Stomatit aftoz


  • Shkaqet dhe mekanizëm i stomatiti aftoz
  • Manifestimet klinike të stomatiti aftoz
  • Diagnoza e mëllenjë kronike
  • Trajtimi i stomatiti aftoz

Stomatit aftoz - inflamacion i mukozës orale, e cila është shoqëruar nga shtresa sipërfaqësore e formimit mukusit dhe AFL (erozionet). Arsimimi AFL shoqërohet me dhimbje të mprehtë, ndjesi djegie në gojë, veçanërisht gjatë ngrënies, gunga, ndonjëherë - ethe. Ulçerë të vogla në gojë shëruar plotësisht pas 7-10 ditësh. Me dobësimin e sistemit imunitar dhe prania e comorbidities mëllenjë mund të kandidojë me relapses.

Kronike mugth - një sëmundje kronike inflamatore të mukozës orale. Manifestim tipik klinik i kësaj është shfaqja e AFL stomatiti me pllakë bardha-verdhë fibroze kundër bllokimet e përgjithshëm të mukozës. Sëmundja është natyra i dobët i remissions periodike dhe acarimin.

Shkaqet dhe mekanizëm i stomatiti aftoz


Formimi Patogjeneza AFL në stomatiti kronike aftoz nuk është sqaruar plotësisht, por të gjithë pacientët kanë marrëdhënie të qëndrueshme mes progresin e sëmundjes dhe përgjigjen e sistemit imunitar. Sot teoria e pranuar në përgjithësi e formimit të AFL në mukozën e gojës është konsideruar si një teori në të cilën sistemi imunitar është identifikimi i substancave të pranishëm në pështymë molekula. Kjo shkakton aktivizimin e limfociteve, si sistemi imunitar është i njohur agjent kimik sulmon atë si një të huaj. Rezultati është ulcerat aftoz; inferioriteti i sistemit imunitar dhe prania e vazhdueshme e kimikateve kontribuon në procesin kronike dhe mëllenjë merr një kurs të gjatë vyalotekuschee.

Pacientët që përdorin mjete për kujdesin oral, që përmbajnë sodium sulfate lauryl, stomatit aftoz diagnostikuar më shpesh. Shkaku i mundshëm është konsideruar komponent i lehtë sulfate lauryl sodium, e cila ka efekt tharje, të cilat mund të ndikojnë negativisht në mukozën orale. Dhe më tej, në qoftë se shtresa e dëmtuar lartë i shtresave mukoze të ulëta janë më të ndjeshme ndaj stimujve, veçanërisht ndaj substancave me aciditet të lartë.

Marrëdhënia në mes të shfaqjes së stomatiti aftoz dhe do të thotë për kujdesin oral, që përmbajnë sulfate lauryl sodium konfirmuar rezultatet e studimit, kur pacientët të cilët janë duke vuajtur nga stomatiti kronike aftoz, filloi të përdorni pasta të tjera, vuri në dukje se shenja apo në mënyrë të konsiderueshme më kalon apo vjen i plotë klinik shërim. Me kohë të gjatë-vendosur shërimin ulçerë është vërejtur, por në 81% të rasteve dhimbja e tyre ka rënë.

Dëmtimi mekanik në zgavrën e gojës është e njëjtë faktor nxitje, si shumica e pacientëve vuri në dukje një lidhje midis traumave oral dhe fillimin e sëmundjes. Mëllenjë kronik mund të fillojë pas thumbues indet e gojës pas akute mukozale buzë dëm dhëmbëve apo ushqim të ngurta. Përafërsisht 40% e pacientëve me mëllenjë kronike të konfirmuar ekzistencën e lëndimit para të sëmundjes.

Neuropsikiatrike tendosje vetë rrallë shkaktojnë stomatitit aftoz kronike, por pamja e AFL gjatë acarimin shpesh përkojnë me periudhat e rritjes së stresit psikologjik. Shumica e pacientëve me stomatiti kronike aftoz vërejtur shkelje të ndryshme në dietë dhe mangësive ushqyese. Mungesa e vitaminës C, vitamina B, hekur, zink, acid folik dhe selen ndikim negativ në mukozën orale, e cila kontribuon në AFL.

