Hepatiti viral A


  • Karakteristikat e patogjen
  • Simptomat e hepatitit viral A
  • Komplikimet e hepatit viral A
  • Diagnoza e hepatitit viral A
  • Trajtimi i hepatitit viral A
  • Prognoza e hepatitit viral A
  • Parandalimi i hepatitit A

Hepatit viral A (sëmundje Botkin-së) - një sëmundje akute të mëlçisë infektive karakterizuar nga kursi beninje, i shoqëruar nga nekroza e hepatocytes.

Sëmundje Botkin-së të lidhura me hepatit viral, kalon përmes mekanizmit fekal-orale, dhe është një nga infeksionet më të zakonshme të zorrëve.

Karakteristikat e patogjen


Virus i hepatitit A takon genus Hepatovirus, përfaqësuar nga ARN saj gjenomit. Virusi është mjaft i qëndrueshëm në mjedis për disa muaj në 4 ° C dhe vjet - në -20 ° C. temperaturë dhomë mund të mbijetojë disa javë, të vrarë nga valë 5 minuta. Rrezet ultravjollcë inactivate virus të kthehet një minutë. Autor mund të mbetet e qëndrueshme ndërsa në chlorinated ujë nga ujësjellësit.

Hepatiti A transmetohet përmes mekanizmit fekal-orale së shumti ujë dhe rrugë ushqyese. Në disa raste, infeksion i mundshëm përmes kontaktit të përditshëm-duke përdorur sende shtëpiake, enë gatimi.

Shpërthimi i hepatitit A në zbatimin e infeksionit ujor zakonisht shkaktohet nga rënie rezervuarëve të ujit të virusit në ushqim përdorim publik si një rrugë e mundshme të infeksionit nga të hahet fruta të kontaminuara dhe perime, dhe butak papërpunuara që jetojnë në ujëra të infektuara.

Zbatimi apo mënyrë ujë karakteristike e grupeve të fëmijëve, ku mungesa e vëmendjes ndaj regjimit sanitare.

Sensibilitet natyrshme për virusin e hepatitit A në njerëzit është e lartë, shumica - Fëmijët dopubertatnogo moshë Postinfectious imuniteti i zënë (karakteristikë pak më pak tension ndodh pas infeksionit subklinikisht) dhe i gjatë.

Infeksioni me hepatiti A ndodh shpesh në grupe të fëmijëve. Në mesin e të rriturve në rrezik të përfshijë punonjësit kuzhina dhe fëmijët parashkollore, si dhe të kujdesit shëndetësor dhe të objekteve spa, bimë ushqimore.

Aktualisht, më shpesh vërejtur shpërthim kolektiv të të varurit të mesme të infeksionit dhe homoseksualëve.

Simptomat e hepatitit viral A

Periudha e inkubacionit e hepatiti A është 3-4 javë, fillim është zakonisht akut gjatë periudhave që karakterizohen nga vijues: dozheltushnoho verdhëz dhe pushimi pas mjekimit.

Dozheltushnoho (prodromal) periudha ndodh në variante të ndryshme klinike: ethe, diarre, astenovegetativnogo.

Fever (grip-si) versionin e kursit karakterizohet nga ethe dhe simptoma të dehjes (ashpërsia obscheintoksikatsionnoho i sindromi varet nga ashpërsia) e zhvilluar me shpejtësi. Pacientët ankohen nga gjendja e keqe e përgjithshme, dhimbje në muskul, dhimbje koke, pokashlyvanyy thatë, fyt gërvisht, rinitit. Simptomat kataral shprehur në mënyrë të moderuar, fyt kuqe është zakonisht jo shënuar, ndoshta një kombinim të mostretje (vjellje, humbje oreksi, regurgitation).

Version pesimist i tanishëm nuk është i shoqëruar me simptoma kataral, shumë pak të rëndë dehje. Pacientët ankohen kryesisht për dispepsi, vjellje, vjellje, shije të hidhur në gojë, belching. Shpesh ka dhimbje të moderuar e shurdhër në sektor të djathtë e sipërme, epigastrium. Ndoshta çrregullim jashtëqitje (diarre, kapsllëk, alternuara).

Periudha Dozheltushnoho ndodhin më pak opsione specifike asthenovegetative. Pacientët i pajetë, apatike, duke u ankuar nga dobësia e përgjithshme, që vuajnë nga çrregullime të gjumit.

Në disa raste, shenjat prodromal nuk janë vërejtur (periudha opsion dozheltushnoho latent), sëmundje fillon menjëherë me verdhëz.

Nëse ka shenja të disa sindrome klinike, flasim për versionin e përzier dozheltushnoho periudhën aktuale.

Kohëzgjatja Kjo fazë e infeksionit mund të shkojnë nga dy deri në dhjetë ditë, në prodrome mesatare zakonisht merr një javë, gradualisht të shkojë në fazën tjetër - verdhëz.

