Astmë


 • Klasifikimi i astmës
 • Simptomat e astmës
 • Komplikimet e astmës
 • Diagnoza e astmës
 • Trajtimi i astmës
 • Parandalimi dhe prognozë e astmës

Gjatë dy dekadave të fundit në incidencën e astmës është rritur, dhe 300 milionë njerëz sot në botë që vuajnë prej saj. Kjo është një nga sëmundjet më të shpeshta kronike, të cilat ekspozohen të gjithë njerëzit, pavarësisht nga gjinia dhe mosha. Vdekshmëria e pacientëve me astmë mjedisit është e lartë, dhe fakti që në njëzet vitet e fundit, incidenca në mesin e fëmijëve është në rritje, duke e bërë astmës nuk është një sëmundje, por një problem social, kundër të cilit është dërguar fuqia maksimale.

Azma bronkiale - A kronike, sëmundjeve jo ngjitëse të çrregullimeve inflamatore e traktit respirator. Inflamacion kronik i organeve të frymëmarrjes që çojnë në hyperactivity tyre, e cila rezultoi në kontakt me alergeneve ose gërryes, në çast zhvillimin pengim bronkiale, që kufizon shpejtësinë e airflow dhe të shkaktojë asfiksi.

Astma ndodhin me frekuencë të ndryshme, por edhe në inflamacion ndjesë në udhë ajrore mbetet. Në zemër të të qenët evident të dëmtuar e airflow në astmës bazuar në komponentët e mëposhtëm:


 • udhë ajrore pengesë për shkak të spazma e muskujve të lëmuar të bronke ose për shkak të ënjtje e mukozës.
 • bllokim i submucosal bronkiale gjëndra sekrete rrugët e frymëmarrjes për shkak të hyperfunction tyre.
 • zëvendësimin e indeve të muskujve në bronke lidh me sëmundje afat-gjatë, e cila është arsyeja pse ka ndryshime sklerotike në mur bronkial.

Pavarësisht kompleksitetit, astma duke u trajtuar mirë nga të cilat ne mund të arrijmë një heqje të qëndrueshme dhe afatgjatë. Monitorimi i vazhdueshëm i gjendjes tuaj lejon pacientët për të parandaluar plotësisht fillimin e sulmeve të astmës, zvogëlojë ose eliminojë administrimin e barnave për lehtësimin e sulmeve, si dhe të çojë një jetë aktive. Kjo ndihmon në ruajtjen e funksionit të mushkërive dhe plotësisht të eliminuar rrezikun e komplikimeve.

Faktori më i rrezikshëm nxitje për zhvillimin e astmës është i alergeneve ekzogjene, testet laboratorike kanë konfirmuar ndjeshmëri të lartë në pacientët me astmë dhe në pacientët që janë në rrezik.

Alergeneve më të zakonshme janë alergeneve shtëpiake - një shtëpi dhe libër pluhur, ushqim për peshk akuariumi dhe inat manar, alergeneve dhe alergeneve ushqim perime, nutritivnymy njohur gjithashtu. Në 20-40% të pacientëve me astmë duket reagim të ngjashëm ndaj drogës, dhe 2% të sëmundjeve që rezultojnë nga puna në punë të rrezikshme ose, për shembull, në dyqanet parfum.

Faktorët Infektive kanë një lidhje të rëndësishëm në patogjenezën e astmës, si dhe mikroorganizmave, produktet e tyre metabolike mund të veprojë si alergeneve, duke shkaktuar sensibilizim. Përveç kësaj, kontakti i rregullt me ​​infeksion mbështet inflamacion të pemës bronkiale në fazën aktive, e cila zvogëlon ndjeshmërinë ndaj alergeneve ekzogjene.

Të ashtuquajturat alergeneve hapteni, dmth alergeneve strukturat jo-proteina që hyjnë në trupin e njeriut dhe proteinat e tij të detyrueshme si dhe të provokuar sulme alergjike dhe për të rritur gjasat e astmës.

