Ulçerë stomakut


 • Etiologji dhe Patogjeneza e ulcerat gastrike
 • Simptomet e ulcerat stomak
 • Komplikimet e ulcerat gastrike
 • Diagnoza e ulcerat gastrike
 • Trajtimi i ulcerat gastrike
 • Parandalimi i ulcerat gastrike
 • Prognoza e stomakut

Ulçerë peptike - një sëmundje kronike relapsing zgjati natyrën, duke rezultuar në një ulçere (dukuri ulçerë) të rreshtim mukozës së stomakut. Ajo duhet të dallohen nga simptomatike peptike ulcerat ulçerë stomakut (që lindin si pasojë e faktorëve të dytë yazvoprovotsiruyuschih), të cilat kanë tendencë që të ketë akute dhe shërimit të sigurtë pas largimit të faktorit lidh.

Faktorët që shkaktojnë ulcerat simptomatike:

 • stresi (ulcerat e stresit);
 • droga hastrotoksychnist pritje (ulçerë iatrogjenike);
 • sëmundjet e gjëndrave endokrine, çrregullime të metabolizmit (endokrine Ulçera);
 • Sëmundjet e tjera të organeve të brendshme dhe sistemeve (ulçerë dytësor);
 • rritur si pasojë sekrecion i hastrinprodutsiruyuschih tumorit - hastrynomy (sindromi Zolinger-Ellison).

Faktori kryesor në zhvillimin e ulcerat gastrike është infeksion nga bakter Helicobacter pylori.


Etiologji dhe Patogjeneza e ulcerat gastrike

 • Ulcerat Stresi

Ulcerat Stresi ndodhin pas traumës së rëndë, perenese6niya sëmundjet akute të organeve të ndryshme, operacione të mëdha, të transferojë kushtet terminal (shoku, kolaps), dështim akute renale ose hepatike, hypoxia rënda indeve. Kur e ekspozuar ndaj stressors të shumta gjasat e ulcerat stresit është në rritje në mënyrë të konsiderueshme. Mekanizmi i zhvillimit - një shkelje e bilancit të faktorëve që dëmtojnë mucous dhe faktorë të mbrojtur atë. Në një situatë ku të gjitha organet dhe sistemet operativ në mënyrë emergjente, ka një lirim i rëndësishëm i catecholamines dhe kortikosteroidet gjak, duke ruajtur aktivitetin sekretore e gjëndrave të mukozës dhe, në këtë mënyrë, duke ulur vetitë e tij mbrojtëse. Gjithashtu ndërprerë indeve trofike hemorragji stomakut mure të formuara, të cilat nga ana e tij kontribuon në mukozale ulçerë.

Stresi lokalizuara ulcerat kryesisht në muret e trupit dhe fundus të stomakut. Shumë shpesh ato ndodhin në duodenum.

Llojet e ulcerat stresit:

 1. në djegie të rënda dhe lezione të trupit të sëmundjes djegur ndodh ulçerë stresit të quajtur Curling ulçerë;
 2. Cushing ulçerë ndodh si pasojë e sistemit të rëndë nervor qendror (dëmtim i trurit, kirurgji të trurit, goditje);
 3. në mënyrë të ngjashme ulcerat shquar pas infarktit të miokardit dhe ulcerat traumatike.

Dëmtimi në mukozën e stomakut nga erozionet tipit dhe ulcerat të ndodhë në gjysmën e rasteve të këtyre kushteve, por shumica e pacientëve nuk e theksoj ulçerë diagnostikuar si pas trajtimit dhe përmirësimit të sëmundjes bazë që ishte faktor stresi vetëm zalikovuyetsya ulçerë. Megjithatë, kohëzgjatja e dëmshme ulcerat situatë mukozale mund të jetë e thellë dhe të shkaktojë vrimë të stomakut me peritonit.

