Lez Common


  • Simptomat Lythat e zakonshëm
  • Diagnoza Lythat e zakonshëm
  • Trajtimi i lythat normale
  • Lythat Moti normale

Lez të zakonshme, si lythat të tjera, është një nga manifestimet e papillomavirus njeriut (HPV), i cili është i përhapur gjerësisht në mesin e njerëzve dhe kafshëve. Infeksioni është e mundur nga një personi të infektuar apo kafshës. Virus kalon nëpër microtrauma lëkurës në dispozicion. Prandaj, dukuri e lythat mund të kontribuojnë zakon rroje e ashpër ose gisht gozhdë thumbues, peels të ndryshme dhe t. N.

Simptomat Lythat e zakonshëm

Lokalizimit të Parapëlqyera Lythat e zakonshëm - një e prapme e dorës dhe gishtat. Ata gjithashtu mund të vendoset në duart, fytyrën dhe rrallë mukozës. Madhësive lythat e zakonshme duke filluar nga 5 mm deri 1-1,5 cm Në mënyrë tipike, këto lytha duhet mish ngjyrë, të paktën -. Ngjyrë rozë apo të verdhë. Lythat Long-jetuan kanë tendencë të errësojë.


Lez i zakonshëm mund të jetë e vetme ose të shumëfishta. Në rastin e fundit, krahasuar me lythat tjera ndarë atë më të madh - të ashtuquajturën "prind" lez.

Diagnoza Lythat e zakonshëm

Diagnoza është bërë kryesisht në bazë të pasqyrës klinike. Përveç kësaj, ajo mund të kryhet studimet PCR në papillomavirus njeriut.

Lez duhet të dallojnë normal nga leze tuberkulozi i lëkurës, leze bazaliomy, keratomy, verrukoznuyu nevus, etj

Trajtimi i lythat normale

Trajtim është për të hequr lythat në një farë mënyre. Shkarkimi është zakonisht kryhet në një bazë pacient i jashtëm nën anestezi lokale. Kur Lythat shumta në shumicën e rasteve është të fshini vetëm "nëna" Lythat mjaftueshme dhe pjesa tjetër e kohës janë të padashur.

Mënyrë mjaft të zakonshme është Lythat cryodestruction akull i thatë apo azotit të lëngshme. Electrocoagulation mbajti një lak të veçantë nën ndikimin e një rrymë elektrike. Përparësia e heqjen lazer përfshijnë shërimin e shpejtë të plagëve dhe asnjë mbresë. Prerje kirurgjikale është përdorur në lytha në shkallë të madhe. Në mënyrë që të mos humbasë një kancer, të jetë i sigurt për të kryer ekzaminim histologjik të lythat hequr.

Për të parandaluar përsëritjen e lythat hequr të zakonshëm ajo mban më mirë në sfondin e trajtimit antivirale.

Në disa raste, lythat e zakonshme, zakonisht tek fëmijët, ka samovylikuvannya.

Trajtimit mjekësi tradicionale në bazë të shumëfishta lythat trajtim produkteve bimore që përmbajnë pryzhyhayuschye dhe shkatërrimin e kimikateve. Ky trajtim është i paefektshëm. Nëse ajo mund të, dhe arrin të shpëtoj lythat, gjatë kohë ajo rritet përsëri. Shpesh metodat tradicionale të çojë në zhvillimin e komplikimeve: ulcerat, infeksion, dëmtimin e lëkurës ngjitur shëndetshme, lythat rritje për shkak të largimit të tyre jo të plotë, etj

Lythat Moti normale

Moti i favorshëm. Megjithatë, për shkak të lytha virale Asnjë nga metodat e largimit të tyre nuk siguron trajtim të plotë. Ata kanë tendencë për të përsëritet dhe mund të formohet përsëri gjetkë lëkurës.