Bulimia


 • Bulimia Klasifikimi
 • Shkaqet e bulimia
 • Simptomet e bulimia
 • Komplikimet e Bulimia
 • Trajtim
 • Prognozë për bulimia

Bulimia - një sëmundje e cila është e bazuar në neuro-psikiatrike çrregullim që manifestohet në një konsum të pakontrolluar të përqendrimit të ushqimit për ushqim, kalorive, pesha. Pacienti vuan nga periudhave të shkurtra të urisë pashuar përdor hollim, merr laxatives, duke shkaktuar të vjella. Bulimik ndryshëm të ulët vetë-respekt, faji, vetë-kritika too, kanë një pamje të shtrembëruar të peshës së tyre. Në fazë të rënda bulimia çon në luhatje të mprehtë në peshë (5 deri 10 kg lart e poshtë), ënjtje të gjëndrave pranë veshit, acarim kronik fyt, lodhje kronike dhe dhimbje të muskujve, humbje dhëmb.

Termi "bulimia" vjen nga rrënjët greke «bovus» (dem) dhe «Limos» (urinë). Fjalë për fjalë - "uri bullish." Ndërsa sëmundja quhet kinoreksiey. Bulimia është e karakterizuar nga anormale uria në rritje (ndonjëherë i shoqëruar me dobësi dhe dhimbje në bark), e cila është shoqëruar me mungesën e një ndjenjë të plotësi kur hahet (Polyphagia - lakmi). Bulimia eshte nje rezultat i çrregullimeve organike ose funksionale e sistemit nervor qendror (çrregullime hypothalamic-hipofizës, epilepsisë, tumoret, demtim traumatik i trurit) ose sëmundje mendore (skizofrenisë, sindromi psychopathy çrregullimin kompulsiv). Gjithashtu bulimia mund të rezultojë Nivele të larta të insulinës në gjak.

Si çrregullime të hahet bulimia është parë vetëm në shekullin e njëzetë. Në vitet e fundit, rastet e bulimia, në shumicën e rasteve mbrojtja e femrave vazhdon të rritet. Besohet se incidenca e kësaj sëmundje është rrënjët sociale dhe etnike.


Bulimia - një formë e varësisë (makthi) në lidhje me ushqimin. Një tjetër formë ekstreme e çrregullim i pandreqshëm të lidhur me ushqimin është anoreksi.

Shpesh bulimia, jo e lidhur me çrregullime organike që kanë karakter psikologjik lind në rastin kur hahet bëhet shtet korrigjim faktor njerëzor emocional. Ky pacient në mënyrë të pandërgjegjshme duke u përpjekur nga ndryshon me vetëdije me anë të overeating shkojnë nga realiteti objektiv në vlerësuar subjektivisht, të pakëndshme për ta vrarë me realitetin. Gjatë shpërthimit të emocioneve negative (zemërim, tërbim, zemërim, frikë, pasigurisë, etj) burrë kthehet në ushqim si një mënyrë për të marrë emocione pozitive, "kap" probleme të larguar emocionet e këqija në nënndërgjegjeshëm. Që vakt fiziologjik është efektivisht e lidhur me marrjen e shije pozitive, si dhe prodhimin e endorphins (hormoneve të lumturisë) është fiksimi i situatës: hëngri - Got kënaqësi. Njerëzit janë gjithnjë e përdorur këtë metodë për të shpëtuar nga problemet në të ardhmen ai përpiqet për të vazhduar një ndjesi të këndshme, duke rritur vakt dhe numrin e ushqimit të dorës së dytë. Me kalimin e kohës, njerëzit humbasin shijen ndërsa të hahet dhe të fokusohet në vëllimin e saj, duke plotësuar stomakun. Rrjedha fiziologjik i gjakut është i koncentruar në sistemin e tretjes, aktivitetit nervor dhe përkeqësimit psikologjikisht njëjtin interes dhe vëmendje zhvendosur drejt nevojave ushqimore.

