Bruceloza


  • Karakteristikat e patogjen
  • Klasifikimi i brucelozës
  • Bruceloza Klinike
  • Diagnoza e brucelozës
  • Trajtimi i brucelozës
  • Prognozë për brucelozës
  • Parandalimi i brucelozës

Bruceloza - sëmundje zoonotike, karakterizohet nga anomalitë e shumta të organeve dhe një tendencë për kronicitetit. Një komponent i rëndësishëm i brucelozës patogjene janë reaktivitet alergjik.

Karakteristikat e patogjen

Bruceloza shkaktohet nga mikroorganizma Gram-pozitive nepodvizhnymy genus polimorfik brucellë. Lloji i Brucella që të shkaktojë infeksion, ndikon në ashpërsinë e brucelozës më të vështirë shkon shkaktuar nga infeksionit Brucella melitensis. Brucelat vysokoinvazivny shumohen brenda qelizave të organizmit pritës, por në gjendje të mbajë aktivitetin jashtë qelizës. Në mjedisin, të qëndrueshëm, të ruhet në ujë për më shumë se dy muaj, tre muaj - mish të papërpunuara (30 ditë - në të kripura), rreth dy muaj - një djathë dhe katër - për inat manar. Dëmshme për Brucella valë, ngrohje për 60 ° C vret ato pas 30 minutave.


Rezervuari i brucelozës është një burim kafshë e infeksionit për njerëzit është kryesisht dhi, dele, lopë dhe derra. Në disa raste, mund të transferohen nga kuaj, deve, disa kafshë të dytë.

Virus izolimin e kafshëve të sëmura është ysprazhnenyyu (feces, urinës), qumështi, lëngu amniotik.

Transmisionit ndodh mekanizëm kryesisht fekal-orale, shpesh nëpërmjet ushqimit dhe ujit, në disa raste, mund të realizohet ose ujë (futja e patogjen përmes lëkurës mikroskopike dhe mukozës) dhe aerogenic (nga inhalimi i pluhurit të infektuar) mënyrë.

Një rrezik i madh epidemiologjik janë qumështi të marra nga kafshët e sëmura dhe produktet e qumështit (djathë, qumësht MARE-së, djathë), prodhimet e mishit nga produktet shtazore (lesh, lëkurë).

Kafshët ysprazhnenyyu ndotin tokën, ujin, ushqimin, e cila gjithashtu mund të kontribuojë për të infektimit të njeriut nga jo-ushqimore. Ose ujit dhe pluhurit ajrore zbatuar drejt kujdesin e kafshëve dhe produkteve shtazore përpunimit.

Nëse bruceloza në gratë shtatzëna është transmetimi i mundshëm intrauterine, përveç kësaj, është e mundur të dhënit gji pas lindjes transmetimit.

Njerëzit me sensibilitet të lartë për brucelozës, pas bartjes së infeksionit vazhdon për 6-9 muaj imunitetit. Ri-infeksioni me Brucella tregohet në 2,7% të rasteve.

Klasifikimi i brucelozës

Bruceloza është klasifikuar nga natyra e kursit, duke dalluar akute (zgjasin deri në gjashtë javë), subakut (jo më shumë se katër muaj), kronike (më shumë se katër muaj) dhe forma të mbetur (pasojat afatgjata).

Bruceloza Klinike

Periudha e inkubacionit e brucelozës në një mesatare prej 1-4 javësh, por duke formuar një bartës i fshehur është i shtrirë në 2-3 muaj.

Bruceloza akute zakonisht zhvillohet me shpejtësi në të moshuarit mund të jetë fillimi i një gradual (në këtë rast, pacientët vërejtur fenomene paralajmërues në formën e kësaj pafuqie të përgjithshme, pagjumësi, dobësi, arthralgia dhe dehje myalhyy me një rritje graduale gjatë disa ditë). Temperatura e trupit rritet me shpejtësi për të numrave të larta, të dridhura mahnitëse të alternuara me të rënda pastaj zhvillon dehje, shpesh të moderuar, pavarësisht nga një temperaturë të fortë të reagimit. Periudha në ethe është shpesh disa ditë, ndonjëherë tymosur deri në 3 javë apo një muaj.

