Thyroiditis autoimune


 • Klasifikimi i thyroiditis autoimune
 • Shkaqet e thyroiditis autoimune
 • Simptomet e thyroiditis autoimune
 • Diagnoza e thyroiditis autoimune
 • Trajtimi i thyroiditis autoimune
 • Prognoza e thyroiditis autoimune
 • Parandalimi i thyroiditis autoimune

Tiroidit autoimun (AIT) - a inflamacioni kronik i indeve tiroide, që është një etiologji autoimune dhe është i shoqëruar me dëmtimin dhe shkatërrimin e folikulave dhe kancer qelizave folikulare.

Thyroiditis autoimune është 20-30% e të gjitha sëmundjeve tiroide. Në mesin e grave të AIT ndodh në 15 - 20 herë më shpesh se meshkujt, për shkak të shkeljes së X - kromozomit dhe efektet në sistemin limfoid e estrogjenit. Mosha e pacientëve me thyroiditis autoimune zakonisht 40-50 vjet, edhe pse kohët e fundit sëmundje ndodh në të rriturit e rinj dhe fëmijë.

Klasifikimi i thyroiditis autoimune


Tiroidit autoimun përfshin një grup të sëmundjeve që kanë të njëjtin natyrën.

1. thyroiditis Hashimoto-së (limfomatoznyy, thyroiditis limfocitike, ustar -. Goiter Hashimoto) është shkaktuar nga infiltrimit progresiv të limfociteve T në parenchyma gjëndër, rritjen e numrit të antitrupave ndaj qelizave dhe të çon në shkatërrim gradual të gjëndrës tiroide. Si rezultat i shkeljeve të strukturës dhe funksionit të gjëndrës tiroide mund të zhvillojë hypothyroidism primare (reduktim në hormoneve tiroide). Kronike AIT ka një natyrë gjenetik, mund të jetë në formë të formave familjare, kombinuar me çrregullime të tjera autoimune.

2. Postpartum thyroiditis është më e zakonshme dhe më të studiuar. Shkaku i saj është riaktivizimi i tepruar i sistemit imunitar pas një depresion natyror në shtatzëni. Për predispozicion ekzistues mund të çojë në thyroiditis shkatërruese autoimune.

3. pa dhimbje (heshtur) thyroiditis është Postpartum analoge, por pamja e tij nuk është e lidhur me shtatzëninë, ajo shkakton panjohur.

4. citokineve-nxiti thyroiditis mund të ndodhin gjatë trajtimit me interferon në pacientët me hepatit C dhe sëmundjeve të gjakut.

Këto opsione thyroiditis autoimune si pas lindjes, pa dhimbje dhe citokina - e shkaktuar shkrirjen ngjashëm të proceseve që ndodhin në gjëndrën tiroide. Fillimisht i zhvilluar tirotoksikozë destruktiv, më pas hyn hypothyroidism i përkohshëm në shumicën e rasteve përfundon me restaurimin e gjëndrës tiroide.

Në të gjitha thyroiditis autoimune janë fazat e mëposhtme:

 • Faza Euthyroid e sëmundjes (pa mosfunksionim tiroide). Ajo mund të zgjasë për vite, dekada apo një jetë.
 • Faza subklinikisht. Nëse sëmundja përparon, limfocitet T masive agresioni të çon në shkatërrimin e qelizave tiroide dhe të zvogëlojë sasinë e hormoneve tiroide. Për shkak të rritjes së prodhimit të hormoneve tiroide stimuluese (TSH), e cila stimulon tepërt tiroide, trupi arrin të mbajë prodhimin normal të T4.
 • Faza Tyreotoksycheskaya. Si rezultat, të rritur limfocitet T agresionit dhe dëme të qelizave tiroide ndodh në lirimin e gjakut ekzistues të hormoneve tiroide dhe zhvillimin e hyperthyroidism. Gjithashtu në gjak merr shkatërruar një pjesë të strukturave të brendshme të qelizave folikulare që provokojnë zhvillimin e mëtejshëm të antitrupave ndaj qelizat e gjëndrës tiroide. Kur në shkatërrimin e mëtejshëm të numrit të hormoneve tiroide të qelizave bie nën një nivel kritik, nivelet e gjakut të T4 ul ndjeshëm, vjen një fazë e hypothyroidism dukshme.
 • Faza hypothyroid. Zgjat rreth një vit, atëherë zakonisht nuk është një restaurim i gjëndrës tiroide. Ndonjëherë hypothyroidism mbetet e qëndrueshme.

Thyroiditis autoimune mund të jetë natyra monophasic (vetëm kanë Tireotoksicheskiy, ose vetëm faza Hypotyreoydnaya).

