Vaginitis


 • Shkaqet e vaginitis
 • Vaginitis Klasifikimi
 • Vaginitis specifik dhe nonspecific
 • Simptomat dhe shenjat e vaginitis
 • Trajtimi i vaginitis
 • Efektet e vaginitis
 • Parandalimi i vaginitis

Midis sëmundjeve inflamatore të sistemit riprodhues të femrës vaginitis zënë një vend kryesor, dhe numri i tyre është në rritje të vazhdueshme. Sipas llogaritjes statistikore, vaginitis (colpites) vuan çdo tre gra në periudhën riprodhuese. Prevalenca e vaginitis është i lidhur me një rritje të numrit të infeksioneve seksualisht të transmetueshme, mosrespektimi i higjienës jetën intime, problemet mjedisore, reduktuar reaktivitetin imunitar.

Nëse inflamacioni vaginal që ndikon rreshtim të vaginës, dhe shpesh organe gjenitale të jashtme - vulvë, duke shkaktuar inflamacion të kombinuar - vulvovaginitis.

Vaginitis shkakton një rënie në aktivitetin seksual të grave, duke shkaktuar dhimbje gjatë raportit seksual, të shoqëruar nga një erë të pakëndshme dhe parehati në jetën e tyre të përditshme.


Përveç kësaj, vaginitis mund të ndërhyjnë në funksionimin e sistemit riprodhues të trupit të femrës, duke u bërë një shkak në rritje të infeksionit gjenitale, mosfunksionim menstruale, dhimbje kronike, shtatzënisë ektopike, shterpësi.

Shkaqet e vaginitis

Shkaku kryesor i vaginitis është goditur dhe riprodhim i organizmave patogjene në vaginë në dobësimin e trupit, higjienës dështim, zgjatur Mukoza mekanike trauma. Në fëmijëri, vaginitis mund të zhvillohet kur të hyjnë përmes infektimit hematogjene e qarkullimin e gjakut e fruth i keq, gripit. Faktorët më të shpeshta që çojnë në zhvillimin e vaginitis janë:

 • shtypja e microflora natyrore e vaginës

Kjo mund të ndodhë si rezultat i degradimit të mjedisit, stresi, ilaçe të pakontrolluara (sidomos antibiotikët dhe hormonet), ulur reagimi imunitar dhe rezistencë ndaj infeksionit. Në këto rrethana, përfaqësuesit e microflora normale, vaginë zaselyayuschey, janë potencialisht të rrezikshme dhe mund të shkaktojnë zhvillimin e më i vaginitis. Përveç kësaj, imuniteti lokal i vaginës bëhet i paaftë për t'i rezistuar Infeksionet urogjenitale.

 • dëmtimi mekanik i organeve gjenitale

Diagnostics dhe procedurat e trajtimit - aborti curettage e mitrës, mitrës kumbues, histerosalpinhoskopiy, në skenë dhe hiqni IUDs (pajisje intrauterine) hydrotubation, menaxhimi i punës në dështimin në përputhje me rritjen pa mikrobe rrezikun e vaginitis disa herë. Dëmtimi mekanik i indeve gjatë manipulimit zvogëlon mundësitë e tyre Redox të infeksionit, si jashtë mundshëm të doreza ose mjete. Përveç kësaj, infeksion promovon keqpërdorimin e higjienës dhe swabs mjekësore. Gjithashtu duke kontribuar në zhvillimin e vaginitis dhe lëndimeve organe të huaja vaginë.

 • seksi i pambrojtur dhe ndryshimi i shpeshtë i partnerëve seksualë

Shumica patogjene që shkaktojnë vaginitis, bie në vaginë nëpërmjet kontaktit seksual. Përpjekjet e vetë-trajtimit të çojë në inflamacion kronik, një çekuilibër në mjedisin e vaginës, vaginitis përsëritje.

 • ndryshimet hormonale dhe

Të prirur për shfaqjen e vaginitis gratë shtatzëna me sëmundje e gjëndrave endokrine, ovaries hypofunction dhe pacientët në menopauzë, kur ka një rënie në nivelet e estrogjenit në trup.

