Botulism


  • Karakteristikat e patogjen
  • Simptomet e botulizmit
  • Komplikimet botulizmi
  • Diagnoza e botulizmit
  • Trajtimi i botulizmit
  • Prognoza e botulizmit
  • Parandalimi i botulizmit

Helmim ushqimi Botulism eshte akute, e cila është shkaktuar nga gelltitjes toksina botulinum njerëzor. Botulism karakterizohet nga lezione te sistemit nervor duke bllokuar receptorët acetilkoline botulinus fibrave toksina nervore shfaqet si paralizë muskulore dhe parezë.

Karakteristikat e patogjen

Toksina e botulinës prodhimin e baktereve botulinum Clostridium - hrampolozhytelnaya spore-formimin bacil, obligojnë Anaerobet. Kushtet e pafavorshme mjedisore në një mosmarrëveshje duke kaluar. Spore Clostridia mund të ruhen në shtetin thata për shumë vite e dekada, zhvillimin në forma vegjetative në marrjen e kushteve optimale për jetën: të temperaturës 35 C, mungesa e oksigjenit. Vlimit vret forma vegjetative e patogjen brenda pesë minuta, temperatura në 80 bakteret C për të qëndruar për gjysmë ore. Mosmarrëveshjet mund të mbetet e qëndrueshme në ujë të vluar për gjysmë ore dhe çaktivizohet vetëm në një autoclave. Toksina botulinum shkatërrohen lehtësisht gjatë vluar, por mund të mbahen edhe në shëllirë, ushqime të konservuara, erëza të ndryshme. Prania e toksina botulinum nuk ndryshon shijen e ushqimit. Toksina botulinum është ndër agjentët më shumë toksik biologjike.


Rezervuar dhe burim i Clostridium botulizmi është tokë, dhe i egër dhe disa shtëpi (derra, kuaj) kafshët, shpendët (sidomos shpend uji) brejtësve. Kafshët zgarë Clostridium me siguri nuk do mend, poshtërim është e feces, bakteret Në tokës dhe ujit, të ushqyer kafshët. Ndotja e mjedisit të jetë e mundur me Clostridium dekompozimi i kufomave botulism kafshët e sëmura dhe zogjtë.

Sëmundja transmetohet nga mekanizmi fekale-oral nga ushqimi. Shkaku më i zakonshëm është përdorimi i botulizmit konservuar në shtëpi të kontaminuar me spore të produkteve patogjene, perime, kërpudha, prodhimet e mishit dhe peshk të kripura.

Kusht i detyrueshëm për riprodhimin në Clostridium botulinum Toksina produkteve akumuluese dhe nuk kanë qasje në ajër (mbyllur fort konservuar).

Në disa raste ndoshta infektuar plagë dhe abscese mosmarrëveshjet që promovon plagë botulism. Toksina botulinum mund të zhytur në gjak, si me sistemin e tretjes dhe të mukozës së traktit respirator dhe sytë.

Njerëzit kanë një sensibilitet të lartë për të botulizmit, madje edhe doza të vogla të toksinës lehtësojë vendosjen e foto klinike, por përqendrimi i saj është shpesh i pamjaftueshëm për formimin e përgjigjes antitoksik imunitar.

Nëse helmimit nga ushqimet e konservuara botulinus Rastet toksina e dashuri familjare. Aktualisht raste pavarësisht rritjes përhapjen e canning shtëpi. Më të botulism njerëz të sëmurë të moshës 20-25 vjet.

Simptomet e botulizmit

Periudha e inkubacionit botulizmi rrallë i kalon natë, shpesh të kontabilitetit për disa orë (4-6). Megjithatë, nganjëherë ajo mund të thith deri në një javë dhe 10 ditë. Prandaj, monitorimi i të gjithë njerëzve upotreblyavshymy një vakt me pacientin, merr deri në 10 ditë.

