Tifo


  • Karakteristikat e patogjen
  • Simptomet e tifoja
  • Komplikimet Tifoja
  • Diagnoza e tifoja
  • Trajtimi i tifoja
  • Prognozë për tifoja
  • Parandalimi i tifoja

Ethe i ndotur - një sëmundje infektive që shkaktohet nga një Provacheka rickettsia, manifestohet me ethe dhe dehje të rëndë, petechial nxituar lezioni roseolous-fillor dhe të enëve të gjakut dhe të sistemit nervor qendror. Sot në vendet e zhvilluara pothuajse nuk mund të ndodhë, raste ndodhin në Azi dhe Afrikë.

Karakteristikat e patogjen

Prowazeki Rickettsia është një Gram-negative të vogla polimorfike bakteret fikse. Përmban endotoksinat dhe hemolizinë, ka typospetsyfycheskyy termikisht antigjenin labile somatike dhe termikisht i qëndrueshëm.


Vdes në 56 ° për 10 minuta në 100 gradë për 30 sekonda. Në ysprazhnenyyu morrat mund të mbetet e qëndrueshme deri në tre muaj. Well ekspozuar ndaj disinfectants, zbardhues, formalinë, Lysol, etj

Rezervuar dhe burim i tifoja infeksionit është një njeri i sëmurë, që mbante infeksionet e transmetueshme kryera nga morrat përmes (zakonisht wardrobes, më pak të rëndësishme). Pas krovososanyya personi i sëmurë morr është ngjitëse 5-7 ditë (në një jetëgjatësi minimale prej 40-45 ditë). Infeksioni i njerëzve ndodh kur fërkim feçe morrat kur krehje lëkurës. Ndonjëherë ka transmetimin e frymëmarrjes nga inhalimi i feces të thata e morrave me mënyrën pluhurit dhe kontaktit kur goditi rickettsiae e konjuktivën.

Sensibilitet të lartë, e formuar pas transferimit të imunitetit të sëmundjes, por mund rikthim (sëmundje Brill-Zinsser).

Ka një incidencë sezonal dimër-pranverë, pik është në janar-mars.

Simptomet e tifoja

Periudha e inkubacionit mund të zgjasë 6-25 ditë, zakonisht 2 javë.

Tifoja ndodh ciklike në kursin e saj klinik të periudhave të izoluara: fillestar, qitjes dhe convalescence.

Periudha fillestare e tifoja karakterizuar nga rritja e temperaturës me vlera të larta, dhimbje koke, dhimbje të muskujve, simptomat e dehjes. Ndonjëherë, para se ajo mund të vërehet simptomat prodromal (pagjumësi, ul performancën, trishtim në kokë). Temperaturë më tej është konstante, temperatura është mbajtur në 39-40 ° C për 4-5 ditë mund të ketë rënie afatshkurtër në temperaturë, por me kusht nuk përmirësohet, dhe më pas përditësuar ethe. Rritjet e dehje, dhimbje koke në rritje, marramendje, ndodhin çrregullime të shqisave (hyperesthesia), pagjumësi të vazhdueshme, ndonjëherë të vjella, gjuhën e thatë, të veshura me lulëzim të bardhë. Trazirat e vetëdijes deri në sumerechno.

Në shenjë provimit skuqje dhe ënjtje të fytyrës dhe qafës lëkurës, konjuktiva, injeksione sclera. Në prekjen e lëkurës është e thatë dhe e nxehtë, me një shenjë 2-3-ditore endoteliale simptomat pozitive, dhe 3-4 ditë zbuloi një simptomë e Chiari-Avtsyn (gjakderdhje në folds kalimtare conjunctival). 4-5 ditë zhvillon hepatosplenomegaly moderuar.

Një rritur brishtësia vaskulare them hemoragji imët kupën qiellore, Mukoza faringut (enantema Rosenberg).

Pik karakterizohet nga skuqje në sëmundje 5-6-ditore. Kjo temperaturë konstante ose remittiruyuschaya dhe simptoma të rënda të rritet dehjes vazhdon, dhimbje koke janë veçanërisht të forta, të ngrirë.

Skuqje Petechial roseolous-shfaqet njëkohësisht në trup dhe gjymtyrë. Rash i trashë, më e theksuar në anët e trupit dhe të brendshme - gjymtyrëve, lokalizimi i fytyrës, shuplaka dhe shputa nuk karakterizohen si përkeqësimin shtesë në vijim. Pllakatë në gjuhën bëhet ngjyrë kafe të errët, shënoi hepatomegaly dhe progresion splenomegaly (hepatolienalnyysyndrom) shpesh ndodhin kapsllëk, bloating. Për shkak të patologji të enëve të veshkave mund të ketë dhimbje në fushën e projektimit në rajonin e mesit, Pasternatskogo simptomë pozitiv (dhimbje kur përgjuar) shfaqet dhe zhvillohet oliguria.

Lezionet toksike ganglioneve innervation autonom i plumbit urinar në fshikëz ngathtësi, nuk ka refleks të urinoj, mocheyznurenyem paradoksale (urinës excreted nga rënie).

Në mes të tifoja është një dislokimi bulbar neurologjike klinikë aktiv: Gjuha dridhje (simptomë-Govorova Hodeliv: Gjuha në vysovyvanii prekur nga dhëmbët), të folurit dhe fytyrës shprehje, folds nasolabial qetë. Ndonjëherë vini re anisocoria, nystagmus, semundjen disfagia, dobësimin reagime pupillary. Nuk mund të shënohet simptoma meningeal.

