Lakim i hundës


  • Options shtrembërim hundë
  • Indikacionet për shtrembërim korrigjimin e hundës
  • Korrigjim kirurgjik i shtrembërim hundë
  • Parandalimi i komplikacioneve pas korrigjim kirurgjik të shtrembërim hundës

Lakim e hundës mund të jetë një tipar i trashëguar kaluar nga brezi në brez. Por shpesh lakim i hundës është e fituar dhe shërben traumat e hundës, e rakit fëmijërisë, rritjen e pabarabartë e eshtrave të kafkës.

Ndër strukturat anatomike që formojnë hundë, më shpesh subjekt i deformimit të septum nazal. Kërc hundës mur ndarës dhe kockave formimin pjesë. Ndarëse komponent Bone up pjatë grilë pingul dhe stërvitje kockave. Pjatë Ethmoid në krye dhe lidhet me pjesën e përparme të kockave frontale dhe sipërfaqen e brendshme e eshtrave të hundës, dhe të pasme dhe në fund - ngjitur në skajin e sipërm të hapës. Në mes të këpucëve dhe pjatë pingul është kërc katërkëndësh, buzë e sipërme e cila është në frontin e tij departamenti i hundës. Nga kërc katërkëndësh në të dy anët ngjitur këmbë mesor LTSCHMSHOPK kërc. Ndryshe kockave, mëparshëm, lëkurore departamentit kërc hundës mur ndarës të shkathët dhe të deformuara lehtë nga ndikimi mekanik mbi të.

Mur ndarës i hundës ndan zgavrën hundës në një drejtim vertikal në dy pjesë, të cilat për nga natyra janë zakonisht të ndryshme. Nëse mur ndarës i hundës është e shtrembëruar, madhësia dhe konfigurimi i dëmtimit të dhëmbëve edhe më i ndarë. Mur ndarës i shtrembëruar i hundës mund të thickened, kthesa, protrusions, duke shkaktuar probleme me frymëmarrje të hundës. Shoqëruar shpesh me shkurtësinë e shtrembërim hundës ose off frymëmarrje të hundës, dhimbje koke, sfondi i tij shpesh zhvillojnë otit, sinuzit, gjakderdhje të hundës.


Options shtrembërim hundë

Në varësi të llojit të izoluara indeve të eshtrave dhe të tipit kërc shtrembërim hundë. Simetri shpesh thyer hundën në shpinë apo mur ndarës hundës.

Ka disa lloje të shtrembërim mur ndarës përkatës gjatë hundë plastike lakuar: C-formë, S-formë, shtrembërim i mur ndarës hundës Lidhur maxilla jele kockave dhe mur ndarës i hundës shtrembërim të kombinuar dhe kockave jele e nofullës së sipërme.

Indikacionet për shtrembërim korrigjimin e hundës

Nevoja për shtrembërim korrigjimin e hundës mund të diktohet nga dy grupe arsye: estetike dhe terapeutike. Për arsye estetike, për të korrigjuar shtrembërimin e hundës janë gjithnjë e përdorur jo vetëm njerëzit publikë (aktorë, politikanë, etj), por edhe pacientët e zakonshëm të pakënaqur me formën e tij.

Për arsye mjekësore korrigjimin lakim i hundës është bërë për njerëzit që kanë vështirësi në frymëmarrje hundës, që vuajnë nga rinitit vasomotor, gjakderdhje hundës, sinusit akut dhe kronik, gërhitës.

Transaksionet formë korrekt i hundës (rhinoplasty) është e kombinuar shpesh me septoplastyky - lakim korrekt të septum nazal dhe kërkojnë bashkëveprim kirurg plastike dhe otolaringolog. Rezultati i shtrembërim korrigjimin e hundës duhet të jetë jo vetëm e bukur dhe duke formuar formën e saktë, madhësinë dhe formën e hundës, por edhe të rivendosur frymëmarrje normale hundës. 