 • E drogës apo të drogës ulcerat

Mjekësi (iatrogjenike) ulcerat të ndodhë si rezultat i marrë drogë me efekte anësore hastrotoksicheskim. Ulcerogenic (ulcerat që shkaktojnë) Efektet janë droga më e anti-inflamator (kortikosteroidet, droga nonsteroidal anti-inflamator), sulfonamides, klorur kaliumi, caffeine, kortikosteroidet, droga Digitalis, antikoagulante, nitrofurans.

Mekanizmi i dëmit mukozale në një shumëllojshmëri të drogave ndryshon, ajo mund të jetë një efekt i drejtpërdrejtë i dëmshëm (klorid kaliumi) dhe i tërthortë: reduktimin vetitë mbrojtëse të mukusit në shtypjen e hastroprotektornu prodhimit prostaglandin (seri selektiv drogë anti-inflamator hormonal dhe jo-hormonal), rrit sekretimin e stomakut lëng (steroid, Reserpine, caffeine), shtypjen e murit normale trofik stomakut. Shumica droga kombinohen dëme të drejtpërdrejtë mukozale nga efektet indirekte.

Zakonisht pas ndërprerjes së terapisë drogës drogës ulcerogenic ulceration dhe erozionet mukozale shërohet mirë. Megjithatë, rreziku i ulcerat që ata të mund të jetë i komplikuar me gjakderdhje dhe vrimë e murit stomak.

Gastrit dhe ulçerë stomakut ose duodenale detyrë droga ulcerogenic mund të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjes akute, kështu që pacientët me këtë drogë me efekt anësor hastrotoksicheskim përshkruar vetëm kur është absolutisht e nevojshme dhe me kujdes, e shoqëron hastroprotektornu teknikë terapi do të thotë.

 • Ulcerat në hyperparatyreoze

Prodhimi i tepruar i gjëndra parathyroid hormon të quajtur paraschitovidnymy hyperparatyreozom. Këto hormone janë përgjegjës për rregullimin e metabolizmit kalciumi në trup, por një nga efektet e PTH eshte te rrisin prodhimin e gjendrave klorhidrik acide të stomakut. Kalcium tepërt në gjak stimulon sekrecionet acid dhe Gastrin.

Kur hyperparatyreoze ulcerat priren të ndodhin në mukozën e duodenum. Në stomak, ato janë karakterizuar nga lokalizimin antral. Gjatë ulcerat hiperparatireoznoy është e vështirë, me dhimbje të shpeshta, dobët në trajtim konservativ, të prirur për përsëritje dhe është e komplikuar shpesh nga gjakderdhje dhe mur probodenyem stomak.

 • Ulcerat mesme në sëmundjet e trupit të dytë

Shumica ulçerat e stomakut mund të jetë sëmundjet ndërlikuara e sistemit tretës, cirroza e mëlçisë, pankreatitin. Ulcerat gjithashtu mund të lindur dhe si pasojë e sëmundjeve kronike të frymëmarrjes dhe të nxjerrës, diabetit.

 • Ulçerë peptike

Ajo ka të njëjtin mekanizëm të zhvillimit, dhe Ulçera duodenale dhe gjithashtu klasifikuar.

Simptomet e ulcerat stomak

Ndryshe nga Ulçera duodenale ulçerë stomakut të karakterizohet nga dhimbje që ndodh dhe rrit menjëherë pas një vakt. Të vjella ulçerë stomakut të sjellë lehtësim. Simptomat e zakonshme janë urth dhe shurdhim në stomak (të lidhur me shkeljen e të lëvizjeve të tij të zorrëve), fryrje. Oreksi është reduktuar zakonisht. Megjithatë, lokalizuara ndonjëherë në ulçerë antral stomakut mund të shfaqet dhimbje të uritur dhe të natës.

Komplikimet e ulcerat gastrike

Si me Ulçera duodenale, Ulçera komplikime të stomakut të rrezikshme të tilla si gjakderdhje, vrimë të murit të stomakut. Me lokalizimin e ulçerës në kujdestar mund të zhvillojë departamentin pyloroduodenalnoho stenozë.

