Balanoposthitis


 • Arsyet balanoposthitis
 • Simptomat balanoposthitis
 • Balanoposthitis Klasifikimi
 • Komplikimet balanoposthitis
 • Diagnoza Balanoposthitis
 • Trajtimi Balanoposthitis
 • Parandalimi Balanoposthitis

Balanoposthitis - Përfshirja e njëkohshme në inflamacion të prepucit dhe glans penis. Klinikisht djegia e qartë, kruajtje, dhimbje, ënjtje në kokën e penisit, pamjen e skuqje, plagë, të çara, shkarkimin purulent. Në procesin inflamator mund të jetë e përfshirë uretrës, e cila çon në urethritis. Long-aktual balanoposthitis çojnë në depresione ndjeshmërinë e penisit glans gjatë raportit seksual, vështirësi orgazmë, ndikon në potencë dhe shëndetin seksual.

Arsyet balanoposthitis

Në mënyrë tipike, balanoposthitis është natyra ngjitëse. Inflamacion i penisit glans mund të shkaktohet nga florës jo-specifike microbial (steptokokk A dhe B, anaerobe COCCI), patogjene, infeksionet seksualisht të transmetueshme (Treponema zbehtë, Trichomonas, etj). Ndonjëherë balanoposthitis shkaktohet nga një virus (virusi lyth njeriut) ose kërpudhave (Candida).


Shumë rrallë zhvillon balanoposthitis pa agjent infektive (alergjik, balanoposthitis toksik).

Faktorë të favorshme të luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimit balanoposthitis, Dështimi është higjiena personale, diabet mellitus, irritues kimike (detergjenteve, lubrifikantë), phimosis, kushtet patologjike që përfshijnë mbajtjen e lëngjeve në trup (sëmundje të veshkave, cerozë mëlçisë, dështim të zemrës).

Simptomat balanoposthitis

Për balanoposthitis karakterizuar nga fillimi i ngushtë. Pacientët të shqetësuar në lidhje me një ndjesi djegie, kruarje dhe parehati në penis glans. Ne zhvillojnë ënjtje dhe skuqje e prepucit. Në krye të penisit duket film pista-të bardhë, ndonjëherë - skuqje melkopapuleznaya.

Balanoposthitis akute të shkaktuara nga agjent jo-specifik infektive bëhet kronik, nëse pacienti nuk marrin trajtim adekuat dhe jo duke ndjekur rregullat e higjienës. Në prani të comorbidities rënda balanoposthitis akut ka një tendencë të fortë për kronicitetit. Përveç kësaj, procesi shpesh merr një karakter kronik në prani të sëmundjeve ngjitëse seksuale (trichomoniasis, herpes gjenital, sifilizi).

Pacientët balanopostyte kronike ankua për një ndjesi djegie dhe dhimbje në zonën e prekur. Lëkura e plas prepucit, dhe tregon erozionit sipërfaqësore dhe ulcerat. Në inflamacion të shënuar mund të zhvillojnë lymphadenitis inguinale. Me kalimin e kohës, dhëmbëza të phimosis prepucit të shkaktojnë, i cili komplikon më tej sëmundjen.

Balanoposthitis Klasifikimi

Në urologji dallojë format e mëposhtme të balanoposthitis akute:

 • Simple (balanoposthitis kataral). Ankesat e kruarje dhe djegie ndjesi të lehtë. Nuk ka skuqje, ënjtje, tretje e lëkurën e prepucit dhe glans penis. Ka erozioni sipërfaqësore të madhësive të ndryshme, të cilat ndonjëherë bashkojë së bashku. Skajet janë mbetje të erozionit matseryrovannoho epitelit. Shkarkimi qelbëzuese.