Faktorë të tillë si hipotermi, të mbingarkuara me trashëgim dhe stresit kushteve gjithashtu zënë një vend të rëndësishëm në etiologjinë e astmës.

Në zemër të ndryshimit bronke është sensibilizimi i trupit, kur reagimet e menjëhershme lloj alergjike që ndodhin në formë anafilaksiy, antitrupa, dhe në takimet e përsëritura me alergjen është lirimi i menjëhershëm i histaminës, të cilat çojnë në ënjtje e mukozës bronkiale dhe hipersekrecioni e gjëndrave. Reagimet Immunocomplex alergjike dhe reagimet e vonuara që ndodhin ndjeshmëri të ngjashme për të, por simptoma më pak të rënda. Rritur sasia e kalciumit në gjak kohët e fundit shihet gjithashtu si faktorë kontribuojnë si kalcium tepërt mund të shkaktojë spazma, duke përfshirë spazma e muskujve bronkiale.

Në studimin postmortem të vdekjeve gjatë sulmeve të frymarrje vërejtur pengimin e pjesshëm ose të plotë të mukozë të trashë zgjerimin bronke mushkërive të trasha dhe emphysematous për shkak të vështirësisë exhaling. Ind mikroskopike shpesh ka një model të ngjashëm - një shtresë thickened muskulare, kancerit hypertrophied bronkiale, mur bronkiale me Deskuamimi infiltrative epiteliale.

Klasifikimi i astmës

By origjinës:

 • astma alergjike
 • nealerhichnyy astma
 • Astmë të përziera
 • astma paspecifikuar

Shkalla e ashpërsisë:

 • të përhershme, dmth episodik
 • ashpërsia e vazhdueshme e butë
 • ashpërsia e vazhdueshme moderuar
 • gradë të vazhdueshme të rënda të ashpërsisë

Shteti:

 • keqësim
 • ndjesë
 • ndjesë paqëndrueshme
 • ndjesë qëndrueshme

Në kushtet e kontrollit:

 • Controlled
 • pjesërisht i frenuar
 • i shfrenuar

Që është, një pacient diagnostikuar me astmë përfshin të gjitha karakteristikat e mësipërme. Për shembull, "Astma nealerhichnoho origjina, me ndërprerje, të kontrolluar, fazë në faljen e qëndrueshme."

Simptomat e astmës

Sulmi i frymarrje në astmë është e ndarë në tri periudha: periudhën e prekursorëve, periudhën e pikut dhe të kundërt të zhvillimit. Prekursorëve Periudha më të theksuara në pacientët me natyrë infektive dhe alergjike të astmës, duket reagime vasomotor nga ana e nasopharynx (shkarkimit me bollëk i holluar me ujë, teshtitjes i vazhdueshëm). Periudha e dytë (ajo mund të fillojë papritmas) karakterizohet nga një ndjenjë e turpit në gjoks, e cila nuk mund të marr frymë lirisht. Frymëzimi është i mprehtë dhe të shkurtër dhe të gjatë kontrasti tym dhe të zhurmshme. Frymarrja e shoqëruar nga wheezing lartë svistyaschimy, kollë duket elastik, expectorant vështirë gëlbazë, duke e bërë të marrë frymë arritmike.

Gjatë sulmit pozicionin e detyruar e pacientit, ai zakonisht përpiqet të marrë pozicionin ulur të trupit tilted përpara dhe për të gjetur një terren apo qëndron bërryla e tij në gjunjë e tij. Fytyra është i fryrë, dhe gjatë tym cervikal bymehet venë. Varësisht nga shkalla e sulmit mund të shihet një pjesë të muskujve që të ndihmojë të kapërcyer rezistencën për të skadimit.