Pacientët raportojnë shqetësime gjatë gjumit, oreksit, dhimbje koke, paqëndrueshmëri emocionale. Në kurbën e temperaturës pik shënuar skuqje dhe ënjtje të fytyrës dhe qafës me poblednenyya përgjithshëm. Duket polilimfoadenopatiya arsyeshme - nyjet limfatike, kryesisht i qafës së mitrës dhe axillary, rrit pak në madhësi dhe të moderuar të dhimbshme në të prekur. Në formën akute mund të ndodhë si një karakteristikë e fibrozity subakut brucelozës dhe celulitin - Arsimi i dendur i dhimbshëm përgjatë tendons dhe muskujt madhësia e një mjegull (nganjëherë arrijnë madhësinë e vezës të vogël).

Për format subakut e brucelozës karakterizuar nga një ndërrimin e periudhave të rikthim të temperaturës ethe. Periudhat me temperaturë mund të jetë e ndryshme gjatë, temperaturat shkojnë nga subfebrile në vlera shumë të larta (duke përfshirë brenda natës). Ethet është e drejtuar natyrën. Një rritje në temperaturën shoqërohet intoksikatsionnymy kritere: dhimbje në muskuj dhe nyje, paresthesias (ndjesi ndjesi shpimi gjilpërash, "milingonat" në pjesë të ndryshme të trupit) dobësi të përgjithshme, ul oreksin dhe shqetësime të ritmit të zemrës (në kulmin e etheve është një bradycardia relative - frekuencë temperaturën e trupit mospërputhje ritëm ). Në temperatura normale mund të ndodhë Rritja pulsin. Tonet e zemrës janë mbytur. Pacientët ndjeni etje ankohen për gojën e thatë, kapsllëk shpesh.

Kjo formë e sëmundjes shoqërohet shpesh me fibrozë dhe celulitin. Në rëndë mund zhvilluar shok infektiv-toksik, komplikimet në formën e inflamacionit të membranat e zemrës (perikardit).

Forma subakut bruceloza shoqëruar nga manifestimet e alergji - skuqje, dermatit, reagimet vaskulare, etj) zakonisht vuan gjëja e parë aparat kyçeve: zhvillimin arthritis reaktive, bursit dhe tendovaginitis. Për meshkujt karakterizuar nga lezione të testiseve dhe shtojca të tyre, grave shkelje të mundshme të menstruacioneve, endometritis. Bruceloza në shtatzëni mund të kontribuojnë në përfundimin e saj të parakohshme.

Bruceloza kronik ndodh në valë, me manifestimin e simptomave të dështimeve të shumta të organeve. Ky sindrom obscheintoksikatsionnyy (ethe, dehje) është zakonisht e shprehur temperaturë të moderuar rrallë i kalon vlerat subfebrile. Intervalet midis acarimin e sëmundjes mund të zgjasë 1-2 muaj. Në rastin e formimit të vatrave të ri të infeksionit brenda trupit është përkeqësuar gjendjen e përgjithshme.

Simptomet e brucelozës kronike kryesisht varet mposhtur një agjent të veçantë të sistemit funksional dhe ashpërsinë e komponentit alergjik.

Shpesh zhvillojnë inflamacion të përbashkët (arthritis) dhe indeve përreth, sëmundje lidhës indeve (fibrozë, celuliti) në mesit dhe kryqe, nyjeve bërryl. Ndonjëherë zhvillimin spondylitis, përkeqësohet gjendja e pacientëve pavarësisht nga dhimbje të forta dhe kufizimin në lëvizje. Nyjeve shpesh i nënshtrohen shkatërrimit dhe gjë e shëmtuar.

Nuk është e pazakontë në pacientët me pezmatim nervi brucelozës (inflamacion përfshirë nervore vizuale dhe auditory) dhe radiculitis, inflamacion të pleksus nervore, paresthesia. Sëmundje të zgjatur promovon neurozë reaktive.

Në brucelozës kronik karakterizohet gjithashtu nga gonads alergjike inflamacion dhe çrregullimeve të pjellorisë (infertilitetit tek gratë, impotencë te meshkujt).

Kohëzgjatja e sëmundjes mund të jetë 2-3 vjet dhe rritet me ekspozimit të përsëritur.

Bruceloza mbetur - i vonuar efektet e infeksionit - është e lidhur me formimin e reaktivitet patologjike. Duke pasur parasysh struktura e trupit të rregullimit të imunizuar mundshëm përgjigje të caktuar të trupit - trup të ulët të keq ethe, devijimi psikologjik, patologjisë, joints, formimit ind lidhës.

