Viral hepatitis C.


  • Simptomat e hepatitit C
  • Komplikimet e hepatitit C
  • Diagnoza e hepatitit C
  • Trajtimi i hepatitit C
  • Prognoza e hepatitit C
  • Parandalimi i Hepatitit C

Hepatiti C - një infeksion viral i mëlçisë transmetuar transfuzyonnoho, dritë të ndryshme, shpesh subklinikisht, progres të paktën të moderuar në fazën e infeksionit primar dhe sensibilitet ndaj kronik, cerozë dhe ozlokachestvlenyyu.

Viral Hepatiti C shkaktohet nga viruse me ARN e familjes Flaviviridae. Sensibilitet të infeksionit kronik Kjo është shkaktuar nga aftësia patogjen për shpenzimet e një kohë të gjatë në trup pa shkaktuar manifestime intensive të infeksionit. Ashtu si flavivirusy tjetër, virusi i hepatitit C është në gjendje të shumohen për të formuar kvazishtammy ketë variante të ndryshme serologjike që ndërhyjnë me trup të formuar një përgjigje adekuate imunitar dhe nuk mund të zhvillojnë një vaksinë efektive.

Virus Hepatiti C nuk ka replikuar në kulturat qelizore, e cila e bën të pamundur për të studiuar në detaje stabilitetin e saj në mjedis, por ne e dimë se ajo është pak më e qëndrueshme se HIV vdes kur të ekspozuar ndaj rrezeve UV dhe mund të përballojë të ngrohjes deri në 50 ° C.


Rezervuar dhe burim i infeksionit është i sëmurë. Virusi është gjetur në plazmën e gjakut të pacientëve. Infektive si vuajnë nga akute ose kronike hepatit C, dhe personat me infeksion asimptomatike ndodh.

Mekanizmi i transmetimit të virusit të hepatitit C - parenterale transmetohet kryesisht me anë të gjakut, por nganjëherë mund të jenë të infektuar dhe në kontakt me lëngjet e tjera trupore, pështymës, urinës, spermë. Kusht i detyrueshëm për infeksion është ekspozimi i drejtpërdrejtë i sasive të mjaftueshme të virusit në gjakun e një personi të shëndetshëm.

Në shumicën e rasteve aktualisht nën infeksionit të përbashkët është përdorimi intravenoz i drogës. Përhapja e të varurve të mesme të infeksionit arrin 70-90%. Personat të cilët përdorin drogë janë më të rrezikshme në drejtim të epidemive burim viral hepatitit C.

Përveç kësaj, rreziku i marrë një infeksion rritje në pacientët që marrin kujdes mjekësor në formë të transfuzioneve të shumta të gjakut, masat kirurgjike injeksion parenteral dhe birë duke përdorur instrumentet jo-sterile reusable. Transferimi mund të kryhet në tattooing, depërtues, shkurtime gjatë manipulimit pedikyrist në stomatologji.

Në 40-50% të rasteve nuk mund të gjetur metodën e infeksionit. Në grupe mjekësore profesionale, incidenca e hepatitit C nuk e kalon mjedise të tilla popullsisë. Transmetimit nga nëna te fëmija është kryer kur gjak e nënës akumulon përqendrime të larta të virusit ose me një kombinim të HCV me virusin e mungesës së imunitetit të njeriut.

Mundësia e hepatitit C në një hit të vetme të një numri të vogël të patogjen në gjak të një person i shëndoshë është i vogël.

Transmetimi seksual i infeksionit është zbatuar rrallë në vend të parë - në pacientët me infeksion HIV shoqërues janë të prirur për ndryshim të shpeshtë të partnerëve seksualë.

Sensibilitet e natyrshme e njeriut për të HCV në një masë të madhe varet nga doza e marrë nga patogjen. Imuniteti Postinfectious kuptuar sa duhet.

Simptomat e hepatitit C

Periudha e inkubacionit e hepatitit C vargjet 2-23 javë, tymosur ndonjëherë deri në 26 javë (për shkak të një ose transferimit të tjera).

Faza akute e infeksionit në shumicën e rasteve (95%) nuk kanë manifestuar simptoma të rënda, rrjedhin në formë anicteric subklinikisht. Diagnoza më vonë serologjik i hepatitit C është i lidhur me një probabilitet të "dritares imunologjike" - periudha kur, në dritën e infeksionit ekzistues, antitrupat në patogjene që mungojnë ose titrit të pafundësisht Fig. Në 61% të rasteve të hepatitit viral është diagnostikuar përmes laboratorit 6 muaj ose më shumë pas simptomat e para klinike.

Manifestimet klinike të virusit të hepatitit C mund të manifestohet si simptomat e dobësi të përgjithshme, letargji, ul oreksin, mbushje të shpejtë. Mund të përjetojnë simptoma lokale: trishtim dhe parehati në kuadratin e sipërm të djathtë, mostretje. Ethet dhe dehje me hepatit C janë simptoma mjaft të rralla. Rritet temperatura e trupit dhe në qoftë se, nga vlerat subfebrile.

Intensiteti i manifestimit të simptomeve të caktuara shpesh varet nga përqendrimi i virusit në gjak, imunitet të përgjithshëm. Zakonisht simptomat dhe pacientët të vogla nuk e kanë tendencë ia dha kuptim.

