Keratitis bakterial


  • Shkaqet e keratitit bakteriale
  • Simptomet e keratitit bakteriale
  • Diagnoza e keratitit bakteriale
  • Trajtimi i keratitit bakteriale
  • Parashikimi dhe parandalimi i keratitit bakteriale

Keratitis bakterial është sëmundja më e zakonshme e kornesë. Ka endogjen fillor dhe të mesëm dhe ekzogjene, sipërfaqësore dhe Keratitis thellë bakteriale. Kur lezione microbial e kornesë, përveç edemë dhe purulent infiltrimit, është vërejtur rritje vaskularizim, formimin stromal abscesi, ulçerë dhe erozirovanie e nekrozë të mundshëm indeve.

Keratitis bakterial i referohet problemeve serioze të oftalmologjisë praktik, që nga në shumicën e rasteve të paaftësisë së përkohshme shkaku, dhe më pas mund të çojë në rënie mprehtësi vizuale dhe verbëri.

Shkaqet e keratitit bakteriale


Kushtet e keratitit bakteriale për është prania e organizmave patogjene në sipërfaqen e kornesë dhe shkelje të integritetit të shtresës epiteliale.

Më shumë se 80% e keratitit bakterial të shkaktuar nga S. aureus, Streptococcus, Pneumococcus, Pseudomonas aeruginosa. Patogjene Më pak Keratitis janë Escherichia coli, Proteus, gram-negative diplococci (agjent i gonorre, meningjit).

Ndër faktorët ekzogjenë rrezikut të lirimit bakteriale Keratitis të lëndimit traumatik (duke përfshirë djegiet, hyrjes së trupave të huaja, kirurgji), shfrytëzimin jo racional të barnave në trajtimin e keratitit herpetike dhe distrofia corneal, veshin lente kontakti dhe magazinimit të pahijshme.

Zhvillimi i keratitit bakteriale mund të nxisin faktorë endogjen përfshijnë ekzistencën e patologjisë së pacientit okulare (lagophthalmos, sindromi thatë sy, tryhyaz, distrofia corneal, keratopathy neurotropik, blepharitis, konjuktivit, elb), vatra të infeksioneve kronike (sinusit, dhëmbë kalbur) Statusi i imunizuar dhe diabetit.

Simptomet e keratitit bakteriale

Fillimi i bakterial Keratitis Island: Sëmundja manifestohet me dhimbje të forta në sy, shprehu sindromi kornealny (sytë e përlotur, fotofobi, blepharospasm). Ka perikornealnaya ose kokërdhok i përzier injeksion inflamator i shkaktuar nga zgjerimi i sipërfaqes dhe enëve të thella; zhvillimi i ndryshëm formë, madhësi dhe thellësi lokacion infiltrates ngjyrë të verdhë ose rozë. Ka Muco-purulent shkarkesë nga sytë dhe transparencës thyer kornesë dhe shkëlqim - ai bëhet i errët hije, sipërfaqen e saj e mbuluar me plagë, përkeqësuar vizion. Keratitis bakterial është një tendencë për përparimin e shpejtë.

Keratitis bakterial i shkaktuar nga Pseudomonas aeruginosa, ndodh inflamacion veçanërisht të vështirë zakonisht shtrihet në rreshtim e brendshme dhe shkakton zhvillimin e kushteve të ashpra urgjente.

Në qelbëzim duket Keratitis honoblennoreya, turbullire epiteliale, plagë të qelbëzuar të formuar ngjyra bardha që përhapet mbi sipërfaqen dhe thellësinë e kornesë.

Në rastin e difterisë në keratitit kornesë janë sipërfaqësore dhe ulcerat e thella të pista të verdhë, e mbuluar me fletë metalike, në të cilat heqja e sipërfaqes së dukshme gjakderdhje.

Diagnoza e keratitit bakteriale

Diagnoza e keratitit bakteriale është seamless. Ajo fillon me një okulist konsultimit që përfshin studimin e historisë klinike dhe ankesat e pacientit, shqyrton strukturat sy për të identifikuar foto tipike klinike, e emërimit testet e nevojshme diagnostikuese.

Mbante biometrike sy në keratitit bakteriale mund të zbuluar ndryshimet jonormale inflamatore në shtresa të ndryshme të kornesë, ulcerat infiltrime epiteliale, inflamacion purulent stromalnoy, edemë e indeve, të rritur reagimin dhomën e përparme (me ose pa hypopyona) Muco-purulent exudate, etj

Për të hetuar kornea gjithashtu kryejnë mikroskopi confocal dhe endoteliale, pahimetriyu (matës trashësi corneal), keratometry (që përcakton parametrat e kornesë), keratotopohrafiyu (zbulimin e shtrembërim corneal), të përcaktuar ndjeshmërinë e kornea.

