Gur


  • Fazat e lidhura me moshën ndryshimet fytyrë
  • Metodat për fytyrë dhe qafë

Ashtuquajturi "bllok" - një lëkurë sagging dhe zona e nënlëkurës yndyrë në nofulla të ulët dhe qafës që të ndërhyjë me kontur normal të fytyrës. Pamja e tyre është e lidhur me tonin e reduktuar e përgjithshëm të personit dhe dobësimin e muskujve përtypet, sagging në të dy anët e mjekër, duke formuar qese senile (ose siç quhen, "faqe buldozhyu" ose "brylky"). Faqet e fryrë dhe "bllok" utyazhelyayut pjesën e poshtme të fytyrës dhe me sy të shtoni vite shtesë.

Ptosis (ptosis) indet e fytyrës e butë është vulë e moshës-dobësuar skelet lëkurës. Pas 30-35 viteve të kolagjenit dhe elastin përmbajtjes - strukturat që e mbështesin lëkurën, reduktohet në mënyrë dramatike; lidhjet që sigurojnë indet nënlëkurës, dobësuar dhe të paaftë për t'i rezistuar forcën e gravitetit. Ind dhjamor në fytyrën e zhvendosur poshtë, shtrirje e lëkurës. Ajo gradualisht përgjatë buzë të mandibulat e formuar "bllok", duke i dhënë ovale rrugë të përballet me onde.

Fazat e lidhura me moshën ndryshimet fytyrë


Ndërsa ndryshimet e fytyrës plakjes në shenjat e hershme, të moderuar dhe të shënuara të plakjes.

Shenjat e hershme të moshës lidhur me ndryshimet e vërejtura në fytyrë 35-45 vjeç. Ato karakterizohen nga lëkura minimale butë në qafë, indeve të buta mosveprim moderuar fytyrës, kur shenjat e para të "bllok" thellimin e lehtë e folds nasolabial dhe shfaqjen e të ashtuquajturit "folds trishtim" në cep të gojës. Në fytyrën e shënuar daljen e një sasi të vogël të pigmentim. Ptosis Soft ind zonë dytësor fytyrë shprehur minimal, kështu që shpesh e padukshme për të pacientit. Lëkurë të lirshme në qafë dhe mjekër zonë dhe thellësi nasolabial folds qartë të dukshme vetëm kur lakimi qafën dhe anim kokën përpara.

Shenjat e lehta të moshës lidhur me ndryshimet Personi re e moshës 45-55 vjet. Gjatë kësaj periudhe të lëkurës në qafë bëhet lirshme dhe përmes konturiruyut braktisur tokës sipërfaqen e muskujt e qafës - platizmy. "Brill" tregon qartë kontur e nofulla të ulët, folds në cep të gojës dhe rajon nasolabial është mjaft e dukshme. Ptosis e indeve të buta në faqet dhe ndryshimin e kontur të fytyrës shihet shumë i durueshëm, por shprehu moderuar. Pacientët e tilla mund të jenë figura trashë dhe yndyrë shtesë në trupin tuaj.

Shenjat e rënda të plakjes lëkurës fytyrës mund të ndodhë në çdo moshë, por janë më shumë të ngjarë në pacientët më të vjetër se 55 vjet. Qafën butë ind wilted, skajet e ulëta provisayuschimy platizmy dhe shpesh një sasi e tepruar e yndyrë të tepërt në qafë. Shqiptohet "bllok" i dukshëm nga çdo kënd. Nasolabial folds fushës dhe "folds trishtim" ngulitur thellë në lëkurë dhe të lënë anash. Në mollëzat tregoi një ptosis të rëndësishëm të butë indeve dhe humbjen e vëllimit. Elasticiteti i lëkurës humbur pigmentim e saj të rëndë.

Metodat për fytyrë dhe qafë

Largimi i "bllok" fytyrë Denjë moshës lidhur me ndryshimet mund të kryhet duke përdorur metoda të ndryshme ndërrojë pamjen - ndërrojë pamjen.

1. ndërrojë pamjen endoskopike (heqë fytyrën) (Subperiosteal Facelift) - një nga teknikat më moderne të personit plastike që kombinon të mirë anti-plakje pa efekte numër më të vogël të plagët dhe periudhë relativisht të shkurtër të rehabilitimit postoperative. Operacioni është kryer duke përdorur një aparat të veçantë endoskopik të pajisur me një kamera që lejon të monitoruar për të parë punën e një kirurg plastik. Në fushën e kokës dhe, nëse është e nevojshme, para se të veshit të jashtëm është disi i vogël (2 cm) prerje, përmes të cilit kirurg bën indet subperiosteal shtrënguese fytyrën. Kjo lëkurës tepërt nuk është larguar për shkak të heqë endoscopic mund kryesisht në ndryshimet e lidhura me moshën e hershme të fytyrës.

