Lisë së dhenve


  • Karakteristikat e patogjen
  • Patogjeneza e lisë së dhenve
  • Simptomat e dhenve
  • Komplikimet e lisë së dhenve
  • Diagnoza e lisë së dhenve
  • Trajtimi i lisë së dhenve
  • Prognoza e lisë së dhenve
  • Parandalimi i lisë së dhenve

Lia e dhenve - një sëmundje akute infektive e etiologji virale që është e karakterizuar nga pamja e një flluskë karakteristike nxituar në sfond të sindromit të përgjithshëm dehje.

Karakteristikat e patogjen

Lia e dhenve është një virus familje Varicella Zoster herpesvirus, toni është - herpes virus njerëzor tip 3. Ky virus ADN-së ishte i qëndrueshëm në mjedis, është në gjendje të përsëris vetëm në njerëzit. Inactivation i virusit ndodh shpejt kur ekspozohet ndaj diellit, rrezatim ultravjollcë, duke ngrohje, tharje.


Rezervuar dhe burim i lisë së dhenve janë njerëz të sëmurë gjatë 10 ditëve të periudhës së fundit inkubacionit dhe të pestë e shtatë skuqjen e periudhës ditë.

Lia e dhenve është transmetuar nga pikat mekanizëm ajrore. Duke pasur parasysh rezistencën e dobët të transferimit të virusit apo ujit jolikuide. Shpërndarja e virusit gjobë aerosol, i zgjedhur kollë pacientët, teshtij, flasin, ndoshta ajo larg brenda dhomës, ka gjasa drift me rrymat e ajrit në dhomë ngjitur. Ekziston mundësia e transmetimit transplacental.

Njerëzit me sensibilitet të lartë të infeksionit pas transferimit të lisë së dhenve mbahen imunitet të zënë gjatë gjithë jetës. Fëmijët muajt e parë të jetës mbrojtur nga infeksioni me antitrupat marrë nga nëna.

Dhenve shpesh fëmijët e këqia të parashkollor dhe moshës së shkollës fillore të pranishëm grupe të fëmijëve të organizuar. Procedura 70-90% e popullsisë vuan nga li e dhenve në moshën 15 vjeçare. Incidenca në qytetet e më shumë se 2 herë më të larta sesa në zonat rurale. Pik Incidenca e dhenve llogariten për vjeshtë dhe dimër.

Patogjeneza e lisë së dhenve

Atrium eshte membrane mukozës i traktit respirator. Virus është futur dhe akumulon në qelizat e epitelit, që shtrihet më tej në nyjet limfatike regjionale dhe pastaj në qarkullim të përgjithshëm. Qarkullimi i virusit nga qarkullimit të gjakut duke shkaktuar efektet e dehjes. Virus zoster lisë së dhenve ka një prirje për mbulimin e indeve epiteliale. Virus përsëritje në qelinë epiteliale kontribuon në shkatërrimin e saj, vendi i qelizave të vdekur mbeten zgavër të mbushur me exudate (lëngun-inflamator) - fshikëza formuar. Pas hapjes fshikëzat shpërthehen ngjyrë kafe. Pas ndarjes së kores nën atë kthehet formuar përsëri veshje e guaskës. Me skuqje të dhenve mund të formohet si lëkurës dhe mukozës, fshikëza e cila shpejt përparuar të erozionit.

Lia e dhenve në njerëzit me një sistem të dobësuar imunitar ndodh në të rënda, kontribuon në zhvillimin e komplikimeve, infeksion sekondar, përkeqësimi i sëmundjeve kronike.

Në shtatzënisë, mundësia e transmetimit nga nëna tek dhenve fetusit është në 14 javët e para dhe u rrit 0,4% në 1% deri në 20 javë, pas të cilës rreziku i infeksionit të fetusit është praktikisht nuk ekzistojnë. Si masa efektive parandaluese për gratë shtatzëna që vuajnë nga li e dhenve, përshkruajnë imunoglobulinat specifike që ndihmojnë të zvogëlojë gjasat e transmetimit për fëmijën në minimum. Më shumë i rrezikshëm Lia e dhenve, zhvilluar një javë para lindjes dhe pas lindjes në muajin e ardhshëm.

