Blepharitis


 • Arsyet belefarita
 • Blepharitis Klasifikimi
 • Simptomet e blepharitis
 • Diagnoza blepharitis
 • Trajtimi i blepharitis
 • Parandalimi dhe prognozë të blefaro

Prevalenca e blepharitis në popullsinë është mjaft e lartë - rreth 30%. Blepharitis mund të zhvillohet në fëmijët, por incidenca maksimal pik ndodh në moshën 40-70 vjet. Në oftalmologjisë blepharitis përbëjnë një grup i madh i sëmundjeve etiologically heterogjene inflamatore të shekullit, e shoqëruar me lezione të edges viyovyh janë të përsëritura dhe të vështira për efekte terapeutike. I vështirë dhe kokëfortë blepharitis kurs mund të shkaktojë një Chalazion, konjuktivit, Keratitis, dobësimin e mendimit.

Arsyet belefarita

Zhvillimi i blepharitis mund të jetë për shkak të peshës arsyet. Blepharitis infektive që shkaktohet nga bakteret (epidermik dhe S. aureus), kërpudhave, marimangat; jo-infektive - agjentëve alergjike, sëmundjet e syrit.


Shkaku kryesor i blepharitis infektiv është infeksion streptokoksike që sulmon follicles flokët e qerpikët. Deri shfaqja e blepharitis tërheq praninë e vatrave kronike të infeksionit në amygdala (grykët), sinuseve (sinusit, sinusit), me gojë (kariesit të dhëmbëve), të lëkurës (impetigo), etj quajtur Shpesh blepharitis shekullit edges plagë mite Demodex (Demodex). Shumica e njerëzve marimangat jetojnë në sipërfaqen e lëkurës, e flokëve follicles, gjëndra dhjamor, duke reduktuar reaktivitetin e përgjithshëm mund të aktivizohet dhe rënien në lëkurë qepallë, duke shkaktuar blepharitis. Agjentët më pak etiologjik që veprojnë në virusit herpes blefaro I, II dhe III lloje Molluscum contagiosum, Haemophilus influenzae, Escherichia bakteret e grupit, kërpudhave maja, etj Kur kombinohet me blepharitis, konjuktivit zhvillon blefarokon'yunktyvit.

Zhvillimi i blepharitis jo-infektive është e lidhur shpesh me çrregullime të pakorrigjuara vizion (largpamje, nearsightedness, astigmatizëm), sindromi i syrit të thatë. Njerëzit të cilët kanë një ndjeshmëri të rritur ndaj stimujve (polen, kozmetike, tualetin, ilaçe) mund të zhvillojnë forma alergjike të blepharitis. Lezionet shpesh shfaqen në momentin kur qepallat dhe takime të lëkurës. Trupi endogjen allergization është e mundur me helmintiasis, gastrit, kur, cholecystitis, tuberkulozi, diabeti, çfarëdo ndryshime të përbërjes gjëndrra sekretuese meybomievyh.

Deri në lindjen dhe acarimit të blepharitis ndonjë rënie shkak tërheq statusin imunitar, toksiciteti kronik, mangësi vitaminë, anemi, tym tepruar dhe pluhurin dhe ajrin, të qëndrojnë në krevat tanin, diellin, erën.

Blepharitis Klasifikimi

Sipas etiologjisë së blepharitis janë të ndarë në dy grupe: jo-infektive dhe infektive. Për përfshirje në procesin inflamator ciliar vetëm flas shekull edges e buzë blefaro përparme, me lezione meybomievyh gjendra - buzë blefaro pasme; ku prevalenca e inflamacionit në cep të syrit - kënd apo blefaro këndore.

Gjatë rrjedhës klinike dallojë disa forma të blepharitis:

 1. Unë jam duke shkuar.
 2. Seborrheic ose me luspa (zakonisht e shoqëruar me dermatit seborrheic).
 3. Ulcerative ose Staph (ostyofollykulyt).
 4. Demodekozny.
 5. Alergjik.
 6. Puçrra fytyre ose rosacea, blepharitis (shpesh të shoqëruara me rosacea puçrra fytyre).
 7. Të përziera.

