Bradycardia


  • Bradycardia Klasifikimi
  • Shkaqet e bradycardia
  • Simptomet e bradycardia
  • Diagnoza bradycardia
  • Trajtimi i bradycardia
  • Prognozë për bradycardia
  • Bradycardia Parandalimi

Bradycardia - lloj i arrhythmia, me normë time të zemrës 60 rrahje në minutë. Kjo ndodh si një variant të normës në atletët të trajnuar, por shpesh e shoqëron patologjitë e ndryshme kardiake. Manifestohet me dobësi, shtetet poluobmorochnymy dhe humbje e përkohshme e vetëdijes, djersë e ftohtë, dhimbje në zemër, marrje mendsh, tension jostabil të gjakut. Në bradycardia rënda (norma e zemrës më pak se 40 rrahje në minutë), që çon në infarkt në zemër, ju mund të kenë nevojë kirurgji të implant e stimulues kardiak.

Cilado qoftë arsyeja, bazë është se sinus bradycardia aftësinë të prodhojnë pulses elektrike në një frekuencë të mësipërm 60 për minutë apo përhapjen e pamjaftueshme rrugët e tyre.

Shkalla e moderuar e bradycardia nuk mund të sjellin probleme hemodinamik. Ritmi i rrallë kardiak me bradycardia të çojë në një mungesë të rrjedhës së gjakut dhe uria oksigjenit organeve dhe indeve, duke ndërprerë funksionimin e tyre.


Në njerëz të trajnuar fizikisht gjenden bradycardia fiziologjik, i konsideruar si një variant të normës, një e katërta e të rinj meshkuj të shëndoshë normë të zemrës është 50-60 për minutë; gjatë gjumit nën ndikimin e luhatjeve fiziologjike rregullore autonome e lezioneve të normës së zemrës është 30%. Megjithatë, bradycardia shpesh zhvillon në proceset ekzistuese patologjike.

Bradycardia Klasifikimi

Për lokalizimin zbuloi shkelje bradycardia sinus dalluar përfshin një shkelje të automatik në bradycardia sinus dhe bllok të zemrës në (sinoatrial ose atrioventricular) në të cilin impuls është prishur në mes të sinus dhe atria dhe ventricles ose atria.

Norma e zemrës mund të reduktohet në kushte fiziologjike (atletët ëndërr, vetëm) - një bradycardia funksionale ose fiziologjike; Bradycardia patologjike shoqëruar ecurinë e sëmundjeve të ndryshme.

Bradycardia patologjike mund të ndodhë në formë akute (infarkt miokardi, miokardit, dehje dhe t. E.) Dhe zhduken pas trajtimit të shkaktuar sëmundjen e saj, apo formë kronike (në moshën e sëmundjeve të zemrës lajthitës).

Për arsye të sinus bradycardia janë format e mëposhtme: extracardial (neyrohennuyu), organike (kur lëndimet e zemrës), mjekësore, atletët toksike dhe sinus bradycardia. Ndonjëherë etiologji bradycardia ndarë në toksik, qendror, degjenerative dhe idiopatike.

Shkaqet e bradycardia

Forma Extracardial bradycardia mund të zhvillohet në dystonia neurocirculatory, neurozë me mosfunksionim autonom, karotide presion sinus (kur i veshur me jakë të shtrënguar apo kravatë), shtypur shikimet (Asner refleks), rritjen e presionit intracranial (me meningoencefaliti, plagosësh në tru, hemorragji subarachnoid, edemë apo tumore të trurit), ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë 12. Bradycardia zhvilluar në myxedema, në proporcion me peshën e hypothyroidism.

Arsyet formë organike bradycardia mund të jetë infarkt miokardi, distrofia miokardit, miokardit, kardio. Këto sëmundje të çojë në ndryshime degjenerative dhe fibrotike në nyjen sinus ose trazira përçueshmëri në miokardit, të shoqëruar nga zhvillimi i bradycardia.

Në lezionet organike stimulues kardiak zhvillon sindroma sinus, dhe puls brez frekuencë ajo ashpër zvogëlohet. Ky kusht është i shoqëruar me sinus bradycardia - ritmichnymy por rrahje zemre shumë të rralla; Ndryshim Brad, dhe takikardi ose stimuluesve kardiakë spontane ndyshimin. Shkallë të lartë të funksionit të nyjeve dëm sinus duket automatik refuzimit, me të cilin ata më nuk janë prodhuar impulse elektrike të zemrës.

Çdo infarkt rrugët dëme zhvillon bllokadën e pulses, duke rezultuar në pjesë të sinjaleve të gjeneruara nga sinus është bllokuar dhe nuk mund të arrijnë ventricles - zhvillimin bradycardia.

Zhvillimi dozë formë bradycardia mund të kontribuojë në glycosides zemrës, quinidine ,? - Blockers, sympatolytycheskoho droga (p.sh., Reserpine), Kalciumi channel blockers (p.sh., verapamil, nifedipinë), morfinë.

Forma toksik i bradycardia zhvillon në helmimeve të rënda të shkaktuara nga sepsë, hepatitit B, uremia, ethe tifoid, helmim komponimet organofosfat dhe ngadalësuar proceset dhe automatik të muskulit të zemrës. Ky grup është përmendur ndonjëherë bradycardia detyruar hiperkalcemia ose hyperkalemia rënda.