Ky imazh kujdes psikologjik nga problemet reale të rrezikshme tërheqëse në thjeshtësinë e saj dhe qasjes. Pas të gjithë ju mund të hani shijshme gjithmonë, pavarësisht meritës, pamja e jetës - ushqimi në dispozicion për të gjithë. Për individë të cilët janë të prirur për të gjetur mënyra të lehtë për të zgjidhur problemet psikologjike, varësia në ushqim është një zgjedhje e natyrshme. Bulimia - Varësia psikofizik sepse jo vetëm që ka një bazë psikologjike, por gjithashtu siguron baza e instiktit biologjik të kënaqur urinë.

Varësia Biologjike zhvillon kur i shqetësuar për shkak të rregullt overeating gjobë oreksit mekanizëm rregullim. Rregullorja e urisë pushon të jetë i bazuar në faktorët biologjik (përmbajtje karbohidrate në gjak, plotësinë stomakut) dhe është subjektiv. Uria nuk shfaqet kur një person ka nevojë për ushqim, dhe nganjëherë e drejtë pasi të hahet. Pra, nëse vuan nga bulimia email parë nëse nuk ndjehen të uritur, natyrisht sëmundje atëherë ai fillon të ndjehen një dëshirë papërmbajtshëm për të ngrënë vazhdimisht - ka një varësi biologjik për ushqim.

Bulimia Klasifikimi

Nuk janë:

 • bulimia primar, dëshira e pakontrollueshme për të ngrënë, uri konstante,.
 • bulimia, anoreksia si rezultat - në anoreksikov mund të sulmuar origjinën overeating pakontrolluar e ndjekur nga ndjenja e fajit dhe të vjella përjetim dhe trajtimin e përpjekje të dytë.

Për më tepër, bulimia mund të ndodhë në dy mënyra:

 • pacientët pas sulmeve të lakmi përdorur metodat e pastrimit - të vjella, laksativ, klizmë;
 • pacientët nuk janë të angazhuar në pastrimin e stomakut nga të hani ushqim, dhe të përpiqen për të kontrolluar dietën e tyre në peshë, e cila prishur rregullisht në lakmi, atëherë vetëm përkeqësojnë kushtëzimet ushqim.

Shkaqet e bulimia

Shkaqet e bulimia janë të ndarë në fiziologjik dhe psikologjik.

Shkaqet fiziologjike të lëndimeve që lidhen me qendrën organike e ushqimit të lëvore cerebrale, çrregullimet metabolike (ynsulynrezystentnost, sindromi metabolik), çrregullimet hormonale (hypothalamic-hipofizë pamjaftueshmërisë).

Në shumicën e rasteve në praktikën klinike duhet të merren me bulimia që ka arsye psikologjike.

Ekspertët vuri në dukje se bulimia shpesh zhvillon në individë që i përkasin familjeve me te ardhura me një dëshirë për ambicie pretentiousness dhe përcaktimet e familjes. Në familjet e tilla fëmijët shpesh zhvillojnë një kompleks inferioriteti, frikë nuk e justifikon shpresat për të sjellë, të diskredituar familjen.

Fillimisht vuan nga bulimia zakonisht njerëzit shohin, por kanë një tendencë për të rritur kërkesat ndaj vetes, vetminë, depresionin. Me kalimin e kohës, jeta e tyre fillon të përqendrohen rreth ushqimit, shoqëria merr një vend prapa dhe mbyllur bulemiky një më tej, të shmangen kontaktit.

Nëse anoreksi është shumë e lehtë për të identifikuar personat objektivisht kequshqyer, bulemiky shpesh shumë të gjatë apo të mbajë një peshë të shëndetshme kanë tendencë të rritjes së tij të moderuar. Bulimia duhen më i gjetjes shpëtoj ngrënë me anë të vjella shpesh shkakton rritjen e tepruar në konsum kalori (edhe pse gati gjysma e të hani ushqim bën tretjen) dhe një njeri i sëmurë praktikisht nuk mund të ndahen. Bulemiky priren të ruajnë sekretin e tyre Mania, vetëm njerëz shumë të afërt mund të të përkushtuar për të.

