Ulçerë duodenale


 • Shkaqet e
 • Klasifikimi i ulcera peptike
 • Simptomet e Ulçera duodenale
 • Komplikimet e Ulçera duodenale
 • Diagnoza e Ulçera duodenale
 • Trajtimi i Ulçera duodenale
 • Parandalimi i Ulçera duodenale
 • Prognoza e Ulçera duodenale

Sëmundje duodenale ulçerë - një sëmundje kronike e karakterizuar nga pamja e ulcerat duodenale mukozale. Të ardhurat vazhduan, të alternuara me periudha të acarimin shuarje. Ndryshe nga lezione erozive mukozale, ulcerat janë defektet më të thellë zhbirues e submucosa e murit të zorrëve. Ulçera duodenale ndodh në 5-15 për qind e popullit (statistikat ndryshojnë në varësi të zonës suaj të banimit), është më shumë i zakonshëm në meshkuj. Ulçera duodenale 4 herë më të zakonshme se ulçerë stomakut.

Shkaqet e

Teoria moderne e ulcera peptike e konsideron atë një faktor kyç në shfaqjen e infeksionit në gastrike dhe duodenale Ulçera bakteret Helicobacter pylori. Kjo kulturë bakteriale është mbjellë në ekzaminimin bakteriologjik e përmbajtjes stomakut në 95% të pacientëve me Ulçera duodenale dhe 87% të pacientëve që vuajnë nga ulçerë stomakut.


Megjithatë infeksion helikobakteriyi nuk ka gjithmonë të çojë në zhvillimin e sëmundjes, në shumicën e rasteve nuk është një bartës asimptomatike.

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e ulçerë duodenale:

 • çrregullimet ushqyese - pahijshme, ushqim të parregullta;
 • stresi i shpeshtë;
 • rritur sekretimin e stomakut lëng dhe të reduktuar faktorët hastroprotektornu aktivitetit (mukoproteinovyh stomakut dhe bikarbonat)
 • pirja e duhanit, veçanërisht me stomak bosh;
 • Përdorimi i zgjatur i drogës me ulcerogenic (yazvoheneriruyuschiy) efektit (zakonisht drogës e NSAIDs - Analgin, aspirina, Diclofenac, etj);
 • tumor hastrinprodutsiruyuschih i stomakut.

Ulcerat duodenale që rezultojnë nga duke marrë drogë ose hastrinome lidhura është simptomatike dhe nuk përfshihen në konceptin e ulcera peptike.

Klasifikimi i ulcera peptike

Ulçerë peptike ndryshon nga lokacioni:

 • Stomak BU (Cardia, dashuria subkardialnoho, trupi i stomakut);
 • peptike postrezektsionnye ulçerë kanal pilorike (front, mur pasme, lakim vogël apo e madhe)
 • Ulçera duodenale (qepë dhe postbulbarnaya)
 • ulçerë e lokacionit të papërcaktuar.

Në formë klinike të dalluar akute (të sapo diagnostikuar) dhe ulçerë kronike. Faza periudha të izoluara të faljen, rëndim (rikthim) dhe faljen e pjesshme ose venitje përkeqësimin.

Ulçerë peptike mund të ndodhë latent (pa klinikë shprehur), të lehtë (me relapses të rastit), të mesme (1-2 rëndim gjatë vitit) dhe të vështirë (acarimin e rregullta të 3 ose më shumë herë në vit).

Ulcera duodenale direkt varion nga figura morfologjik ulcera akute ose kronike, të vogël (deri polusantimetra), medium (centimetra), madhe (02:59 inç) dhe gjigante (më shumë se tre inç) në madhësi. Fazat e zhvillimit të ulcerat: aktive, rubtsuyuschayasya, mbresë "kuqe" dhe mbresë të "bardhë".

Në çrregullimet e lidhura funksionale të sistemit gastro gjithashtu festuar karakterin e tyre: një shkelje të motorike, evakuimit apo sekrecion.

Simptomet e Ulçera duodenale

Fëmijët dhe simptoma të moshuarit ulçerë peptike kurs sëmundje nganjëherë pothuajse asimptomatike ose të butë. Kjo kërcënon zhvillimin për komplikime të rënda të tilla si vrimë e murit duodenale me të mëvonshëm peritonit fshehur gjakderdhje dhe anemi.