Ashtuquajturi atletët bradycardia karakterizuara nga norma e zemrës për 35-40 për minutë madje edhe gjatë ditës. Karakteristikat e saj janë shkaku i rregullimit autonom të normës së zemrës në njerëz të cilët janë të përfshirë në mënyrë profesionale në sport.

Gjithashtu mund të çojë në procesin bradycardia plakjes natyror në trup; nganjëherë shkakton bradycardia dhe mbeten nevyyasnennymy - në këto raste, të flasim për formën e saj idiopatike.

Simptomet e bradycardia

Moderuar zakonisht nuk bradycardia i ashpër i shoqëruar nga rrjedhjen e dëmtuar të gjakut dhe të çojë në zhvillimin e simptomeve klinike. Marramendje, dobësi, shtetet e gjysmë-ndërgjegjshme dhe të pandërgjegjshme vërejtur në bradycardia me një normë të zemrës më pak se 40 rrahje në minutë, dhe në sfondin e sëmundjeve organike të zemrës. Gjithashtu, kur ka bradycardia lodhje, gulçim, dhimbje gjoksi, luhatjet në presionin e gjakut, koncentrim të dëmtuar dhe kujtesës, çrregullimeve vizuale afatshkurtra, të menduarit episode sputannom.

Në manifestimet e përgjithshme të së bradycardia korrespondojnë ashpërsia hemodinamik zhvillim sfond të saj.

Në dobësimin e funksionit të miokardit kontraktil dhe qarkullimi i ngadalshëm i përgjigjet trurit parë hipoksi Testimi. Prandaj, bradycardia shpesh të çojë në sulme të humbjes së vetëdijes, konvulsione (konfiskimet apo prodroma Ademsa Morgagni-Stokes), e cila mund të zgjasë nga disa sekonda deri 1 minutë. Ky është shteti më i rrezikshëm në bradycardia që kërkon masa urgjente mjekësore si arsyeshme zgjatur e ndaluar mund të vijnë aktivitetin e frymëmarrjes.

Diagnoza bradycardia

Simptomat karakteristike të bradycardia janë mbledhja e ankesat e pacientit dhe ekzaminimit objektiv. Në ekzaminim i vendosur impuls të rrallë, e cila kur sinus bradycardia është ritmi i saktë, tonet normale të zemrës dëgjoni tingëllim, është diagnostikuar shpesh me bradycardia frymëmarrjes aritmiya.Patsientam rekomanduar konsultuar një kardiolog.

Studimet Electrocardiographic me bradycardia lejon për të rregulluar një normë zemër të rrallë, prania ose atrioventriuklyarnoy bllok sinoatrial. Nëse në kohën e episodeve EKG e bradycardia NUK janë përdorë për të kryer monitorimin e përditshëm të EKG.

Në formën organike të mirësjelljes bradycardia ultrazërit të zemrës. Tejzanor echocardiography përcaktohet fraksion nxjerrje rritje më pak se 45% në madhësi të zemrës, dhe ndryshimet sklerotike deheneratvnye infarkt.

Me ndihmën e ngarkimit veloergometry rritje e vlerësuar në normën e zemrës, në lidhje me një ushtrim të dhënë.

Nëse ju nuk mund të identifikojë metodat rastit bllokadën e EKG Holter dhe monitorimit, studim electrophysiological kryer rrugët chrespyschevodnoy e zemrës. Me ndihmën e CHPEFY mund të përcaktojë organike ose funksionale bradycardia natyrës.

Trajtimi i bradycardia

Bradycardia funksional dhe i moderuar nuk shoqërohet me shenjat klinike nuk kërkojnë trajtim. Kur organike, extracardiac, forma toksike të bradycardia duke u trajtuar sëmundje themelor. Nëse keni nevojë bradycardia mjekësor rregullim doze ose ndërprerjen e drogës ngadalëson norma e zemrës.

Kur manifestime të çrregullimeve hemodinamik (dobësi, marramendje) i kryer recetat barishte, rrënjë xhensen ekstrakt Eleutherococcus, izadrin, ephedrine, caffeine dhe të tjerët për të qepur doza.

Indikacionet për trajtim aktiv të bradycardia është zhvillimi i pectoris, hipotension arterial, fikët, dështimi i zemrës, aritmisë ventricular.

Sulmi Shfaqja Morgagni-Adams-Stokes kërkon kirurgët të konsultimit dhe çështjen e stimuluesit kardiak implantimin - stimuluesit kardiak artificiale që prodhon impulse elektrike nga një frekuencë fiziologjik. Set i përshtatshëm dhe i vazhdueshëm ritmi kardiak ndihmon të rivendosur hemodinamikën normale.

Prognozë për bradycardia

Negativisht ndikojnë në prognozë e pranisë bradycardia e sëmundjeve organike të zemrës. Shumë rëndues dukuri pasojat bradycardia i sulmeve Morgagni-Adams-Stokes ekuacione pa zgjidhjen e çështjes së përcjelljeve elektrike. Kombinimi i bradycardia me tahyarytmyyamy heterotopik rrit gjasat e komplikacioneve tromboembolike. Mes normë të qëndrueshme rënie mund të zhvillojë pacientin për aftësinë e kufizuar.

Në formën fiziologjike e bradycardia ose të motit të moderuar të kënaqshëm.

Bradycardia Parandalimi

Heqjen arsye extracardial kohë, lezione organike të zemrës, efektet toksike në miokardit, doza e saktë e përzgjedhjes së barnave do të parandalojë zhvillimin e bradycardia.