Lythat


  • Etiologji dhe Patogjeneza

  • Diagnozë
  • Trajtimi i lythat

Lythat - sëmundje virale që karakterizohet nga shfaqja në lëkurë e rritje të vogla të rrumbullakosura spikatur. Ka disa lloje të lythat: Common - ndodhet në gishtat, fytyrë, lëkurë e kokës; shputës, të sheshtë (të rinjtë) - gjendet në fytyrë, e prapme e dorës, vuri në (lytha) - priren të ndodhin në rajon anogenital. Lythat kanë tendencë për të përhapur, përsëritjen dhe rritje të shpejtë, me gjakderdhje lëndim mund të ndryshojë formën, ngjyrën, bëhet e dhimbshme, plagët e vetë-shkaktojë, degjenerim malinje.

Etiologji dhe Patogjeneza

Virusi lyth njeriut (HPV), që shkakton formimin e lythat, të përhapura në të gjitha grupmoshat, më të zakonshme janë të thjeshta, shputës dhe lythat banesë. HPV nënshtruar mposhtur jo vetëm lëkurën, por edhe mukozën e gojës, hundës, fshikëz, litarët vokale, etj


Infeksion virus HPV ndodh nëpërmjet kontaktit me personin e infektuar ose të sëmurë, si dhe përmes kontaktit me kafshët e sëmura. Rastet e infektimit nga familja, nga mënyrën, lodra dhe objekte të përdorimit të përbashkët. Pas depërtimit të virusit në trup fillon të shumohen në shtresat sipërfaqësore të lëkurës.

Autoinokulyatsii (vetë-infeksion) ndodh mjaft shpesh; Lythat okolonogtevoy rajon lidhur me gozhdë-thumbues dhe thumbues gishtat, dhe shfaqjen e lythat banesë në fytyrë e lidhur me rroje, lëkurë dhe procedurave të dytë kozmetike, duke rezultuar në dëmtim të mundshëm të lëkurës.

Virusi lyth hyn në trup nëpërmjet microtrauma lëkurës, njerëzit në mënyrë aktive marrin pjesë pishina, palestra, sauna dhe banja janë më të prirur për infeksion. Grupet e rrezikut të marrë të njëjtat punëtorët e pulave dhe mishi i zënë trajtimin ose peshk, ata kanë lytha ndikojnë duart dhe parakrahët.

Periudha e inkubacionit është zakonisht 6-5 muaj, por edhe manifestimet e jashtme të infeksionit me virusin e nuk mund të jetë.

Lythat zakonshme janë të thjeshta, rinore (banesë) dhe shputës; lythat gjenitale janë quajtur lythat.

Simple (vulgare) Lythat. Lythat Simple vendosura në shuplaka, përsëri duart dhe gishtat, rrallë shfaqen në fytyrë dhe edhe më pak në mukozës; jashtë duket si një nodules dendura të rrumbullakosura, ngjyra e lëkurës nuk është ndryshuar, por mund të jetë rozë i pranishëm apo hues të verdhë. Këto Lythat janë të shumta në natyrë dhe kanë tendencë të bashkohen. Zonat e prekura e lëkurës në kontakt të ashpër dhe të pabarabartë. Në mesin e masës së përgjithshme të lythat një më të zakonshme, ajo është quajtur të prindit, pasi që pjesa tjetër e largimit shpesh zhduken vetë.

Lythat vulgare llogari për 70% të të gjitha lythat e lëkurës; më e zakonshme në fëmijët dhe nxënësit.

Shputës Lythat. E vendosur në thembra dhe dhimbje të shkaktojë kur duke ecur, me sa duket ato janë të ngjashme me obyknovennymy lythat.

Lythat pëllëmbës-shputës e përhapur tek të rinjtë dhe të moshuarit. Këto Lythat shfaqen edukimin si të qëndrueshme me një shtresë të trashë me brirë të lëkurës. Ata duhet të dallohet nga abrasions normale të lëkurës dhe blisters, si dhe kryerjen e diagnozë diferenciale e shputës papules sifilis. Këpucë papërshtatshëm dhe djersitje të tepruar nxit infeksionin.

Lythat Navkolonihtovi është një variant i lythat e zakonshme shpesh ndodhin në fëmijët, thumbues thonjtë tuaj dhe lëkurën rreth tyre. Pas relapses tyre heqjen janë të zakonshme.