Manifestimet klinike dhe Resizing tiroide thyroiditis autoimune ndarë në formë:

 • Latente (vetëm shenja në dispozicion e imunitar, simptomat klinike mungojnë). Iron madhësia normale apo rritje të lehtë (1.2 shkallë), pa vula, funksion gjëndër është e nuk preket, ndonjëherë ju mund të përjetojnë simptoma të butë e hyperthyroidism ose hypothyroidism.
 • Hypertrophic (shoqëruar nga një rritje në madhësinë e gjëndrës tiroide (goiter), të shpeshta hypothyroidism ose hyperthyroidism manifestime të butë). Ndoshta edhe një gjëndër tiroide zgjeruar në të gjithë vëllimit (formë difuze) ose kinking vërejtur (formë me gunga), dhe nganjëherë një kombinim i përhapur dhe format me gunga. Formë hypertrophic e thyroiditis autoimune mund të shoqërohet me tirotoksikozë në fazat e hershme të sëmundjes, por funksioni tiroide zakonisht ruhet ose zvogëluar. Që procesi autoimune në inde tiroide përparon, ka një përkeqësim, funksion reduktuar tiroide, dhe zhvillimin hypothyroidism.
 • Atrofik (madhësia tiroide është normale apo reduktuar, simptomat klinike - Hypothyroidism). Më shpesh shihet në të moshuarit dhe të rinj - në rast të ekspozimit të rrezatimit. Forma më e rëndë e thyroiditis autoimune, për shkak të shkatërrimit masiv të thyrocytes - funksion tiroide reduktuar në mënyrë dramatike.

Shkaqet e thyroiditis autoimune

Edhe me një predispozicion gjenetik për zhvillimin e thyroiditis autoimune nevojë faktorët negative shtesë nxitje:

 • transferuar sëmundjet respiratore akute virale;
 • vatra e infeksionit kronik (në bajamet, sinuset, dhëmbët i kalbur);
 • ekologji, komponimet e tepërta jod, klor dhe fluori në mjedis, ushqim dhe ujë (ndikon në aktivitetin e limfociteve);
 • Përdorimi i vazhdueshëm i pakontrolluar i barnave (jodit që përmbajnë medikamente, metodat hormonale);
 • rrezatimi jonizues, ekspozimi i gjatë në diell;
 • Situata traumatik (sëmundje apo vdekje e të dashurit, humbja e vendeve të punës, pakënaqësi dhe zhgënjim).

Simptomet e thyroiditis autoimune

Shumica e rasteve të thyroiditis autoimune kronike (në fazën euthyroid dhe faza hypothyroidism subklinikisht) gjatë asimptomatike. Gjëndër tiroide nuk është rritur në madhësi, prekje funksion pa dhimbje gjëndër normalisht.

Shumë rrallë mund të përcaktohet me rritjen e madhësisë së gjëndrës tiroide (goiter), pacienti ankohet për siklet në gjëndrës tiroide (ndjenja e presionit, fyt koma), lodhje të lehtë, dobësi, dhimbje në joints.

Fotografia klinike e hyperthyroidism në pacientët me thyroiditis autoimune zakonisht ndodh në vitet e hershme të sëmundjes, një natyre të përkohshme dhe shtrirjen e funksionimit atrofi lëviz indeve tiroide në një kohë në fazën euthyroid, dhe pastaj në hypothyroidism.

Thyroiditis Postpartum, hyperthyroidism zakonisht manifestohet lehtë 14 javë pas lindjes. Në shumicën e rasteve, nuk ka lodhje, dobësi, humbje peshe. Ndonjëherë hyperthyroidism e shprehura në mënyrë të konsiderueshme (takikardi, flashes nxehtë, djersitje e tepruar, dridhje e gjymtyrë, paqëndrueshmëri emocionale, pagjumësi). Faza hypothyroid i thyroiditis autoimune manifestohet si 19 javë pas lindjes. Në disa raste ai kombinohet me depresion pas lindjes.

Pa dhimbje (heshtur) thyroiditis reflektuar dritë, tirotoksikozë shpesh subklinikisht.

Cytokine-nxiti thyroiditis është gjithashtu zakonisht nuk shoqërohet nga tirotoksikozë rëndë ose hypothyroidism.

Diagnoza e thyroiditis autoimune

Për të diagnostikuar manifestime hypothyroidism AIT është e vështirë. Diagnoza e Endocrinologists autoimune thyroiditis të krijuar foto klinike, të dhënat e hulumtimit laborator. Prania e anëtarëve të tjerë të familjes çrregullime autoimune konfirmon gjasat e thyroiditis autoimune.

