Viral hepatitis B


  • Karakteristikat e patogjen
  • Simptomat e hepatitit B
  • Komplikimet e hepatitit B
  • Diagnoza e hepatitit B viral
  • Trajtimi i hepatitit B viral
  • Prognoza e hepatitit B
  • Parandalimi i hepatitit B

Viral hepatitit B (serum hepatitit) - një sëmundje ngjitëse mëlçisë që ndodh në variante të ndryshme klinike (nga topi asimptomatike në shkatërrimin e parenchyma mëlçisë). Në të hepatiteve B lezionet e qelizave të mëlçisë është autoimune në natyrë.

Karakteristikat e patogjen

Hepatiti B virus - DNA takon gjinisë Orthohepadnavirus. Në njerëzit e infektuar gjetur viruset në gjakun e tre llojeve, të ndryshme në karaktere morfologjike. Forma sferike dhe filamentoze e grimcave virale nuk posedojnë virulencën e infektive pronave grimcat shfaqin Dana - formë Duplex plotë-strukturore viral harmonishëm. Nivelet e tyre të popullsisë rrallë tejkalojnë 7%.


Share hepatitit antigjen sipërfaqe virus B ka HBsAg, dhe tre antigjeneve të brendshme: pacientët HBeAg, HBcAg dhe HbxAg.

Stabiliteti i virusit ndaj kushteve të mjedisit është shumë e lartë. Në gjak dhe virus mostrave të gjakut mund të mbijetojnë për vite, mund të jetë disa muaj në temperaturë dhome në lavanderi, instrumentet mjekësore, artikuj të kontaminuar me gjakun e pacientit. Inactivation e virusit ne përpunimin kryer në një autoclave duke nxehur në 120 ° C për 45 minuta ose autoclave në 180 ° C për 60 minuta. Virus vdes kur të ekspozuar ndaj dezinfektues kimike, zbardhues, formaldehyde, peroksid hidrogjeni.

Burim dhe rezervuar i hepatitit viral janë njerëz të sëmurë dhe të shëndetshëm të infektuar me HIV. Gjaku i infektuar me Hepatitin B është një popull ngjitëse gjatë para se të shenjave të para klinike të vëzhguara. Në 5-10% të rasteve zhvillojnë zgarë kronike asimptomatike.

Virusi Hepatiti B transmetohet nga kontakti me lëngjet e ndryshme të trupit (gjak, spermë, urinës, pështymës, biliare, lot, qumësht). Kryesor i gjakut epidemiologjike rrezik, spermës dhe, në një farë mase, pështymë, sepse zakonisht vetëm në këto lëngje përqendrimi virus i mjaftueshëm për të infektojnë. Transmisionit ndodh kryesisht parenterale, në transfuzioneve, procedurat mjekësore që përdorin mjete të kontaminuara gjatë manipulimeve mjekësore në stomatologji, si dhe proceset traumatike, tattooing dhe piercing. Nuk është një mundësi e infeksionit në sallon gozhdë gjatë manikyr apo pedikyr.

Transmetimit Kontakt realizohet nëpërmjet kontaktit seksual dhe në shtëpi me sendet e përbashkëta të higjienës personale. Virus është futur në trup nëpërmjet microdamages lëkurës dhe mukozave.

Transmetimit vertikal realizohet intrapartum, gjatë shtatzënisë normale placenta të virusit vazhdon, por në rast të shpërthimit të placentës mund të transferojë virus të largohen. Probabiliteti i infeksionit të fetusit rritet me zbulimin shumta për pacientët HBeAg shtatzënë me përjashtim të HBsAg.

Njerëzit kanë sensibilitet shumë të lartë të infeksionit. Kur transmetimit transfuzioni i hepatitit zhvillon në 50-90% të rasteve. Probabiliteti i sëmundjes pas infeksionit varet nga doza e marrë nga patogjen dhe në imunitetin e përgjithshëm të shtetit. Pas transferimit të sëmundjes formuar imuniteti i gjatë, ndoshta gjatë gjithë jetës.

Pjesa më e madhe ishin të sëmurë me hepatit B - një person i moshës 15-30 vjet. Në mesin e të vdekurve nga fati sëmundjeve të varurve është 80%. Personat e angazhuar në drogës injeksion kanë rrezik më të madh të kontraktimit hepatitin B. Për shkak të kontaktit të shpeshtë të drejtpërdrejtë me gjak, mjekët (kirurgët dhe operative motrat, teknikë, dentistë dhe stafit në transfuzionin e gjakut, etj) janë të përfshira edhe në grupin rrezik për viral hepatitit B.

Simptomat e hepatitit B

Periudha e inkubacionit e hepatitit B ndryshon mjaft gjerësisht, intervali nga koha e infektimit me zhvillimin e simptomeve klinike mund të shkojnë 30-180 ditë. Rate Periudha e inkubacionit të hepatitit B formë kronike shpesh është e pamundur.

Hepatiti viral akut shpesh fillon të ngjashme me hepatitin A, por ajo periudhë predzheltushnom mund të ndodhë artralgicheskogo formularin si dhe asthenovegetative të diarresë apo opsion.