Simptomet e blepharitis

Për çdo formë të blepharitis shoqërohet me simptomat tipike: ënjtje dhe skuqje e qepallave, kruarje, lodhje të syve dhe rrit ndjeshmërinë ndaj stimujve (era dritë). Vazhdimi i filmit të formuar lotsjellës është vizion të paqartë. Shkarkimit sy, blepharitis shoqëron veçanërisht infektive Sigurisht, të çojë në shfaqjen e pllakatë shekullit ngjitje qerpikët. Pacientët që përdoren zakonisht lente me kontakt, vini re se ata nuk mund të veshin sa kohë që më parë.

Simple blepharitis karakterizohet nga skuqje dhe trashje e skajet e qepallave, bllokimet e trafikut në këndin e slits sy tajitje bardha-gri, skuqje butë i konjuktiva, kanalet extension meybomievyh gjëndra.

Kur blefaro thickened me luspa në tokës dhe të shekullit hyperemyrovannom grumbull shkallët epitelin desquamated e epidermë dhe gjëndra dhjamor, të cilat janë të bashkangjitur fort në bazën e qerpikët. Thekon lëkurës siç janë përcaktuar nga vetullat dhe lëkurë e kokës. Për blepharitis seborrheic mund të shoqërohet me humbje dhe graying e qerpikët.

Formë peptike e blepharitis ndodh me formimin e crusts verdhë, me heqjen e së cilës të hapur plagë. Pas ulçerë shërimin plagët janë formuar përmes të cilit ndërprerë rritjen normale të qerpikët (tryhyaz). Në raste të rënda, mund të rëna znebarvlyuvatysya (poliozami) dhe sulm (madaroz) dhe buzë përparme e ciliar bëhet i ekzagjeruar dhe i rrudhosur.

Blepharitis Demodekozny ndodh me kruarje të vazhdueshme të padurueshme gjithnjë e më të theksuar pas gjumit. Shekulli edges trash si rul kuqërremtë. Gjatë ditë e shënuar dhimbje në sy, shkarkimin sekrecion ngjitet, duke çuar në tharje dhe shkarkimin akumulimin e tij në mes të rëna, duke i dhënë sytë tuaj të duken të çrregullt.

Simptomat e një blepharitis alergjik, në shumicën e rasteve, duket papritmas dhe në mënyrë të qartë të bëjë me disa ose faktor ekzogjen. Sëmundja shoqërohet me ënjtje dhe kruarje qepallat avid, sytë e përlotur, shkarkimin mucous nga sytë, fotofobi, dhimbje në sy. Për blepharitis alergjik në mënyrë tipike të lëkurës qepallë errësuar (i njohur si "Shiner alergjik").

Në rosacea, lëkurë blefaro parë ndonjëherë pak gri-kuq nodules vogla, pustules kurorëzuara.

Blepharitis mund të ndodhë me simptomat e sindromi konjuktivit të "syrit të thatë", keratitit, meybomita akute, zhvillimin Chalazion, elb arsimit, ulcerat corneal dhe flikten humbjen kërcënuese të vizionit. Pothuajse gjithmonë duke marrë blepharitis kronike kanë tendencë të përsëritet për vite me rradhë.

Diagnoza blepharitis

Njohja blepharitis okulist mbajtur në bazë të ankesave studim kurrë të dhënat, të identifikuar comorbidities, teste laboratorike.

Gjatë diagnoza është bërë blepharitis mprehtësi vizuale dhe biomicroscopy sy për të vlerësuar gjendjen e skajet e qepallave, conjunctiva e syrit, film lotsjellës, kornea, etj Në mënyrë për të identifikuar hyperopia panjohur më parë, miopi, largpamje, astigmatizëm shqyrton gjendjen e thyerjes dhe strehim.

Për të konfirmuar Demodectic blepharitis ekzaminimit mikroskopik qerpikët kryera mite Demodex. Nëse dyshohet shfaqje infektive blepharitis e bakteriologjike konjuktivën mbjellje shpifjesh. Nëse blepharitis alergjik duhet të konsultoheni me një allergist-immunologist me mbajtjen allerhoprob. Për të shmangur infektimi parazitare destinacion i përshtatshëm vezë fekal rra.