Përveç kësaj, bruceloza mund të lënë prapa ndryshime serioze indeve fijor degjeneruese, veçanërisht të rëndësishme në rrënjët nervore dhe rrjet - gjasat të lartë të contractures, e shfaqjes së simptomeve neurologjike (parezë, nevropati). Sëmundje të zgjatur kontribuon në anomalitë funksionale të strukturave musculoskeletal pavarësisht shkatërrimit të pakthyeshëm të indeve të kyçeve dhe ligamenteve (dhe ankylosis spondylosis, contractures, atrofi të muskujve). Shpesh këto efekte bruceloza është një tregues për korrigjim kirurgjik.

Diagnoza e brucelozës

Diagnoza bakteriologjike është kryer në laboratorët e specializuara të pajisur për të punuar me të patogjenëve infeksione shumë të rrezikshme. Brucelat izoluar nga gjaku, lëngun cerebrospinal, limfatike nyjet punctates, bakposev prodhojë material biologjik në media lëndë ushqyese. Për shkak të poshtërim të konsiderueshme të punës rrallë bëjnë në qëllime diagnostike, të mjaftueshme për të konfirmuar diagnoza është për të përcaktuar antigjenin Brucella të gjakut dhe testet serologjike të pacientit.

Të antigjene janë zbuluar nga ELISA, RSA, RLA dhe Raga. Research është e ekspozuar zakonisht në serum, por mund të zbulojë antigjene në lëngun cerebrospinal.

Përcaktimi i antitrupave kryhet nga RA Phragmites, RPR, MTL, dhe përgjigjet Wright dhe provë ndërveprimin e Brucella serumin e pacientit.

Është e mjaftueshme për diagnostikimin e një rezultat pozitiv në të paktën 3-4 teste të ndryshme serologjike.

Që 20-25 ditësh të sëmundjes dhe për një periudhë të gjatë (disa vite) pas rimëkëmbjes vërejtur reagim pozitiv në Byurne testit të lëkurës (brutsellinom administrata nënlëkurës).

Trajtimi i brucelozës

Trajtim ambulator është treguar në infeksionet më pak të rënda. Në rast të komplikimeve të rënda dhe kërcënimeve të prodhuar shtrimin në spital. Për periudhën e pacientëve ethe treguar në shtrat.

Terapi shkakor përfshin antibiotikët e grupeve të ndryshme, një nga drogat duhet të ketë aftësinë për të depërtojnë në murin qelizor. Shfrytëzimi efektiv i këtyre çifte antybyotykovoy: rifampicin me doxycycline ose ofloxacin, doxycycline me streptomicinet. Në rast të rikthim të emërojë një kurs të dytë të antibiotikëve.

Përveç terapisë bazë të përshkruara agjentët pathogenetic dhe simptomatike: terapi detoxification (në varësi nga shkalla e dehjes), agjentët imunostimulues (dibazol, timalin, pentoksil) bllokadës novokaina në spondylitis dhe intensivisht radykulo, drogës anti-inflamator (droga nonsteroidal dhe kortikosteroidet, në varësi të kursit dhe të përbashkët tregon).

Më parë në trajtimin e brucelozës përdorur vaksinën terapeutike, por tani këtë praktikë të refuzuar Pavarësisht immunosuppression theksuar dhe aftësinë e vaksinës për të provokuar proceset autoimune.

Gjatë pacientët shuarja e rekomanduar trajtim spa, efekt fizike terapi (UHF, kuarc, banja radonit, etj) dhe fizioterapi.

Prognozë për brucelozës

Zakonisht bruceloza nuk është shkaku i vdekjes së pacientëve, prognoza është zakonisht i favorshëm. Në rastet e trendeve afatgjata dhe zhvillimin e defekteve të qëndrueshme të pajisjes kyçeve shkatërruese mund të kufizojë aftësinë e kufizuar.

Parandalimi i brucelozës

Në një sërë masash parandaluese që synojnë reduktimin e rasteve të njerëzve të brucelozës përfshinin kontrollin veterinar per shëndetësore bagëti dhe higjiena racionimi i kushteve të prodhimit, përpunimit dhe shpërndarjes së ushqimit, inspektime vjetore të punëtorëve të bujqësisë.

Kafshët e fermave të planifikuar vaksinimin, edhe parandalimin specifike nëpërmjet vaksinimet brutseloznoho vaksinë e gjallë tregojnë njerëzit që punojnë drejtpërdrejt me kafshët. Me anë të parandalimit individual përfshin edhe veshje për punë me materiale të kafshëve të papërpunuara, respektimin rigoroz të rregullave të higjienës personale.