Version pesimist aktual karakterizohet nga humbja e oreksit (anoreksi up), vjellje e vazhdueshme, episode të vjella i pashkak. Për të gripit-si formë kurs klinik të periudhës dozheltushnoho hepatitit B karakterizohet nga ethe dhe simptoma obscheintoksikatsionnaya sigurisht nuk ka simptoma kataral, por shpesh, kryesisht gjatë natës dhe në mëngjes, arthralgia (nyjet figurative, po nuk ndryshoi). Pas mocionit në dhimbje të përbashkët zakonisht subsides për një kohë.

Nëse gjatë kësaj periudhe shënoi arthralgia, skuqje e kombinuar me llojin e urtikaria, sëmundja do të jetë më e vështirë. Shpesh simptoma të tilla të shoqërohen me ethe. Në fazën predzheltushnom mund të ketë dobësi të rënda, të qenët i përgjumur, marramendje, gjakderdhje mishrat dhe episode të hundës gjakderdhje (sindromi hemorragjike).

Kur verdhëza është vërejtur ndjenjë më të mirë, simptomat më të përgjithshme më keq, rrit mostretje, dobësi e përgjithshme, duket lëkurë itchy, duke rritur hemorragjike (sindromi hemorragjike në gratë mund të kontribuojnë në fillimin e hershëm dhe intensitetin e menstruacioneve). Arthralgia dhe njolla zhduket në periudhën ikterik. Lëkurës dhe mukozës duhet ohryanoy hije të dendur shënuar hemorragji petechiae dhe të rrumbullakosura, urina e errët, stol bëhet më e ndritshme deri në zbardhues të plotë. Pacientët e mëlçisë rritet në përmasa, akteve të tij buzë nën harkun bregdetar, touch - dhimbshme. Në qoftë se lëkura ikterichnost intensive e mban madhësinë mëlçisë normale, ajo harbingers e natyrisht më të rëndë të infeksionit. Në gjysmën e rasteve dhe më shumë hepatomegaly shoqëruar nga një rritje në shpretkë. Që sistemin kardiovaskular: bradycardia (ose takikardi në hepatit të rëndë rrjedh), hipotension moderuar. Gjendja e përgjithshme e karakterizuar nga letargji, dobësi, marramendje, pagjumësi vërejtur. Periudha Verdhëza mund të zgjasë një muaj apo më shumë, e ndjekur nga një periudhë convalescence, simptomat zhduken pesimist i parë, e ndjekur nga një graduale simptomat regresionit ikterik dhe normalizimin e bilirubin. Kthehu në madhësi normale të mëlçisë shpesh merr disa muaj.

Nëse tendenca për të cholestasis, hepatiti mund të marrë xhoko (i plogësht) karakter. Kjo slabovyrazhennaya dehje, nivelet e ngritura në vazhdimësi të bilirubin dhe mëlçisë enzimat, aholichny feces, urina është e errët, mëlçisë rritur vazhdimisht temperaturën e trupit, është mbajtur brenda subfebrile.

Në 5-10% të rasteve të hepatitit B viral ndodh në formën kronike dhe promovon cerozë virale.

Komplikimet e hepatitit B

Ndërlikim më i rrezikshëm i hepatitit viral, e karakterizuar nga një shkallë të lartë të vdekshmërisë është dështim akute të mëlçisë (hepatarhii, komë hepatike). Në rastin e shkatërrimit masiv të hepatocytes, humbje e konsiderueshme e mëlçisë funksionalitetit të zhvilluar sindromin rënda hemorragjike, i shoqëruar nga efektet toksike të tepërta, si rezultat i substancave cytolysis në sistemin nervor qendror. Encefalopati hepatike zhvillon, duke kaluar me sukses fazat e mëposhtme.

  • Prekomy I: gjendja e pacientit përkeqësohet, rritje verdhëz dhe mostretje (të përzier, të vjella të përsëritura), manifestuar simptoma hemorragjike në pacientët kanë frymë specifik hepatike (me sheqer ëmbël). Orientimi në hapësirë ​​dhe kohë thyer, ka paqëndrueshmëri emocionale (apati dhe letargji hipervozbuzhdenie ndryshime, eufori, rritje ankthi). Të menduarit është i ngadalshëm, nuk është një përmbysja e gjumit (natën, pacientët nuk mund të fle natën, dhe të ndjehen të sleepiness papërmbajtshëm). Në këtë fazë, shënuar nga shkeljet e aftësive motorike fine (promahivanie në paltsenosovoyprobi, shtrembërim i shkrimit). Në mëlçi, pacientët mund të vëzhgojnë dhimbje, rritjen e temperaturës trupore, pulsin paqëndrueshme.
  • Prekomy II (komë kërcënuese), dëmtim progresiv të vetëdijes, ajo është ngatërruar shpesh, nuk është disorientation i plotë në hapësirë ​​dhe kohë, flashes përhershme e euforisë dhe agresivitet Smenyayutsya apati, dehje dhe sindroma hemorragjike duke përparuar. Në këtë fazë të zhvillojnë shenja të ënjtje dhe sindromi ascitic, mëlçisë bëhet më i vogël dhe i fshehur nën brinjë. Shënim lëkundjen gjobë të ekstremiteteve, të folurit. Fazat prekomy mund të zgjasë nga disa orë për 1-2 ditë. Rrit mëtejshme simptoma neurologjike (mund të përjetojnë reflekset jo normale, simptomat meningeal, dështim të frymëmarrjes nga tipi Kussmulya, Cheyne-Stokes) dhe zhvillimin koma duhur hepatik.
  • End-fazë - komë, karakterizohet me ndalimin e ndërgjegjes (mpirje, gjumë i rëndë) dhe më pas humbjes së saj të plotë. Reflekset e ruajtura fillimisht (kornesë, gëlltitjes), pacientët mund të reagojnë në veprim intensiv ngacmues (prekje të dhimbshme, të shëndoshë me zë të lartë), reflekset më tej në depresion, reagim ndaj stimujve është e humbur (koma të thellë). Vdekje e pacientëve është për shkak të zhvillimit të sëmundjeve akute kardiovaskulare.

