Bronkiektazise bronkiektazise


Bronkiektazise - A semundja e karakterizuar nga ndryshimet pakthyeshme (ekspansionit, deformim) të bronke. I shoqëruar nga një mangësi funksionale dhe zhvillimin e inflamacionit kronik qelbëzues në pemë bronkial. Customized bronke quajtur bronkiektazise (ose bronhoektaziyeyu).

 • Klasifikimi i bronkoektazise
 • Shkaqet dhe mekanizëm i bronkoektazise
 • Simptomet e bronkoektazise
 • Diagnoza e bronkoektazise
 • Trajtimi i bronkiektazise
 • Parashikimi dhe parandalimi i bronkoektazise

Bronkiektazise ndodh në 0,5-1,5% të popullsisë, kryesisht zhvillon në fëmijëri dhe mosha e re (5 deri në 25 vjet). Sëmundja ndodh në formën e infeksioneve periodike bronkopneumonare dhe është e shoqëruar me kolle vazhdueshme me gëlbazës. Humbja e bronke në bronkoektazise mund të kufizohet në një segment, për fatin e mushkërive ose të jetë i përhapur.


Klasifikimi i bronkoektazise

Sipas klasifikimi konvencional i bronkoektazise janë të dallohet nga parametrat e meposhtem:

 • shkruani tendosje bronke - çanta, cilindrike, fusiform dhe të përziera;
 • shtrirja e procesit patologjike - njëanshme dhe bilaterale (duke treguar segment të mushkërive ose fatin);
 • Rrjedha Faza bronkiektazise - rëndim ose shuarja;
 • Shteti parenchyma mushkërive specifik - atelektatychni ato që nuk janë të shoqëruara nga atelectasis;
 • Shkaku i - fillor (të lindura) dhe sekondare (fituar);
 • formë klinik i bronkoektazise - e lehtë, e theksuar e rëndë dhe e komplikuar.

Formë e butë e bronkoektazise karakterizohet nga 1-2 acarimin në vit, shuarja e gjata gjatë periudhave ku pacientët ndihen pothuajse i shëndetshëm dhe i aftë për të punuar.

Për format e rënda të bronkiektazise karakterizohet schosezonni, rëndim më të gjatë, me lirimin e 50 deri në 200 ml purulent pështymë në ditë. Në periudha lehtësimi i shpëtuar kollë, dyspnea butë, ulur performancën.

Në bronkoektazise rënda vërejtur përkeqësimin shpeshta të zgjatur të temperaturës të reagimit dhe faljen afatshkurtër. Numri i mukusit sekretuar rrit në 200 ml pështymë shpesh erë të prishur. Efikasiteti gjatë faljen mbetet.

Formë e komplikuar e bronkoektazise është e karakterizuar nga shenja të formave të rënda, u bashkuan me komplikime të mesme, dështimi kardiopulmonare, amiloidosis pulmonare të zemrës së veshkat, mëlçinë, gërdallë dhe kështu me radhë. Kursi i gjatë mund të jetë i komplikuar nga hekuri bronkiektazise mangësi anemi, absces të mushkërive, empyema, hemorragji pulmonare.

Shkaqet dhe mekanizëm i bronkoektazise

Shkaku kryesor i bronkoektazise janë keqformime kongjenitale të bronke - hypoplasia (dysplasia) mur bronkiale. Bronkiektazise kongjenitale ndodh bronkoektazise shumë më pak e fituar shpesh. Bronkiektazise fituar rezulton nga infeksionet e shpeshta bronkopneumonare të transferuara si fëmijët - pneumoni, deformimeve kronike bronkit, tuberkulozi ose absces të mushkërive. Ndonjëherë bronkiektazise zhvillon për shkak të hyrjes së trupave të huaja në lumen bronkial.

Inflamacioni kronik i pema bronkiale shkakton ndryshime në shtresat e mukozës dhe muskulare e tubave bronkiale, dhe në peribronhialnoy. Duke u bërë muret e pambrojtura të zgjerohet bronke. Proceset Pnevmosklerotychni në indet e mushkërive pas vuan bronkit, pneumoni, tuberkulozi ose të mushkërive abscesi çon në tkurrje të parenchyma mushkërive dhe deformimit elastik të mureve bronkial. Proceset destruktive të ndikojë edhe nervat, arterioles dhe kapilarët që ushqejnë bronke.

