Bazalioma


 • Shkaqet bazaliomy
 • Bazaliomy Klasifikimi
 • Simptomat Bazaliia
 • Komplikimet bazaliomy
 • Diagnoza bazaliomy
 • Trajtimi bazaliomy
 • Moti bazaliomy

Bazalioma (Karcinoma qelizore Basal) - një tumor malinj i lëkurës që zhvillohet nga qelizat e epidermë. Ajo mori emrin e tij për shkak të ngjashmërisë së qelizave të tumorit me qelizat e shtresës basal e lëkurës. Bazalioma ka karakteristika kryesore të keqdashje, pushton indet fqinje dhe shkatërron ato, recurs edhe pas kryerjen e duhur të trajtimit. Por këtu, ndryshe nga kanceret e tjera bazalioma pothuajse bën metastaza.

Shkaqet bazaliomy

Bazalioma ndodh kryesisht në moshat mbi 40 vjet. Ndër faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e saj, përfshijnë ekspozimin shpeshta dhe të zgjatur në rrezet direkte me diell. Prandaj, banorët e vendeve jugore dhe njerëzit që punojnë në diell janë më të prirur për të bazalioma sëmundjes. Njerëzit me lëkurë të drejtë, sëmuren më shpesh sesa zezaket. Kontaktoni me substanca toksike dhe carcinogens (vaj, arsenikut, etj), lëndime të përhershëm të një lëkurë, plagët, djegiet, rrezatimi jonizues është gjithashtu një faktor që rrit rrezikun e bazaliomy. Faktorët e rrezikut përfshijnë imunitet reduktohet gjatë terapisë me imunoshtypes apo sëmundje të gjatë rrjedhin.


Shfaqja bazaliomy një fëmije ose të riu nuk ka gjasa. Megjithatë, forma e lindura ndodh bazaliomy - Goltz sindromi-Horlina (sindromi neobazotsellyulyarnyy), i cili kombinon një banesë formë sipërfaqe tumoreve, cysts kockave mandibular, keqformime brinjë dhe anomali të tjera.

Bazaliomy Klasifikimi

Ka disa forma klinike bazaliomy:

 • me gunga-ulcerative;
 • probodayut;
 • leze (papilare, exophytic)
 • me gunga (krupnouzelkovaya)
 • pigment;
 • sklerodermiformnaya;
 • atrofycheskaya cicatricoadhesive;
 • bazalioma banesë sipërfaqe (epithelioma pedzhetoidnuyu)
 • Shpihler tumor (çallmë tsilindroma tumor)

Simptomat Bazaliia

Më të bazalioma vendosur në fytyrë ose qafë. Zhvillim tumor fillon me paraqitjen e nodules të vogla në lëkurë të zbehtë rozë, kuq pak ose mish-colored. Në fillim të sëmundjes mund të ngjajnë puçërr normale deng. Ajo rritet ngadalë, pa shkaktuar asnjë simptomë. Në qendër të saj shfaqet kore ka filluar të thinjet. Pas largimit të lëkurës është një i uritur pak, e cila së shpejti i mbuluar përsëri me një kore. Disponueshmëria karakteristikë bazaliomy rreth tumorit jastëk të trasha, në mënyrë të qartë të dukshme kur shtrihen lëkurën. Arsimi i vogël kokrra, të cilat përbëjnë perlat rul-si.

Bazaliomy më tej rritja në disa raste të çojë në formimin e nodules të reja, të cilat përfundimisht të fillojnë të shkrihen me njëri-tjetrin. Zgjerimi i enëve të sipërfaqes shkaktojnë tumore në venat merimangë. Në qendër të ulceration tumorit mund të ndodhë me një rritje graduale në madhësinë e ulçerë dhe dhëmbëza të saj të pjesshëm. Rritja në përmasa, bazalioma mund të buis përreth indeve, duke përfshirë kërc dhe kockave, duke shkaktuar sindromi dhimbje.

Me gunga-ulcerative bazalioma karakterizuar nga pamja e folësit vulën e lëkurës që ka një formë të rrumbullakuar dhe si një nyjë. Përfundimisht rritet compaction dhe ulqerim, koncepton e saj të bëhen të parregullta në formë. Rreth nodules formuar karakteristike "perla" zonë. Në shumicën e rasteve, me gunga-ulcerative bazalioma vendosur në shekullin, në dele nasolabial ose në këndin e brendshëm të syrit.

Probodayut formë bazaliomy ndodh kryesisht në zonat ku lëkura është e dëmtuar përgjithmonë. Këtu formë tumoret me gunga-ulcerative ai paraqet rritje të shpejtë dhe shkatërrimin e theksuar e indeve përreth.

Leze (papilare, exophytic) bazalioma pamja e tyre ngjan një lulelakër. Kjo është një dendura forma nyje polusharovydnoy që rriten në sipërfaqen e lëkurës. Forma leze tipar bazaliomy ka asnjë shkatërrim dhe rritje në indet përreth të shëndetshme.

Me gunga (krupnouzelkovaya) bazalioma - një njësi e vetme dalë mbi lëkurë, sipërfaqe e cila është e dukshme "spider veins". Nyje rritet në indet, si gunga-ulcerative bazalioma dhe jashtë.

Formë të pigmenteve që bazaliomy ka një pamje të veçantë - të deng me përreth "perla" rul. Por pigmentim të errët të qendrës apo skajet e tumorit e bën atë të duket si melanoma.

Sklerodermiformnaya bazalioma ku deng karakteristike ngjyrë të zbehtë me rritje në konvertohet në një pllakë të sheshtë dhe të dendur, skajet e të cilat kanë një rrugë të qartë. Sipërfaqe është arna përafërt dhe përfundimisht ajo mund të bëhet e mbuluar me plagë.

