Multiforme Exudative eritemë


  • Shkaqet e multiforme exudative eritemë
  • Simptomet e eritemë multiforme exudative
  • Diagnoza multiforme eritemë exudative
  • Trajtimi i eritemë multiforme exudative

Multiforme Exudative eritemë ndodh kryesisht në të rinj dhe të moshës mesatare. Kjo mund të jetë për shkak të sensibilizimit të drogave të ndryshme apo të zhvilluar në sfondin e disa sëmundjeve infektive. Në rastin e parë ne flasim toksike-alergjik (simptomatike) Forma multiforme exudative ekzemë, dhe e dyta - e infektuese-alergjik (idiopatik). Toxic-alergjike eritemë exudative opsione multiforme zënë vetëm 20% të të gjitha rasteve, ndërsa pjesa më e madhe e masës lidhur me ekspozimin ndaj agjentëve infektivë.

Shkaqet e multiforme exudative eritemë

Dermatologji Modern deri sa ju mund të thoni në mënyrë të qartë shkakun e saktë dhe mekanizmin e eritemë multiforme exudative. Përafërsisht 70% e pacientëve kanë infeksion fireplace kronike (sinusit, grykët kronike, otitis, pulpitis, periodontitis, pielonefrit, etj) dhe rritjen e ndjeshmërisë ndaj antigjeneve bakteriale. Në pacientët tilla në sëmundjen akute përcaktohet duke ulur imunitetin T-qelizore. Në këtë drejtim sugjeroj se dalja apo përkeqësimin e eritemë multiforme exudative imunitetit për shkak të shpejtësi zhvillon në infeksion fokale kur të ekspozuar ndaj faktorëve të trupit provokimin tilla si hipotermi, SARS, dhimbje fyti. Në shumë raste, nuk exudative eritemë multiforme assotsyyrovannost e infeksionit herpes.


Shkaku i formës toksike-alergjik është intolerant e drogës, barbiturates, sulfonamides, tetracycline, amidopirina etj Ajo gjithashtu mund të ndodhë pas vaksinimit apo administrimin e serumit. Kështu në aspektin e sëmundjes alergji është hiperreaktsiyu përzier-lloj kombinon tiparet e mbindjeshmërisë vonuar dhe llojet e menjëhershme.

Simptomet e eritemë multiforme exudative

Exudative version Infektive-alergjik eritemë multiforme ka një rritje të mprehtë në formë të kësaj pafuqie të përgjithshme, dhimbje koke, ethe, dhimbje të muskujve, arthralgia, dhimbje në fyt. Pas 1-2 ditësh me ndryshimet e përgjithshme të shfaqen skuqje të lëkurës. Rreth 5% e rasteve janë lokalizuar vetëm në mukozës të gojës. Në 1/3 e pacientëve të lëkurës dhe mukozës orale. Në raste të rralla multiforme lezioneve exudative ekzemë gjetur organe gjenitale. Pas skuqjes janë simptoma të zakonshme gradualisht, por mund të vazhdojnë për 2-3 javë.

Puçrra në lëkurë në eritemë multiforme exudative të vendosura kryesisht në këmbët e pasme dhe duart, shuplaka dhe shputa, bërryla sipërfaqësore muskul zgjatues, parakrahët, gjunjë dhe Tom Jery, organet gjenitale. Ata janë papules banesë fryrë ngjyrë e kuqe-rozë me kufij të qartë. Papules janë rritur me shpejtësi prej 2,3 mm deri 3 cm në diametër. Pjesa e tyre qendror bie, ngjyra e saj bëhet kaltërosh. Ajo mund të jetë me origjinë flluska me përmbajtje të lëngshëm ose të gjakut. Të njëjtat flluska shfaqet në zonat e jashtme të shëndetshme të lëkurës. Skuqje polymorphism lidhur me praninë e njëkohshme e pustules mbi të lëkurës, spote dhe blisters. I nxituar është e shoqëruar zakonisht me një ndjenjë e djegies, kruajtje vërejtur ndonjëherë.

Çdo dëmtim të mukozës orale eritemë exudative elementeve multiforme të vendosura në rajonin e buzët, shije, cheeks. Në fillim ata përfaqësojnë zona të përcaktuar ose të përhapur skuqje të mukozës. Pas 1-2 ditësh në zonat e eritemë multiforme blisters exudative të shfaqet, e cila në 2-3 ditët e zbuloi erozionin dhe formën. Bashkimi së bashku, erozioni mund të kapur të gjithë gojën. Ato janë të mbuluara me lulëzim gri-të verdhë, e cila të çojë në gjakderdhje të tërheqjes.

