Qiellëz ndarë me dysh


  • Karakteristikat e strukturës dhe zhvillimit të qiellit
  • Goja manifestime ujku
  • Trajtimi ujku gojë
  • Parimet e trajtimit të pacientëve me shije ndarë me dysh
  • Korrigjimi nga ujku uranoplastiky gojë

Shije dysh - një gjë e shëmtuar kongjenitale, e cila është një përçarje e indeve të vështirë dhe të buta të gojës, ku është lidhja ndërmjet dëmtimit të dhëmbëve me gojë dhe hundës. Defekt është formuar si rezultat i proceseve të kockave nofulla e sipërme të një kafkë të çuditshme të fytyrës Vonesat srastanyyu - këpucëve. Me 0,1 Wolf Pastya botëror% e të porsalindurve të lindur.

Kur gojë ujku qiellëz përçarje mund të jenë: të plotë - me një të çarë në qiellzën e fortë dhe të butë dhe jo të plotë - një vrimë në qiell. Goja Disponueshmëria ujku është e kombinuar shpesh me një gjuhë të ndarë - mbin përsëri i qiellëz e butë në të lidhjes shkelje mesor, proceset anësore Palatine dhe mur ndarës hundës. Shije dysh është një nga defektet më të zakonshme të lindjes.

Formimi i qiellëz ndarë me dysh për shkak të gjenetik, kur punojnë me gjenomit njerëzor të dhëna shkencëtarëve britanikë në 1991 zbuloi gjenin përgjegjës për zhvillimin ujku gojë - një gjen të modifikuar TBX22, të vendosura në kromozomin X. Faktorët që çojnë në ndryshime në nivelin e gjeneve dhe promovon defekt qëellzore janë efektet teratogjenik në fetus. Deri më sot gjurmuar në mënyrë të qartë marrëdhëniet në mes të formimit të ndarë me dysh cik dhe gojë ujku në fëmijë dhe pasion grua shtatzënë të alkoolit, duhanit dhe drogës. Rreziku i maxilla inferiore në rritje trashje të nënës dhe mungesa e acidit folik në dietën e saj. Gjithashtu kontribuar zhvillimit ujku nofullat problemet mjedisore zona strehim shtatzënë, shtyhet toksicitetin e saj dhe infeksione akute, plagosje mendore ose mekanike.


Në tre muajt e parë të frytit të më të prekshëm dhe të ndjeshëm ndaj ndikimit të dëmshëm të faktorëve të ndryshëm në këtë periudhë është formimi i organeve Maksilofaciale.

Karakteristikat e strukturës dhe zhvillimit të qiellit

Lart qielli - kjo pengesë anatomike që ndan dëmtimit të dhëmbëve me gojë dhe hundës. Sky evolucionar në zhvillimin e organizmave të përshtatura për jetën në tokë. Ajo është e formuar nga dy pjesë: qiellzën e fortë dhe të butë.

Qielli të ngurta është në frontin e gojës dhe formoi bazat e proceseve qëellzore kockave të nofullës së sipërme dhe pllaka horizontale të eshtrave Palatine.

Pas saj janë qiellëz e butë, e cila përbëhet nga aponeurosis muskujve dhe gjëndra. Muskujt e qiellëz e butë sigurojnë të ndryshojë pozicionin e saj në shprehjen e tingujve dhe vakt. Falë indet e ushqimit të butë qiellza dhe gllabërim të ujit nuk i hyjnë në hundë dhe nasopharynx. Në qendër të buzë e pasme është gjuha qiellëz e butë.

Formimi i nofullës së sipërme e formuar nga dy kockat e ndërfutur në mes, duke filluar nga java e 8 e embryogenesis. Para së sipërfaqes embrionale brendshme e nofullës është formuar proceset Palatine që gradualisht zrostayuchys njëri-tjetrin dhe të septumeve hundës, formojnë shije të vështirë.

Glitch gjenetik gjatë sistemit bookmarks Maksilofaciale të çojë në zhvillimin e defekteve - cik ndarë me dysh dhe shije. Njohin praninë e gojës ujku vetëm të jetë e mundur në fazat e mëvonshme të shtatzënisë ultratinguj fetusit.

Fëmijët me dysh cik ndarë me dysh dhe shije të dhimbshëm, v. Për të. Ata thithur ajrit nuk është ngrohur dhe nuk humidified që të çojnë në inflamacion të rrugëve të frymëmarrjes dhe të veshit të brendshëm. Në këto pacientë, shënoi ndryshimet në maxillo-faciale skelet, zuboschelepnoho aparat dëgjimi seri. Qiellëz ndarë me dysh dhe cik e sipërme mund të ndodhë në mënyrë të izoluar apo të kombinuara së bashku dhe çrregullime të tjera nofulla.

Goja manifestime ujku

Vështirësitë në fëmijët me shije dysh fillon që në lindje, v. Të. Gjatë aspiratës lindjes së lëngut amniotik në rrugët e frymëmarrjes. Frymarrja ujku porsalindur Pastya vështirë, gjiri i pamundur, cila është arsyeja pse ka një hendek në peshë dhe zhvillimin e fëmijës. Ushqyer fëmijën tuaj për punën e kryer nga lugë të veçanta, të veshur me shishe.

Prania e qiellëz ndarë me dysh prish funksionimin normal të traktet e sipërme të frymëmarrjes dhe të tretjes, zhvillimin e të folurit dhe dëgjimit, dhe mund të shkaktojë një rënie të vetëvlerësimit të fëmijës.

