Ngrirja


  • Shkaqet e frostbites
  • Simptomat frostbites
  • Oznoblenie
  • Këmbë llogore
  • Ndihma e parë për morth
  • Frostbites Trajtimi

Lënduar nga ngrica - dëme të indeve që zhvillon kur ekspozohen në të ftohtë. Shkaku morth mund të jetë një acar, kontakti i drejtpërdrejtë me temën, ftohur në temperatura shumë të ulëta (ngrirje kontakt) dhe ftohje zgjatur me ndërprerje në lagështi të lartë ("këmbë Hendekut" oznoblenie).

Në frostbites frekuencave është rreth 1% të të gjitha lëndimet, me përjashtim të disa rajone të Veriut e Largët, ku ajo ngrihet në 6,10%. Më shpesh e ekspozuar në këmbët e ngrirjes, i ndjekur nga duart janë - pjesë tretë spikatur të fytyrës (hundë, veshët, faqet).

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e ngrirja, ka një erë të fortë, lagështia e lartë, duke ulur imunitetin lokale dhe të përgjithshme (për shkak të sëmundjes, lëndimit, vitaminë mangësi, kequshqyerja, etj), dehje alkoolit, rroba shumë të ngushta dhe këpucë që shkaktojnë abuzimin qarkullim.


Shkaqet e frostbites

Temperaturat e ulëta shkaktojnë vazospazmës vazhdueshme. Shkalla e rrjedhjes së gjakut ul gjakut viskoziteti rritet. Formuar elementet e "të majtë" anije të vogla të formuara mpiksjen. Kështu, ndryshimet patologjike në ngrirja ndodhë jo vetëm si rezultat i ekspozimit të drejtpërdrejtë në të ftohtë, por edhe për shkak të enëve të reagimit.

Çrregullime të qarkullimit të gjakut lokale provokojnë shkelje të sistemit nervor autonom, i cili rregullon veprimtarinë e organeve të brendshme. Si rezultat i ndryshimeve inflamatore në vende të largëta ngrirja organet (rrugët e frymëmarrjes, eshtra, nervat periferike, dhe traktin gastrointestinal).

Simptomat frostbites

Manifestimet klinike dhe periudha e përcaktuar nga shkallë ngrirja.

Fshehur (doreaktivnyy) zhvillimit ngrirja gjatë orëve të para pas lëndimit dhe shoqërohet me simptoma të rralla klinike. Ka dhimbje të vogël, ndjesi shpimi gjilpërash, shkelje ndjeshmëri. Lëkurës në të ftohtë ngrirjes, i zbehtë.

Pas ngrohje indet fillon jet gjatë ngrirjes, manifestime të varet nga shkalla e dëmtimit të indeve dhe shkaktuar komplikime të mëdha patologji.

Ka katër faza të ngrirja.

  • Kur unë morth shkallë në një periudhë reaktive, ka ënjtje moderuar. Zona e prekur bëhet cyanotic ose fiton ngjyrë mermeri. Pacienti ishte i shqetësuar për djegie dhimbje, paresthesia dhe kruarje. Të gjitha shenjat e ngrirja zhduken vetë brenda 5-7 ditësh. Më vonë shpesh mbahen mbindjeshmëri në zonën e prekur të ftohtë.
  • Shkallë lënduar nga ngrica II shoqëruar nga nekroza e shtresave sipërfaqësore të lëkurës. Pas ngrohjes zonën e prekur bëhet e kaltërosh, fryrë ashpër. Në 1-3 ditë në blisters ngrirja shfaqen me përmbajtje të lëngshëm apo Sero-hemorragjike. Me hapjen e flluska ekspozuar plagë të dhimbshme, vetë-shërim brenda 2-4 javësh.
  • Në shkallën III nekrozë morth shtrihet në të gjitha shtresat e lëkurës. Në periudhën doreaktivnom Zonat e prekura janë të ftohtë, i zbehtë. Pas një vend të ngrohtë lezioni është i ashpër i fryrë, në sipërfaqe ka blisters të mbushura me lëng hemorragjike. Me hapjen e flluska të ekspozuar plagë ose në fund pa dhimbje maloboleznennyy.
  • Shkallë lënduar nga ngrica IV shoqëruar nga nekroza e lëkurës dhe indeve themelor, indin nënlëkuror, kockat dhe muskujt. Në mënyrë tipike, zona të lezioneve të thella të kombinuara me zonat e ngrirjes diplomë I-III. Shumë e shkallës IV ngrirja zbehtë, të ftohtë, ndonjëherë fryrë pak. Ndjeshmëria në dispozicion.

Nëse morth III dhe IV shkallë zhvillon gangrenë të thatë ose me lagështi. Gangrenë e thatë karakterizohet nga pëlhura graduale tharje dhe balsamim. Morth Deep Field është blu e errët. Në javën e dytë zakon formuar demarkacionin ndan nekrozë të pëlhurave "të gjalla".

Refuzimi i pavullnetshëm gisht zakonisht ndodh 4-5 javë pas ngrirjes. Për këmbët e mëdha ngrirja nekrozë dhe duart refuzim fillon në një datë të mëvonshme - sidomos kur demaratsionnaya vijë e vendosur në kockë diaphysis. Pas refuzimit të plagës është e mbushur me granulimit dhe shërimin me formimin mbresë.