Imuniteti rezistente gjatë gjithë jetës e mbron trupin nga ri-infeksionit, por reduktimi kuptimplotë i pronave imune të të rriturve organizëm vuajtur nga dhenve në fëmijëri, mund të merrni atë përsëri.

Nuk është një fenomen i fshehur transportuesit virus lisë së dhenve zoster akumuluar në qelizat dhe qendër në gjendje për të aktivizuar, duke shkaktuar herpes. Mekanizmat e aktivizimit viral në transportuesit të tilla nuk është e mjaftueshme qartë.

Simptomat e dhenve

Periudha e inkubacionit i lisë së dhenve varion nga 1-3 javë. Fëmijët fenomene PARALAJMRUESE i butë apo jo vërejtur si një e tërë - për të lehta me një përkeqësim të lehtë të gjendjes së përgjithshme. Të rriturit kanë tendencë të jetë i lisë së dhenve më të rënda me simptoma të rënda dehje (ethe, dhimbje koke, dhimbje të trupit), ethe, vjellje ndonjëherë shënuar dhe të vjella.

Rash në fëmijët mund të ndodhë papritur në mungesë sfond të ndonjë simptome të përgjithshme. Në të rriturit gjatë puçrra shpesh fillon më vonë, me shfaqjen e skuqje të lëkurës ethe elemente mund të vazhdojnë për disa kohë.

Rash me dhenve është në natyrën bulleznoho dermatit. Shpërthimet janë sende të veçanta që shfaqen në çdo pjesë të trupit dhe të shpërndara pa ndonjë apo modelet. Elementet e skuqjes janë fillimisht njolla të kuqe, duke përparuar në papules, dhe pastaj - madje edhe në fshikëza të vogla unilocular me lëng të qartë bie me mprehtë. Fshikëza Revealed formuar një kore. Për tipike lisë së dhenve ekzistencën e njëkohshme e elementëve në faza të ndryshme të zhvillimit dhe shfaqjen e ri (podsypanie).

Rash me dhenve shkakton kruarje intensive, kur krehje të mundshme formimin fshikëz infeksion të pustules. Të pustules në shërimin mund të lënë pas një mbresë (gropë). Fshikëza painfektuar Rubtsov largohen, pasi ndarja e crusts duket epitelin shëndetshme të re.

Në qelbëzim i ndotur elemente kusht të përbashkët zakonisht përkeqësohet, rritjet e dehjes.

Rash në të rriturit është zakonisht më të bollshme, dhe në shumicën e rasteve me pustules fshikëza formuar.

Rash shtrihet pothuajse gjithë sipërfaqen e trupit përveç shuplaka dhe shputa, kryesisht lokalizuyuchys në kokës, fytyrë, qafë të. Podsypaniya (paraqitja e elementeve të reja) mund protYazhenyy në 3-8 ditëve (të rriturit, zakonisht të shoqëruara nga valët e reja lihoradochnymy). Dehje vjen me podsypaniy përfundimit.

I nxituar mund të shfaqen në mukozës së gojës, organet gjenitale, nganjëherë - e konjuktivën. Elementet Tifoja progresit mucous në erozioni dhe ulcerat.

Në të rriturit, njolla mund të shoqërohet me limfadenopati, nyjet limfatike Fëmijët nuk janë tipike.

Në rrjedhën tipike, të dallojë format fshihet e lisë së dhenve që ndodhin nuk ka shenja të intoksikimit dhe skuqje të lëkurës të rrallë rastit, dhe format e rënda, e ndryshme në bulleznuyu, hemorragjike dhe gangrenizuar.

Forma bulous karakterizohet nga lezione në formën e flluska mëdha ngadaltë, duke lënë pas hapjes defektet ulcera gjatë-shërimit. Kjo formë është karakteristikë e njerëzve me sëmundje të rënda kronike. Forma hemorragjike shoqëruar nga diatez hemorragjike, të lëkurës dhe mukozës karakterizuar nga hemoragji të vogla mund të origjinën gjakderdhje nga hunda. Kanë fshikëza ngjyrë kafe për shkak të përmbajtjes hemorragjike. Në njerëzit me trup dobësuar dhenve mund të ndodhë në formë të gangrenizuar: fshikëza rritje të shpejtë me përmbajtje hemorragjike zbuloi formimin e crusts necrotic të zeza, i rrethuar nga një rim lëkurës përflakur.