Për zërin trokitje është kuti e qartë hipervozdushnosti përmes mushkërive, mushkëritë lëvizshmëri shumë i kufizuar, dhe kufijtë e tyre janë zhvendosur poshtë. Dëgjim të mushkërive pergjuar frymëmarrje fshikëzor dobësuar me tym të zgjatur dhe me shumë wheezing thatë fishkëllimë. Për shkak të një rritje në sasinë e dritës, pika e marrëzi absolute të zemrës zvogëlohet, zemra mbytur tingëllon me një fokus të tonin e dytë të arteries pulmonare.

Në periudhën numërimin fillon një shkarkesë gradual të gëlbazë, wheezing numër zvogëlohet, dhe sulmi i frymarrje dim.

Manifestimet në të cilën ju mund të dyshoni praninë e astmës.

 • vysokotonalnye fishkëllimë wheezing kur exhaling, veçanërisht tek fëmijët.
 • Episodet e përsëritura të wheezing fishkëllimë, gulçim, ndjenja gjoks turpit dhe kollitjes, natë të zgjeruara.
 • sezonaliteti shëndetësor i sëmurë i frymëmarrjes
 • prania e ekzemë, sëmundjet alergjike në histori.
 • Përkeqësimi ose dukuri të simptomave kur të ekspozuar ndaj alergeneve, duke marrë ilaçe, kur të ekspozuar ndaj tymit gjatë ndryshimeve të papritura në temperaturë të ambientit, sëmundjet e frymëmarrjes, tendosje fizike dhe stresi emocional.
 • ftohjet e shpeshta "zbresin" në traktin e poshtëm respirator.
 • përmirësuar gjendjen pas duke marrë antihistamines dhe drogës astmë.

Komplikimet e astmës

Varësisht nga shkalla dhe intensiteti i sulmeve të astmës astmës mund të jetë i komplikuar nga emfizemë dhe u bashkuar me dështimin e mesme cardiopulmonary. Një mbidozë e beta-agonist dhe rënie Kortikosteroidet e shpejtë në dozë, si dhe kontaktit me një dozë masive të alergjen mund të shkaktojnë astmë statusin si astma janë një nga një dhe ata janë pothuajse e pamundur për të trajtuar. Statusi astmatik mund të rezultojë në vdekje.

Diagnoza e astmës

Diagnoza është zakonisht bëhet në bazë të ankesave pulmonologist dhe praninë e simptomave karakteristike. Të gjitha metodat e tjera që kanë për qëllim krijimin ashpërsia dhe etiologjinë e sëmundjes.

Spirometry. Ndihmon për të vlerësuar shkallën e pengesave bronkiale, gjeni ndryshueshmëri dhe kthyeshmëria e pengesave, si dhe për të konfirmuar diagnozën. Kur astma detyruar tym pas inhalimi i bronchodilators në 1 sekondë rritur me 12% (200 ml) dhe më shumë. Por për spirometry më të sakta të informacionit duhet të bëhet disa herë.

Metria Peak rrjedhjes ose aktivitet pik matjen espirator (PSV) lejon vëzhguesit pacienti Krahasuar me ato të marra më parë. Rritja e PSV pas mbytje mushkërive me 20% ose më shumë të të PSV për të inhalimi qartë tregon praninë e astmës.

Diagnostifikimi shtesë përfshin kryerjen e testeve me alergeneve, vlerësimin e përbërjes së gazit të gjakut, EKG, X-ray e mushkërive dhe bronchoscopy.

Analizat e gjakut laborator janë të rëndësishme për të konfirmuar natyrën alergjik e astmës, si edhe për të monitoruar efektivitetin e trajtimit.

