Bronkit


 • Bronkit akut
 • Bronkit kronik
 • Bronkit Klasifikimi
 • Faktorët e rrezikut për bronkit
 • Simptomet e bronkit
 • Komplikimet Bronkit
 • Diagnoza e bronkitit
 • Trajtimi i bronkit
 • Prognoza e bronkiale
 • Parandalimi Bronkit

Bronkit - përhapur sëmundje bronkiale inflamatore që ndikon Mukoza ose të gjithë trashësinë e mureve të bronke. Dëmtimi dhe inflamacion i pemës bronkiale mund të dalë si një të veçantë, proces i izoluar (bronkit primar) ose zhvillohet si një komplikim në sfondin e sëmundjeve ekzistuese kronike dhe infeksioneve të fundit (bronkit mesme). Dëmtimi i epitelit mukozale të bronke penalizuar duke e bërë veprimtarinë e fshehtë motorike të qerpik dhe pastrimin e procesit bronke. Pjesa bronkit akut dhe kronike, të cilat ndryshojnë në etiologji, patogjenezë dhe trajtimit.

Bronkit akut

Bronkit akut gjatë tipik i shumë infeksioneve respiratore akute (ARI, ARI). Shkaku më i zakonshëm i bronkit akut është virus paragripal, virusi respirator sincitial, adenovirus, të paktën - virusit të gripit, fruthit, Enteroviruseve, rhinoviruset, Mycoplasma, klamidia dhe infeksione të përziera viral-bakteriale. Bronkit akut është bakterial i rrallë (Pneumokoku, staphylococci, streptokoket, Haemophilus influenzae, pertusis patogjen). Procesi inflamator fillimisht përfshin nasopharynx, bajamet, trake, gradualisht përhapet në të ulëta rrugët e frymëmarrjes - bronke. Infeksion viral mund të shkaktoj riprodhimin e mikroorganizmave patogjene, rritje kataral dhe ndryshimet infiltrative në mukozën. Ndikon në murin e sipërme të bronke, ka skuqje dhe ënjtje e mukozës, submucosa shënuar infiltrimit të ndodhin ndryshime degjenerative dhe refuzimin e qelizave epiteliale. Me trajtimin e duhur të bronkit akut ka një prognozë të favorshme, strukturën dhe funksionin e bronke dhe restauruar plotësisht në 3 - 4 javëve. Bronkit akut është vërejtur shpesh në fëmijët: Kjo shpjegohet me sensibilitet të lartë të infeksioneve respiratore të fëmijëve.


Rregullisht bronkit periodik të lehtësuar kalimin në formën kronike të sëmundjes.

Bronkit kronik

Kronike bronkit - një sëmundje të gjatë protekayuschee bronkiale inflamator, progresive me kalimin e kohës dhe shkakton ndryshime strukturore dhe mosfunksionim e pemës bronkiale. Bronkit kronik ndodh me periudhat e acarimin dhe remissions, shpesh të fshehura brenda. Kohët e fundit, një rritje në rastet e bronkitit kronik për shkak të degradimit të mjedisit (ndotja e ajrit papastërtitë e dëmshme), e përhapur zakone të këqija (pirja e duhanit), popullsi të lartë allergization. Në ndikimin afatgjatë të faktorëve negative në mukozën e rrugëve të frymëmarrjes në zhvillim ndryshim gradual në strukturën e mukozës, rritjen e pështymë, shkelje bronkiale e kapacitetit të kullimit, të reduktuar imunitetin lokal. Në gjëndra kronike bronkial hypertrophy ndodh trashje bronkial mukozës. Progresi i ndryshimeve sklerotike në muret e bronke kryesore në zhvillimin e bronkoektazise, ​​deformimeve bronkit. Bronke ndryshim aftësia vozduhoprovodyaschyh jep shumë ventilim.