 • Erozive. Në zona e prekur formuar bardhë epiteli i ngurtë i fryrë, vend i cili zhvillohet erozionit të mëdha të ndritshme të kuqe të dhimbshme të kufizuara në buzë të rim matseratsyey dallueshme. Në disa raste të ndërlikuara nga phimosis erozive balanoposthitis. Shpesh pacientët ankohen për dhimbje të mprehtë në nyjet limfatike dhe kanalet limfatike inguinale bashku (lymphangitis, lymphadenitis). Ethe të jetë e mundur.

 • Gangrenizuar. Dehje të rënda, hipertermia. On-site të erozionit formuar ulcerat e thella të dhimbshme me zona nekrotike mbuluar purulent prarim verdhë-gri. Nuk ka skuqje dhe ënjtje e konsiderueshme e prepucit dhe glans penis. Ne zhvillimin phimosis. Lafshë e penisit mund të shpuar nga nekroza. Në raste të rënda, gangrenë e mundur të penisit. Ndonjëherë gjakderdhje si pasojë e dëmtimit të enëve të gjakut.

 • Pustular-ulçerë. Në zonën e prekur duket pustules të shumta, më vonë shndërrohet në ulcerat e thella.

Pas trajtim është formë balanoposthitis mbetet e thjeshtë dhe erozive mbresë. Pas ulcerat e regresionit dhe balanoposthitis gangrenizuar dhe ulcerative ndodhin plagët e thella, deformim i penisit zhvillon.

Balanoposthitis kronike zakonisht ndodh në formën ulçere-hypertrophic. Ynduratyvnaya formë balanoposthitis me kraurosis zhvillimit (rrudhur lafshë e penisit dhe glans penisit) është më pak e zakonshme, zakonisht në meshkujt e moshuar me prejardhje hormonal.

Komplikimet balanoposthitis

Pacientët që vuajnë nga balanoposthitis, phimosis shpesh zhvillon. Disa pacientë reduktuar ndjeshmërinë e glans penis atrofi receptorët shkak. Kur duke marrë një infeksion në uretrës balanoposthitis uretritin komplikuar. Më kërcënues komplikacion - paraphimosis, ku kreu i penisit uschemlyayetsya ngushtuar për shkak të dhëmbëza të prepucit.

Diagnoza Balanoposthitis

Diagnoza zakonisht nuk është e vështirë për të urolog. Për të përcaktuar agjent shkaktar i balanoposthitis bakteriale janë të lashtat nga zonat e prekura. Nëse dyshoni se një fungale balanoposthitis kryejë një provë me hidroksid kaliumi. HPV (virusi lyth njeriut) zbuluar nga PCR.

Sëmundje quhet rrallë patogjene drejtpërdrejt sëmundje ngjitëse seksuale. Megjithatë, infeksionet kronike, infeksionet seksualisht të transmetueshme, duke shkaktuar uljen e imunitetit lokale, e cila rrit rrezikun e balanoposthitis shkaktuar florën nonspecific. Prandaj balanopostyte e nevojshme për të përjashtuar sëmundje ngjitëse seksuale shoqëruese.

Pacienti u shqyrtuar diabet balapostitom, kur tregohet kryejë një studim të plotë për të identifikuar sëmundje kronike.

Trajtimi Balanoposthitis

Kaloni terapi për qëllim eleminimin e infeksionit (antivirale, antifungal, drogë antibacterial). Në nivel lokal - banjë e zgjidhje dezinfektues.

Phimosis është zakonisht trajtohet menjëherë. Një rrethprerja (tsyrkumtsyzyya). Në disa raste është e mundur për të zgjeruar lafshë e penisit duke përdorur një pirg. Procedura zgjat urolog nën anestezi lokale. Në fuzionit e prepucit nga koka mësipërme metodë të trajtimit është kundërindikuar.

Parandalimi Balanoposthitis

Parandalimi është në përputhje me rregullat e higjienës, mbrojtjen nga sëmundjet e transmetueshme seksualisht. Në masë të pleqërisë preventive është zbulimi i hershëm dhe trajtimi adekuat i diabetit.