Një reaksion alergjik ndaj ushqimit mund të shkaktojë shpërthim aftoz stomatiti dhe pacientin këshilluar që të mbani një ditar për të vazhduar më të lehtë për të gjetur alergjen, e cila ishte shkaku i AFL. Ndër produktet që janë më të alergeneve të ngjarë të vini re drithërat që janë të larta në gluten proteina, grurë, thekër, elb, hikërror. Frutave agrume, pineapples, mollë, domate, fiq, luleshtrydhe, çokollatë, ushqim deti, erëza, si dhe djathrave të qumështit dhe aditivëve të ushqimit janë shkaku kryesor i lezioneve aftoz në gojë.

Në gratë, frekuenca e skuqje të lëkurës të lidhura me ciklin menstrual, shumë e kanë vërejtur shërim klinik ose shuarjen gjatë shtatzënisë. Megjithatë, marrëdhënia midis shtatzënisë dhe shuarja aftoz stomatiti nuk është studiuar.

Sensibilitet gjenetik në zhvillimin e stomatiti aftoz faktet konfirmojnë se një e treta e pacientëve apo të dy prindërit vuajtur gjithashtu nga mëllenjë kronike. Binjakët identik në 91% të rasteve vuajnë nga stomatiti aftoz, dvuyaytsevye ndërsa vetëm 57% - është gjithashtu konfirmuar kushtëzim gjenetik stomatitit aftoz kronike. Zbulohen përmbajtjes AFL agjentët bakteriale dhe virale.

Shpesh kur një ekzaminim të plotë në pacientët me stomatiti aftoz zbulojë sëmundjet e gjakut sistematike, gastrointestinale dhe mangësitë imunitar. Marrëdhënia mes tyre dhe formimin e AFL konfirmon faktin se pas korrigjimit të sëmundjes rimëkëmbjes themelor klinik vjen nga stomatiti aftoz ose shuarje të qëndrueshme. Përdorimi afatgjatë i drogës nonsteroidal droga anti-inflamator, antiarrhythmic dhe antihipertensive si një efekt anësor shkakton zhvillimin e stomatiti kronike aftoz.

Manifestimet klinike të stomatiti aftoz

Kur Formulari i fibrinës aftoz stomatit vijnë shkeljet e para kryesore të qarkullimit të gjakut në shtresën epiteliale. Si rezultat i këtyre ndryshimeve paraqiten lezione të izoluara aftoz të mbuluara me shtresë fijor. Pas 1-2 javësh ulçerë të vogla në gojë epiteliziruyutsya. Lokalizuara skuqje kryesisht në mukozën e buzët, gjuhën dhe anësore sipërfaqeve në folds në tranzicion. Në fazën e parë të rishfaqjes së sëmundjes vërejtur 1-3 herë në vit. Sa për përparimin stomatit bëhet i përhershëm. Për më tepër, në qoftë se përsëritje e hershme e acarimin provokuar nga sëmundje sistemike ose lëndimit mukozës, progresion të stresit të vogla të mjaftueshme për daljen e AFL.

Kur formë necrotic i stomatiti aftoz është shkatërrimi kryesor i epitelit, me ulceration e mukozës orale duke shkaktuar çrregullime degjeneruese, që ndodhin kundër sfondit të nekroza dhe epiteliale ndryshimet morfologjike ind. Nekrotizues stomatitit aftoz diagnostikuar në individë me sëmundje dhe sëmundje fizike nivele të rënda. Ka ulçerë të vogla në gojë praktikisht pa dhimbje, përfundimisht ata të kthehet në ulcerat, e cila daton epithelialization Nga 2 javë për një muaj.

Mëllenjë Hrandulyarnyy zhvillon pasi kanalet parësore plagë e gjëndra të vogla të pështymës. Kjo shkakton gjëndra Hypothyroidism dhe provokon shfaqjen e AFL, të cilat janë të vendosura pranë gjëndrave të pështymës. Ulçerë të vogla në gojë dhimbshme dhe epiteliziruyutsya në 1-3 javët e provokojnë shfaqjen e tyre të mëvonshëm mundet hipotermi, infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes dhe acarimin e vatrave të infeksionit kronik.