Tifoide RËNDË Tifoja karakterizohet me statusin e zhvillimit (10-15% të rasteve), çrregullim mendor, i shoqëruar nga agjitacion psikomotor, talkativeness, dëmtim të kujtesës.

Në këtë kohë, ka një thellim i mëtejshëm i çrregullimeve të gjumit dhe vetëdijes. Gjumë i cekët mund të çojë në shfaqjen e vizioneve të frikshme mund të përjetojnë halucinacione, iluzionet, harresën.

Gjatë kulmin e tifoja përfundon rënie në temperaturën e trupit në numrat normale 13-14 ditë për shkak të sëmundjes dhe të lehtësojë simptomat e dehjes.

Periudha convalescence karakterizuar nga zhdukja ngadaltë të simptomave klinike (veçanërisht në sistemin nervor) dhe një rikuperimin gradual. Dobësi, apati, paqëndrueshmëri e aktivitetit nervor dhe kardiovaskulare, dyqane të varfër e kujtesës deri në 2-3 javë. Nganjëherë (rrallë) ka amnezi reaksionar. Tifoja nuk është i prirur për rikthim të hershme.

Komplikimet Tifoja

Në mes të komplikacioneve shumë të rrezikshme të sëmundjes mund të bëhet shoku toksik. Komplikime të tilla mund të ndodhin zakonisht në 4-5 ose 10-12 ditësh të sëmundjes. Kështu ka një rënie në temperaturën e trupit të numrave normale si rezultat i sëmundjes akute kardiovaskulare. Tifoja mund të kontribuojë në zhvillimin e myokarditisi, trombozë dhe thromboembolism.

Komplikacionet e sëmundjes së sistemit nervor mund të jetë meningjit, Meningoencefaliti.

Bashkimi me infeksion sekondar mund të shkaktojnë pneumoni, vlon, thrombophlebitis. Pjesa tjetër i zgjatur shtrat mund të çojë në formimin e ulcerat presion dhe lezione karakteristike të patologjisë periferike vaskulare mund të kontribuojë në zhvillimin e gangrenë të gjymtyrëve të terminalit.

Diagnoza e tifoja

Diagnostifikimi jo-specifike me tifoja përfshijnë gjak të plotë dhe të urinës (tregon shenjat e infeksionit bakterial dhe dehje). Metoda më e shpejtë e marrjen e të dhënave në patogjen - Phragmites. Pothuajse në të njëjtën kohë ajo është e mundur për të zbuluar antitrupa në RNIF ose në IFA.

RNIF është metoda më e zakonshme për diagnozën e tifoja, në funksion të thjeshtësisë dhe mënyrën relative cheapness kur ai ka specifikën mjaftueshme dhe ndjeshmëri.

Gjaku bakteriologjik mbjellje nuk prodhon tepruar duke pasur parasysh kompleksitetin e zgjedhjes dhe mbjelljen e patogjen.

Trajtimi i tifoja

Kur pacienti i dyshuar tifoja e të shtrohej në spital, ai emëroi tjetër krevat mishin në normalizimin e temperaturës së trupit dhe pesë ditë. Get up mundur 7-8 ditë pas qetësimin poshtë ethe. Pjesa tjetër e rreptë shtrat është i lidhur me një rrezik të lartë të rënies orthostatic.

Pacientët duhet mirëmbajtje të kujdesshëm, procedurat e higjienës zbatimi, parandalimin e ulcerat presion, stomatiti, pezmatimi i gjëndrave veshit.

Dietë të veçantë për pacientët me tifoja nuk ka përshkruar tryezë të përbashkët.

Si trajtim etiologjik përdorur antibiotikët tetracycline dhe chloramphenicol. Zhvillim pozitiv në zbatimin e antibiotikëve ka qenë i njohur për 2-3 ditë pas trajtimit. Kursi terapeutik përfshin të gjithë periudhën e febrile dhe 2 ditë pas normalizimit të temperaturës trupore.

Për shkak të shkallës së lartë të dehjes administratës infuzion zgjidhjeve intravenoze detoxification dhe të detyruar diuresis. Për qëllim të trajtimit efektiv të integruar të komplikimeve shfaq pacienti tifoja konsultuar një neurolog dhe kardiolog. Nëse shenja të sëmundjeve kardiovaskulare të përshkruara kordiamin, ephedrine. Analgesics, hipnotike, qetësuesve të parashikuara në varësi të simptomave.

Në tifoja rënda me dehje të rënda dhe kërcënimin e goditjes infektive dhe toksike (në pamjaftueshmëri të rëndë veshkave) duke përdorur prednisone.

Shkarkimi i pacientëve nga spitali të mbajtura në ditën e 12-të pas themelimit të temperaturën normale trupore.

Prognozë për tifoja

Antibiotikët moderne janë efektive të mjaftueshme për të shtypur e infeksionit dhe pothuajse 100% të rasteve, raste të rralla të vdekjeve të lidhura me mungesën e kohës dhe ndihmës.

Parandalimi i tifoja

Parandalimi i tifoja përfshijnë masa të tilla si lufta kundër morrave të kokës, lezionet sanitizing përhapur, duke përfshirë një trajtim të plotë (disinfestation) shtëpi dhe gjërat personale të pacientëve.

Mirëmbajtje specifike parandaluese është kryer personat që vijnë në kontakt me pacientët që jetojnë në zonat e pafavorizuara përmes situata epidemiologjike. Prodhuar me përdorimin e vrarë dhe vaksina të gjalla patogjen.

Me një probabilitet të lartë të infeksionit mund të mbajë të parandalimit të emergjencave antibiotikët tetracycline për 10 ditë.