Lythat apo rinia Flat gjetur në 4% të rasteve të ndikojë lëkurës, fytyrën, mucous. Lythat Flat mund të lokalizuara në krye të penisit, qafën e mitrës dhe zorrës së trashë mukozën. Grupi i bie rrezikut grup moshës 10 deri 25 vjet.

Lythat Filiform të vendosura në moshën e lëkurës qafën në sqetull, gjinjve dhe në zonën ijë. Jashtme duket si një papules butë, nganjëherë në këmbë, e cila shpesh çon në plagosje. Color Lythat si fije ndryshon nga trupor në ngjyrë kafe të errët.

Lythat Viral filiform konfirmon tendencën e tyre për të autoynokulyatsyy dhe ajer hormonal - komunikimin me diabet, menopauza dhe kushtet e tjera në të cilën ka ndryshime hormonale.

Lythat gjenital (Lythat) përmes strukturës lobed dhe testovatoykonsystentsiyi duket si një lulelakër apo lafshë gjeli. Color Lythat rozë apo mishi, por fërkimi ata janë të ndritshme të kuqe dhe rrjedh gjak lehtë kur lëndimi. Ata kanë një këmbë të ngushtë dhe kanë tendencë për të formuar konglomerate të mëdha. Gjenital lokalizuar dhe zonë perineal, fëmijët shpesh të prekur folds nasolabial.

Diagnozë

Diagnoza bazohet në shenjat jashtë. Por Lythat duhet të dallohet nga liken sheshtë, e cila është vezullim tipik voskovydnyy dhe papules vjollcë-kuqe.

Këtu Lythat tuberkulozin leze karakterizuar nga mungesa e infiltruar inflamatore dhe Corolla kuqe-vjollcë në periferi.

Kur ju hiqni lythat shputës qendrore ekspozuar shtresë delikate papilare dhe periferia mbetet rrjet i ngushtë bri. Në marrjen e këtij biopsi foto konfirmon saktësinë diagnoza.

Trajtimi i lythat

Trajtimi kryesor është për të hequr apo shkatërrimi i lythat që përdorin drogë ose mekanikisht.

Krem antivirale të parandaluar përhapjen e infeksionit në zona të sinqertë. Cakto oksolinovuyu, tebrofenovuyu interes ointments të tjera në përqendrimin e duhur.

Electrocoagulation Cryodestruction dhe të japë efekt të mirë terapeutik në shumicën e pacientëve.

Heqjen lazer varësi të llojit të rreze jep efekt të avullimit ose koagulim të lëkurës prekur. Pas anestezi kryerjes shtresa lokale hequr lythat, thellësinë e penetrimit dhe ekspozimit kohës varet nga madhësia dhe vendndodhja e edukimit. Ky lloj i trajtimit lë pak dhëmbëza dhe pigmentim të lëkurës nuk ndryshon. Në vend të lythat është thelluar, e cila është e vonuar 10-14 ditë.

Electrocoagulation kryhet edhe nën anestezi lokale, parimi operativ është aftësia e frekuencave të larta koahulyrovat aktual pëlhurë, lak metalike thjesht prerja lez, dhe efekt afatshkurtër e temperaturë të lartë parandalon gjakderdhje dhe infeksioni me përhapje hematogjene. Në vend të lythat është një kore e vogël, e cila zhduket në një javë. Nëse lez ishte i madh, ajo mund të mbetet mbresë gati i padukshëm.

Trajtimi kirurgjik kryhet nëse lythat goditi një zonë të madhe të indeve. Ind prerje kryhet nën anestezi lokale me intradermal qepjet kozmetike mbulesë Kjo 7-10 ditë jashtë; pas trajtimit është dritë mbresë padukshme.

Cryodestruction azotit të lëngshme Parimi i operacionit është e ngjashme me electrocautery, vetëm vdekja nuk është për shkak të ngrohjes e indeve, por sepse ngrirje të thellë.

Në varësi të sëmundjes, mund të kombinohen terapi mekanike dhe mjekësore. Ekzaminim histologjik i materialit larguar është e nevojshme. Efektiviteti i trajtimit të shkonin 50-94%, kthime mbrapa ndodhë në pacientët lagjet. Trajtim më herët është filluar, aq më mirë është, kështu që është e këshillueshme për të kryer një trajtim të përgjithshëm antivirale dhe parandaluese.

Moti dhe mundësia e përsëritjes varet nga afatet kohore dhe trajtimin e sistemit imunitar.