Keratitis Viral


  • Klasifikimi i keratitit viral
  • Shkaqet e keratitit viral
  • Simptomet e keratitit viral
  • Diagnoza e keratitit viral
  • Trajtimi i keratitit viral
  • Parashikimi dhe parandalimi i keratitit viral

Keratitis viral është një manifestim i infeksionit viral të përgjithshëm; shpesh prek fëmijët dhe të rinjtë. Inflamacioni në keratitit virale mund të jenë sipërfaqësore (touch vetëm epiteli dhe Stroma i sipërm) ose thellë (për të kapur të gjitha stroma e). Keratitis Viral përfshin një reduktim në transparencën e kornesë dhe ulur mprehtësi vizuale, mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i abscese necrotic corneal dhe ulcerat. 

Klasifikimi i keratitit viral

Inflamacioni i kornesë zhvillon shkon gjithnjë e më të vështira në humbjen e saj nga virusi herpes simplex (HSV) dhe herpes zoster në lidhje me filtrimin e viruseve neyrodermotropnym.


Ka disa lloje të herpes viral natyrës Keratitis: (infeksionit primar) fillor dhe postpervynnyy (aktivizimit të virusit latent). Infeksion herpetike për një periudhë të gjatë mund të jetë në gjendje inaktive, ajo është një rezervuar i epitelit conjunctival dhe qendër trigeminal.

Gjatë rrjedhës në okulisti Klinike dalluar virale pikë Keratitis, vezykuleznaya, Tree, metaherpetycheskoho, diskovidnyy dhe keratouveit diffusely.

Shkaqet e keratitit viral

Shkaku është infeksion viral Keratitis e adenovirus, infeksion herpes zoster, virusi i lisë së dhenve, fruthi, shytat. E keratitit viral mund të kontribuojë në mungesën e trajtimit në kohë të konjuktivit adenoviral.

Faktorët e keratitit viral është rritur pėrshkueshmėrisė ose shkatërrimin e integritetit të kornesë, dobësimi i imunitetit të përgjithshëm dhe lokal, stresi shpeshta emocionale, dridhura.

Herpetike Keratitis mund të provokojë një SARS dytë dhe të gripit, të cilat ndihmojnë për të reduktuar sistemin imunitar dhe aktivizimin e infeksionit latent patogjen.

Simptomet e keratitit viral

Për keratitit virale e karakterizuar nga një kurs të gjatë të sëmundjes me relapses të shpeshta; disponueshmërinë lezione flluskë, infiltrates pemë e gabuar apo formë; reduktuar ndjeshmërinë e kornesë; nevralgji trigeminal shoqërues.

Keratitis herpes primar duket akute; ndodh me skuqje në buzë, mukozës, krahët e hundës, qepallat. Kjo shënoi fotofobi, lacrimation, skuqje të syve, dhimbje, ënjtje dhe turbullt e kornesë, zhvillimin e infeksionit sekondar, limfadenopati. Në flluska autopsisë zhvillimin e erozionit dhe ulcerat.

Keratitis Poslepervichnyy herpes ndodh në fëmijët e dhenve i sëmurë më parë, dhe të rriturit kundër sfondit të imunitetit të dobët. Kusht - subakut, kohëzgjatja - 2-3 javë. Shkarkimi nga sytë - i vogël, sero-mukoze, sindromi corneal butë. Me çdo rëndim të mëvonshëm të sëmundjes virale Keratitis kohëzgjatja rritet, zhvillim plagë më të thellë kornesë dhe një ulje e madhe e vizionit.

Keratitis viral Spot ndodh pa klinikat e shprehura, të karakterizuara nga pika perde corneal. Kur vezykuleznoho Keratitis viral në kornea, nuk janë të vogla, flluska tejdukshëm që shpejt ia plas të formuar ulcerat.

Kur pemë Keratitis viral infiltrateve të vogla vërejtur në epitelin dhe Stroma përparme shtresave, vend i mbuluar me ulcerat dhe fshikëza herpetike perziera me linjat e shënuara karakteristike gri si degë pemësh, që shkojnë përgjatë sipërfaqen e nervave corneal. Pemë Keratitis rrjedh sluggishly, por me këmbëngulje, e shoqëruar zakonisht me zhvillimin e ulçerë sipërfaqe madhësia 1-1,5 mm dhe dhimbjet nevralgjike.

Metaherpetycheskoho Keratitis është e karakterizuar nga një kurs i gjatë me stroma të rëndë corneal, sindromi corneal dallueshme, inflamatore infiltrates formimin e erozionit të thellë dhe masive. Të shtohet kornea dhe bëhet me baltë gri-hije; pas procesit vizual attenuation kjo është një trazim bruto vizion penalizuar në mënyrë të konsiderueshme vrimë e mundur. Keratitis viral Metaherpetycheskoho kombinuar me Uveitis mëparshëm (iridocyclitis), edemë e retinës.

