Freckles


  • Shkaku i Freckles
  • Parandalimi i Freckles
  • Mjetet juridike popullore për të hequr Freckles
  • Largimi i Freckles cosmetologist
  • Freckles Hiq Moti

Freckles (Efelide) - të vogla, të shumta, spote të verdhë-kafe rrumbullakosura, të lokalizuara kryesisht në zonat e hapura të trupit (fytyrë, supet, armëve, mbrapa, gjoks). Njolla e parë e Freckles zakonisht shfaqen 5-6 vjeç, kulmin e pjekur gjatë pubertetit, shkaqet e tyre janë faktor i trashëguar. Numri i Freckles vazhdimisht rrit në pranverë dhe verë rrezet e diellit. Në dimër, ata janë manifestime më pak të dukshme. Freckles Manifestimi më i theksuar tek njerëzit me flokë të drejtë ose të kuqe, me moshë, numri i tyre zvogëlohet. Sasi të arsyeshme të Freckles jep një personi një bukuri të caktuar dhe magjepsje.

Shkaku i Freckles

Në pamjen e Freckles rolit vendimtar të ndeshjes nga faktorët trashëgues që lidhen me ndryshimet në strukturën e qelizave melanocite që sintetizojnë pigment melaninës, melanocytes melaninës fillojnë të prodhojnë shumë më të forta. Përveç kësaj, shpërndarja e pabarabartë e lëkurës nga rrezet ultraviolet nuk të çojnë në një edhe tan, dhe pamjen e Freckles. Në njerëz të ndershme-flokë dhe të kuqe-flokë me sy blu, lëkurë përmban melaninës pamjaftueshme, Freckles janë veçanërisht të shumta. Freckles - një lloj i reagimit mbrojtja e lëkurës ndaj rrezatimit ultravjollcë, e cila ju shpëton nga djegien nga dielli dhe transformimit malinje e qelizave të lëkurës.


Përveç trashëgimisë, pamjen e Freckles ndikojë çekuilibër hormonal, stresi, mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit, mangësi vitaminë, shpesh peels. Prandaj, në shumë raste nuk duhet të flasim për trajtimin e Freckles, dhe parandalimin e shfaqjes së tyre.

Parandalimi i Freckles

Për të parandaluar një skuqje të lëkurës Freckles fillimin e pranverës duhet të përfshihen në dietë e ushqimeve të pasura në Askorbik dhe acid nikotine (vitaminë C dhe PP), mungesa e të cilat çojnë në rritjen e pigmentim lëkurës. Vitamina C ne të merrni më shumë fruta dhe perime, dhe Niacin është gjetur në pule, viçi, mëlçisë, hikërror.

Lëkurë habituation me dritën ultravjollcë duhet të jetë gradual, i butë, për të zhvilluar pigment ishte më uniforme. Në mot me diell për të veshin një kapelë me një çadër buzë apo diellit. A nuk e tregojnë deri në diell 11-15 orë, periudhën e aktivitetit më të madh diellor. 

Bazuar në rrugë që nga marsi dhe rënies, lëkura ka nevojë sunscreen me SPF 15 deri 30. Pjesa e krem ​​dhe kremra përbërësit natyrore si lëng rryellit dhe ekstrakt celandine, kafe, kakao gjalpë, për të reduktuar Efektet negative në lëkurën e rrezatimit ultravjollcë. Pluhur Prypudryvanyy lëkurë përmban kininë ose salol, ofron vetitë mbrojtëse. Pas para-trajtimit të lëkurës gjatë natës mund të aplikohet në zonat e problemit zbardhues krem.

Mjetet juridike popullore për të hequr Freckles

Ka shumë metoda për kontrollin e Freckles e njerëzve, bazuar në përdorimin e mjeteve juridike bimor zbardhjen efekt. Freckles mund ofwhite, fshij lëkurën me lëng limoni, i holluar me ujë (një karafil pak e limon në një gotë me ujë të ftohtë) ose lëng majdanoz (2 teaspoons copëtuar finely majdanoz 1 filxhan me ujë të valë). Efekti i mirë është fërkim e lëkurës të freskët lëng kastravec, grejpfrut dhe Blackcurrant. Ato përmbajnë substanca që depërtojnë në lëkurë, pigment oksiduar dhe e bëjnë lëkurën tuaj të lehta. Butësisht, pa irrituese e lëkurës zbardhjen efekt, me produktet e qumështit (kos, qumësht MARE-së, kefir, kos). Efektive për heqjen e Freckles alkoolit Cucumber locion. Farërat e kastravec 2 javë insiston në vodka 40-shkallë ose etanol, atëherë filtruar dhe i holluar me ujë në një raport prej 1:10. Lëkurës Daily fërkim kastravec locion apo maskë minutë 5-10 të ndriçohet pigmentim masë të madhe. Brightening efekt në lëkurë dhe siguron infuzion lule luleradhiqe. Një grusht i luleve të ujit të ziera, të ftohur dhe të filtruar. Ky ekstrakt është aplikuar në vende ku është e Freckles. Mjet efektiv për marrjen e shpëtoj Freckles është maskë e një përzierje të rrikë dhe qumësht i thartuar (një filxhan e katërta e qumësht - 1 lugë gjelle e bollgur dhe gjysmë një lugë çaji i rrikë integruar). Maskë është aplikuar në një shtresë e hollë e lëkurës pigmentuar për 15-20 minuta.

