Pityriasis versicolor


  • Shkaqet e pityriasis versicolor
  • Simptomet e pityriasis versicolor
  • Diagnoza e pityriasis versicolor
  • Trajtimi i pityriasis versicolor
  • Parandalim

Pityriasis versicolor u quajt kështu për shkak të një lëkurë tipike. Emri i dytë - liken i gjallë - shfaq përmes një larmi të ngjyrave të shfaqet kur njollat ​​e sëmundjes. Nadybuyemo i njohur gjerësisht si "kërpudhat diellor", është gjithashtu e rëndësishme për pityriasis versicolor. Ajo është e lidhur me faktin se lëkura rrezet e diellit e prekur bëhen më të gjalla dhe i dukshëm. Pityriasis më e zakonshme sëmundje privuar burrat dhe gratë kanë tendencë mosha e re, më shpesh - fëmijë deri në 7 vjet.

Shkaqet e pityriasis versicolor

Pityriasis versicolor i referohet një grup keratomykozov - sëmundjet fungale të lëkurës, duke ndikuar vetëm shtresa e me brirë e epidermë dhe cuticle flokët. Patogjene e tij janë fungi furfur Malassezia, Pityrpsporum orbiculare dhe Pityrosporum ovale, dhe këto ndryshojnë aftësinë për të kaluar njëri-tjetrin. Zakonisht karakterizohet nga pityriasis ulët versicolor ngjitëse, se infeksioni ndodh vetëm në raste të rralla, afatgjatë dhe kontakt të ngushtë me pacientin. Kështu mundësia e pityriasis lë një masë më të madhe për shkak të faktorëve të favorshme.


Faktorët që formon në sfond trupit të favorshëm për zhvillimin e pityriasis versicolor janë: dobësimi i sistemit imunitar, rrit djersitje, çrregullime endokrine (diabet, sindromi Cushing, trashje), ndryshimet në përbërjen kimike të djersës, distonise vegjetativ-vaskulare, pengesë shkelje Funksionet yernoyi lëkurës Me përdorimin e shpeshtë të soaps antibacterial dhe gels, efektet e stresit në lëkurë (djegien nga dielli të tepërt, për rrezitje dhe t. n.). Disa autorë kryer kërkime në dermatologji tregojnë se në disa raste të lidhura me lymphogranulomatosis pityriasis versicolor dhe tuberkulozi pulmonar.

Simptomet e pityriasis versicolor

Pityriasis versicolor shkaktuar nga shumëzimi i patogjenëve në shtresat sipërfaqësore të lëkurës që çojnë në përçarje e melanocytes - qelizat që prodhojnë melaninës pigment që i jep lëkurës një ngjyrë të veçantë. Si rezultat, lëkura e prekur bëhet ngjyrë që është e ndryshme nga pjesa tjetër e lëkurës. Procesi fillon në gojën e gjëndër e flokëve, pastaj njollë gradualisht rritet në madhësi.

Në pityriasis versicolor formimin tipike e spoteve të shumta rrethore deri në 1 cm. Si njollat ​​shkrihen me njëri-tjetrin, duke formuar një zonë të konsiderueshme më e madhe, duke arritur më e madhe se pëllëmba e një të rrituri. Këto spote nuk zgjatet mbi sipërfaqen e lëkurës dhe nuk kanë shenja të inflamacionit (ënjtje, skuqje, dhimbje). Ngjyra e tyre mund të jetë e verdhë, kafe, rozë, kafe, kafe të errët. Land spote pityriasis versicolor qartë të dallueshme, të parregullt, të pjekura. Shkaktuar karakteristike loosening shtresa me brirë e epidermë lëkurë spote, zbuluar me lehtësi nga lëkura poskablivanii.

Më të versicolor pityriasis shfaqet në lëkurë e mbrapa dhe gjoks. Më rrallë prek qafën dhe anën e bust dhe bark. Në femijet dhe adoleshentët mund të lokalizuar njolla mbi lëkurën e gjymtyrëve, në sqetull dhe në kokës. Simetri mungon.