Për disk-viral keratitit arsimuar në mënyrë tipike në zonën qendrore të kornesë gri-e bardhë foci si një disk, i shoqëruar nga ënjtje të rënda dhe inflamacion të kornesë, konjuktiva dhe qepallat, rritjen e presionit intraokular, rënie corneal konsiderueshme në ndjeshmëri. Keratitis Diskovidnyy mund të zgjasë nga disa muaj në një vit, në rezultatin - errësirë ​​e thellë corneal dhe një rënie të mprehtë në mprehtësi vizuale.

Keratitis neurogjenik ndodh në lezione të degës së parë të nervore trigeminal dhe është e shoqëruar zakonisht me skuqje herpetike dhe dhimbje të forta nevralgjike përgjatë degën e tij, ndonjëherë - scleritis, pezmatim nervi optik ose paraliza e muskujve të syrit, me zhvillimin e glaukomës mesme.

Diagnoza e keratitit viral

Diagnoza e keratitit viral bazuar në studimin e simptomave dhe karakteristikat e sëmundjes, marrëdhëniet e saj të infeksionit akut viral; këto rishikim i jashtëm, vizometriya, laboratorike dhe studimet instrumentale.

Vlerësoni ajo ndihmon kushtëzojë kornea e biomicroscopy sy, mikroskopi confocal dhe endotelial, pahimetriy dhe keratometry, vendosmëri corneal ndjeshmëri. Për zbulimin e gërryerjet dhe ulcerat e kornesë është kryer flyuorestseinovaya testit instillyatsionnaya.

Zbulimi dhe identifikimi i agjentit dëshirore e keratitit viral kryer duke përdorur rezultatet e kulturës, PCR shpifjeve konjuktiva dhe kornea. Titulli antitrupat virusospetsyfichni në serum të gjakut është përcaktuar nga ELISA. Keratitis Viral ndryshon nga llojet e tjera të keratitit, dhe fungale keratitit bakteriale.

Trajtimi i keratitit viral

Trajtimi i keratitit viral është bërë kompleks; Terapia për qëllim zhdukjen e infeksionit viral, stimulimin e imunitetit lokale dhe të përgjithshme, potencialin rigjeneruese të kornesë.

Në kuadër të trajtimit shkakësore të virale Keratitis përshkruara antiviralëve instalimit (interferon, acyklovir, deoxyribonuclease) dhe nxitësit interferon (Poludan, pirogenal), hedhjen tebrofenovoy, bonafortovoy oksalinovoyu dhe ointments. Në keratitit rëndë virale treguar gjithashtu administrim oral e dozave të mëdha të barnave antivirale (Acyclovir). Për të korrigjuar nga gjendja imunologjike Levamisol përdorura, timalin, injeksione nonspecific intramuskular të gama globulin.

Në mënyrë për të parandaluar infeksionin e mesme në keratitit virale mund të caktohet zgjidhje në nivel lokal antiseptik (natriumi sulfatsil), vaj antibacterial (tetraciklina ose erytromitsynovu).

Në rrjedhën e trajtimit të virale Keratitis duke përdorur anestezi (novokaina, analginum), antihistamines (suprastin, diphenhydramine), NSAIDs (phenylbutazone, indometacin), frenuesit proteolizisin enzimë (contrical, hordoks) mydryatyky (atropine, Tsyklomedu), antioksidantë (vitaminë E, emoksypin ), vitamina (A, C, PP, grupi B).

Kur ulcerat herpes kryejë krioapplikatsiyu, koagulimit lazer për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut dhe kornesë trofik - diatermi, rrymat e dinamike, electrophoresis medicinale, nxitjen e lazer rigjenerim helium-neoni. Kortikosteroidet për keratitit viral mund të përdoret vetëm në doza shumë të vogla, si bie në epithelialization plotë të kornesë, në fazën e regresionit të sëmundjes.

Në mungesë të rezultateve të trajtimit mjekësor keratitit virale dhe kornesë progresion ulçerë kirurgjisë së treguar: në format sipërfaqësore - scraping epitelin e prekur, me forma të thella - Përmes shtresave apo keratoplasty, e ndjekur nga rehabilitimin dhe trajtimin parandalues.

Me acarimin e shpeshta Keratitis viral (ophthalmoherpes) kërkon vaksinimit vaksinë antiherpetic.

Parashikimi dhe parandalimi i keratitit viral

Keratitis Deep viral ndodh me ulcerat e kornea, duke çuar në postet intensive kornea trazim reduktuar në mënyrë dramatike mprehtësi vizuale.

Parandalimi i keratitit virale kërkon parandalimin e infeksionit primar dhe përsëritjen e sëmundjeve infektive nëpërmjet vaksinimit, "trajtim të sinjalit." Ju duhet të kini kujdes microtraumas stresin corneal, faktorë të hipotermi të mirë që kontribuojnë në përkeqësimin "Dremlyuschyh" infeksion.