Variçe venat venat me variçe


 • Mekanizmi i venave me variçe
 • Faktorët e rrezikut për venat me variçe
 • Klasifikimi i venave me variçe
 • Simptomet e venat me variçe
 • Diagnoza e venat me variçe
 • Trajtimi i venave me variçe
 • Parandalimi i venave me variçe

Venat me variçe (varices) - venat patologji, manifestuar në zgjerimin, dredhje, shkatërrimin e tyre valvulare. Manifestimet fillestare është formimi i venave merimangë, venat e barkut nënlëkurës, kinking, venat dhimbshme, shurdhim në këmbë. Me zhvillimin e sëmundjes bashkohen shenja të qarkullimit të gjakut kronike deje pamjaftueshmëri, këmbët e bibliotekës dhe këmbët, dhimbje në muskujt viç, ulcerat trofike, thrombophlebitis, variçe venat modifikuar këputje.

Nën kushte të caktuara (disa sëmundje, lezionet e lindura) mund jo vetëm të zgjeruar venat e ekstremiteteve të ulëta. Po, portal hipertensionit mund të shkaktojë venat esophageal. Kur varicocele zbuluar variçe venat e kordonin sperme, hemorroide - venat me variçe në fushën e anusit dhe rektumit më të ulët. Pavarësisht procesit të lokalizimit, ka një predispozitë gjenetike për zhvillimin e venat me variçe lidhen me dobësi kongjenitale të murit të enëve të gjakut dhe dështimit të valvulave deje.

Sëmundjeve, i shoqëruar nga venat me variçe në zona të ndryshme të trupit të njeriut, me përjashtim të gjymtyrëve të ulët, në një artikull të veçantë. Në këtë artikull ne foli për një sëmundje të veçantë - venat me variçe të ekstremiteteve të ulëta.


Venat me variçe - një sëmundje e shoqëruar nga zgjerimi i venave sipërfaqësore, dështimi venoz valvulave, formimin e faqet e nënlëkurës dhe të rrjedhës së gjakut të dëmtuar në gjymtyrë të ulëta. Sipas studimeve të ndryshme në varices flebolohyi vuajnë 30-40% e femrave dhe 10 deri në 20% të meshkujve mbi moshën 18 vjeç.

Mekanizmi i venave me variçe

Venat e gjymtyrëve të poshtme formojnë një rrjet të gjerë, e cila përbëhet nga venat sipërfaqësore dhe të thella të lidhura me perforating (kommunikantnymy) venat. Për shkak të venave sipërfaqësore është dalje e gjakut nga indin nënlëkuror dhe të lëkurës përmes të thellë - atë indet e tjera. Anijet Kommunikantnye të shërbejë për të barazuar presionin në mes venave të thella dhe sipërfaqësore. Blood mbi to normalisht rrjedh vetëm në një drejtim: nga venat sipërfaqësore të thellë.

Shtresa muskulare e murit venoz është i dobët dhe nuk mund të marrë gjak duke shkuar deri. Bisedoni gjak nga periferia në qendër në kurriz të të formës së prerë të presionit të gjakut dhe tensionit tendons vendosura pranë enëve. Roli i madh i luajtur nga të ashtuquajturit pompë muskujve. Kur tendosje muskujt kontratë, gjaku është shtrydhur lart si lëvizje në rënie të parandaluar valvulave venoz.

Për të ruajtur qarkullimin normal të gjakut dhe presionin e vazhdueshëm venoz ndikon ton venoz. Presioni në venat e rregulluar qendra vasomotor të vendosura në tru.

Mungesa e valvulave dhe dobësia e enëve të gjakut mur të çojë në gjak nën pompë muskujve fillon për të drejtuar jo vetëm lart dhe poshtë, por, duke siguruar presionin e tepërt në muret e enëve të gjakut, që rezulton në venat, kinking dhe përparimi i pamjaftueshmërisë valvulare. Rrjedhjen e gjakut ndërprerë që në damaret e kommunikantnym. Zbaticë e enëve të gjakut në sipërfaqe të thellë do të çojë në një rritje të mëtejshme të presionit në venat sipërfaqësore. Nervat janë të vendosura në muret e sinjaleve venat ushqyer të qendrës vasomotor, e cila jep komandën për të rritur tonin venoz. Vjenë nuk mund të trajtojë rritjen e ngarkesës, zgjeruar gradualisht, zgjeruar, janë izvilistymy. Presion të lartë të çojë në atrofi e fibrave të muskujve mur dhe shkatërrimin e nerva që janë të përfshirë në rregullimin e ton deje deje.

