngjyra çrregullim (kryesisht të gjelbër dhe të kuqe, rrallë - blu dhe pjesë të verdhë të spektrit), pamjen e njolla të errëta (kafshët) në zonat fushë e mendimit. Default zbulimin mbi prekur centripetal anë pupillary defekt - reduktimin e reagimit të nxënësit në dritë duke ruajtur sodruzhestvennoy reagim zrachkovoy. Këto ndryshime mund të ndodhin në një, dhe në të dy sytë.

Dëshmi e atrofi optike nervore zbuluar në shqyrtimin ophthalmological.

Diagnoza e atrofi optike nervore

Në studimin e pacientëve me atrofi optik nervore është e nevojshme për të sqaruar praninë e comorbidities, fakt ilaçeve dhe kontakt me kimikatet, prania e shprehive të këqija dhe ankesave që tregojnë një lezione mundshme intracranial.

On okulist ekzaminim fizik përcakton mungesa ose prania e exophthalmos, shqyrton shikimet lëvizshmërisë, shqyrton reagimin e nxënësve të lehta, refleks corneal. Duhet të testohet mprehtësi vizuale, perimetry, kolorovidchuttya kërkimore.

Informacion bazë mbi praninë dhe shkallën e atrofi të nervit optik janë duke përdorur ophthalmoscopy. Varësisht nga shkaqet dhe format e nevropati optike foto oftalmoskopycheskaya do të jenë të ndryshme, por ka karakteristikat e zakonshme që ndodhin në lloje të ndryshme të atrofi optik nervore. Këto përfshijnë: zbehtë Dzn shkallë të prevalencës ndryshme, duke ndryshuar konturet dhe ngjyra e saj (nga gri në hije e dylli), sipërfaqe gërmimi disk, që redukton numrin e diskut në anije të vogla (simptomë Kestenbauma), ngushtimin e kalibrit të arteries retinal, venat dhe ndryshime të tjera në Dzn statusit duke përdorur Imazhe specifikuar (koherent optik, lazer skanim).

Studimet Electrophysiological (VEP) tregon rënie ndryshueshmëri dhe rritjen e ndjeshmërisë pragun e nervit optik. Në formën e optike glaucomatous nervore atrofi përdorur tonometry përcaktuar nga rritja e presionit intraokular. Orbitë patologji zbuluar nga orbitë Shqyrtues të X-ray. Ekzaminimi i enëve të retinës është kryer duke përdorur ndriçim fluoreshent angiography. Studim rrjedhjen e syrit të gjakut në arteriet dhe nadblokovoy, seksion intracranial e arteries karotide të brendshme është kryer duke përdorur ultratinguj Doppler.

Nëse është e nevojshme ekzaminim, syrit plotësohet me studimin e gjendjes neurologjike, duke përfshirë një konsultim neurolog, x-ray e kafkë dhe Sella turcica, CT ose MRI të trurit. Në identifikimin krijimin e volumit të trurit e pacientit apo hipertensionit intracranial duhet të konsultoheni me një neurokirurgu. Nëse lidhja pathogenetic atrofi nerv optik me vaskulitis sistemike treguar rheumatologist konsultimit. Prania e tumoreve të orbitës kërkon ekzaminimin e oftalmoonkologii pacientit. Taktikat terapeutike në sëmundje oklyuzuyuchyh arterial (syrit, karotide i brendshëm) është vendosur nga një kirurg okulist ose kirurg vaskular.

Kur atrofi optik nervore të shkaktuara nga testet infektive informative laboratorike: ELISA dhe diagnostifikim PCR.

Diagnoza diferenciale e atrofi optike nervore duhet të kryhet me katarakte periferike dhe amblyopia.

Trajtimi i atrofi optike nervore

Si atrofi optike në shumicën e rasteve një sëmundje e pavarur, dhe është rezultat i proceseve patologjike të dytë, trajtimi i tij duhet të fillojë me largimin e shkakut. Pacientët me tumoret intrakraniale, hipertension intracranial, aneurizëm cerebrale, etj treguar operacion neurosurgical.

Trajtimi konservativ i atrofi jospecifik të nervit optik ka për qëllim ruajtjen maksimale të mundshme të funksionit vizuale. Për të reduktuar inflamator infiltrimit dhe bibliotekë optike parametrat janë mbajtur, retrobulbar zgjidhje injeksion deksazona, infuzion intravenoz të zgjidhje glukozë dhe klorur kalciumi, injeksion intramuskular e drogës diuretik (Lasix).

Për të përmirësuar qarkullimin dhe trofike injeksione optike nervore janë treguar trental, Xantinol nikotinati i etilit, atropine (parabulbarno dhe retrobulbar) administrimit intravenoz i eufillina acid nikotine; vitaminë (B2, B6, B12), injeksione të aloe ose trupit tejdukshëm; cinnarizine pritje, piracetam, riboxyn, ATP, etj Në mënyrë që të mbajë një nivel të ulët të presionit intraokular mbajtur instalacioni i pilocarpine emëruar diuretike.

Në mungesë të Kundërindikimet atrofi të optik nervore emëruar akupunkturë, fizioterapi (electrophoresis, ultrazërit, lazer ose të stimulimit elektrik të nervit optik, terapi magnetike, intranasal electrophoresis, etj). Duke ulur mprehtësi vizuale poshtë 0,01 çdo duke u trajtuar në mënyrë të drejtë efikas.

Parashikim dhe parandalimin e atrofi të nervit optik

Nëse atrofi optike në gjendje të diagnostikojnë dhe trajtojnë të fillojë në një fazë të hershme mund të ruani dhe madje edhe një rritje e lehtë e mendimit, por rikuperimi i plotë i funksionit vizuale ndodh. Kur prohressyruyusche atrofi optik nervore dhe nuk trajtohet mund të zhvillohet verbëri.

Për të parandaluar atrofi e nervit optik duhet trajtimi në kohë i syrit, neurologjike, rheumatologic, endokrine, sëmundjeve ngjitëse; parandalimi yntoksykatsy, transfuzioni i gjakut herët në gjakderdhje e harlisur. Në shenjë e parë e abuzimit duhet të konsultoheni me një okulist.