Studimet laboratorike në pacientët me thyroiditis autoimune përfshijnë:

 • Numërimi i plotë i gjakut - Rritja e vendosur në numrin e limfociteve
 • imunohramu - karakterizohet nga prania e antitrupave ndaj thyroglobulin, peroxidase tiroide, antigjenit dytë koloidale, antitrupat tiroide tiroide hormoneve
 • përcaktimi i T3 dhe T4 (të përgjithshëm dhe të lirë), TSH në serum. Rritja e TSH me T4 normale në serum tregon subklinikisht hipotiroz TSH ngritur me T4 të ulët - i hypothyroidism klinike
 • Tiroide ultratinguj - tregon rritjen ose ulur madhësinë e gjëndrës, e ristrukturimit. Rezultatet e këtij studimi të shërbejë si një plotësues për paraqitjen klinike dhe rezultatet e tjera laboratorike
 • biopsi gjobë gjilpërë i gjëndrës tiroide - për të zbuluar një numër të madh të limfociteve dhe qelizat e tjera karakteristike të thyroiditis autoimune. Ajo është përdorur kur ka informacion në lidhje me një transformim të mundshëm malinje të formimit me gunga tiroide.

Kriteret për diagnozën e thyroiditis autoimune janë:

 • rritjen e nivelit të qarkullojnë antitrupa për të gjëndrës tiroide (AT-TPO);
 • zbulimin ultratinguj tiroide hypoechoic;
 • shenjat e hypothyroidism primar.

Në mungesë të paktën njërit prej këtyre kriteri, diagnoza e thyroiditis autoimune eshte vetem probabilistic në natyrë. Që nga rritja e presionit të gjakut, mbeturina, apo tiroide hypoechoic vetëm nuk provon thyroiditis autoimune, ajo nuk lejon një diagnozë të saktë. Trajtimi për pacientët vetëm faza kanë nevojë aq akute Hypotyreoydnaya për diagnozën në fazën euthyroid, zakonisht jo.

Trajtimi i thyroiditis autoimune

Terapi specifike e thyroiditis autoimune nuk është e zhvilluar. Megjithë përparimet moderne në mjekësi, endokrinologji ende nuk ka një efektiv dhe të sigurta metodat e korrigjimit të sëmundjes autoimune tiroide në të cilën procesi nuk ka përparuar për hypothyroidism.

Nëse tyreotoksycheskoy fazës recetat autoimune thyroiditis që pengojnë funksionin tiroide - tirostatikov (tyamazol, karbimazol, propitsil) po nuk rekomandohet, pasi që ky proces nuk është overactivity i gjëndrës tiroide. Kur simptomat e çrregullimeve kardiovaskulare duke përdorur beta-blockers.

Kur manifestimet e hypothyroidism përshkruar individualisht tiroide drogë terapi zëvendësimi të hormoneve tiroide - Levothyroxine (L-thyroxine). Kjo është kryer nën mbikëqyrjen e prezantimit klinik dhe përmbajtjen e TSH në serum.

Glukokortikoide (prednisone) janë treguar vetëm ndërsa i tanishëm thyroiditis subakut autoimune thyroiditis me që shpesh ndodh në vjeshtë dhe dimër.

Për të reduktuar titrin e antitrupave të përdorura NSAIDs, indometacin, metindol, voltaren. Përdorur edhe drogë për korrigjimin e imunitetit, vitamina, adaptogens.

Kur hypertrophy tiroide dhe compression shënuar i mediastinale shpenzojnë kirurgji e saj.

Prognoza e thyroiditis autoimune

Parashikimi i zhvillimit të thyroiditis autoimune të kënaqshëm. Me procesin e duhur të trajtimit të degradimit dhe funksionit të reduktuar tiroide mund të ngadalsojë veçmas dhe për të arritur faljen afatgjatë. Shëndetësor i kënaqshëm dhe kryerjen normale të pacientëve në disa raste të mbetet më shumë se 15 vjet, pavarësisht zhvillim përkeqësimin afatshkurtër të AIT.

Thyroiditis autoimune dhe titri i lartë antitrupat ndaj peroxidase tiroide (TPO AT) duhet të konsiderohen si faktorët e rrezikut të hypothyroidism në të ardhmen.

Në rastin e gjasat Postpartum thyroiditis e përsëritje pas shtatzënisë mëvonshëm të grave është 70%. Afërsisht 25-30% e grave me Postpartum thyroiditis mëvonshme me thyroiditis autoimune kronike me kalimin në hypothyroidism qëndrueshëm.

Parandalimi i thyroiditis autoimune

Kur zbuloi thyroiditis autoimune pa mosfunksionim tiroide duhet vëzhgimi i pacientit për të zbuluar shenjat e hershme dhe hypothyroidism kompensohen menjëherë.

Femrat - bartësi AT TPO pa ndryshuar funksionin tiroide janë në rrezik për hypothyroidism në rast të shtatzënisë. Prandaj është e nevojshme për të monitoruar statusin dhe tiroide funksionin si në fillim të shtatzënisë dhe pas lindjes së fëmijës.