Bronkit Klasifikimi

Bronkit është klasifikuar në disa arsye:

1. Për rrjedhjen e gravitetit:

 • i butë
 • e mesme
 • i rëndë

2. kurs klinik:

 • bronkit akut
 • bronkit kronik

Bronkit akut

Bronkit akut në varësi të faktorëve etiologjik janë:

 • origjinë infektive (virale, bakteriale, virale dhe bakteriale)
 • jo-infektive origjinë (rreziqet kimike dhe fizike, alergeneve)
 • origjinë të përzier (një kombinim i infeksionit dhe performancën e faktorëve fizike dhe kimike)
 • etiologji paspecifikuar

Në fushën e lezione inflamatore dallohen:

 • trakeobronkiti
 • bronkit, kryesisht prekin të kalibrit bronkiale mesme dhe të vogla
 • Bronchiolitis

Në mekanizmin e bronkit fillor dhe të mesëm të izoluar akute.

Natyra e exudate inflamatore të dalluar bronkit:

 • Kataral
 • purulent
 • kataral-purulent
 • Atrofik

Bronkit kronik

Varësisht nga natyra e inflamacionit të dalluar kataral purulent bronkit kronik dhe bronkit kronik.

Për ndryshimin e funksionit të mushkërive të dalluar bronkit obstruktive dhe formën nonobstructive e sëmundjes.

Gjatë fazave në procesin e acarimit kronike bronkit dhe falja rotacion.

Faktorët e rrezikut për bronkit

Faktorët kryesorë që kontribuojnë në zhvillimin e bronkitit akut janë:

 • Faktorët fizike (të papërpunuara, ajrit të ftohtë, temperaturat ekstreme, ekspozimit ndaj rrezatimit, pluhur, tym)
 • Faktorët kimike (prania e ndotësve në ajër - monoksidit të karbonit, sulfide hidrogjeni, amoniakut, Tymi klor, acidet, alkalet, tymi, etj);
 • zakone të këqija (pirja e duhanit, alkoolit);
 • Proceset e ndënjur në qarkullim pulmonar (sëmundje kardiovaskulare, abuzimi mekanizëm mucociliary zhdoganimit);
 • prania e vatrave të infeksionit kronik në gojë dhe hundë - sinusit, grykët, adenoids;
 • Faktor i trashëguar (predispozicion alergjik, shkeljet e lindura bronkopneumonare).

Themeluar se pirja e duhanit është një faktor i madh nxitje në zhvillimin e patologjive të ndryshme bronkopneumonare, duke përfshirë bronkit kronik. Duhanpirësit vuajnë nga bronkiti kronik 2-5 herë më shumë gjasa se sa jo-duhanpirësve. Ekspozimi ndaj tymit të duhanit është vërejtur me aktive dhe e pirja pasive e duhanit.

Vizaton shfaqja e bronkit kronik ndikon në kushte njerëzore të dëmshme të prodhimit të qëndrueshme: pluhur - çimento, qymyr, miell, druri; Acidet avull, alkalet dhe gazit; Mënyra e pakëndshme e temperaturës dhe lagështisë. Ndotja e ajrit dhe transport emetimet industriale, produktet e djegies ofron veprime agresive kryesisht në sistemin e frymëmarrjes e njeriut, duke shkaktuar dëme dhe acarim të bronke. Përqendrimi i lartë i ndotësve në ajrin e qyteteve të mëdha, veçanërisht në mot të qetë, duke rezultuar në acarimin e rënda të bronkit kronik.

Re Shtyhet SARS, bronkit akut dhe pneumoni, sëmundje kronike nazale, veshkave mund të shkaktojë tej zhvillimin e bronkit kronik. Në mënyrë tipike, infeksion grumbullonin në lezione tashmë ekzistuese të faktorëve të frymëmarrjes dytë të dëmshme. Klima e papërpunuar dhe të ftohtë të favorshme për zhvillimin dhe rëndim të sëmundjeve kronike, duke përfshirë bronkit. Një rol të rëndësishëm ka luajtur nga trashëgim, e cila në kushte të caktuara rrit rrezikun e bronkit kronik.