Shumica zhvillimin nervosa bulimia në gratë e reja (nga 13 vjet). Peaks ashpërsia e simptomave të llogariten për grup-moshat 15-16 vjeç, 22-25 vjeç dhe rreth 27-28 vjet. Përveç kësaj, më shumë dhe më shumë janë sëmundje të butë në të qytetarëve të të dy gjinive. Shpesh bulimia mund të jetë rezultat i dietës afatgjatë. Një burrë i gjatë e kufizon veten për të shijshme prishet ushqimore favorite poshtë dhe filloi deri erërat.

Ndër më bulemikov dhe të afërmit e tyre janë shpesh argumentuar se problemi i overeating - një problem i mungesës së cilësive të vullnetshëm që pacienti duhet vetëm të heqë dorë sipas dëshirës nga ushqimi dhe rrinë në një dietë të rreptë. Megjithatë, ajo nuk është.

Bulimia është e ngjashme me varësinë nga droga, droga shërben vetëm ushqim. Në mënyrë të pavarur pacienti nuk mund të thyer nga rrethi vicioz, ajo do të humbasë ndjenjën e ngopjes dhe ai kishte për të rritur dozën - për të rritur sasinë e vakteve ushqimore janë duke u bërë më të shpeshta, vjen për faktin se pacienti gjithmonë diçka për të kafshuar.

Sufferers bulimia shpesh preferojnë të ëmbël dhe miell. Së pari, ky ushqim është më i mirëpritur për të përdorur dhe nxit prodhimin e endorphins, së dyti, kalorive dhe kontribuon rritur në mënyrë të konsiderueshme nivelin e sheqerit në gjak që disi imbues bulemika.

Megjithatë, shpesh pacienti është i vetëdijshëm se ai po ha shumë, shpesh ndihet fajtor për lakmi e tij. Një emocionet negative të shkaktojnë sulme të reja të urisë - rreth vicioz. Pas sulmit overeating më vuajtje nga bulimia kanë një dëshirë për të hequr qafe e zhytur në mos fituar peshë. Mënyra më e lehtë për të nxitur të vjella, si dhe të mbështeten në përdorimin e laxatives, enemas bëjë. Në mënyrë tipike, ka përpjekje për të rregulluar peshë përmes kufizimeve dietë të ushqimit.

Si një rezultat i bulimia merr formën e një unazë, overeating, vetë-pastrimi me anë të vjella, laksativ dhe klizmë, dhe pastaj pasohet nga një periudhë dietë të rreptë dhe një ndarje të re.

Në mënyrë tipike, pak njerëz që vuajnë nga bulimia imagjinoni se si ndodh tretje, dhe nuk e di se të vjella pas të ngrënit nuk të çojë në një kthim të plotë të të hani ushqim, eshtrat pothuajse gjysma ngrënë në trup dhe dërguar në zorrët dhe të shkaktojë humbjen laksativ fluide por jo në tretshmërinë të ulët të kalorive.

Për më tepër, procedura e rregullt pastrim është e sigurt, të çojë në shkelje të bilancit me ujë kripë, acarim të mukozës së ezofagut, faring. Njerëzit të cilët rregullisht praktikojnë enemas, proctologic rrezik fitojnë çrregullime. Dehidratim i rëndë mund të përfundojë në vdekje.

Bulimia nervosa kërkon një qasje gjithëpërfshirëse - jo vetëm pacientët duhet trajtim gastroenterologist, por ndihmë të kualifikuar psikoterapeutike. Pa probleme korrigjim mendor që çuan në sëmundje, trajtim nuk është i mundur.