Gisht dhe tsylindrychnibronhoektazy ndikojë çanta të mëdha dhe të mesme bronke - më të vogla. Bronkiektazise infektuar, të pakta dhe të vogla në madhësi, të gjatë nuk mund të manifestuar veten klinikisht. Kur Infeksionet e shoqëruara dhe inflamacion të zhvilluar bronkoektazise mbushur me sputum purulent që mbështet inflamacion kronik në bronke modifikuar. Ajo zhvillon bronkoektazise.

Mbështet inflamacion purulent në pengimin bronke bronkiale, pemë bronkial peshën e vetë-pastrimi, duke ulur mekanizmat mbrojtëse të sistemit bronkopneumonare, proceset kronike qelbëzuese në nasopharynx.

Simptomet e bronkiektazise

Manifestimi kryesor i bronkoektazise është një kollë e vazhdueshme me purulent pështymë duke lënë një erë të pakëndshme. Veçanërisht i fortë qëndron pështymë në mëngjes ("kafshatë") ose në kullimin e saktë e pozicionit (në anën e prekur me ulur fund kokë). Numri i sputumit mund të arrijnë disa qindra ml. Gjatë kollë ditë përditësuar si akumulimin e mukusit në bronke. Kollitjes mund të përzënë një çmim për këputje e enëve të gjakut në muret bronkial holluar, të shoqëruar nga hemoptysis, dhe kur enët e mëdha plagosje - hemorragji pulmonar.

Inflamacion kronik purulent i pemës bronkiale shkakton dehje dhe lodhjen. Pacientët me anemi bronkiektazise, ​​dobësi, lëkurë të zbehtë, nuk ka humbje peshe, zhvillim të vonuar fizik dhe seksual i fëmijëve. Dështim të frymëmarrjes me manifestin bronkiektazise përmes cianozë, dyspnea, trashje e falangave terminalit të gishtave si "drumsticks" dhe thonjtë në formën e "orë steklyshek" gjë e shëmtuar të gjoksit.

Frekuenca dhe kohëzgjatja e acarimin e bronkoektazise varet nga forma klinike të sëmundjes. Acarimin ndodhin ne formen e infeksionit bronkopneumonare me temperaturë, një rritje në pështymë.

Edhe pa rëndim të bronkoektazise mbajtur kollë produktive me gëlbazë.

Diagnoza e bronkoektazise

Kontroll fizik Mushkëritë me bronkoektazise shënuar mushkëritë lëvizshmërisë vonesë gjatë frymëmarrjes dhe blunting tingull trokitje në anën e prekur. Foto dëgjim i bronkoektazise karakterizohet me frymëmarrje të dobësuar, shumë i ndryshëm mesme (e vogla, mesme dhe velykomihurovyh) rales me lagështi, zakonisht në mushkëri më të ulëta, në rënie pas gëlbaze e pështymë. Nëse bronchospasmodic bashkohet fishkëllimë rales thatë.

Në projeksionin përpara dhe lateral X-ray e mushkërive në pacientët me bronkoektazise janë deformim dhe porosity model pulmonar, zonat e atelectasis, zvogëlimin segment ob'yemuurazhenoho ose fat. Endoskopisė bronke - bronchoscopy - zbulon shumë prej sekrecioneve trashë purulent, të marrë material për Citologjia dhe bakanaliz, përcaktuar burimin e gjakderdhjes, dhe të kryejë rehabilitimin e pemës bronkiale për t'u përgatitur për hapin e ardhshëm diagnostike - Bronhografiya.