Simptomet e bronkit

Bronkit akut

Simptomë kryesor klinik i bronkit akut - kollë e ulët gjoks - zakonisht shfaqet në sfond të manifestimeve ekzistuese të infeksionit akut të frymëmarrjes ose të dy prej tyre. Pacienti vërejtur rritja e temperaturës (mesatarisht i lartë), dobësi, pafuqi, kongjestion i hundës, rrufë. Herët në sëmundje kollë të thatë, i rrallë, shkarkimin e vështirë gëlbazë, në rritje gjatë natës. Periudhave të shkurtra të shpeshta të kollitjes shkakton dhimbje në muskujt e barkut dhe të gjoksit. Pas 2-3 ditësh të fillimit gëlbazë të bollshme e mbeturinave (mukusit, muco-purulent), dhe kollë është me lagështi dhe të butë. Në dritën dëgjoni rales thatë dhe të njomë. Në rastet e pakomplikuara të dyspnea akute bronkit u vu re, dhe pamja e saj tregon humbjen e bronke të vogël dhe të zhvillimit të sindromës obstruktive. Gjendja e pacientit në normale brenda pak ditësh, kolla mund të zgjasë për disa javë më shumë. Ethe zgjatur sugjeron infeksionin bakterial shtesë dhe zhvillimin e komplikimeve.

Bronkit kronik

Bronkit kronik ndodh zakonisht në të rriturit pas bronkit akut në mënyrë të përsëritur, ose kur acarim afatgjatë nga bronke (tymi cigareve, pluhuri, tymi, avujt e kimikateve). Simptomat e bronkitit kronik i vendosur aktivitetin e sëmundjes (akute, faljen), karakterin (pengues, nonobstructive), prania e komplikimeve.

Manifestimi kryesor i bronkit kronik - një kollë e zgjatur për muaj më shumë se 2 vjet. Kollë është zakonisht i lagësht, atje në mëngjes, i shoqëruar nga sasi të vogla të gëlbazë. Rritja kollë ndodh në të ftohtë, moti i lagësht dhe zatyhanyy - në sezonin e thatë të ngrohtë. Shëndeti i përgjithshëm i pacientëve me pothuajse pa ndryshime për duhanpirësit kollë është një dukuri e zakonshme. Bronkit kronik me kohë përparon, rritjet e kollë, fiton sulmet karakter është nadsadnym, joproduktiv. Ju merrni ankesat e sputumit purulent, rraskapitje, dobësi, lodhje, djersitje natën. Bashkohet gulçim me tendosje, edhe pak. Në pacientët me një predispozicion për bronchospasm alergjik ka fenomene që sugjerojnë zhvillimin e sindromës obstruktive, simptoma të astmës.

Komplikimet Bronkit

Bronkopneumoni është një ndërlikim i shpeshtë në tubave bronkial akute, është shkaktuar nga ulja e imunitetit lokale dhe layering infeksion bakterial. Në mënyrë të përsëritur bronkit akut (3 ose më shumë herë në vit), duke çuar në një tranzicion të inflamacionit në kronike. Zhdukja e faktorëve të shkaktuar (ndalimi i duhanit, ndryshimi i klimës, duke ndryshuar punë) mund të shpëtoj plotësisht pacientin e bronkit kronik. Me progresin e bronkit kronik, pneumonia akute mbasi përsëritet dhe kurs zgjaten semundja mund shkojnë në sëmundje kronike obstruktive pulmonare. Ndryshimet obstruksioniste në pemën bronkiale janë konsideruar si predastmennoe shtetit (bronkit astmatik) dhe të rrisë rrezikun e astmës. Ka komplikimet në formën e emfizema, hipertensionit pulmonar, bronkoektazise, ​​dështimi kardiopulmonar.

Diagnoza e bronkitit

Diagnoza e formave të ndryshme të bronkit bazuar në studimin e sëmundjes klinike dhe rezultatet e hulumtimit dhe analizat laboratorike:

 • Gjaku i plotë dhe urinë;
 • Teste biokimike dhe imunologjike të gjakut;
 • Radiografi e mushkërive;
 • Spirometry, metria rrjedhjes pik;
 • Bronchoscopy, Bronhografiya;
 • EKG, echocardiography;
 • Analizat mikrobiologjike e pështymë.