Simptomet e bulimia

Shenja të sjelljes:

 • Pirja e një shumë të ushqimit, përtypjes dobët, chunks gëlltitjes, nxitim në ushqim;
 • pasi të hahet bulemik mund të shkojnë në banjë për të nxitur të vjella;
 • Jeta e vetmuar, fshehtësia, shenjat e sëmundjes psikike.

Karakteristikat fiziologjike:

 • variacione të shpeshta në peshë - pacienti është shëruar, atëherë bie ashpër;
 • dobësi, energji të ulët, shëndeti i përgjithshëm i sëmurë;
 • sensibilitet për inflamacion të fytit dhe faring (grykët, faringjit);
 • sëmundjet e tretjes, çrregullimeve metabolike;
 • Sëmundjet e dhëmbëve si pasojë e të vjella të rregullt;
 • Rritja jargëzim, hypertrophy e gjëndrave të pështymës;
 • pezmatim i lëkurës, butësi të lëkurës, shenjat e dehidrimit.

Pothuajse gjithmonë, pacientët refuzojnë të vëreni simptomat në veten tuaj, besoj se problemet ushqyerit ata mund të zgjidhur me vullnet.

Komplikimet e Bulimia

Komplikimet nga goja, prishjen e dhëmbëve, sëmundjet periodontale dhe sëmundje periodontale, shkatërrimin e smalt dhëmbit. Ngjirurit e zërit për shkak të telefonatave të rregullt të vjella, e sipërme të lëndimit të frymëmarrjes mukozale dhe traktin e tretjes;

 • mund të zhvillojë shytave;
 • Çrregullime gjinekologjike (abuse cikël deri amenorrhea)
 • çrregullime të tretjes (gastrit kronik, enterit, dëme të peristaltikës zorrëve, inflamacion i ezofagut, sëmundje zorrë e trashë, kapsllëk, fryrje, përçarje e pankreasit dhe mëlçisë);
 • Sëmundjet endokrine (diabet, hypothyroidism, pamjaftueshmëri veshkave), sindromi metabolik, një çrregullim i ujit dhe electrolyte bilancit.

Trajtim

Trajtimi i bulimia gjithmonë përfshin zhdukjen e shkaqeve të saj. Kur format organike të bulimia trajtoj patologjinë fillore në terapi bulimia nervosa pathogenetic është korrigjim i çrregullimeve psikologjike.

Në trajtimin e bulimia nervosa kombinuar terapi të dy individuale dhe në grup. Shpesh, pacientët që vuajnë nga depresioni, ilaqet kundër depresionit janë të shfaqura. Pacientët që zhvilluar komplikime në formën e çrregullimeve metabolike dhe çrregullime të tretjes, duke treguar dietat veçanta dhe rregullimi terapi drogës sipas patologji ekzistues.

Zakonisht një kurs të trajtimit psikoterapeutik nuk është terapi mjaft zgjati kërkon vëzhgimin e rregullt të terapisti për të përjashtuar përsëritjen.

Aktualisht, trajtimi i çrregullimeve të hahet është vazhdimisht kryen kërkime, zhvillimin e teknikave të reja rrit efikasitetin e kujdesit mjekësor për pacientët me bulimia

Prognozë për bulimia

Prognoza për bulimia lidhur me gjendjen psikologjike të pacientit dhe trajtimit efikasitetit. Kur trajtimi dështim dhe refuzimit të saj të motit të pafavorshme - zhvilluar komplikime të prekur sistemin kardiovaskular. Vdekja mund të vijë nga dështimi i zemrës, këputje të stomakut, gjakderdhje të brendshme, si dhe depresioni mendor mund të shtyjë pacientin për të kryer vetëvrasje.

Me terapi të rregullt dhe korrigjimin e çrregullimeve psikologjike prognoza favorshme. Kurë mundur spontan për shkak të trazirave të fortë pozitive emocionale.