Në të rëndë viral hepatitit B (koma rrufe), sidomos kur kombinohet me hepatit D dhe hepatit C, komë hepatike shpesh zhvillohet në fazat e hershme dhe fatal në 90% të rasteve.

Encefalopati akute hepatike nga ana e vet kontribuon në zhvillimin e sepsë infeksionit sekondar dhe kërcënon zhvillimin e sindromi i veshkave. Sindromi hemorragjike intensive mund të shkaktojë humbje të konsiderueshme të gjakut gjatë gjakderdhje të brendshme.

Kronik viral hepatitit B zhvillon në kesh.

Diagnoza e hepatitit B viral

Diagnoza është bërë nga zbulimin në gjakun e pacientëve antigjen specifik në serum dhe antitrupa për ta. PCR mund të identifikojë virusin e ADN-së që lejon për të përcaktuar një shkallë të veprimtarisë së saj.

Vendimtare në diagnozën luan zbulimin antigjenin sipërfaqësor dhe antitrupa HBsAg HbcIgM. Diagnoza serologjik është kryer duke përdorur ELISA dhe RIA.

Për të përcaktuar gjendjen funksionale të mëlçisë dinamikës sëmundjeve të bërë teste të rregullta laboratorike, kimi gjakut dhe urinës, të koagulimit, me ultratinguj të mëlçisë. Shumë indeks i rëndësishëm roli prothrombin, duke rënë me 40% dhe më poshtë tregon një pacient kritik. Sipas disa indikacione mund të kryhet biopsi mëlçisë.

Trajtimi i hepatitit B viral

Terapia e kombinuar e hepatitit B përfshijnë ushqyerit klinike (numër i caktuar dietë të butë mëlçisë 5 në variacione në varësi të fazën e sëmundjes dhe peshën), terapi baze antivirale dhe agjentët pathogenetic dhe simptomatike.

Faza akute e sëmundjes është një indikacion për trajtim spitalor. Pjesa tjetër e rekomanduar krevat, të pini shumë lëngje, duke shmangur në mënyrë rigoroze alkool.

Terapi themelor përfshin emërimin e interferonit (alfa më efektive interferon) në kombinim me ribavirin. Kursi i trajtimit dhe dozen llogaritur individualisht.

Si adjunctive terapi përdoret zgjidhje detoxification (nëse infuzion i rëndë i zgjidhjeve crystalloid është kryer, reopoliglyukinu, i emëruar nga dëshmia e steroid), do të thotë për të normalizuar asparcam bilancit-ujë kripë (ose Panangin), lactulose. Për lehtësimin spazma sistemit biliar dhe vasculature e mëlçisë - mos-kapanoneve, aminophylline. Me zhvillimin e barnave cholestasis janë treguar UDCA (ursosan, ursofalk). Në rast të komplikimeve të rënda hepatike (encefalopati) - Kujdesin Intensiv.

Prognoza e hepatitit B

Hepatiti akut viral rrallë të çojë në vdekje (vetëm në rastet e tanishme të rënda rrufe), prognoza është shumë më keq kur të lidhura sëmundje kronike të mëlçisë, ndërsa lezione të hepatitit C dhe D. Vdekjes i infektuar me hepatit B, shpesh ndodh brenda disa dekadave, si rezultat i kronicitetit dhe zhvillimi i cirozë dhe kancer të mëlçisë.

Parandalimi i hepatitit B

Parandalimi i përgjithshëm i hepatitit B mendjes komplekse të masave sanitare-epidemiologjike që synojnë reduktimin e rrezikut të infeksionit nga transfuzioni i gjakut, kontrollin e instrumenteve sterile mjekësore, hyrje në praktikë në masë e hala e disponueshme, catheters, dhe kështu me radhë. P.

Masat e veçanta të parandalimit të thotë përdorimin e gjërave veçmas personale (makina rroje, furçë të dhëmbëve), në parandalimin e lëndimit të lëkurës, seksin e sigurt, refuzim të drogës.

Personat që janë në rrezik profesional, vaksinimi treguar. Imuniteti pas vaksinimit vazhdon për rreth 15 vjet.