Long-jetuar blepharitis, i shoqëruar nga shekulli skajet hipertropise, kërkon përjashtimin e kancerit gjëndra dhjamor, qelizë squamous apo kanceri basal, e cila e kryer një biopsi me ekzaminim histologjik e indeve.

Trajtimi i blepharitis

Trajtimi i blepharitis konservator, i gjatë, që kërkon qasje komplekse lokale dhe sistemike, dhe të kontabilitetit faktorët etiologjik. Shpesh nevoja për të eliminuar konsultimi blepharitis specialistë të ngushta (otolaringolog, dentist, dermatolog, allergist, gastroenterologist), rehabilitimin e vatrave kronike të infeksionit dhe deworming, përmirësimin e dietë, përmirësimin e higjienës dhe të ndërtimit të punës, rritjen e imunitetit. Nëse çrregullime të thyerjes nevojë atyre ose lazer korrigjim spektakël.

Terapi Topical kërkon marrjen në konsideratë të formës blepharitis të sëmundjes. Në trajtimin e blepharitis ndonjë shkak që të jetë një shekull të kujdesshëm hyena, heqjen e crusts dhe peshore shtupë lagur pas shqiptimit të para-penicillin ose sulfatsilovoy ointments, futje pikë-pikë në zgavrën conjunctival ishte z sulfatsil sodium zgjidhje për skajet ndonjëherë shkëlqyer gjelbra, masazh ndonjëherë .

Në blefaro ulcerative aplikojnë ointments përmbajnë kortikosteroide dhe antibiotikët (gentamicin + deksametason, dexamethasone neomycin + polimiksinës B +). Kur konjuktivit dhe Keratitis trajtimet kufitare plotësuar pika të ngjashme hlaznymy. Në rastet e ulcerat corneal duke përdorur xhel sy apo SOLCOSERYL dekspanteolom.

Kur blefaro seborrheic treguar smearing shekull sy hydrokortyzonovoy vaj instalacioni "lot artificial". Në trajtimin e blepharitis Demodectic përveç ngjarjeve obschehyhyenycheskoho, anti melhem të veçantë (metronidazolovaya, zink-ihtiolovaya), pika alkaline; kryer trihopolom sistemike terapi.

Blepharitis alergjik kërkon heqjen e zbuluara kontaktit pika alergji alergjen futje pikë-pikë (alomid, lekrolin) trajtimin e moshës ointments corticosteroid hlaznymy, duke marrë antihistamines. Kur meybomyevom dhe blefaro fytyre destinacioni i duhur brenda tetraciklinave ose doxycycline normë prej 2 deri në 4 javë.

Terapi sistemike për blepharitis përfshijnë vitaminoterpiyu, terapi imuniteti Autohaemotherapy. Efektivisht kombinuar trajtim mjekësor lokal dhe të përgjithshëm të fizioterapi (UHF, terapi magnetike, electrophoresis, darsonvalization, UV) rrezet e rrezatimit BUCCA.

Në forma të komplikuara të blepharitis mund të kenë nevojë kirurgji: Chalazion Shkarkimi, qepallë në tryhyaz, korrigjime ose gjarpërues shekulli përmbysja.

Parandalimi dhe prognozë të blefaro

Me trajtimin në kohë dhe të vazhdueshme të parashikimit blepharitis për ruajtjen e favorshme. Në disa raste, sëmundja bëhet e tejzgjatur, retsidiviruyueschee sigurisht, të çon në shfaqjen e elbi, Chalazion, deformim i skajeve të moshës, të tryhyaz, blefarokon'yunktivitami dhe keratitit kronike, funksion të paqartë vizion.

Për të parandaluar blepharitis duhet trajtuar infeksionet kronike, ekspozimi ndaj përjashtimit alergeneve, korrigjimin e gabimeve refraktive, trajtimin e hershëm të mosfunksionim të gjëndra dhjamor të higjienës, përmirësimin e kushteve sanitare të punës dhe jetës.