Mbresë-atrofycheskaya formë bazaliomy gjithashtu fillon me nodules të arsimit. Me rritjen e tumorit në qendër të saj është formimi i ulcers shkatërrimit. Gradualisht ulçerë rritet dhe i afrohet buzë e tumorit, ndërsa në qendër të dhëmbëza ulçerë ndodh. Tumor merr një lloj të veçantë të lë mbresë në qendër dhe në buzë të ulçerë, e cila zgjat në rritjen e tumorit.

Bazalioma sipërfaqe të sheshtë (pedzhetoidnuyu epithelioma) është një tumoret shumta e deri në 4cm, të cilat nuk rriten thellë në lëkurë dhe nuk ngrihen mbi sipërfaqen e saj. Arsimimi Keni një ngjyrë të ndryshme nga të zbehtë rozë në "perla" buzë të kuqe dhe sublime. Kjo bazalioma ndodh brenda disa dekadave, dhe ka një kurs beninje.

Tumor Shpihler (çallmë tsilindroma tumor) -. Një tumor shumëfish i përbërë nga teleanhioektaziyi veshura njësive rozë-vjollcë që variojnë në madhësi prej 1 deri 10 cm Bazalioma Shpihler lokalizuar në lëkurën e kokës, ka kurs të gjatë beninje.

Komplikimet bazaliomy

Edhe pse bazalioma është një lloj i kancerit të lëkurës, ajo ndryshon Lidhur kurs beninje, si ajo e bën metastaza. Komplikime të mëdha bazaliomy të bëjë me faktin se ajo mund të përhapet në indet rrethuese, duke shkaktuar shkatërrimin e tyre. Komplikime të rënda deri në vdekje ndodhin kur procesi ndikon eshtra, veshët, sytë, membranat e trurit dhe kështu me radhë. P.

Diagnoza bazaliomy

Diagnoza është bërë nga citologjike dhe scraping histologjik të studimit ose të egra të marra nga sipërfaqja e tumorit. Në një studim nën mikroskop zbulojë fillesat ose clumps e qelizave hnezdovidnye rrumbullakët, ovale ose gisht. Në buzë të qelizave të rrethuar nga një buzë hollë e citoplazmë.

Megjithatë, histology bazaliomy është gjithashtu e ndryshme si format e saj klinike. Prandaj, roli thelbësor i diagnozës klinike dhe citologjike diferenciale me tjetër çdo sëmundje. Sipërfaqe të sheshtë Bazaliia dallojnë nga eritematoz lupus, liken planus, keratosis seborrheic dhe sëmundje Bowen. Sklerodermiformnuyu Bazaliia dallojnë nga psoriasis dhe scleroderma, formulari të pigmenteve - nga melanoma. Nëse hulumtimet e nevojshme laboratorike shtesë në përjashtimin e sëmundjeve të tilla bazalioma.

Trajtimi bazaliomy

Një metodë e trajtimit bazaliomy zgjedhur individualisht në varësi të madhësisë së tumorit, vendndodhjen e saj, forma klinike dhe pamja morfologjike, shkalla e sprouting në indet përreth. Ajo që ka rëndësi është shfaqja e tumorit primar apo rishfaqja. Merrni në konsideratë rezultatet e trajtimit më të hershme, moshën dhe comorbidities e pacientit.

Heqja kirurgjikale bazaliomy është efektive dhe mënyra më e zakonshme për të trajtuar atë. Operacioni është kryer me tumore të kufizuara të vendosura në vende relativisht të sigurta për kirurgji. Rezistenca Bazaliomy të terapisë rrezatuese ose rikthim është gjithashtu një tregues për heqjen kirurgjikale. Kur bazalioma sklerodermiformnoy ose përsëritura kirurgji heqje tumor kryhet duke përdorur një mikroskop.

Cryodestruction bazaliomy azotit të lëngshme - një procedurë e shpejtë dhe pa dhimbje, por ajo është efektive vetëm në rastin e sipërfaqes së tumorit dhe nuk përjashton përsëritje.

Bazaliomy Radioterapia me një sasi të vogël fazë proces I-II të bërë nga blyzkofokusnoyu X-ray e zonës së prekur. Në rastin e shkatërrimit të gjerë i fundit i kombinuar me terapi të largët gama. Në raste të vështira (rifillimi shpeshta, madhësi të mëdha tumor apo thellësi të mbirjes), X-ray mund të kombinohet me trajtim kirurgjik.

Laser heqja bazaliomy e përshtatshme për njerëz të moshuar që kanë një operacioni mund të shkaktojë komplikime. Ajo është përdorur edhe në rastin e lokalizimit bazaliomy fytyrë, sepse ajo i jep një efekt të mirë kozmetike.

Aplikacionet kimioterapia bazaliomy lokale të bëra nga aplikimi i drogës citotoksike (fluorouracil, metatreksat, etj) në lëkurë prekur.

Moti bazaliomy

Në përgjithësi, për shkak të mungesës së metastazë, prognoza është e favorshme. Por në fazat e avancuara dhe në mungesë të përshtatshëm motit trajtim bazaliomy mund të jenë shumë serioze.

Vlerë e madhe për shërim është trajtim bazaliomy herët. Pas prirjeve bazaliomy deri në përsëritje të shpeshtë të tumorit 20 mm konsiderohen running. Nëse trajtimi nuk është kryer deri tumor arriti të tilla përmasa dhe nuk fillojnë të rriten indeve nënlëkurës, në një të qëndrueshme 95-98% kurë. Rishpërndarja bazaliomy në themel indet pas trajtimit janë defekt i rëndësishëm kozmetike.