Ulcerat stomakut lokalizuara gjithashtu kanë një rrezik të lartë për keqdashje, ndryshe nga ulcers 12p. zorrë.

Diagnoza e ulcerat gastrike

Informacion bazë për diagnozë të saktë e ulcerat gastrike jep Gastroskopi - endoskopisė stomak. Gjithashtu shprehu ulçerë mund të zbulohet në kontrast radiografi të stomakut. Në studimin e përmbajtjes stomakut prodhuar bakposev për të zbuluar Helicobacter. Për të njëjtën përdorimit fund testit të frymëmarrjes, zbulimin e PCR nga Helicobacter dhe ELISA. Përgjithshëm dhe kimi gjakut mund të tregojnë shenja të anemisë, nëse atje është gjakderdhje nga muri ulcers, shenjat e veçanta të ulçerës në studimet laboratorike nuk zbulojnë. Pjellë gjithashtu mund të eksplorojnë për të identifikuar fshehur gjakderdhje (të gjakut okult fekal).

Trajtimi i ulcerat gastrike

Në trajtimin e ulcerat gastrike rëndësi i madh dietë të rreptë - refuzimin e produkteve që irriton mur stomak dhe kontribuan në rritjen e prodhimit të lëngut të stomakut. Pacientët që vuajnë nga ulcera në stomak duhet të përjashtohen nga djegëse dietë, i kripur, kosi, ushqim skuqur dhe i tymosur, ushqime të pasura në fibra papërpunuar. Ushqim është e rekomanduar për të përdorur të ziera ose steamed.

Terapia e barnave përfshin:

 • frenuesit pompë proton (omeprazol, rebeprazol, esomeprazolit dhe analoge) ose receptorët H2 histamine për të shtypur sekretimit stomakut (përgatitjet e Ranitidina)
 • hastroprotektornu (de-nol, Venter) dhe antacidet (almagel Fosfalyugel) do të thotë;
 • antibiotikët për të shtypur infeksionin H. pylori (Metronidazole).

Terapia e barnave për qëllim çrrënjosjen e H. pylori, bërë zakonisht brenda 10-14 ditëve. Pastaj të vazhdojë terapinë e mirëmbajtjes uljen drogës aciditetit.

Ulçerë pakomplikuar kërkon trajtim kirurgjik. Largimi kirurgjik i stomakut (heqje) është bërë obligim vetëm në rast të komplikimeve të rënda, vrimë, pengim, ulceration ozlokachestvlenyy zhvillimin e kancerit të stomakut. Ndonjëherë përdorur për kirurgji kur Stojko sëmundje shpesh i përsëritur, terapi vështirë mjekësor.

Trajtimi i ulcerat gastrike simptomatike kërkon, mbi të gjitha, hiqni faktor sprovotsyrovavsheho ulçerë. Në mënyrë tipike, kjo është e mjaftueshme për një efekt pozitiv. Si komplementare përdorimit terapi mjetet që të zvogëlojë sekretimit të acidit klorhidrik (frenuesit proton pompë, H2-hastroprotektorov). Reduktimi aktivitetin sekretore e ulçerë stomakut mund të arrihet me kirurgji - përmes vagotomy.

Parandalimi i ulcerat gastrike

Parandalimi i ulcerat gastrike, si dhe sëmundje të duodenale ulçerë është zbulimi i hershëm dhe trajtimi i H. pylori infeksionit të traktit gastrointestinal, duke shmangur stresin, ilaçe të pakontrolluar dhe ushqim të rregullt të ekuilibruar.

Prognoza e stomakut

Ulcerat gastrike pakomplikuar me zbulimin në kohë dhe trajtim adekuat shërohet me sukses. Moti i pafavorshëm gjatë zhvillimit të komplikimeve.