Kur mëllenjë Rumen ndikon acinus gjëndra të vogla të pështymës, në procesin patologjike të përfshirë një shtresë e indeve lidhës me elemente kohore të lezioneve të vërejtura në dy lokacione të gjëndrave të pështymës dhe mukozën e fytit dhe harqe përparme Palatine. Kjo ndikon kryesisht të rinjtë. Elementi kryesor është ulçerë të vogla në gojë, por ata shpejt transformohet në ulçerë thellë të dhimbshme, duke arritur në gjysmë inç në diametër. Rubtsov stomatit nuk është i lidhur me sëmundje fizike, dhe Patogjeneza është një mangësi gjenetik i aparatit sekretore. Procesi i epithelialization të ulcerat e gjatë, deri në 3 muaj pas shërimin plagët janë qartë të dukshme.

I punuar stomatit formë aftoz është më i rëndë që nga ndryshimet shkatërruese të indeve lidhës ulcerat e thella dhe të vazhdueshme me natyrën. Ulcerat epiteliziruyutsya ngadalësojë procesin e shërimit të çon në deformim të qiellëz e butë, i mëparshëm harqe Palatine dhe buzët. Nëse ulcerat janë të vendosura në qoshet e gojës, atëherë shërimi mund të formohet mikrostoma.

Diagnoza e mëllenjë kronike

Diagnostikua dentist kronik mëllenjë në bazë të anketave klinike dhe pacientit, nganjëherë përdorur për diagnostifikim laboratorike. Diferencimi duhet të bëhet me stomatiti korrente herpetike me stomatiti ulcerative nekrotike dhe ulceration e gojës me lezione të veçanta dhe ulcerat decubital.

Trajtimi i stomatiti aftoz

Qëllimi i trajtimit është ndjesë apo të qëndrueshme, ose shërim klinik ose i plotë. Masat komplekse trajtimit përfshijnë terapi të përgjithshme dhe i ditës, zgjedhja e barnave varet nga ashpërsia dhe mbizotërimin e manifestimeve të caktuara të simptomave.

Trajtim lokal është trajtim oral me peroksid hidrogjeni, CHLORHEXIDINE dhe furatsillina. Nëse dhimbja mjeteve, pastaj trajtohen ulçerë të vogla në gojë 5-10% pezullimin glicerinë me lidocaine ose novokaina. Nëse në patogjenezën e stomatiti alergjik është një komponent, vendin ajo përdoret një përzierje që përmban trasilol, heparin, prokainë dhe hydrocortisone.

Kur përdoret topically acarimin enzimat - tripsin, kimotripsin dhe RNase. Zgjidhje citral, vitaminë C dhe E, me drogë Kalanchoe lëng dhe Propolisi përshpejtuar procesin epithelialization. Përdorimi i vajrave të kortikosteroide mund të ndërpresë zhvillimin e mëtejshëm të AFL dhe të përshpejtojë procesin e shërimit.

Brenda antihistamines të treguara pritjes - tavegil, Claritin, Telfast; desensybylyzyruyuschyh dhe droga - dhe Fenkarol histohlobin. Nëse zbuluar sensibilizim për një agjent specifik mikroorganizmi mikrobial është përdorur desensitization specifik. Sipas dëshmisë përshkruajnë antiviralë dhe antiherpetic vaksinë.

Të gjithë pacientët janë të këshilluar që të marrë një kurs të terapisë vitaminës me përmbajtje të lartë të vitaminave B dhe C. Në vijim imunomodulatoreve dhe imunoprotektora. Nëse ka një çrregullim neurologjik sedativë përdorura dhe tranquilizers. Recommended përfshijnë phonophoresis mjekësore komplekse, elektroforeza dhe terapi lazer. Gjatë trajtimit dhe gjatë faljen duhet të ndjekë dietën hypoallergenic përjashtuar përafërt ushqim, traumatike.

Stomatit aftoz