Trajtimi kirurgjik i shtrembërim hundës është kryer pas 18 vjetësh, që është, pas formimit dhe rritjen e eshtrave të hundës. Në praninë e çrregullimeve të rënda dhe komplikime është e mundur për të kryer korrigjim kirurgjik të shtrembërim hundë në një datë të mëparshme.

Që hundë plastike performancës për shkak të një humbje të madhe të gjakut, gratë këshillohen të bëjnë operacion në 10-14 ditë pas menstruacioneve. Në inflamacion akut në zgavrën e hundës (rinitit, sinusit, sinusit) shpenzojnë trajtimin e tyre të parë, dhe për korrigjimin e turistik hundë 2 javë pas shërim përfundimtar. 

Korrigjim kirurgjik i shtrembërim hundë

Nëse është e nevojshme, të korrigjuar lakim të vendpushimit mur ndarës i hundës me performancën septoplastyky. Zakonisht operacioni është kryer nën lokal (infiltrimi ose aplikim) anestezi, ndonjëherë - nën anestezi të përgjithshme.

Pas prerje të lëkurës është bërë pjesë e hundës shkëputjes mur ndarës mukozës dy anët ndarëse. Pastaj, përzgjedhjen dhe heqjen e pjesëve të lakuara e kërc dhe kockave strukturat e mur ndarës hundës. Next mbivendosjes seams dhe është tamponade hundës për 24-48 orë për të ndaluar gjakderdhje. Top hundë praschevidnoy i mbuluar me një fashë.

Pas operacioni për nxjerrjen tampona është e mundur për të marrë frymë e hundës. Për disa ditë ne rekomandojmë marrjen e lëngshme ushqim, nehoryachyy. Në periudhën postoperative emëruar drogë antibacterial dhe analgjezik. Në ditët pas heqja e tamponade është kryer pastrimin e hundës nasyhayuschih crusts dhe pasazhe të hundës vajosje vajra. Pa pagesë hundës frymëmarrja është restauruar pas disa javësh, pas ngjitje formimin edemë dhe përfundimin e crusts. Pas septoplastyky për të pacientit mund të kthehet në punë në 1-2 javë, një muaj ndaluar ushtrimin.

Në forma të tjera të shtrembërim hundës mund të drejtuar operacionet në konvergjencën e kockave anësore (osteotomy), duke eliminuar horbovyny (rhinoplasty) për të lidhur kontur e hundës. 

Parandalimi i komplikacioneve pas korrigjim kirurgjik të shtrembërim hundës

Numri i komplikimeve kur kryejnë hundë të vogël plastike. Quite disa komplikime të hershme janë gjakderdhje të hundës, formimi hematoma shkaktuar nga grumbullimi i gjakut në mes të fletëve të mukozën e hundës. Për të parandaluar këto komplikime është tamponade dhe kullimit e zgavrën e hundës.

Shumë e rrallë postoperative vrimë hundës mur ndarës ndodh si rezultat i lëndimit hundës mukoze mjete të mprehta. Paralajmërim vrimë dikton nevojën për kirurgji me kujdes të madh, mjetet e kontrollit pozita në të lëvizin në mes të fletëve të mukozën e hundës.

Gjithashtu rrallë komplikuar nga abscesi mur ndarës plastike hundë. Nxitja formimin abscesi mund nasyhanie crusts purulent në prag të hundës, prania e purulent sinusit, copa të ngjeshur të kërc dhe të gjakut clots në mes të fletëve mukozën e hundës. Parandalimi i komplikimeve septike pas hundë plastike zbret në margjina të kujdesshëm përpunimit operative, preoperative lezioneve aktive purulent rehabilitimi, terapi me antibiotikë, në periudhën postoperative.

Nga komplikimet e vona të operacioneve për të korrigjuar shtrembërimin lidhet hundë gjë e shëmtuar e hundës jashtëm është për shkak të lartë heqje katërkëndësh kërc dhe pacientin individual.

Rreziqet e komplikimeve postoperative pas hundë plastike është shumë e vogël për shkak të përvojë të gjerë transaksionesh të ngjashme.