Foto tipik klinik i Ulçera duodenale - një dhimbje karakteristikë.

Dhimbje shpesh është i butë, e shurdhër. Ashpërsia e dhimbjes varet nga ashpërsia e sëmundjes. Lokalizim, zakonisht me epigastrike nën gjoksit. Ndonjëherë dhimbja mund të derdhet në bark e sipërme. Ka shpesh gjatë natës (1-2 orë) dhe pas periudhave të gjata pa ngrënë, kur stomaku është bosh. Pas vakt, qumësht, antacidet vjen lehtësim. Por shumica e dhimbjes është përditësuar pas evakuimit të përmbajtjes së lukthit. Dhimbja mund të jetë origjinën disa herë në ditë për disa ditë (javë) dhe pastaj shkon në mënyrë të pavarur. Megjithatë, me kalimin e kohës pa trajtim i duhur relapses shpeshta dhe intensitetin e rritjes dhimbje.

Përsëritje tipik sezonal, përkeqësimi shpesh ndodhin në pranverë dhe në vjeshtë.

Komplikimet e Ulçera duodenale

Komplikacion kryesor i Ulçera duodenale - një depërtimit, vrimë, gjakderdhje dhe ngushtimi i zorrëve.

Gjakderdhje stomak ndodh kur proces patologjik që ndikojnë në enët e gjakut të murit të stomakut. Gjakderdhje mund të jetë fshehur dhe e dukshme anemi vetëm rritje, dhe mund të shprehet, mund të zbulohet në gjak dhe pastaj të vjellësh manifestuar gjatë defekimit (të zezë apo të mbuluar me vija me jashtëqitjen përgjakshme). Në disa raste, shkaku mund të ndaluar gjakderdhje gjatë endoskopisë, kur burimi i gjakderdhjes ndonjëherë është e mundur që të djeg. Nëse ulçerë është i thellë dhe gjakderdhje të bollshme - përshkruajnë kirurgji, në rastet e tjera të trajtuara konservative përshtat zhelezodefytsyt. Kur gjakderdhje pacientëve Ulçera përshkruar një uri të rreptë, të ushqyerit parenteral.

Ulçera duodenale i shpuar (zakonisht mur front) të çojë në penetrimin e përmbajtjes së saj në zgavrën e barkut dhe inflamacion i peritoneum - peritonit. Në pushim të murit të zorrëve zakonisht ndodh një prerje të mprehtë me gjemba-epigastrike dhimbje, e cila shpejt bëhet i përhapur, rrit kur ndryshon sjellje, të marrë frymë thellë. Identifikimi simptomat e acarim peritoneal (SHCHetkina-Blumberg) - kur ju klikoni mbi murin e barkut, dhe pastaj lirimin rritjet e mprehta dhimbje. Peritonit është e shoqëruar nga hipertermia.

Kjo - shtet urgjencës se pa kujdesin e duhur mjekësor kryesor në zhvillimin e shok dhe vdekje. Ulcerat shpuar - një dëshmi e intervenimit urgjent kirurgjik.

Ulcerat depërtimit - një defekt të thellë porazhayuscheyu mur zorrëve nga depërtimi në organet fqinje (mëlçisë dhe pankreasit). Dhimbje intensive karakter manifestohet me gjemba, të cilat mund të lokalizuara në të djathtë apo të majtë kitara e sipërme, rrezatoj mbrapa në varësi të vendndodhjen e penetrimit. Nëse ju ndryshoni pozicionin e rritet dhimbje. Trajtimi varet nga ashpërsia e konservator, ose - në mungesë të rezultateve - operative.

Stenozë e lumen të duodenum ndodh kur shprehet ulcerat Biblioteka mukozale apo formimin mbresë. Nëse ka një ngushtim i pengesave lumen (pjesërisht ose tërësisht) të duodenum. Ajo karakterizohet shpesh nga të vjella të përsëritura. Në të vjellat e ushqimit përcaktohet miratuar para sulmit. Gjithashtu simptomat tipike të shurdhim në stomak (del nga shtrati), nuk ka stol, fryrje të barkut. Të vjella rregullt ndihmon në uljen e peshës trupore dhe çrregullime metabolike të lidhura me mungesën e ushqyesve. Trajtim më konservator është për të reduktuar ënjtje dhe zgjerimin e mureve Lumen, por stenozë bruto dhëmbëza mund të përjetësohet dhe kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale.