Në disa raste, eritemë exudative lezione multiforme kufizuar në disa elemente pa dhimbje të forta. Erozirovanie tjetër i gjerë oral nuk lejojnë pacienti për të folur dhe madje edhe të marrë ushqim të lëngët. Në raste të tilla, buzët e përgjakshme formuar një kore, përmes të cilit pacienti kishte vështirësi hapjen e gojës. Puçrra në lëkurë janë zgjidhur në një mesatare prej 10-14 ditë, dhe një muaj më vonë zhduket krejtësisht. Procesi mund të ndodhë në mukozës 1-1,5 muaj.

Formë toksike-alergjik i eritemë multiforme exudative sigurisht simptoma jo të zakonshme fillestare. Ndonjëherë para se njolla ka shënuar rritje të temperaturës. Natyra e kësaj forme elementeve të një shpërthim është praktikisht i padallueshëm nga eritemë infektive-alergjik. Ajo mund të jetë fikse dhe shpërndahen natyrën. Në të dy rastet, njolla zakonisht ndikojnë në gojën. Në versionin e fiksuar gjatë relapses multiforme skuqje exudative eritemë të shfaqet në të njëjtin vend si më parë, dhe në zona të reja të lëkurës.

Është karakteristikë përsëritur exudative eritemë multiforme me acarimin në pranverë dhe në vjeshtë stinët. Kur formë toksike-alergjik i përsëritje sëmundje sezonalitetit nuk është aq e theksuar. Në disa raste, multiforme exudative eritemë ka një kurs të vazhdueshëm nëpërmjet një të përsëritura pas një tjetër rikthim.

Diagnoza multiforme eritemë exudative

Për të diagnostikuar këshilla dermatolog sëmundje në një shqyrtim të hollësishëm të nxituar dhe dermatoscopy. Kur mbledhjen histori përqendrohet në procesin e komunikimit infektive apo futjen e drogës. Për të konfirmuar diagnozën ekzemë multiforme exudative dhe përjashtimin nga sipërfaqja e sëmundjes së dytë lëkurën e prekur dhe duke marrë egra mukozës.

Eritemë multiforme exudative diferencuar me puzyrchatkoy, formë shpërndahen e SLE, eritemë me gunga. Dinamika Fast nxito, simptomat negative dhe mungesën e Nicholas akantolyza në egra të dallojnë multiforme exudative eritemë nga pemfigus.

Kur format fikse multiforme eritemë exudative duhet të bëjë një diagnozë diferenciale të papules syfylytycheskymy. Mungesa zbehtë treponem studimin në një fushë të errët, sifilizi reagim negativ PCR, RIF dhe RRR u qeveris.

Trajtimi i eritemë multiforme exudative

Trajtimi në periudhën akute varet nga manifestimet klinike të eritemë multiforme exudative. Me lezione të shpeshta përsëritje shpërndahen skuqje të lëkurës, pamjen e zonave necrotic në qendër të elementeve të një pacienti shpërthim tregon një dozë të vetme të 2 ml diprospan.

Kur formë toksike-alergjik i trajtimit është detyrë parësore e identifikimit dhe sekretim i substancave që shkaktuar shfaqjen e eritemë multiforme exudative. Për këtë pacient është caktuar të pijshëm tepruar, chelators, diuretics. Në fillim ka pasur një rast të sëmundjes ose me një histori të dhënave të pavarura adresimin e shpejtë përsëritjen e tij futja diprospan është zakonisht nuk kërkohet.

Në çdo formë të exudative eritemë multiforme treguar dessensibiliziruyuschaya suprastin terapi, tavegil, Thiosulfate natriumi dhe antibiotikët e tjerë janë përdorur vetëm në rastin e skuqje të infeksionit sekondar.

Trajtimi lokal i eritemë multiforme exudative është që të përdorin aplikacionet e antibiotikëve me enzimet proteolitike, vajosje prekura antiseptics lëkurës (CHLORHEXIDINE, të qarkut ose furatsillina) dhe ointments corticosteroid, të cilat përfshijnë antibiotikët (tryoksazyn, dermazolin). Çdo dëm të përshkruajë me gojë zierje Mukoza pije e kamomil, rotokan, vaj vajosje e buckthorn detit.

Parandalimi i rikthim eritemë multiforme exudative në formë alergjike infektive e lidhur ngushtë me identifikimin dhe eliminimin e lezioneve kronike infektive dhe infeksionit HSV. Për ta bërë këtë, pacienti mund të duhet të këshillohet me një otolaringolog, dentist, urolog dhe profesionistë të tjerë. Kur toksik-alergjik version multiforme eritemë exudative rëndësishme për të shmangur sëmundje të provokuar marrjen e ilaçeve.