 • Numërimi i plotë gjak. Eosinophilia dhe një rritje të vogël në ESR akute.
 • Analiza e zakonshme pështymë. Kur pështymë mikroskopi mund të zbulojë një numër të madh të eozinofileve, Kristal Charcot-Leyden (kristalet shkëlqim transparente formua pas shkatërrimit të eozinofileve dhe janë formuar diamante apo octahedra), spirale Kurshmana (i formuar përmes kontraktimet e vogla bronke spastik dhe të duket si moulds bitumi në formën e një spirale transparente ). Qelizat e bardha të gjakut Neutral mund të zbulohet në pacientët me infeksionit të varur nga astma bronkiale në fazën e inflamacionit aktive. Gjithashtu vuri në dukje qelizat e shkarkimit Creoles në sulm - një edukim të rrumbullakosura, e përbërë nga qelizat epiteliale.
 • Analiza biokimike të gjakut nuk është metoda parësore e diagnostikimit, pasi që ndryshimet janë të përgjithshme dhe studime të ngjashme janë të destinuara për monitorimin e pacientit në akute.
 • Studimi i statusit të imunitetit. Në astmë numër dhe veprimtaria e T shtypës reduktuar ndjeshëm, dhe numri i antitrupave në rritje të gjakut. Duke përdorur teste për të përcaktuar shumën e imunoglobulinë E është e rëndësishme në rast se mundësitë kamera për të kaluar testet allergological.

Trajtimi i astmës

Sepse astma është një sëmundje kronike, pavarësisht nga frekuenca e sulmeve, pika themelore në terapi është për të përjashtuar ekspozimit të mundshëm dietë të eliminimit të pajtueshmërisë alergeneve dhe punësim të qëndrueshëm.

Nëse ju mund të identifikojë alergjen, terapi specifike hyposensybylyzyruyuschaya ndihmon në zvogëlimin reagimin e trupit në të.

Për lehtësimin e sulmeve të astmës beta-agonist përdorur si një aerosol, në mënyrë për të shpejt të rritur lumen e bronke dhe për të përmirësuar rrjedhën e gëlbazë. Kjo berotek, Salbutamol, Orciprenaline. Doza në secilin rast është individualisht, por zakonisht është 2 frymëmarrje aerosol matura. Si qethur shkurt edhe sulmet drogë të m holinolitikov - aerosols bram Artroventa dhe Berodual.

Ksantinovye mjedis derivat përdorim me astmë janë shumë të popullarizuara. Ata kanë për qëllim për të parandaluar sulmet e astmës në një formë tabletë prolonhyrovannom veprim.

Në vitet e fundit, droga që parandalojnë degranulimin e qelizave direk japë një efekt pozitiv në trajtimin e astmës. Kjo Ketotifen, Inta dhe antagonistët e kalciumit.

Në trajtimin e formave të rënda të astmës lidheni terapi të hormoneve në SCS kërkon pothuajse një të katërtën e pacientëve që marrin prednisolon 15-20 mg në mëngjes me antacids që mbrojnë mukozën e stomakut. Në hormonet spitalore mund të caktohet me injeksion.

Trajtim tipar i astmës që ju doni të përdorni drogë në doza më të ulët efektive dhe për të kërkuar më tej të zvogëluar doza.

Trajtim simptomatik i astmës.

Për shkarkimin më të mirë të gëlbazë treguar drogë expectorant dhe mucolytic. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të kryer trajtimin në kohë të sëmundjeve oportune - bronkit kronik, bronkopneumoni, atëherë treguar marrja e antibiotikëve.

Parandalimi dhe prognozë e astmës

Kursi i astmës përbëhet nga një numër i acarimin dhe remissions, me zbulimin në kohë mund të arrihet një heqje të qëndrueshme dhe të qëndrueshme, prognoza është e varet kryesisht nga sa i durueshëm ngushtë të bëjë me shëndetin e tyre dhe ndjek urdhrat e mjekut.

E rëndësisë së madhe është parandalimi i astmës, i cili është rehabilitimin e vatrave kronike të infeksionit, anti-pirja e duhanit, si dhe për të minimizuar kontakt me alergeneve. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit që janë në rrezik ose janë të ngarkuar trashëgim.