Faktorët e rrezikut për venat me variçe

Venat me variçe - sëmundje polietiologichesky. Ka disa faktorë që rrisin rrezikun e venat me variçe:

 1. Predispozitë gjenetike të shkaktuara nga dobësia e murit anije për shkak të dështimit të indeve lidhës.
 2. Shtatzënia. Besohet se Venat me variçe gjatë shtatzënisë zhvillon shkak të rritjes së vëllimit të gjakut dhe ngjeshje të venave retroperitoneale mitrës shtatzënë.
 3. Trashje - një faktor i provuar rrezik për venat me variçe. Nëse indeksi në masë trupi rrit në 27 kg / m2, me rrezik të sëmundjes rritet me 33%.
 4. Lifestyle. Rreziku i zhvillimit të variçe venat rritet me qëndrim afatgjatë ulur ose në këmbë, ngarkesa të përhershme statike - veçanërisht që lidhen me rritjen e mallrave. Ndikimet negative në sëmundje të sigurojë corsets që përmirësojnë presionin brenda barkut dhe rroba të ngushta, venë ngjeshur kryesore në folds inguinale.
 5. Features ushqim. Gjasat e variçe venat rritet me përmbajtje të ulët në dietë e frutave dhe perimeve të papërpunuara. Mungesa e fibrave trashë të çojë në kapsllëk kronik dhe mungon ushqyesve të caktuara - restaurimin e strukturës në një shkelje të murit venoz.
 6. Mosbalancim hormonal. Efekt të caktuar në incidencën siguron mjete të përhapura të kontraceptivëve hormonal dhe drogës hormonale të përdorura në trajtimin e osteoporozës dhe sindromi klimaterike.

Klasifikimi i venave me variçe

Ka disa klasifikime e venat me variçe. Ky diversitet është sëmundje për shkak polietiologichnostyu dhe shumë variante të venat me variçe.

Klasifikimi hap pas hapi

Rossiyskimi fleboloh përdorur gjerësisht në hapa klasifikimin e venat me variçe, e cila është një klasifikim variant V. Saveliev:

 • Kompensim faza (nga Saveliev - Kompensimi A). Asnjë ankesë. Në ekzaminimin ka venat me variçe në një ose dy këmbët.
 • Subcompensation faza (nga Saveliev - kompensim B). Në ekzaminimin e këmbëve mund të shihet venat me variçe theksuara. Pacientët ankohen për një ndjenjë e plotësi, paresthesia ("Milingonat") në këmbë, dhimbje nate. Nuk është një ënjtje të vogël nga këmbët, këmbëve dhe këmbët në mbrëmje. Bibliotekat e mëngjesit zhduken.
 • Faza e dekompensimi. Për t'u bashkuar shenjat e dermatit, ekzemë. Pacientët të shqetësuar në lidhje me kruarje. Lëkura bëhet e thatë, me shkëlqim, të shtrënguar-thur e yndyrës nënlëkurës. Hemorragji Minor dhe depozitimi i mëvonshëm i hemosiderin shkaktojë hyperpigmentation.

Klasifikimi Modern Russian propozuar në 2000, duke reflektuar shkallën e pamjaftueshmërisë kronike deje, venat me variçe formë dhe varices komplikime të shkaktuara.

Klasifikimi i formave

Ka disa forma të venat me variçe:

 • Lezionet segmental nënlëkurore dhe anijet intradermal pa zbaticë.
 • Lezionet segmental venë me rënie jo normale në sipërfaqe ose në venat komunikuese.
 • Shkatërrimi i përhapur i parregullt sipërfaqe faji venat ose venat komunikuese.
 • Shkatërrimi i përhapur i venave jonormale rënie në venat e thella.

Klasifikimi Ndërkombëtar

Nuk është një klasifikim i njohur ndërkombëtar i venave me variçe, të përdorura nga mjekët nëpër botë:

 • Klasa 0. Simptomat e venave me variçe që mungojnë. Pacientët ankohen për shurdhim në këmbë.
 • Klasa 1. i vendosur Vizualisht venat rrjetë dhe venat merimangë (teleanhioektaziyi). Disa pacientë shfaqen dhimbje të muskujve gjatë natës.
 • Klasa 2. Në ekzaminim, pacienti është venat e dukshme.
 • Class 3. Ka ënjtje të këmbët, këmbëve dhe këmbët, nuk zhduken pas një pushimi të shkurtër.
 • Klasa 4. Më ekzaminimit zbuluar shenjat lipodermatoskleroza (pezmatim i lëkurës, këmbët hyperpigmentation).
 • Class 5. Forma pred'yazvy.
 • Klasa 6. Zhvillimi plagë të vazhdueshme.

Simptomet e venat me variçe

Manifestimet klinike të sëmundjes varet nga faza e venat me variçe. Disa pacientë edhe para se shenjat vizuale e sëmundjes ankohen hidhërime në të këmbëve, lodhje, dhimbje lokal në këmbë. Teleanhioektaziy pamja. Shenjat e abuzimit venoz në dispozicion. Shpesh sëmundja në fazën asimptomatike e kompensimit, dhe pacientët nuk kërkojnë kujdes mjekësor. Në ekzaminimin fizik mund të tregojë venat me variçe lokale shpesh - në të tretën e sipërme të këmbës. Venat e butë, edhe spadayutsya, lëkura mbi ta nuk është ndryshuar.