Bronhografiya (X-ray kontrast bronke) janë metoda më e besueshme diagnostike për bronkoektazise. Kjo ju lejon për të përcaktuar shkallën e bronkoektazise, ​​vendndodhjen e tyre, formë. Bronhografiya në të rriturit kryhet nën anestezi lokale në fëmijë - nën anestezi të përgjithshme. Me hyrë në pemë bronkial kateteri buta është e mbushur bronke medium kontrast, e ndjekur nga kontrolli me rreze X dhe një seri të shtëna. Kur Bronhografiya zbuloi deformim, konvergjencës bronke, çanta e tyre cilindrik apo zgjerimin fusiform, mungesa degë kontrasti bronkial vendosura bronkoektazise skajshme.

Për të diagnostikuar shkallën e dështimit të frymëmarrjes në pacientët me bronkiektazise kryen një studim të funksionit respirator, spirometry dhe metria rrjedhës pikut.

Trajtimi i bronkoektazise

Në periudhat e acarimin e bronkiektazise kryesor masave terapeutike të drejtuara në rehabilitimin e bronke dhe shtypjen e proceseve inflamatore në pemë bronkial. Për këtë qëllim kullimit bronchoscopic dhe terapi me antibiotikë. Ju mund të përdorni antibiotikët si parenterale (intravenoz, intramuskular) dhe kurative endobronchial gjatë bronchoscopy. Për trajtimin e inflamacionit kronik te bronkeve përdorur Cephalosporins (ceftriakson, cefazolin, cefotaxime, etj), penicilinat semisynthetic (ampicilinë, oxacillin), gentamicin.

Kur ikjes bronkiektazise pema bronkiale është gjithashtu duke siguruar dispozita pacientit specifike të cilat duhet të lehtësojnë shkarkimin e gëlbazës - kostum trupit në shtrat në mënyrë që këmbët e tij ishin mbi kokën e tij. Për të përmirësuar evakuimin e pështymë përshkruajnë expectorants, të pijshëm alkaline masazh gjoksin, ushtrime të frymëmarrjes, mbytje, electrophoresis mjekësore në gjoks.

Shpesh kur bronkiektazise shpenzojnë Lavage bronchoalveolar (larje bronke) dhe sekrecion purulent suctioning nëpërmjet bronchoscope. Bronchoscopy terapeutik lejon jo vetëm të larë bronke dhe për të hequr purulent sekret, por yuvesty në antibiotikët bronkial pemë, mukolitike, bronchodilators, aplikoni kanalizimet tejzanor.

Ushqimi pacientët me bronkoektazise duhet të jetë një i plotë, i pasuruar me proteina dhe vitamina. Përveç kësaj dietë përfshijnë mish, peshk, djathë, perime, lëng, fruta. Kur bronkiektazise përkeqësimin paaftë, ushtrime të frymëmarrjes klasa e përshkruara, herbs expectorant, rehabilitimin spa.

Në mungesë të contraindications (. Sëmundjes pulmonare të zemrës, bronkoektazise dypalësh et al) Tregon trajtimi kirurgjik i bronkoektazise - Hiq ndryshuar fatin e mushkërive (lobectomy). Ndonjëherë trajtim kirurgjik i bronkoektazise është bërë për arsye shëndetësore (në rast të rëndë, gjakderdhje të vazhdueshme).

Parashikimi dhe parandalimi i bronkoektazise

Heqja kirurgjikale e bronkoektazise nganjëherë çon për të përfunduar shërim. Lëndët e rregullta të terapisë anti-inflamator mund të arrijë faljen afatgjatë. Acarimin e bronkoektazise mund të ndodhë në ajër të lagësht dhe të ftohtë, me hipotermi pas ftohjet. Në mungesë të trajtimit të bronkoektazise dhe në variantin e komplikuar natyrisht moti është i pafavorshëm. Kursi i rëndë i gjatë i bronkoektazise çon në aftësinë e kufizuar.

Parandalimi i bronkoektazise ofron mushkërive klinike mbikëqyrjen e pacientëve me bronkit kronik dhe fibrozë, trajtimin e tyre me kohë dhe adekuat, duke përjashtuar efektin e faktorëve të dëmshëm (pirja e duhanit, pluhurit dhe kushteve të dëmshme të prodhimit), qëllimin e shuarje. Për të parandaluar përkeqësimin e bronkiektazise përpiktë sanitare sinuseve paranazale me sinusit dhe sëmundje gojë zgavër sistemit dentoalveolar.