Pacienti me pityriasis versicolor zakonisht nuk vërehet ndonjë ndjenjat subjektive. Në disa raste, pjesë të lezione të lëkurës vërejtur një kruarje të lehtë. Shfaqja e dhimbjes, djegia ose siklet i dytë tregon infeksionit të lëkurës florën sekondare bakteriale.

Pityriasis versicolor është gjatësia (në disa vite) kurs. Në mungesë të terapisë sistemik pas trajtimit të shkaktojë relapses. Pityriasis versicolor shpesh shërohet rrezet e diellit. Zonat e prekura më parë qere, dhe nuk janë të bëj banja dielli mbi të bardhë sfond lëkurë tanned (psevdoleykoderma).

Diagnoza e pityriasis versicolor

Pityriasis versicolor shpesh diagnostikuar drejtë të këshillohet një dermatolog në shqyrtim dhe dermatoscopy lëkurën me ngjyrën e ndryshuar. Për të konfirmuar diagnozën e Baltsera jodit provë që është duke shkaktuar të lëkurës 5% zgjidhje alkoolike të jodit. Sepse diarre fushat e epidermë prekur, lëkura në këto vende më mirë të absorbuar jod dhe njolla më intensivisht se sa në ato të shëndetshme. Me të njëjtin sukses për mostrat mund të përdoren zgjidhje e ngjyra anilinë: jeshile të shkëlqyer, jod, fukartsinom. Përkufizuar si prania e simptomave apo Ben "patate të skuqura dukurie": lëkurë soskablyvanyy me njolla të lehta në sipërfaqe të pityriasis versicolor.

Diagnostifikimi fluoreshente e kryera në një dhomë të veçantë të errët, zbulon njolla të kuqe-verdhë ose të errëta ndriçim fluoreshent kafe. Ekzaminim mikroskopik i scraping me pityriasis versicolor kërpudhat mund të zbulojë elemente në epidermë thekon.

Dallojnë pityriasis versicolor të kuq në bazë të pasqyrës klinike. Pityriasis Rhodiola karakterizohet me formë të zgjatur diamanti dhe lezione, spote lokalizimit përgjatë linjave të tensionit të lëkurës. Qendrat psevdoleykodermy mbetur pas lejuar versicolor pityriasis, dallojnë nga vitiligo, hypopigmentation mesëm, lebre.

Gjithashtu është e nevojshme të bëhet dallimi pityriasis versicolor e roseola sifilitik, dhe zonat psevdoleykodermy - që leukoderma frëngjyzak. Roseola frëngjyzak nuk zhvishem off, ka një ngjyrë rozë zhduket kur presion. Leukoderma frëngjyzak pamja e tyre ngjan rrjetë dantella, jo spote që bashkohet reduktuara pigmentim. Të dallojnë pityriasis versicolor të simptomeve frëngjyzak, pacienti mund të caktojë analizat e mëposhtme: gërryerjet mikroskopike në treponem zbehtë, PCR diagnoza e sifilisit apo RPR-test.

Trajtimi i pityriasis versicolor

Një trajtim ambulator në manifestimet e shuarjes së pityriasis versicolor. Aplikoni agjentë lokalë antifungal: 5% vaj erëkëndshëm salicili, 3-5% alkool salicili, 5-10% vaj sulfurik 3-5% alkool rezortsynovyy, trebinafina, bifalazol, mykozolon, clotrimazole, tsikloperoks, trebinafina, dhe të tjera naftifina zakonshme pityriasis versicolor ose ajo eshte nje tregues i përsëritur për trajtimin totale antifungal. Ajo është kryer nga administrata e me gojë të drogës antifungal tilla si Itraconazol, Orungal, Ketoconazole.  

Parandalim

Parandalimi i versicolor rikthim pityriasis përfshijë një kurs të dytë të trajtimit antifungal, trajtimit të ujit dhe trajtimit të rregullt të hyperhidrosis. Për të parandaluar kontaminimin e atyre pacientëve të prodhuar dezinfektimin e veshjeve dhe të brendshme pacientit. Njerëzit të cilët janë në kontakt të vazhdueshëm me pacientin ekzaminuar duke përdorur një llambë fluoreshente.