Pacientët me varices nën subcompensation ankohen për dhimbje të përkohshme, ënjtje që ndodh gjatë qëndrimit të zgjatur të drejtë dhe zhduket në pozicionin e shtrirë në shpinë. Fizikalnogo (veçanërisht në pasdite) mund të ndodhë pastoznost ose ënjtje të vogla në të këmbëve.

Pacientët me varices në decompensated ankohen hidhërime të vazhdueshme në të këmbëve, dhimbje e shurdhër, lodhje, dhimbje të natës. Kruarje, më e theksuar në mbrëmje, janë harbingers e çrregullimeve deje. Ekzaminimi i jashtëm zbuloi venat theksuara dhe hemodinamikën venoz shkelje globale. Depozitimit të sasive të mëdha të gjakut në gjymtyrët e prekura në disa raste mund të çojë në marrje mendsh dhe zalisur për shkak të një rënie të presionit të gjakut.

Avancuar përcaktohet nga prekje, të tensionuar, qëndrueshmëri venat tuhoelasticheskoy. Muret e venave të prekura ndërfutur me lëkurë. Thellimi lokal në mbështjelljes flasin për transferimin peryflebit. Vizualisht kthehet hyperpigmentation e lëkurës, zjarr cianozë. Yndyrë nënlëkurës në fushat e vulave hyperpigmentation. Lëkura është e ashpër, e thatë, ajo nuk mund të marrë në dele. Nuk keni dyshidroz (zakonisht - anhidrosis, të paktën - hyperhidrosis). Çrregullime trofike më shpesh ndodhin në sipërfaqen e brendshme të para-këmbë në të tretën më të ulët. Në zonat e ndryshuar zhvillon ekzemë, kundër të cilit formohet më vonë plagë.

Diagnoza e venat me variçe

Diagnoza nuk është e vështirë. Për të vlerësuar peshën e hemodinamik përdorur anhioskanuvannya duplex, venat UZDG e ekstremiteteve të ulëta. Mund të përdoret renhenolohicheskie, metodat radionuklidit dhe gjymtyrë rheovasography më të ulëta.

Trajtimi i venave me variçe

Në pacientët me varices janë tri metoda kryesore:

 • Trajtim Konservatore e venat me variçe

Trajtimi konservativ përfshin rekomandime të përgjithshme (normalizimin e aktivitetit motorik, reduktimin e ngarkesës statike), terapi ushtrim, aplikimin e compression elastik (çorape compression, zakonshëm elastik), trajtimit flebotonikamy (Detraleks, AESCUSAN). Terapi konservative mund të çojë në një kurë dhe për të rivendosur janë të Dilated venat. Ajo është përdorur si një profilaktik, në përgatitje për kirurgji dhe pamundësinë e trajtimit kirurgjik të venat me variçe.

 • Compression sclerotherapy variçe

Me këtë metodë të trajtimit të kryhet në futjen e venë i avancuar përgatitje të veçantë. Mjeku administrohet nëpërmjet shiringë në një shkumë elastike venë që mbush anijen e prekur dhe shkakton atë për vrull. Atëherë pacienti të veshin stockings compression, duke mbajtur venë në shtetin e gjumit. Pas 3 ditësh muret venë rrinë së bashku. Pacienti vesh stockings për 1-1,5 muaj deri në formimin e mbështjelljes dendur. Indikacionet për sclerotherapy compression - venat me variçe, zbaticë pakomplikuar nga enët e thella në venat sipërfaqësore përmes komunikimit. Në prani të parregullt efikasitetit shkarkimi sclerotherapy tillë compression reduktuar në mënyrë dramatike.

 • Trajtimi kirurgjik i venave me variçe

Trajtimi kryesor për komunikim të komplikuar zbaticë nëpër venat e variçe venat është operacioni. Për trajtimin e venat me variçe përdorur shumë teknika operative, duke përfshirë - duke përdorur teknika microsurgical, të radiofrekuencave dhe koagulimin lazer e venave prekura.

Në fazën fillestare të variçe prodhuar photocoagulation ose heqjen e venat merimangë lazer. Variçe treguar flebektomii shqiptuara - Hiq venat e ndryshuar. Aktualisht, ky operacion është kryer shpesh jashtë duke përdorur teknika më pak invazive - miniflebektomiyi. Kur venat me variçe komplikuar nga tromboza në tërësinë e saj dhe infeksionet bashkuar treguar operacion Trojanov-Trendelenburg.

Parandalimi i venave me variçe

Një rol të rëndësishëm parandalues ​​luajtur me formimin e sjelljeve korrekte (janë më të mira se sa i ulur dhe duke ecur më mirë se kosto). Nëse ju keni një kohë të gjatë për të qenë në këmbë apo ulur, ju duhet të tensionuara muskujt këmbët, këmbët ngritur dhënë apo pozicion horizontal. Është e dobishme që të angazhohen në sporte të caktuara (notit, çiklizmit). Gjatë shtatzënisë dhe punës së madhe është e rekomanduar për të përdorur mjetet e compression elastike. Në shenjat e para të venat me variçe duhet t'i referohet fleboloha.