Trajtimi i bronkit

Në rast të bronkit me formë shoqërues treguar trajtim të ashpër të SARS në Pneumologji, me trajtim të pakomplikuar bronkial - pacient i jashtëm. Trajtimi i bronkit duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​kontrollin e infeksionit, restaurimi i të qenët i qartë i bronke, duke eliminuar faktorët e dëmshme provokuar. Është e rëndësishme të marrin kurs të plotë të trajtimit të bronkit akut për të përjashtuar tranzicionin e saj në formën kronike. Në ditët e para të sëmundjes tregon pjesën tjetër krevat, duke pirë shumë lëngje (1,5-2 herë më shumë se normale), qumësht dhe dietë të perimeve. Ne trajtimin e pushimit duhanit nevojshme. Është e nevojshme për të rritur lagështia në dhomë ku bronkit pacienti, si në kollitjes rritjet e ajrit të thatë.

Trajtimi i bronkit akut mund të përfshijë barna antivirale: interferon (intranazal), grip - Remantadin, ribavirin, adenoviral infeksionit - ARN AZU. Shumica e antibiotikëve të përdorura, me përjashtim të infeksionit bakterial shtesë, rrjedhën e zgjatur e bronkit akut, kur përgjigje inflamatore në rezultatet e testeve laboratorike. Për të përmirësuar pështymë output përshkruar mucolytic dhe expectorants (Bromhexine, lasolvan, inhalations expectorant bimor me sode dhe zgjidhje kripë). Ne trajtimin e bronkit përdorur vibruese masazh, fizioterapia, terapi fizik. Kur kollë joproduktive mjeku i thatë me dhimbje mund të përshkruajnë merrni ilaçe që shtypin refleksin kollë - tusupreks, libeksin etj

Bronkit kronik kërkon trajtim afat-gjatë, si në akute dhe në faljen. Në acarimin e bronkit në purulent sputumit emëruar antibiotikëve (pas përcaktimit të ndjeshmërisë ndaj tyre microflora të zgjedhura), mukusit hedh lëng dhe drogës expectorant. Nëse natyra alergjik të bronkit antihistamines kronike të kërkuara të pranimit. Mode - napivpostilnyy, të jetë i sigurt për të ngrohur lëngje të pijshëm (ujë mineral alkaline, çaj me mjedër, mjaltë). Ndonjëherë kryerjen bronchoscopy terapeutike me Lavage bronkiale zgjidhje të ndryshme të drogës (Lavage bronkial). Ushtrime treguar frymë dhe fizioterapi (mbytje, UHF, electrophoresis). Në shtëpi, ju mund të përdorni mustardë, bankat mjekësore Warming fasha. Për të rritur rezistencën e trupit për të marrë vitaminat dhe adjuvantë. Rëndim Jashtë bronkit trajtimit të dëshirueshme spa. Ushtrim shumë i dobishëm në natyrë, normalizimin e funksionit të frymëmarrjes, gjumë dhe shëndetin e përgjithshëm. Nëse brenda 2 viteve u vu re acarimin e bronkit kronik, pacienti është larguar nga kontroll mjekësor-up në mushkëri.

Prognoza e bronkiale

Bronkit akut në pakomplikuar zgjat rreth dy javë dhe mbaron me shërim të plotë. Nëse sëmundjet shoqëruese kronike e sistemit kardiovaskular vëzhguar kurs zgjatur sëmundje (a muaj apo më shumë). Bronkit kronik është një i gjatë kurs, ndërrimin e periudhave të acarimit dhe faljen.

Parandalimi Bronkit

Masat parandaluese për të parandaluar bronkopneumonare shumë sëmundje, duke përfshirë edhe bronkit akut dhe kronik përfshijnë: eliminimin ose dobësuar efekt mbi rreziqet frymëmarrjes (pluhur, ndotja e ajrit, pirja e duhanit), trajtimin e hershëm të infeksioneve kronike, parandalimi i reaksioneve alergjike, rritjen e imunitetit, mënyrë jetese të shëndetshme.