Në analizën e gjakut në fazën akute të hepatitin C shpesh shënim ulur numërimin e qelizave të gjakut të bardhë dhe trombocitet. Në një të katërtën e rasteve ekziston një verdhëz butë afatshkurtër (sclera shpesh i kufizuar ykterychnostyu dhe manifestime biokimike).

Episodet e mëvonshme të verdhëz infeksionit kronik dhe rritja në transferase mëlçisë shoqërojë përkeqësimin.

Hepatiti C RËNDË tregohet jo më shumë se 1% të lëndëve. Kjo mund të zhvillojnë çrregullime autoimune: agranulocytosis, anemia aplastike, pezmatim nervi e nervave periferike. Në këtë kurs të ngjarë fatale në periudhën doantitelnom.

Në raste normale, hepatiti C ndodh ngadalë, pa simptoma të rënda, ndërsa vitet e mbetura nediahnostiruemym dhe shprehje janë në shkatërrim të konsiderueshëm të indeve të mëlçisë. Shumica e pacientëve të diagnostikuar së pari hepatitin C, kur Ka shenja të cirozë ose kancer të mëlçisë hepatocellular.

Komplikimet e hepatitit C

Komplikimet e hepatitit C - një cerozë dhe kancer parësor të mëlçisë (tumor kanzeroz hepatoqelizore).

Diagnoza e hepatitit C

Ndryshe nga hepatiti B, ku ndarja e mundshme e antigjenit viral, diagnoza klinike e virale hepatitit C është kryer duke përdorur metoda serologjike (kundërtrupat IgM ndaj virusit janë të përcaktuara me ELISA dhe PESHKUT) dhe nivelet e ARN virale përcaktuara nga PCR. Kjo PCR është kryer dy herë, sepse ajo është e mundshme një reagim i rremë pozitiv.

Kur zbulimin e antitrupave dhe ARN mund të thuhet për besueshmëri të mjaftueshme të diagnozës. Përcaktimi i IgG në gjak mund të tregojë praninë e një virus në trup dhe infeksionit ende kaluar.

Pacientët me hepatit C është caktuar testet biokimike e koagulimit të mëlçisë, ultratinguj të mëlçisë, dhe në disa raste të vështira diagnostike - biopsi mëlçisë.

Trajtimi i hepatitit C

Taktikat terapeutike në hepatit njëjta si për hepatitin B, fjalë magjike numër dietë 5 (yndyrna kufi, veçanërisht i fortë, në raport normal të proteinave dhe karbohidrateve), përjashtimi i produkteve që stimulojnë sekretimin e biliare dhe të mëlçisë enzimat (kripur, skuqur, ushqim të konservuar ), dietë mbushje substanca lipolytic aktive (celulozë, pektin), shumë e lëngjeve. Përjashtuar tërësisht alkool.

Terapi specifik i hepatitis viral - një interferon qëllimi në kombinim me ribavirin. Kohëzgjatja kurs terapeutik - 25 ditë (kur Stojko për antivirale kurs virus terapi variant zgjatje të mundshme për 48 ditë). Si një masë paraprake cholestasis në terapi komplekse përfshijnë urososan si dhe ilaqet kundër depresionit (si statusin psikologjik të pacientëve shpesh ndikon në efektivitetin e trajtimit) - geptral.

Efektet e terapisë antivirale varet nga cilësia e interferonit (pastërtisë), intensiteti i trajtimit (në mungesë të Kundërindikimet interferon fillojnë të marrin 6 njësi në ditë, duke e mbajtur dozen për të normalizuar veprimtarinë e transferase) dhe gjendjen e përgjithshme e pacientit.

Sipas terapi bazë mund të plotësojë detoxification oral, agjentët antispasmodic, enzime (mezim), antihistamines dhe vitamina.

Në hepatit C zgjidhjeve të rënda detoxification intravenoz të elektroliteve, glukozës, gemodez, reopoliglyukinu, nëse është e nevojshme, terapi plotësuese me prednisolon. Në rast të trajtimit të komplikacioneve është plotësuar me kryetarët e komunave përkatëse (trajtimin e cirozë të mëlçisë dhe kancerit).

Nëse është e nevojshme, të bëjë plasmapheresis.

Prognoza e hepatitit C

Me trajtim shërim të duhur përfundon 15-25% të rasteve. Më të hepatitit C bëhet kronik, duke kontribuar në zhvillimin e komplikimeve. Vdekja në hepatit C zakonisht ndodh për shkak të cirozë ose kancer të mëlçisë, shkalla e vdekshmërisë është 1-5% të rasteve.

Më pak i favorshëm prognozë të lidhur infeksionet hepatitit B dhe C.

Parandalimi i Hepatitit C

Parandalimi i përgjithshëm i hepatitit C përfshijnë një trajtim të kujdesshëm shëndetësor në institucionet shëndetësore, kontrolli i cilësisë dhe sterilitet gjakut transfused dhe të mbikëqyrjes sanitare të institucioneve që ofrojnë shërbime duke përdorur teknika traumatike (tattooing, ylli).

Ndër të tjera, është vetëdija, arsimore midis parandalimit të rinj reklamohen Individual: seksi i sigurt dhe refuzimi i drogës për procedurat mjekësore dhe të tjera traumatike në objektet e certifikuar. Në mesin e shiringave të drogës shpërndarë.