Varicocele


 • Arsyet varicocele
 • Klasifikimi i varicocele
 • Simptomat varicocele
 • Diagnoza e varicocele
 • Trajtimi i varicocele
 • Varicocele Parandalimi

Varicocele - një sëmundje e shkaktuar nga venat me variçe të kurrizit sperme. Në vetvete varicocele nuk është kërcënuese për jetën dhe pacienti zakonisht nuk i sjell atij shumë shqetësim. Varicocele kryesor Rreziku është se sëmundje mund të çojë në infertilitetit mashkullor. Në analizimin e spermatogjenezes derdh të dëmtuar përcaktohet në 20-70% të pacientëve me varicocele. Ka dëshmi e korrelacionit midis shkallës së prodhimit të spermës dhe kohëzgjatjen e sëmundjes. Në disa raste, varicocele shoqërohet nga sindromi dhimbje e intensitet të ndryshme.

Sipas OBSH varicocele vuan 15-17% të meshkujve. Shkalla Incidenca mund të ndryshojnë shumë në varësi të moshës dhe vendbanimit. Në moshën 14-15 vjet zbuluara varicocele në 19.3% të adoleshentëve në shërbimin ushtarak - 5-7% e djemve. Shpesh varicocele asimptomatike ndodh praktik dhe burrat nuk kërkojnë trajtim. Shenjat me ultratinguj e varicocele i vendosur në 35% të meshkujve të cilët kanë arritur moshën e pjekurisë. Në shumicën e pacientëve venë majtë të njëanshme varicocele, për shkak të dallimeve anatomike testicular e majtë dhe të djathtë. Venat me variçe rast të palcës sperme ndodh në 3-8% të pacientëve në të dy anët - në 2-12%.

Arsyet varicocele


Shkaku i varicocele mund të jenë jo të mira valvola të mjaftueshme pune venat e kordonin sperme. Valvulave venoz parandaluar përsëri rrjedhën normale të gjakut, me rritjen e stresit (stresi fizik, sjellje i drejtë) nuk mund të përballen me rritjen e presionit. Për shkak të venave presion të lartë zgjerua gradualisht, përfundimisht duke formuar një tumor komponentët venoz.

Studimet e fundit të kryera në flebolohyi zbuluar disa shkaqeve të fillor (idiopatike) varicocele: mungesën e indeve lidhës që formon hypoplasia venoz mur ose të ndryshojë valvulare rajonal (venat testikul dhe kordonin sperme) dhe venat kryesore ose ndërprerë formimin e ulët cava vena nën periudhe vnutryutrobnomu.

Disa karakteristika anatomike mund të shkaktojë rritjen e presionit ne venë renale. Hipertensionit venoz shkakton dështim testicular venë valvul. Gradualisht duke zhvilluar një workaround në pacientët gjetur rrjedhjen e pasme të gjakut nga vena renale në venë e koqe, dhe pastaj - në hrozdevidnoe pleksus. Si një faktor provokimin që të çon në zhvillimin e varicocele, mund të rritet presion intra-abdominal gjatë tension afatgjatë murit të përparmë të barkut (kapsllëk, stërvitje intensive, qëndrimi i përhershëm i drejtë).

Dytësor (simptomatike) varicocele është një ndërlikim proces pjesa më e madhe të veshkave, hapësirë ​​legenit apo retroperitoneale. Në këtë rast, shkaku i sëmundjes është një pengesë rrjedhje normale të gjakut nga venat e kordonin sperme.

Klasifikimi i varicocele

Ka disa gradë e varicocele:

 • 0 shkallë. Shenjat e dukshme të varicocele nuk është përcaktuar. Venat me variçe janë gjetur vetëm gjatë studimeve instrumentale (Doppler, me ultratinguj).
 • 1 shkallë. Në venat prirur pozicion nuk janë Preket fëmija, në këmbë është e vendosur nga venat prekje.
 • 2 gradë. Në prekje në pozicionin e shtrirë në shpinë dhe këmbë venat e përcaktuara.
 • 3 gradë. Venat me variçe e kordonin sperme dhe testis të dukshme me sy të lirë.

Simptomat varicocele

Ashpërsia e manifestimeve klinike varet nga shkalla e venave varicocele. Së 0 dhe 1 fazë të simptomave të sëmundjes varicocele dispozicion. Venat me variçe janë zbuluar zakonisht gjatë inspektimit rutinor.

Në fazën 2 pacientë varicocele ankohen për dhimbje në scrotum. Ashpërsia e dhimbjes mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme. Një numër i pacientëve vërejtur siklet kur ecin vetëm në disa pacientë të pasur dhimbje të mprehtë në karakter i ngjan nevralgjike. Ndoshta djersitje, ndjesi djegie në scrotum. Shumë pacientë me varicocele ankohen e funksionit seksual. Gjatë ekzaminimit fizik është përcaktuar venat duke arritur pol më të ulët të testis dhe poshtë nën të. Koqe në anën e prekur është ulur, duke rezultuar në asimetri dhe gjysmë sagging scrotum.