Në fazën fillestare të sëmundjes, nuk mund të jetë simptoma jo-specifik prodromalnaya. Varësi të sindromës dallohen kryesisht gastrointestinale, mundësitë okulare si edhe - në formën e formës klinike të dështimit akute respiratore.

Variant gastrointestinal ndodh më shpesh ndodh në llojin e helmimit me ushqim, me dhimbje epigastrike, nauze dhe të vjella, diarre. Shprehja e simptomave të zorrëve të moderuar, megjithatë, nuk është i përgjithshëm humbje lëng lëkurë të papërshtatshme thatë, dhe shpesh pacientët ankohen për çrregullim marrjes të ushqimit ("fyt com").

Periudha fillestare e botulizmit, e cila rrjedh nëpër variant okulare, e karakterizuar nga trazirat vizuale, të paqartë, melteshenye "fluturon" humbjen e qartësisë dhe të reduktuar mprehtësi vizuale. Largpamje ndonjëherë i ashpër.

Opsioni në drejtim të rrymës Periudha fillestare e më e rrezikshme e botulizmit është një dështim të frymëmarrjes akute (papritmas zhvillon dyspnea progresive, cianozë përhapur, rrahje zemre të parregullt). Ajo zhvillohet shumë shpejt dhe kërcënon fatal në 3-4 orë.

Fotografia klinike e botulizmit në mes të një sëmundje shumë të veçantë dhe të karakterizuar nga zhvillimi i parezë dhe paraliza e grupeve të ndryshme të muskujve.

Në pacientët kanë ophthalmoplegia simetrik (nxënës e zgjeruar në mënyrë të qëndrueshme, ka strabismus, zakonisht shodyascheesya, nystagmus vertikale, shekulli mosveprim). Disfagia (çrregullim gllabërim) lidhur me prohressyruyusche parezë e muskujt e fyt. Në fillim, pacientët përjetojnë siklet dhe vështirësi gëlltitjes ushqim të fortë, me zhvillimin e sëmundjes është i pamundur dhe gëlltitjes lëngjeve.

Çrregullime të të folurit të zhvilluar, duke kaluar me sukses katër faza. Së pari, duke ndryshuar tonin e zërit, ngjirurit e zërit ndodh si rezultat i mukozës së pamjaftueshme lagështi e litarët vokale. Më vonë në funksion të parezë e muskujt e gjuhës duket dysarthria ("qull në gojë"), zë bëhet i hundës (perde qiellzor parezë muskujve) dhe zhduket tërësisht pas parezë e litarët vokale. Si rezultat, çrregullime të innervation e muskujt e fyt humbur kollë impuls. Pacientët mund të merret fryma në qoftë se ai hyn rrugët e frymëmarrjes e mukusit dhe lëngjeve.

Toksina botulinum kontribuon paraliza dhe parezë e muskujt imitojnë, duke shkaktuar personi asimetri dismimiyu. Në përgjithësi, dobësi shënuar, ecje jostabilitet. Parezë dhënë muskujt e zorrëve të zhvilluar kapsllëk.

Ethet për botulizmi është jo tipike, në raste të rralla subfebrilitet mundur. Kushti kardiak karakterizohet normë rritje të zemrës, rritje të vogël në presionin e gjakut periferik. Çrregullime ndjeshmëri, humbja e vetëdijes nuk është tipike.

Komplikimet botulizmi

Ndërlikim më i rrezikshëm i botulizmi - zhvillimi i dështimit akut të frymëmarrjes, arrest respirator për shkak të paralizës së muskujve të frymëmarrjes asfiksisë ose rrugëve të frymëmarrjes. Këto komplikime mund të jetë fatale.

Në funksion të stagnimit në mushkëri, botulizmi mund të shkaktojnë pneumoni mesëm. Aktualisht, ekzistojnë dëshmi e gjasat e komplikacioneve të miokardit infeksionit.

Diagnoza e botulizmit

Në lidhje me zhvillimin e simptomeve neurologjike butulizmom të nevojave të pacientëve shqyrtim neurolog.