Diagnoza laboratorike e keratitit bakteriale përfshin mikroskopike dhe bakteriologjike konjuktivën shpifjeve dhe kornea (me infiltrimit, territoreve dhe ulçerë). Mbjellja goditje në një mjedis të përshtatshëm për të përcaktuar Keratitis bakterial dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.

Diagnoza diferenciale është kryer në mes të llojeve të ndryshme të Keratitis, bakteriale, fungale dhe herpes.

Trajtimi i keratitit bakteriale

Për shkak të kërcënimit të Keratitis progresion të shpejtë të trajtimit të tij bakteriale kryhet në spital nën mbikëqyrje të vazhdueshme mjekësore. Rezultati i suksesshëm i sëmundjes varet nga diagnoza në kohë dhe trajtimin e përcaktuar.

Baza e trajtimit të keratitit bakteriale është terapi antibiotik. Cakto instalacioni i pikave të syrit që përmbajnë antibiotikë të gjerë të spektrit (aminoglycosides, fluoroquinolones, cefalosporinat). Në raste të rënda të keratitit bakteriale rekomandohet injektimi (nën konjuktiva) dhe parabulbarno (nën syrit) injektimin e antibiotikëve dhe të mirëpritur ata brenda. Është e mundur që të përdorin antiseptics lokale (sulfatsil sodium), drogë nonsteroidal anti-inflamator, glukokortikoideve (dexamethasone, Betamethasone).

Trajtimi i keratitit bakteriale në honoblennoreya mbajtur së bashku me sëmundjet veneriane. Difteria Keratitis infektive trajtohen në spital, përveç terapisë me antibiotikë, të jetë i sigurt për të hyrë intramuskulare antidiphtheritic serum dhe futur në sy.

Për të parandaluar iridocyclitis dhe adhesions brenda syrit përshkruar mjetet që shtrihen nxënësin (mydryatyky). Gjatë zgjidhjes së infiltrate inflamatore dhe epitelizuyuchi keratoprotektornye përshkruar medikamente (p-p kininë hydrochloride Solcoseryl, aktovegin) Përveç kësaj, topically dhe brenda vendit - antihistamines, immunocorrectors vitamina.

Me progresion i ulcerat corneal kryej electrocoagulation, ose skajet kriokoahulyatsiya diathermocoagulation e ulcerat, ulcerat tushirovanie zgjidhje të jodit apo jeshile të shkëlqyer.

Edhe në një trajtim të duhur dhe efektiv të rezultatit bakteriale Keratitis është zakonisht dhimbje (perde corneal si njolla të bardha), që rezulton nga zhvillimi i indeve mbresë dhe vaskularizim të zonës së dëmtuar kornesë. Si të trajtimit katarakt kirurgjikale dhe rivendosur funksion vizuale treguar procedurë eksimerlazernyh në sipërfaqen e scars kornese. Metoda e foto-korrigjimit të kornesë (FTC) mund të eliminohet ose të zvogëlohet opacities sipërfaqësore korneale dhe plagët. Nëse është e nevojshme, të kryer keratoplasty.

Parashikimi dhe parandalimi i keratitit bakteriale

Moti Keratitis bakteriale gjithmonë serioz dhe vizion, dhe për të ruajtur sy.

Nëse ju kaloni ndezjen në predha të tjera të syrit (e sclera, irisit, trupit ciliar) zhvillon keratosklerit, keratoiridotsiklit, keratouveit dhe ka akumulim i qelb në fund të dhomës së përparme (hypopyon).

Për shkak të shërimit të pabarabartë të stromal Keratitis pasojë bakteriale të mundshme mund të jetë i gabuar astigmatizëm që kërkojnë lente më tej të veçanta ose veshur nga FTC.

Rreziku më i madh në rrymë të kundërt e keratitit bakteriale paraqet vrimë corneal, të aftë që të rritet në një endoftalmit problematike dhe Panophthalmitis (inflamacion i indet e syrit), të çojë në sympatycheskoe oftalmi, subatrofyya (tkurrje) të syrit deri në një humbje të plotë të vizionit apo edhe sytë.

Parandalimi i keratitit bakteriale është për të mbrojtur indeve të syve nga trauma, djegiet, organet e huaja rënie, substanca toksike; përdorin syze të veçanta mbrojtëse kur ndërtimin dhe riparimin e punës; një higjienë të kujdesshëm, ndërsa veshur lentet e kontaktit. Kur Keratitis bakterial filloi shumë e rëndësishme për të kryer në mënyrë rigoroze nga qëllimin dhe rekomandimin e mjekut për të mos lejuar zhvillimin e ulçerë kornesë dhe komplikimeve të saj.