Në fazën 3 varicocele zhduket marrëdhëniet në mes dhimbjes dhe aktivitetit fizik. Dhimbjet janë konstante, shqetësuese pacientët në pushim dhe gjatë natës. Rishikimi i jashtëm gjetur grumbull të shumta të venave. Rritjet scrotum, ajo bëhet asimetri më të theksuar.

Diagnoza e varicocele

Në shumicën e rasteve në diagnozën e varicocele nuk është e vështirë të fleboloha. Pacienti ishte intervistuar për të përcaktuar rrethanat e zhvillimit dhe kohëzgjatjen e sëmundjes. Kushtoj vëmendje të mundshme rajon plagosje mesit.

Në disa raste, ekzaminimi i jashtëm zbuloi nyjet avancuara hrozdevidnye. I prekshëm përcaktuara dredha-dredha, rra-si venat e butë hrozdevidnoho rrjet. Disa pacientë koqe në anën e prekur është reduktuar në madhësi dhe bëhet i butë.

Kur prekje e varicocele është e nevojshme për të marrë pjesë në një horizontale, vertikale dhe kur lodhje (Valsalva gjatë testit). Nëse venat nuk është i definuar në pozitën në këmbë dhe tensioni të ngjarë se është varicocele primar. Venat në varicocele bilateral apo Djathtas sohranyayuscheesya horizontal, mund të tregojnë procesin simptomatike.

Për të përjashtuar hapësirë-pushtuese lezione shkaktojnë varicocele simptomatike, domosdoshmërisht kryejë ultratinguj e veshkave dhe hapësirën retroperitoneale. Trombozë dhe sëmundje, duke çuar në zhvillimin e varicocele sekondar mund të zbulohen gjatë MRI ose CT.

Pacientët që kanë mbushur moshën madhore, të emërojë spermohramu (analiza lëshoj një fjalë). Shpesh kur varicocele zbuluar astenozoospermiya (aktivitet reduktuar) dhe oligospermia (të ulët të spermës).

Thermometry scrotum ultratinguj, Doppler, dhe teplohrafiya reography është metoda fakultative diagnostike. Megjithatë, përdorimi i ultrazërit dhe doppleroskopiy shpesh përdoren për të identifikuar format subklinikisht varicocele.

Për të përcaktuar strategjinë e trajtimit të studimit që kryejnë kontrast: reaksionar yaichkovuyu renale venography, transskrotalnuyu testikuloflebohrafiyu. Në disa raste, para, gjatë dhe pas operacioni është kryer antehradnaya venography.

Trajtimi i varicocele

Në varicocele sekondar duhet të trajtohen sëmundje themelor. Në varicocele primar 0 dhe 1 shkallën e trajtimit kirurgjik është e nevojshme. Veprime të ndryshme që kanë për qëllim eliminimin ngecje në legen (kufizimin e aktivitetit fizik, parandalimin e kapsllëk kronik, etj). Nganjëherë pacientët e moshuar të ketë një efekt pozitiv kur veshur suspenzoriya. Kur klasën varicocele 2, i shoqëruar nga dhimbje të forta, dhe klasën e 3 sëmundje nevojë për kirurgji.

Indikacionet për trajtim kirurgjik të varicocele:

 • dhimbje;
 • astenozoospermiya dhe oligospermia;
 • testis rritje prapambetura në anën e prekur gjatë pubertetit;
 • defekt kozmetike.

Ekzistojnë tri grupe të ndërhyrjeve kirurgjikale në varicocele, lartësi testicular, venat embolization dhe venë heqje.

Venat prerje mund të kryhet subinhvinalnoho (në hyrje të kanalit inguinale) inhvinalnoho (në kanalin inguinale) ose retroperitoneale (në dalje të kanalit inguinale) qasje. Në vitet e fundit, me varicocele shpesh mbahen microsurgical dhe laparaskopike ligation kirurgji e venat me variçe, të cilat mund të ulin në mënyrë të konsiderueshme normën e komplikime dhe përsëritje. Në një numër të rasteve te fëmijët dhe të rriturit rezultate të mira arrihen gjatë okluzion endovaskulare të venë e koqe.

Varicocele Parandalimi

Efekti i mirë në fazat e hershme të varicocele në disa raste mund të arrihet duke eliminuar bllokimet në organet pelvike. Pacientët e rekomanduar kufi zgjatur ushtrimin fizik, karrige normalizojë përjashtojë alkool, merrni vitaminat, të kryer jetën e rregullt seksuale, mode normalizojë e punës dhe të pushoni.