Pezmatim i lëkurës bulloz


  • Arsyet bulleznoho dermatit
  • Simptomet e dermatit bulleznoho
  • Diagnoza e dermatit bulloz
  • Trajtimi bulleznoho pezmatim i lëkurës

Nëse flluska janë bullosa dhe lëkura nën epidermë (subepidermalno) ose direkt në atë (Intraepidermal). Subepidermalno lokalizimi është karakteristikë e flluska bulleznoho pemfigoid, format bulloz e eritematoz sistemik lupus, Epidermolysis bulleznoho. Bubbles Intraepidermalnye shfaqen në erythroderma bulloz, sëmundje Hailey-Hailey. Kur shuma e më shumë se 5 mm blisters quajtur bullae, më pak se 5 mm - fshikëza.

Arsyet bulleznoho dermatit

Faktorët e jashtëm që shkaktojnë kontakt dermatit bulloz përfshijnë ekspozimin ndaj diellit ose burimeve artificiale të rrezatimit UV, temperatura të ulëta dhe të larta, kimike gërryese (terpentinë, Ursol, ngjyra e flokëve dhe kështu me radhë. N.) Disa bimë dhe ilaçe. Ky pezmatim i lëkurës bulloz është shkaktuar nga faktori drejtpërdrejtë të ndikimit (dermatit kontakti i thjeshtë) ose ata provokuar reaksion alergjik (kontakt dermatit alergjik).


Pezmatim i lëkurës bulloz mund të jetë një manifestim i sëmundjeve infektive, herpes, Tinea bulloz, impetigo; dermatosis inflamator: pemfigus, bulous eritematosus sistemik lupus, pemfigoid bulous; çrregullime metabolike, porphyria, pelagër, bullez diabetik, akrodermatyt enteropaticheskiy; anomalitë gjenetike, erythroderma kongjenitale bulloz, sëmundje -Heyli Haley, Epidermolysis bullosa.

Simptomet e dermatit bulleznoho

Pezmatim i lëkurës bulloz nga ekspozimi në temperatura të ulëta - ajo ngrirjes. Ato karakterizohen vazospazmës fillestare. Pastaj veglat zgjerohet dhe lëkura duket e kuqe, e shoqëruar nga ndjesi djegie dhe dhimbje. Bashkohet ënjtje dhe blisters duket i pajetë me gjak apo përmbajtje të lëngshëm. Erozioni i formuar pas hapjes blisters shërohet mbuluar me crusts. Efekti i temperaturë të lartë në lëkurë shkakton djegiet. Foto i tyre klinik të ngjashme me ngrirja, por flluska janë formuar menjëherë pas ekspozimit. Pezmatim i lëkurës bulloz ndodh kur ngrirja ose djegiet II shkallë.

Pezmatim i lëkurës Sunny bulloz zhvillohet brenda pak orësh pas shumë shpenzuar kohë në rrezet e diellit direkte. Pas skuqje në blisters saj janë formuar në madhësi të ndryshme. Kur dermatologists dielli shënuar kruarje, djegie dhe dhimbje, ethe dhe shkelje të mundshme të shëndetit të përgjithshëm. Pas shërimit të erozionit të lëkurës janë zona të hyperpigmentation.

Pezmatim i lëkurës bulloz nga faktorët kimike ndodhin në vendin e kontaktit lëkurë me kimikate pastaj mund të marrë natyrën përgjithësuar. Pra, në kontakt me lokacion ursola preferuar flluska me përgjithësime - një fytyrë dhe qafë. Dalë qepallat ënjtje mund të kapur mbylljen e plotë të çarjes optike.

Pezmatim i lëkurës metabolike bulloz zhvillon në sëmundjet ekzistuese endokrine ose çrregullime metabolike. Bullez diabetik ndodh në diabet të çdo lloji. Kur ajo flluska të ngushta janë në skajor apo këpucë me majë. Enteropaticheskiy akrodermatyt i lidhur me mungesën e zinkut dhe karakterizohet nga lokalizimin e flluska në gjymtyrë skajor, gojën, buzët dhe rreth syve.

Pezmatim i trashëguar bulloz zakonisht zhvillohet menjëherë pas lindjes. Për bulleznoho Epidermolysis karakterizuar nga pamja e pavullnetshme e papritur e flluska dhe formimin e tyre të një dëmtimi të lehtë të lëkurës. Sëmundja Hailey-Hailey ka një pamje klinike të pemfigus, por kalonte i trashëguar.

Diagnoza e dermatit bulloz

Së pari vlerëson foton klinike bulleznoho dermatit. Çështjet flluska vendndodhjen, natyrën e tyre, madhësinë, numrin dhe fazë të zhvillimit, lezione simetrike, përfshirjen mukozale.

Në diagnozën e bulloz natyrës kontaktit pezmatim të vëmendjes shumë është paguar për të identifikuar shkakton. Nëse dyshoni se një natyrë infektive të flluska dhe mori të mbajë bakteryoskopyyu e përfshira në të lëngshme.

Një nga metodat informative diagnostike pezmatim i lëkurës bulloz është një biopsi e ndjekur nga ekzaminim histologjik. Si material të freskët biopsi janë fshikëz paprekur pak kapjen e vendosur rreth lëkurës. Për të konfirmuar natyrën dermatit alergjik përveç ekzaminim histologjik reaguar immunofluorescence i drejtpërdrejtë dhe i tërthortë (IF) test.

Diagnoza e dermatit trashëguar bulloz kryer duke përdorur elektron studim mikroskopike. Kur hetuar urinë dyshuar Porfiria për praninë e porphyrins me nivele të dyshuar enteropaticheskiy akrodermatyt të përcaktuar përqendrimin e zinkut.

Trajtimi bulleznoho pezmatim i lëkurës

Ne trajtimin e dermatitit kontaktit bulleznoho kryesor - ajo shkakton largimin. Nëse pezmatim i lëkurës është një manifestim apo komplikacion i sëmundjeve të tjera, kryesisht e trajton sëmundje themelor. Në format e trashëguar e dermatit bulloz trajtim simptomatik është kryer.

Në nivel lokal mund të aplikojnë krem ​​antibacterial dhe kortikosteroyidnyye, komponimet e anti-inflamator, agjentët nxitur shërimin e erozionet lëna pas bubbles. Nëse flluska e nevojshme të autopsisë kushte me kujdes sterile.