Komplikimet e lisë së dhenve

Në shumicën e rasteve për lisë së dhenve beninje, komplikime të re jo më shumë se 5% të pacientëve. Midis tyre janë të dominuara nga sëmundje të shkaktuara nga infeksioni sekondar, abscese, cellulitis, në raste të rënda - sepsë. Rrezikshme, të vështirë për të komplikimeve terapi janë virus (vetryanochnoho) pneumoni. Në disa raste, dhenve mund të shkaktoj Keratitis, encefalit, miokardit, nefrit, artrit, hepatitit. Nga komplikimet priren sëmundje të rënda në të rriturit, sidomos kur lidhet sëmundjeve kronike dhe dobësuar sistemin imunitar. Fëmijët ndërlikim vërejtur në raste të jashtëzakonshme.

Diagnoza e lisë së dhenve

Diagnoza e lisë së dhenve në praktikën klinike është e bazuar në karakteristike foto klinike.

Gjakut komplet me dhenve jospecifik anormale përshpejtimin ESR mund të jetë i kufizuar ose të sinjalizojë sëmundje inflamatore me një intensitet proporcional me simptomat totale dehjes.

Hulumtimi virologjik përfshin identifikimin virionet në elektromikroskopiy vezikular silvering fluide me ngjyrë. Diagnoza serologjik është vlera retrospektive dhe është bërë duke përdorur CFT, hit në sera dyshe.

Trajtimi i lisë së dhenve

Dhenve trajtohen si pacientët e jashtëm, me përjashtim të rënda tregon intensive obscheintoksikatsionnymy.

Terapi shkakor të zhvillohen, ku formimi i pustules mbështeten në terapi me antibiotikë shkurtër kurs në doza të mesme.

Personat me mangësi imune mund të caktohet për të barnave antivirale: aciklovir, vidarabin, leykynferon (gjeneratës interferon i ri). Administrimi i hershëm i interferonit kontribuon për një infeksion aktual të lehta dhe të shkurtër dhe gjithashtu ul rrezikun e komplikimeve.

Trajtimi i dhenve përfshijnë masat për kujdesin e lëkurës për të parandaluar komplikimet septike vezikulave lubrifikuar zgjidhje antisepticheskimy: zgjidhje 1% e shkëlqyer e gjelbër, e koncentruar - Permanganat kalium ("të gjelbërta të shkëlqyer", "mangan"). Ulcerat e mukozës përpunuara peroksid hidrogjeni 3% zgjidhje ose hollimit etakridina kripë e acidit laktik. Kruarje intensive e lezioneve më të lehtë, lubricating glicerinë lëkurës ose fshihen me uthull holluar, alkoolit.

Si një agjent patogjen përshkruajnë antihistamines.

Gratë shtatzëna dhe pacientët me ngarkuar rëndë imunoglobulinë specifik protivovetryanochnyy.

Prognoza e lisë së dhenve

Moti i favorshëm, sëmundja përfundon në shërim. Fshikëza zhduken pa gjurmë, pustules mund të lënë plagët variolar. Prognozë domethënës përkeqësim në pacientët me imunitetit, sëmundje të rënda sistematike.

Parandalimi i lisë së dhenve

Parandalimi i lisë së dhenve është për të parandaluar infeksionin skidding në grupe të organizuar i fëmijëve, të cilat në rast të zbulimit të prodhuara masa karantinë. Pacientët ishin të izoluar në 9 ditë pas paraqitjes së lezioneve që kanë pasur kontakt me fëmijë të sëmurë razobschayutsya për 21 ditë. Nëse kontakti ditë me pacientin specifikuar, fëmija nuk është i lejuar në grupin e fëmijëve 11-21 ditë pas ekspozimit. Fëmijët e kontaktit nuk vuajti më parë lisë së dhenve, me imunitet të kompromituar si një masë parandaluese e parashikuar imunoglobulina protivovetryanochnyy.