Gangrenë e lagësht ndodh në ngrirja më të rëndë, shoqëruar nga një ënjtje mprehtë e indeve të buta dhe formimin e një numri të madh të flluska të përmbajtjes së gjakut. Produktet e shkatërrimit të indeve zhytur në gjak nga zona e dëmit dhe të shkaktojë dehje të rënda. Shanset e lokal (celuliti, osteomielit, artritin) dhe të përgjithshëm (sepsë) komplikacioneve infektive. Gangrenë lagur në ngrirja është e komplikuar shpesh nga infeksioni anaerobe.

Oznoblenie

Ftohjes rezultuar periodik (zakonisht në një temperaturë mbi 0) dhe lagështia e lartë. Në zonat periferike të trupit (duart, këmbët, fytyrën e spikatur pjesë) shfaqen dendur ënjtje kaltërosh-vjollcë. Ndjeshmëria e zonave të prekura është zvogëluar. Pacienti ishte i shqetësuar kruarje, djegie ose arching dhimbje. Pastaj në lëkurë oznoblennya bëhet i përafërt dhe i mbuluar me çarje. Çdo brushat dëme reduktuar fuqinë fizike, pacienti humb aftësinë për të kryer një operacion delikat. Zhvillimi i mëtejshëm erozirovanie mundur apo pezmatim i lëkurës.

Këmbë llogore

Zhvilluar me ekspozim të moderuar, por të zgjatur dhe të vazhdueshme për të lagur të ftohtë. Së pari, trazirat e ndjesi në zonën e gishtit, dhe u përhap gradualisht në të gjithë këmbë. Përfundimi është i fryrë. Kur ftohës të shumta dhe ngrohja mund lagësht gangrenë.

Ndihma e parë për morth

Viktima duhet të zhvendoset në një dhomë të ngrohtë, të ngrohtë, të japë çaj, kafe apo ushqim të nxehtë. Shumë e ngrirja mund të shpejt dhe me intensivisht fshij ngrohtë. Nëse ka mikroskopike të shumta fërkim të lëkurës. Ngrohja shumë i shpejtë çon në faktin se niveli normal i metabolizmit është restauruar më shpejt se furnizimit me gjak të zonave të prekura. Si rezultat i nekroza mund të zhvillohet në indet e privuar nga ushqimi. Rezultati më i mirë arrihet nga ngrohja "brenda" - duke aplikuar izolues FA SHAT pambuk-garzë në zonë ngrirja.

Frostbites Trajtimi

Mbi pranimin në Departamentin e Traumatologjisë pacientit ngrirja ngrohtë. Në arterie dëmtuar gjymtyrë injektuar zgjidhje përzierje e novokaina, eufillina dhe acid nikotine. Përshkruajnë barna për të rivendosur qarkullimin e gjakut dhe për të përmirësuar microcirculation: trental, antispasmodics, vitamina dhe ganglioplegic, lezione të rënda - kortikosteroidet.

Intravenoz dhe intra-injektuar ngrohur në 38 gradë reopoliglyukinu zgjidhje, glukozë, 0,25 novokaina dhe kripë zgjidhje. Pacientët me ngrirja përshkruajnë antibiotikët gjerë spektrit dhe anticoagulants (deri në 60 mijë. IU heparin për 5-7 ditë). Performed futlyarnyh bllokadës novokaina. Për të zvogëluar nxitjen e proceseve rigjeneruese, të zvogëlojë ënjtje dhe dhimbje transmetimin fizioterapi (magnetike, me ultratinguj, rrezatim lazer, diatermi, UHF).

Bubbles hyj pa fshirë. Në fushën e ngrirja imponojë alkoolit dhe alkool-Hlorheksidinovaya-furatsilinovaya dressings lagësht-thatë, me kalbëzuar - zakonshëm dioksikol, Levomekol ose Levosin.

Kur trauma ënjtje të kryer fastsiotomiya për të eliminuar compression e indeve dhe për të përmirësuar furnizimin me gjak të zonës ngrirja. Kur ju ruani formimin edemë dhe fushat e nekrozë 3-6 mbajë ditë necrectomy dhe nekrotomiyu.

Pas formimit vijat e demarkacionit definojnë fushëveprimin e kirurgjisë. Si rregull, të lëkurës të dëmtuara në zonën e demarkacionit të mbetet i zbatueshëm indeve të buta, nekrozë kështu thatë zakonisht zgjedhin trajtimin shtatzënë menaxhimit që mund të ruajë më shumë indet.

Kur nekrozë lagësht ka mundësi të lartë të përhapjes së procesit të komplikacioneve infektive "deri" në indet e shëndetshme, menaxhimit kështu shtatzënë në raste të tilla nuk është i zbatueshëm.

Trajtim të menjëhershëm me shkallë IV ngrirja është për të hequr zonat e gangrenizuar. Kryerja amputim nekrotike e gishtat, duart apo këmbët.

Në periudhën e vonë pas frostbites ruajtur për një kohë të gjatë rrit ndjeshmërinë ndaj të ftohtit, çrregullime të hahet dhe ton enëve të gjakut në zonën e lëndimit. Zhvillimi i mundshëm i sëmundjes Raynaud-së ose endarteritis fshirë.