Vaginitis Klasifikimi

Llojet e vaginitis janë të ndryshme:

 • natyra dhe kufizimet e inflamacionit - vaginitis akute, subakut, kurs kronike;
 • pacientët e moshës - vajzat vaginitis, gratë e lindjes së fëmijëve, periudha postmenstrualnoho;
 • në faktorët e mëparshme - e pas abortit, pas lindjes, postoperative, vaginitis alergjik;
 • natyra e lëngjeve - vaginitis i lëngshëm, Sero-qelbëzuese, gangrenizuar, dhe të tjerët;
 • natyra e patogjen - vaginitis specifik dhe nonspecific.

Vaginitis specifik dhe nonspecific

Natyra e agjentit infektiv që shkaktoi inflamacion, ndajë vaginitis specifik dhe jospecifik.

Atributet specifike vaginitis inflamacion gjinekologji shkaktuar nga:

 • gonokoku (vaginitis gonorrheal);
 • Trichomonas (Trichomonas vaginitis);
 • Treponema zbehtë (vaginitis frëngjyzak)
 • klamidia (Chlamydial vaginitis);
 • Tuberkulozi Mycobacterium (TB vaginitis);
 • Mycoplasma, ureaplasma (Mycoplasma ose ureaplasma vaginitis).

Nëse flora patogjen është e përzier (janë baktere të tjera, viruset, kërpudhave) në kombinimin e patogjeneve të mësipërme është ende vaginitis është specifik.

Zhvillimi i vaginitis jospecifik të shkaktojë patogjene oportune normalisht formojnë pjesë e microflora natyrore të vaginë, por në kushte të caktuara të bëhen patogjene:

 • Proteus, Staphylococcus, Streptokoku, E. coli, Gardnerella, Pseudomonas aeruginosa (vaginitis bakteriale)
 • kërpudhat maja Candida gjini Candida, kërpudhave thjeshtë Candida spp., Bacteroides spp., U. urealyticum, Corynebacterium spp. dhe të tjerët (vaginitis maja)
 • papillomavirus njeriut, virusi herpes simplex (vaginitis viral)
 • vaginitis përzier.

Vaginitis specifike dhe jospecifike të ketë simptoma të ngjashme ndryshim themelor në mes tyre qëndron në parimet e trajtimit: zhvillimi i grave të veçanta vaginitis infektive kryer ekzaminimin dhe trajtimin e të gjithë partnerëve seksualë.

Forma më e zakonshme e vaginitis janë të përziera, duke shkaktuar patogjene të veçanta për të cilat infeksion i lidhur patogjene dytësor. Kjo në masë të madhe e komplikon diagnozën dhe trajtimin e vaginitis.

Sepse secili pacient me simptomat e vaginitis nevojshme për të kryer ekzaminimin laboratorike për infeksionet seksualisht të transmetueshme. Më informativ është larg nga mikroskopi i shpifjeve vaginale, bakposev vaginale shkarkimit, gjakut të studimeve nga PCR.

Pavarësisht nga patogjen, Çdo vaginitis duhet të trajtohet, edhe nëse manifestimet e tyre të mitur. Shko në kronike dhe në rritje përhapjen e infeksionit duke shkaktuar inflamacion të vezoreve, mitrës, tubave fallopiane dhe infertilitetit mund të jetë i komplikuar.

Simptomat dhe shenjat e vaginitis

Simptoma të përbashkëta për lloje të ndryshme të vaginitis janë:

 • ndryshimet në natyrë, erë ngjyrat, numri i shkarkimeve vaginale;
 • kruarje, acarim, ndjenjë e presionit dhe plotësinë e vaginës dhe vulvë;
 • marrëdhënie dhimbje dhe urinim;
 • gjakderdhje të vogla kontakt.

Megjithatë, lloje të ndryshme të simptomave vaginitis kanë karakteristikat e tyre.

Kur lengjet vaginale Gonorrheal është zakonisht i trashë, purulent të bardhë dhe të verdhë. Trichomonas vaginitis karakterizohet penistymy shkarkimit gjelbër-verdhë. Bollshme bardha-verdhë e bardhë të shoqëruar zhvillimin e COCCI bakteriale vaginitis. Kur lengjet vaginale Candida duket si djathë thekon lirshme të bardhë. Vaginitis shkaktuar shoqëruar hardnerelloy me transparente, të pakëndshme ekskretet peshkut erë.

Në përzgjedhjen akut vaginitis tanishme është gjithmonë plentiful, simptomat vyrazhennee, të shoqëruara me skuqje, ënjtje, dhimbje dhe rritje lokale në temperaturën e vulvë dhe vaginës.