Kremra zbardhues dhe maska ​​duhet të aplikohet në lëkurë në mbrëmje pas aplikimit të tyre për të mos treguar deri në diell. Fitokomponenty përfshirë në përbërjen e gatshme krem ​​kozmetike zbardhues dhe kremra që përfshin një kompleks të pasura me vitamina dhe bazës lehtësues. Kohëzgjatja trajtim tyre është 2 deri në 4 javë. Krem është aplikuar në lëkurë pretreated lehtë, mbetjet mëngjes janë hequr leckë kozmetike krem ​​ose larë me sapun dhe ujë.

Largimi i Freckles cosmetologist

Parregullt ngjyrosur pigment akumulimi melanina në epidermë e lëkurës shfaqet në formën e Freckles. Prandaj, duke hequr Freckles e mundur vetëm me heqjen e shtresës sipërfaqësore të lëkurës. Për këtë qëllim cosmetology estetike metoda kimike që përdoren për të hequr Freckles - peels e acideve komplekse që ofrojnë zbardhjen e lëkurës. Largimi i Freckles është e mundur edhe nga lëkurë e hardware - lëkurës po rishfaqet Alexandrite dhe lazer erbium. Depihmentiruyuschim exfoliating efekt dhe kam formulimet medicinale speciale veprime lokale ("Gadgets"). Për shembull, një përzierje e alkoolit dhe salicili bardhë bodyaga merkuri krem ​​dhe zgjidhje 20% e fenol shkakton lëkurë e shtresës së sipërme të epidermë çngjyrosje pigmentim. Rtutsoderzhaschye droga përdoren për mbi një javë dhe jo në mënyrë rigoroze në recetë, pasi ata kanë disa contraindications për përdorim. 

Nga diathermocoagulation metodë mund të marrë për të hequr Freckles pleqërie.

Në disa raste, të hequr Freckles kvartsevaniya kryera nga lëkura, duke shkaktuar atë për lëkurë. Zakonisht të mjaftueshme 10 seanca mbahet çdo ditë të tjera. Kjo metodë është e mirë për njerëzit që kanë për të shpenzuar shumë kohë jashtë në diell. Freckles zhduken, dhe me të, dhe të reduktuar ndjeshmëri ndaj dritës UV. Ekspozimi i kuarcit lëkurës kryer nën mbikëqyrjen e një specialisti.

Shumica procedurat zbardhues dhe Freckles otshelushyvanyyu çojë në rrudhat e hershme, thatësi dhe plakjen e parakohshme të lëkurës. Kështu një mundësi të mirë për veten në pasqyrë dhe mendoj, ndoshta ia vlen që të marrë veten të jetë ajo që ju krijoi natyrën, keq, bukur, me Freckles provokuese rassypannymy? Nëse ju keni vendosur për të luftuar me Freckles, filloni me mjetet juridike natyrore beninje. Më mirë akoma - mos prisni derisa dielli është "zbukuruar" ju Freckles dhe të marrë masa parandaluese që më parë, ndërsa rrezet e diellit nuk janë aq aktive.

Freckles Hiq Moti

Vetëm disa njerëz gjithmonë "është" në një pranverë, për shumicën - një fenomen sezonal që ndodh gjatë sezonit të ftohtë. Shfaqja e Freckles është shumë më e lehtë për të parandaluar se sa për të kurë. Dhe, pavarësisht nga metodat e mëdha përzgjedhjes së luftës me Freckles ofruara popullore dhe pika moderne mjekësi në adresimin e problemit nuk është vendosur ende. Vetëm profesionistë kompetentë dhe të kualifikuar do t'ju ndihmojë të minimizuar Freckles shprehurit apo edhe të shpëtoj prej tyre.