Diagnozë specifike laborator i botulizmit në fazat e hershme të infeksionit nuk është zhvilluar. Baza për diagnozën është të dhënat klinike dhe epidemiologjike të historisë. Toksina e izoluar dhe identifikuar duke përdorur testet biologjike në kafshë laboratorike. Në kulmin e sëmundjes është e mundur për të përcaktuar praninë e toksinave në gjak duke përdorur HGUF e diagnostifikimit antitrupave. Antigjene patogjen janë zbuluar nga analiza Immunofluorescence (IFA), dhe - RIA dhe PCR.

Izolimi i virusit nga mbjellje feces nuk është informacion kuptimplotë diagnostike, si mund të ketë një zhvillim i sporeve clostridia formave vegjetative në zorrët e njerëzve të shëndetshëm.

Trajtimi i botulizmit

Kur dyshohet botulism shtrimin e detyruar në aftësinë për të lidhur freskore, për të parandaluar dhe ndihmë në kohë në rast të komplikimeve të rrezikshme për jetën.

Një Masa të hershme terapeutike, të prodhuara në ditën e parë të sëmundjes është Lavage lukthit duke përdorur hetim të madh.

Toksina botulinum qarkullojnë në gjakun e pacientëve të neutralizuar duke përdorur një polivalent input metodë të vetme sera protivobotulinicheskoy Bezredka (pas desensitization të trupit). Nëse një injeksion i vetëm i serum nuk ishte efektive sa duhet dhe 12-24 orë në pacientët kanë progresion të simptomeve neurologjike, serum përsëritura administratës.

Quite futja në fuqi protivobotulinicheskoy plazma e njeriut, por kjo drogë është shumë e rrallë dhënë magazinimit termi i vogël (më pak se 4-6 muaj). Aktualisht, trajtimi i botulizmit është përdorur imunoglobulinë protivobotulinicheskoy.

Gama e masave shkaktarë trajtim i përfshirë antibiotikët që janë menduar për të shtypur zhvillimin e mundshëm të formave vegjetative të patogjen dhe kokarboksilaza dhe ATP. Efekti pozitiv i siguruar oxygenation Hyperbaric.

Një tjetër trajtim të përshkruara Bazuar në peshën dhe simptomat. Në rastin e formimit të pacientëve akute dështimit të frymëmarrjes transferuar në ventilim. Pacientët të ushqyerit në rast të formimit të një disfagia qëndrueshme prodhojnë ushqim të lëngët nëpërmjet një tub i hollë, ose transferohen në të ushqyerit parenteral.

Gjatë shërimit një efekt të mirë në aspektin e funksioneve të rimëkëmbjes hershme të sistemit muskulor është fizioterapi.

Prognoza e botulizmit

Moti në dozë të marrë toksina të lartë dhe mungesa e kujdesit mjekësor në kohë mund të jenë jashtëzakonisht të pafavorshme, shkalla e vdekshmërisë së deri në 30-60% të rasteve. Aplikimi trajtim etiotrop dhe metodat e kujdesit intensiv në zhvillimin e komplikimeve të rënda në mënyrë të konsiderueshme të zvogëlojë rrezikun e vdekjes (3-4%). Nëse trajtimi i hershëm i sëmundjes përfundon në shërim me shërim të plotë funksionale në disa muaj.

Parandalimi i botulizmit

Masat preventive kundër botulizmi të thotë respektimin rigoroz të higjienike në prodhimin e ushqimit të konservuar, sterilizues enë kuzhine për afat-gjatë magazinimit të produkteve të korrur. Peshku dhe produkteve të mishit duhet vetëm kallaj i freskët dhe pastrohen nga grimcat e tokës formë. Konservimi i frutave pjekur papranueshme.

Canning në shtëpi duhet të kryhet në pajtim të plotë me formulimin në një koncentrim të mjaftueshëm të kripërave dhe acideve në një enë të hapur për oksigjen.