Diagnoza e Ulçera duodenale

Anketa zbuluar natyrën e dhimbjes, marrëdhëniet e saj me ushqimet, sulmet sezonal simptoma shoqëruese.

Kur duodenale fryrë marrë informacion mbi duodenum mjedisit.

Metoda më informativ i diagnozës është Gastroskopi - membranat mukoze endoskopisė e stomakut dhe duodenum. Ai jep detaje mbi lokalizimin e ulçerë dhe karakteristikat e tij morfologjike, zbulon gjakderdhje dhe dhëmbëza. Kur ekzaminim endoskopik mund të bëni një biopsi indet e stomakut dhe duodenum për studim histologjik.

X-ray ekzaminim me materiale kontrast Ulçera duodenale duket si një defekt mur (përzierje barium hyn në ulçerë dhe është e dukshme në radiografi) duket ulçerë stenozë, vrimë dhe ulcerat depërtimit.

Për të zbuluar infeksionin helikobakteriyi përdorur diagnozë PCR dhe provë frymë ure.

Në një analizë të gjakut laborator mund të zbulojë shenja të anemisë, që tregon praninë e gjakderdhje të brendshme. Stol okult të gjakut gjithashtu duke hetuar.

Trajtimi i Ulçera duodenale

Trajtimi i Ulçera duodenale është bërë në mënyrë rigoroze në mjeku-gastroenterologist, në veten e papranueshme për shkak të faktit se vetë-administrimi i barnave që nxisin lirinë nga dhimbjet është stuhaniyu dhe simptomat e fshehta të sëmundjes, i cili është i mbushur me komplikime.

Terapia e barnave nga Ulçera duodenale përfshin masat për çrrënjosjen e Helicobacter dhe ulcerat shëruese (e cila kontribuon në uljen e aciditetit të stomakut).

Për të shtypur H. pylori infeksionit duke përdorur antibiotikë gjerë spektrit (Metronidazole, amoksicilina, Clarithromycin), sjelljes e antibiotikëve për 10-14 ditë. Për të reduktuar sekretimit të drogës stomakut optimale janë frenuesit proton pompë - omeprazol, esomeprazolit, lansoprazole, rabeprazole. Me të njëjtin qëllim mjetet që bllokojnë receptorët H2 histamine e stomakut, Ranitidina, famotidine. Si një mjet për të ulur aciditetin e stomakut përmbajtjes, përdorni antacids: Maalox, Almagel, Fosfalyugel, Hastao, Rennie. Antacidet Gel me anestezi dhe efektive të drogës si simptomatike - heq dhimbjen, enveloping murin e zorrëve. Për të mbrojtur hastroprotektornu mucous e përdorur do të thotë: Venter, de-nol, saytotek (Misoprostol).

Me dështimin e trajtimit konservativ ose në rastin e komplikimeve të rrezikshme mbështetet në kirurgji. Operacioni është prerje dhe suturing ulçerë duodenale. Nëse keni nevojë për të reduktuar sekrecionet e sjelljes vagotomy.

Parandalimi i Ulçera duodenale

Ngjarje parandalimi i Ulçera duodenale:

 • zbulimin e hershëm dhe trajtimi i infeksionit H. pylori;
 • Regjimi normalizimi dhe natyra e pushtetit;
 • nuk ka pirja e duhanit dhe alkoolit abuzimi;
 • kontroll prinimaemymy e automjeteve;
 • atmosferë harmonike psikologjik, duke shmangur situata të vështira.

Prognoza e Ulçera duodenale

Ulçerë pakomplikuar me trajtimin e duhur dhe pajtueshmërinë me rekomandime për dietën dhe mënyrën e jetesës ka një prognozë të favorshme, me çrrënjosjen cilësor - ulcerat shërimin dhe trajtimin. Zhvillimi i komplikimeve të ndërlikuar peptike ulçerë dhe mund të çojë në situata të rrezikshme për jetën.