Bartolini


 • Bartolynyta Klasifikimi
 • Bartolynyta akute
 • Bartolynyta kronike
 • Trajtimi bartolynyta
 • Bartolynyta Parandalimi

Bartolini është rezultat i infeksionit-inflamacion në të madhe (bartolinievoy) portikut gjëndër. Gjëndra Bartoliniyevi sigurojë hidratues Mukoza vaginale duke nxjerrë sekretin. Në BARTOLINI është shkatërrimi gjëndra ductless dhe indeve vetë. Agjentet mund të jetë staphylococci bartolynyta, gonococci, Escherichia coli, Trichomonas, Pseudomonas aeruginosa. Në BARTOLINI infeksion mund të merrni në gjëndër ose përmes gjakut (sëmundjet kronike - grykët, sinusit, kariesit të dhëmbëve, pielonefrit) ose drejtpërdrejt përmes kanalet (në kundërshtim me rregullat e higjienës personale, kontaktet imoralitet). Bartolini mund të ndodhë edhe imunitetin kur të dobësuar (stres, hipotermi, vitaminë mangësi) dhe pas operacionit (kirurgji, medabort).

Bartolynyta Klasifikimi

Bartolynyta në mëshirë të fatit të dalluar mes akute dhe kronike. Bartolynyta akute manifestuar në formën:


 • abscesi i rremë (primar - kanalikulit dhe të mesëm - në inflamacion cysts formuar më parë)
 • abscesi i vërtetë

Simptomat Bartolynyta janë skuqje dhe ënjtje e labia (zakonisht në njërën anë), parehati gjatë lëvizjes, rritja e temperaturës së trupit.

Bartolynyta akute

 • False bartolinievoy gjëndër abscesi

Formimi i rremë abscesi në BARTOLINI akute filloi me kanalikulit - inflamacion i gjëndra ductless. Në gypit të prodhimit të jashtëm ndodh me skuqje inflamator rreth rul, lëkurës mbi ënjtje lëvizshme. Port tub prizë duke shtypur përmbajtjen ndara purulent. Shëndetin e përgjithshëm po ndryshon pak.

Kur mbyllje ductless ekzemë sekret akumulon hekur shtrirë, bëhet e dhimbshme, nuk është ënjtje, skuqje (abscesi False). Ka zgjatje sipërfaqe gjëndër bartolinievoy, e cila pjesërisht përputhet hyrjen në vaginë. Temperatura e trupit mund të rritet në 37,5 C, dhimbje aty kur lëviz. False abscesi Bartolini i mesëm akut gjithashtu mund të zhvillohet në formuar më parë kist suppurating.

Ndonjëherë bartolynyta zbehet në mënyrë të pavarur, e komplikuar nga qelbëzim, por pas një kohë përsëri më keq.

 • Bartholin gjëndër abscesi i vërtetë

Me depërtimin e infeksionit direkt në bartolynyta kancerit ind të mprehtë e shoqëruar me formimin e abscesit të vërtetë. Gland parenchyma shkrirë, lëkurë mbi abscesit është fikse. Ka pasur ënjtje të rënda nga serbia,, dhimbje të vazhdueshme të mprehtë në perineum nga shkatërrimi; rritjen nyjet limfatike inguinale. Temperatura rritet (mbi 37,5 C, natyrisht akute - 40 C), ka një ethe, dobësi, përkeqësimit të shëndetit. Brenda absces dukshëm gjëndër. Në mënyrë spontane seksion zbrazjes i plotë i kapsulë ndodh. Megjithë përmirësimin e shëndetit, infeksion, duke mbetur brenda gjëndër mund të shkaktojnë re acarohet.

Kur ju të përpiqet të shtrydh veten infeksion abscesi mund të hyjnë në gjak dhe të shkaktojnë sepsë. Në mënyrë që të mos vuajnë komplikimet bartolynyta ardhur në konsultim duhet gjinekologu sa më shpejt të jetë e mundur.

Bartolynyta kronike

Akut bartolynyta Mund të bëhet kronike, e karakterizuar nga alternuara acarimin dhe përmirësime të përkohshme. Acarimin mund bartolynyta kryera në menstruacioneve, imunitet të ulët, praninë e infeksionit të dytë. Kronike Bartolini vërejtur dhimbje të lehtë në inflamacion, siklet kur lëviz, mbyllja në gjëndër. Temperatura është zakonisht normale, ndonjëherë ulët-grade.

Në kursin afatgjatë të kronik bartolynyta hekur formuar kist madhësi zakonisht të vogla, të mbushur me exudate inflamatore.

Diagnoza bartolynyta përfshin ekzaminimin e pacientit, historia mjekësore, kolposkopik dhe bakteryoskopyyu shkarkimin bakposeva për themelimin e patogjen dhe ndjeshmëri antibiotike, PCR - diagnoza.

Trajtimi bartolynyta

Trajtimi kanalikulit

Gjinekologji Modern ka një listë të trajtimet bartolynyta efektive, të dy konservative dhe kirurgjikale. Bartolynyta strategji trajtim selectable varet nga faza e inflamacionit.

Në hapin kanalikulit treguar trajtim konservativ:

 • të ftohtë në zonën gjenitale, pjesa tjetër krevat
 • Terapi anti-inflamator Lokale (banja të ngrohta ulem me mangan, chlorhexidine, Myramistin, aplikimit të krem ​​ihtiola, vaj për fërkim me Vishnevsky)
 • antibiotikët (amoxiclav, një kombinim i doxycycline dhe ofloxacin metranydazolom). Trajtimi mund të ndryshojë joefikasitetin e drogës, vullnetit ose pas rezultateve Mbjellëse
 • painkillers
 • fizioterapi (magnetike, UFO, UHF) në procesin stihanii vizuale
 • terapi tonik (vitamina, immunomodulators: viferon, timalin).

Bartholin gjëndër abscesi Mjekimi

Nëse bartolynyta herët qelbëzim nuk u ndal, dhe zhvilluar një absces, trajtimin vetëm operativ. A prerje abscesi dhe për të hequr atë. Zgavër është drenazhuar dhe i larë me një zgjidhje dezinfektues. Në të njëjtën kohë përshkruajnë terapi me antibiotikë, vitamina, fizioterapi.

Psevdoabstsess autopsi me BARTOLINI vetëm të çojë në një përmirësim të përkohshëm, ende një sekret lirisht rrjedhin nga kanceri. Kur mbylljes skajet prerë e kist të sapo formuar.

Bartholin gjëndër kist Mjekimi

Barotolinievoy gjëndër kist të hiqet. Operacioni u krye në një periudhë të ftohtë, dmth pa rëndim njërën prej dy metodave: marsupializatsiya cysts kancerit ose hysterectomy. Cysts Marsupializatsiya - krijimi i kancerit kanal artificial, kështu që lëngu në mbledhjen e saj dhe furçë nuk është formuar - më shumë kirurgji kursyer me më pak komplikime dhe përsëritje (1,2%). Hysterectomy Cancer - heqja kirurgjikale e kancerit të plotë bartolinievoy kryer në BARTOLINI korrente.

Bartolynyta Parandalimi

Bartolynyta Parandalimi është për të forcuar sistemin imunitar, trajtimi në kohë i infeksioneve kronike (urethritis, vaginitis), higjienën personale, seksualitetin urdhërimin.