Vaginitis kronik ndodh me më të moderuar manifestime: dhimbje është pothuajse gjithmonë në dispozicion, më mirë ndarja shëndetësor më të varfër të përgjithshëm. Vaginitis kronike mund të ndodhë në muajt dhe vitet pas infeksioneve virale zahostryuyuchys, hipotermi, alkoolit, gjatë menstruacioneve, shtatzënisë.

Trajtimi i vaginitis

Këshilla kishte nevojë për një gjinekolog nëse ju keni:

 • shfaq simptome të pazakontë nga vagina;
 • Ka pasur seks të pambrojtur apo marrëdhëniet seksuale me partnerë të shumta;
 • ju jeni duke konsideruar shtatzëninë në të ardhmen e afërt;
 • pas rrjedhën e trajtimit të simptomave vaginitis vazhdojnë.

Terapia e barnave për vaginale caktuar patogjen të bazuar dhe të tërhequr faktorët e sëmundjes. Për trajtimin e vaginitis bakteriale antibiotikëve shpesh të përshkruara në bazë të ndjeshmërisë, si brenda dhe në formën e produkteve vaginale.

Vaginitis shkaktohet nga infeksion fungale, trajtohen me krem ​​antifungal speciale apo qirinj (miconazole, clotrimazole) dhe tableta (fluconazole). Kur Trichomonas vaginitis i emëruar ose tableta trihopol Metronidazole.

Për trajtim i vaginitis jo-infektive rëndësishme është për të eliminuar burimet e acarim, ajo mund të jetë pastrues, sprays intime dhe gels, peceta ose tamponin. Atrofik vaginitis trajtimin përshkruar estrogjenit në formën e tabletave vaginale, krem ​​ose unaza.

Një aspekt i rëndësishëm i trajtimit të vaginitis është duke u përmirësuar imunitet dhe rivendosjen microflora normale vaginale.

Vjetëruara, vaginitis kronik zakonisht është e vështirë për të trajtuar përfundimisht, shpesh i shoqëruar nga rifillimi.

Kohëzgjatja e terapisë në vaginë varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe një mesatare prej 7 deri në 10 ditë. Në fund të terapisë vaginitis marrë domosdoshmërisht provave, të cilat konfirmojnë shërim të sëmundjes.

Efektet e vaginitis

Fluksi i gjatë shkakton vaginitis në femra mosmarrëveshje emocional dhe seksual dhe shkeljeve jashtëzakonisht të rënda të shëndetit riprodhues.

Gratë që vuajnë nga vaginitis bakterial ose Trichomonas janë në rrezik më të madh të sëmundjeve venericheskimy infeksion dhe HIV.

Forma të avancuara të vaginitis të rritur gjasat e abortit spontan, shtatzënisë ektopike, punës parakohe, këputje e parakohshme e membranave, infeksion intrauterine të fetusit dhe infeksione të porsalindura shkaktuar inflamacion. Për shkak të shtatzënisë në gratë me vaginitis ekzistuese kronike zgjati kërkon kujdes të veçantë.

Në periudhën pas lindjes vaginitis është një kërcënim serioz për një grua peritonit, metritis, endometritis, sepsë. Infeksioni çon në shkeljen e zorrë e porsalindur dhe të mbrojtjes imune të reduktuar.

Me trajtimin e duhur dhe të duhur të vaginitis zakonisht nuk përfshijnë komplikime të rënda.

Parandalimi i vaginitis

Higjiena gjenital mund të parandalojë disa lloje të vaginitis dhe për të lehtësuar rrjedhën e tyre.

Shmangni përdorimin aromatike objekteve intime higjienike, tamponin, pads, fshin dhe sapun me pronat antibacterial. Mbrojtur seks me kondom, përjashtimi seksi rastësor do të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve seksualisht të transmetueshme dhe zhvillimin e vaginitis specifike.

Në të brendshme duhet të jenë të preferuar pambuku, duke siguruar ajër të tanishme në indet e organe gjenitale të jashtme.

Në parandalimin e vaginitis luan një rol të rëndësishëm të ushqyerit. Përdorimi i ushqimeve të qumështit, fruta të freskëta dhe perimeve dhe ëmbëlsirat kufi ndihmon korrigjimin e microflora vaginale rezistent në zhvillimin e vaginitis.