Rrufeja-Ugric


  • Puçrra fytyre Simptomat rrufe
  • Diagnoza fytyre rrufe
  • Trajtimi i akneve rrufeja

Sot Dermatologji nuk mund të identifikuar shkakun e kësaj forme të rëndë të puçrra fytyre, puçrra fytyre si rrufe. Sugjeroni mekanizëm toksike dhe alergjike ose infektive-alergjik të zhvillimit të tyre. Është e njohur se ndodhja e sëmundjes kontribuojnë në sëmundje kronike inflamatore, ulcerative kolit, sëmundja Crohn, gastrit kronik, hepatiti, bronkit kronik, pielonefrit, etj Disa pacientë shënim marrëdhënien e sëmundjes me tetracycline antibiotik, trajtimin Isotretinoin në terapi vulgaris puçrra ose sintetike tjetër retinoids.

Puçrra fytyre Simptomat rrufe

Më rrufe fytyre shfaqet në sfondin e formave të buta të papules fytyre ekzistues uzlovatokistoznymy ose lloje fytyre pustular. Për sëmundjes fillimit të papritur të ulçerë shfaqjes së lezioneve nekrotike dhe shqetësimit të rëndë të përgjithshëm mirëqenien.


Artikuj janë zakonisht një skuqje në lëkurë të gjoksit, supet, prapa, anën e qafës, mos prekni fytyrën tuaj. Ata janë të mbuluar me shumë plagë puçrra në formën e nodules ose papules. Këto artikuj janë në sfond hyperemic dhe i kombinuar me skuqje pustular. Sepse tablo e ngjashme klinike disa dermatologists besohet rrufe Ugric ngjashme me pyoderma gangrenizimin. Leja është elemente të dhëmbëza.

Shfaqja e blackheads rrufe shoqëruar nga gjendje e sëmurë, të rritet në temperaturën e trupit në 38 ° C dhe më lart, dhimbje të forta në muskujt, arthralgia, anoreksi, dhimbje barku.

Diagnoza fytyre rrufe

Diagnoza është e themeluar nga lezione karakteristike, fillimin e shpejtë dhe prania e ndryshimeve të rëndësishme në gjendjen e përgjithshme e pacientit. Në një test të gjakut përcaktohet përshpejtuar ESR, leukocytosis dhe rënie në hemoglobinë. Mbjellje bakteriologjik sterilitet gjakut zakonisht jep një rezultat negativ. Për të përcaktuar ndjeshmërinë e mikroorganizmave patogjene bakposev sjelljes shkarkimit nga sipërfaqja e mbuluar me elemente plagë.

Në mënyrë për të zbuluar dhe trajtuar sëmundjet kronike të lidhura me pacientin mund të emërohet konsultuar gastroenterologist, pulmonologist apo urolog, dhe studime të tjera, Gastroskopi, irrigoskopii, colonoscopy, x-ray e mushkërive, Bronhografiya, ultratinguj e veshkave dhe fshikëzës, urography dhe t. N.

Trajtimi i akneve rrufeja

Total trajtim fytyre rrufeja është antibiotikët (doxycycline, eritramitsin, clindamycin, etj) në bazë të ndjeshmërisë së tyre ndaj mikroorganizmave të zgjedhura. Aplikoni drogë anti-inflamator, ibuprofen, Nurofen, nemisulid etj Në rast të puçrra rrufe në gratë kërkon gjinekolog konsultimit, endokrinolog për të trajtuar çështjen e nevojës estrogjenit terapi apo antiandrogens.

Trajtim lokal është për lyerjen e gels prekur lëkurës dhe ointments me agjentë antibacterial, retinoids, keratolitiki. Me trajtimet natyrale të aplikuara terapi lazer, phototherapy, ozonit dhe Mezoterapia, doza të vogla të UVR.