Në periudhën e hepatitit viral ikterik Një zhdukja tipik i dehje, në rënie ethe, për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të pacientëve. Megjithatë, simptomat pesimist zakonisht vazhdon rritet. Verdhëza zhvillon gradualisht. Urina pari shënim të errët, ngjyrë të verdhë të bëhet sclera, mukozës frenulum i gjuhës dhe shije të butë. Në të ardhmen, lëkurë të verdhë, duke marrë ngjyrë intensive shafran (verdhëz hepatike). Ashpërsia e sëmundjes mund të lidhen me intensitetin e errësirë ​​e lëkurës, por preferoi të përqëndrohet në simptomat e diarresë dhe dehje. Në hepatit të rëndë mund të përjetojnë shenjat e sindromës hemorragjike (petechiae, gjakderdhje në të mukozës dhe lëkurës, nosebleeds). Në ekzaminimin fizik të shënuar shtresë të verdhë mbi gjuhën, dhëmbët. Mëlçisë është zgjeruar, i dhimbshëm në prekje të moderuar në një të tretën e rasteve shënoi zgjerimin e shpretkës. Pulse do të shkurtojë neskolku (bradycardia), tensioni i gjakut është ulur. Cal ndritshme deri në obestsvechyvanyy plotë në kulmin e sëmundjes. Në çrregullime pesimist, pacientët mund të ankohen për simptomat astenovegetativnogo.

Kohëzgjatja e periudhës verdhëz është zakonisht më pak se një muaj, një mesatare prej 2 javësh., I ndjekur nga një periudhë convalescence, ka një regres gradual i shenjave klinike dhe laboratorike të verdhëz, dehje, madhësia normale të mëlçisë. Kjo fazë mund të jetë mjaft e gjatë, gjatësia e shërimit është zakonisht 3-6 muaj.

Gjatë hepatitit viral A kryesisht të lehta apo të moderuar, por në raste të rralla, nuk janë formë e vështirë rrjedh e sëmundjes. Kronike proces infeksion virus dhe për këtë infeksioni nuk është tipike.

Komplikimet e hepatit viral A

Hepatiti viral A zakonisht nuk është i prirur për rikthim. Në raste të rralla, infeksioni mund të shkaktojë inflamacion të sistemit biliar (kolangiti, cholecystitis, dyskinesia i zemëruar dhe tëmthit fshikëz). Ndonjëherë hepatiti A komplikuar bashkuar infeksion sekondar. Komplikime të rënda të mëlçisë (encefalopati akute hepatike) janë tepër të rralla.

Diagnoza e hepatitit viral A

Në përgjithësi, analiza tregohet reduktuar përqendrimin e gjakut të leukociteve, Limfocitoza, rrit ESR. Analiza biokimike tregon një rritje të mprehtë në aktivitetin aminotransferase, bilirubinemia (kryesisht për shkak të bilirubin), përmbajtje të ulët albumin, indeksi i ulët prothrombin, ngritjen dhe uljen timol sulemovoyi.

Diagnoza specifik është i bazuar në metoda serologjike (antitrupat zbuluar nga ELISA dhe RIA). Në periudhën ikterik shënuar rritjen Ig M, dhe rekonvalestsentnoy - IgG. Diagnozë më të saktë dhe specifik - identifikimin e ARN në gjak me anë të PCR. Poshtërim dhe hulumtim virologjik të jetë e mundur, por duke pasur parasysh kompleksitetin e praktikës së përgjithshme klinike të papërshtatshme.

Trajtimi i hepatitit viral A

Shtrimin në spital sëmundje Botkin-së mund të trajtohen pacient i jashtëm është kryer për të rënda, dhe - për treguesve epidemiologjike.

Gjatë pacientëve të rënda dehje përshkruara pjesën tjetër krevat, numri dietë 5 (në formën e infeksionit akut Hepatit B), vitaminë.

Ushqimi i dëbuar i pjesshëm ushqimet yndyrore, ushqime që të stimulojë prodhimin e biliare, qumështit inkurajuar dhe komponentëve të perimeve të dietë.

Ju duhet të përfundojë përjashtimin e alkoolit. Terapi shkakësor për këtë sëmundje nuk është zhvilluar, masa komplekse terapeutike që synojnë lehtësimin e simptomave dhe korrigjim pathogenetic. Në mënyrë që të emërohet detoxification pijshëm tepruar, nëse infuzion i nevojshëm i zgjidhjeve crystalloid. Në mënyrë për të normalizuar tretje dhe mbështetje zorrëve normobiotsenoza përshkruajnë lactulose. Spasmolithics përdorur për të parandaluar cholestasis. Nëse është e nevojshme, të përshkruajnë UDKH (acid ursodezoksiholievoy).

Pas shërimit klinik, pacientët janë nën vëzhgim klinike në një tjetër gastroenterologist 3-6 muaj.

Prognoza e hepatitit viral A

Në shumicën e rasteve prognoza është e favorshme. Në ndërlikimet e trajtimit të traktit biliar është e vonuar, por moti nuk është rritjet rremë terapi.

Parandalimi i hepatitit A

Masat e përgjithshme parandaluese janë të drejtuara në ujë të pastër të pijshëm, kontrollin e ujit rrjedhës, regjimin kërkesat sanitare në hotelieri, departamentin hotelierike dhe spitalet e fëmijëve. Kontroll aktiv epidemiologjik mbi prodhimin, ruajtjen, ushqim transport, shpërthimi i hepatitit A në grupe të organizuara (të dy fëmijët dhe të rriturit) përcakton masat e duhura karantinë. Pacientët janë të izoluara për 2 javë, prishë javën e tyre të parë pas periudhë verdhëz zbehur. Qasja në arsim dhe punë të kryer nga fillimi i shërimit klinik. Për personat e kontaktit të angazhuar në mbikqyrje për 35 ditë pas kontaktit. Në grupet e fëmijëve në atë kohë i emëruar karantinë. Infeksion lokal prodhuar masat e kërkuara dezinfektimin.