2. Macs-ndërrojë pamjen (Access Minimal Pezullimi kafkës Lift) - një teknikë moderne të heqë fytyrën lë mbresë minimal vetëm në frontin e veshit. Me Macs-heqjen kryhet dhe zonë podborodochnoy përtëritje qafë, folds nasolabial fushë zbutur, eliminohen "bllok". Periudha Rehabilitimi ndërsa minimale. Në Macs-të hequr lëkurën e tepërt hequr, dhe prodhuar fiksim të fortë vertikale ra indet. Kjo teknikë është përdorur në pacientët me shkallë të moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës të ndryshme dhe janë më të efektshme kur shprehu shenjat e plakjes qafën.

3. Korotkorubtsovaya fytyrë ashensor (ndërrojë pamjen mini) (Lift Short-mbresë, SSFL) - Fytyra teknikë ashensor që është kryer me një prerje në frontin e veshit. Avantazhet pamohueshme të heqë mbresë të shkurtër është lëndime të vogla dhe rehabilitimi i shkurtër postoperative. Si Macs-ashensor kjo teknikë nuk vlen për pacientët në prani të qafës së rëndë sagging.

4. Extended cervikal-fytyrës heqë fytyrën (Lift sipërfaqësore Muskuloz Aponeurotic System, SMAS-ngritje) - teknikë më e famshme dhe e përdorur gjerësisht në botë në fytyrë plastike. SMAS - një grup i muskujve dhe indeve të fytyrës aponevrotycheskyh gjithashtu të prirur për të plakjes dhe mosveprim gravitetit. SMAS është i përfshirë në ndryshimin e shprehjes së fytyrës, duke ndihmuar njerëzit të shprehin emocionet e tyre, buzëqeshje, buzëqeshje, frowns, dhe kështu me radhë. D. Në të Avancuara prerje të qafës së mitrës-të fytyrës Facelift janë bërë para dhe pas veshit me thirrje në lëkurën e kokës. Kompleksi ind musculo-aponevrotycheskyh është mobilizuar dhe të regjistruara në një i drejtë i ri. SMAS-heqja është i shoqëruar me një periudhë të gjatë rehabilitimi, por metodë efektive si përtëritje më të plotë të fytyrës në të gjitha fazat e moshës lidhur me ndryshimet.

5. ndërrojë pamjen Deep (heqë fytyrën) (Deep Plane Lift) - Metoda e shtrëngimit shtresat e thella të fytyrës sesa SMAS-heqjen. Detashmentit (mobilizimi) pëlhura në ndërrojë pamjen e thellë është nën komplekse indet musculo-aponevrotycheskyh. Një ndërrojë pamjen thellë zbut hubnopodborodochnye dhe folds nasolabial, eliminon "bllok". Sepse ndërrojë pamjen thellë përfshin një trashësi të madhe të indeve, përmirëson furnizimin me gjak të tyre, dhe të kryejnë kirurgji plastike të thellë mund të jetë duhanxhi rekomanduar. Në anën tjetër, performanca e shtresat e thella të indeve të shtrëngimit trauma fytyrës rrit rrezikun e degëve motorike të nervore fytyrës.

6. Heqin tretën e mesme e fytyrë (Mid-Face Lift) - teknikë izoluar ndërrojë pamjen, e përdorur në pacientët të cilët ende nuk kërkon një ndërrojë pamjen e plotë. Me atë sigurohet një efekt rinovimin e syve, nofulla, cheeks, trekëndësh nasolabial.

Heqja e treta e mesme të fytyrës mund të bëhet në dy kryesore hyrje-tokësore dhe podresnichnym.

Në rastin e parë, kirurgji endoscopic është kryer nga dy accesses të kokës dhe rajone të përkohshme po lulëzon indet diagonale. Korrigjim i përkohshëm qasje arritur pamjen e syve, vetullat dhe rajon zygomatic. Teknika e dytë e heqë mesme fytyrë është kryer përmes një prerje të vogël podresnichnyy qepallë më të ulët dhe lejon pëlhurë të heqë ulur vertikalisht.

7. Lift SOOF (Suborbicularis Oculi Fat Lift) - kjo ndërrojë pamjen teknikë projektuar për ri-ndërtimin e yndyrë në zonën podhlaznichnuyu, duke lejuar korrekt pikëpamje "zapavshy", e formuar pas blepharoplasty, ku heqja e yndyrës prodhuar nën sytë.

8. përkohshëm (i përkohshëm) ashensor (lift përkohshëm) - teknika ndërrojë pamjen e heqjes lateral diagonale personi i tretë e sipërme. Me ajo kryer mbi heqjen e vetullat, qepallat e sipërme, mollëzat dhe ulur Cheeks indeve yndyrë, "bllok" rrudhat në cep të syrit. Ashensor i përkohshëm kryhet përmes një prerje të vogël në zonën e përkohshme të flokëve dhe përfshin heqjen e tepërt e lëkurës, indet e placentës dhe lëvizin diagonalisht lart.

9. heqin qafe (Platysma heqin, Qafa heqin, Platysmaplasty) Heqin qafën ndihmon në krijimin e kënd të theksuar podborodochnoho-i qafës së mitrës, duke u shpëtoj e "bllok" mjekër të dyfishtë, sagging lëkurës në qafë. Kombinuar me SMAS-ngritje kjo teknikë rinovimin plakjen e lëkurës në qafë është superior ndaj efektit të tjera kozmetike.