Fëmijët me shije ndarë me dysh, ndryshuar atë për shkak të shkeljes së formimin e saktë të tingujve. Çrregullimet e gjuhës janë të shprehura në pengesë të folurit (dyslalyy) dhe huhnyavosti hapur.

Defekt të lirë për të sjellë qiellin shkelën nëpër hundë thithur ajër dhe e goditi në hundë e ushqimit dhe lëngjeve. Lëngun e çarë nëpër qiell mund të bien në tubat Eustachian dhe sinuseve që promovon këtyre pacientëve otitis media dhe sinuzitit.

Në gojën e pranisë ujku e deformimit të dukshëm dhe okluzion të dhëmbëve që prishin ushqim përtypet.

Trajtimi ujku gojë

Defekte lindjes sot e qiellit hequr me sukses nëpërmjet kirurgjisë, gjatë të cilit restauruar integritetin e kurrizit alveolar, buza e sipërme dhe është bërë prej qiellit plastike sipërme.

Për trajtim të suksesshëm ujku gojë kërkon përpjekje të përbashkëta e shumë disiplinave mjekësore, pediatri, kirurgji Maksilofaciale, nofullës, terapi, terapi të folurit, otolaringolog, neurologjisë. Para kirurgji plastike në qiell për foshnjat e caktuara duke përdorur obturatorov veçantë lehtësojnë gjiri dhe të ushqyerit.

Performanca e qiellëz plastike në fëmijërinë e hershme është e vështirë për shkak të përmasave të vogla të gojës, kështu që ndoshta vetëm i veloplastiky - qepur shije të butë të rekomanduar nga 8 muaj të moshës.

Parimet e trajtimit të pacientëve me shije ndarë me dysh

Kirurgji për të korrigjuar defektet kongjenitale Maksilofaciale mbahen zakonisht në faza. Numri i ndërhyrjeve mund të ndryshojnë 2-3 në 5-7 apo më shumë.

Mosha e korrigjimin gojën ujku përcaktuar nga ekspertët, duke vëzhguar fëmijën në lindje, sipas indikacioneve të veçanta, por jo para se 3-6 muaj (zakonisht në një datë të mëvonshme). Fundi i trajtimit, duke përfshirë periudhën e rimëkëmbjes, duhet të përfundojë deri në moshën 6-7 vjeçare.

Mosha nga 3 në 7 vitet e favorshme për të operacioneve të tjera kozmetike për të përmirësuar pamjen e fëmijës në mënyrë që të përfundojë rehabilitimin pas ai mund të ndjekë shkollën e mesme, si zhvillimin mendor dhe intelektual të fëmijëve me ujku Pastya nuk ndryshojnë nga ato të fëmijëve të shëndetshëm. Pas korrigjimin shije defekt dhe kompletimit të një kurs të plotë të rehabilitimit të fëmijëve të tërhequr nga llogaria e aftësisë së kufizuar.

Trajtimi i defekteve Maksilofaciale të përfshirë klinikë profilizuar, i cili ka gjithçka që ju nevojitet specialistë: një pediatër dhe mikropediatr, kirurg, ortodont, mësues, terapist fjalim, psikolog dhe punëtor social. Mjekësia moderne plastike projektuar për të jo vetëm të ndihmojë fëmijën tuaj të heqin qafe e defektit të jashtëm, por edhe të kapërcyer pasojat e traumave nga ndjenja e inferioritetit për përshtatjen e mëtejshme të plotë shoqëror.

Korrigjimi nga ujku uranoplastiky gojë

Detyra e restaurimit strukturën e saktë anatomike e shije të butë dhe të vështirë, dhe seksionet e mesme faring i uranoplastiky vendos. Version uranoplastiky klasik në gojë ujku, problemi vendimtar dhënave është metodë e operimit Limberg. Uranoplastika nga Limberg sot është metoda kryesore e trajtimit të lindura qiellëz defekt. Kur kombinohet shije çarë me dysh cik dhe mbajtur heyloplastyka - operacion korrigjim mbi buzën e sipërme.

Para uranoplastiky kryer operacione të planifikimit individual zgjedhur materiale plastike për të eliminuar defekt shije çarë. Metodat moderne uranoplastiky dhe kualifikimet kirurge plastike të siguruar rimëkëmbjen e plotë të strukturës anatomike të qiellit në 92-98% të pacientëve.

Korrigjim radikal i defekteve të qiellëz e butë dhe të mendjes grup kompleks të problemeve vendim: rimëkëmbjes vazhdimësisë anatomically saktë të secilës shtresë e shije të butë dhe të vështirë dhe madhësia; eliminimi i attachment i çoroditur muskujt qiellëz-faringut, anatomically saktë komponimet e tyre; Dëmi përjashtimi nervore, duke siguruar uljen e këtyre muskujve gjatë operacionit; Performanca në mënyrë të vazhdueshme konsolidimit të restaurohen strukturat anatomike, formën dhe funksionin e qiellit.

Radikal uranoplastiku preferueshme për të kryer për fëmijët e moshës 3-6 vjet. Në moshën 3-5 operojnë pacientët me dysh qiellza jo logjik; nga 5 në 6 vjet - skvoznymy rasschelinamy vetme dhe bilateral. Marrja uranoplastiky radikal nuk rekomandohet në foshnjat, pasi kjo mund të shkaktojë një vonesë të nofullës së sipërme. Uranoplastiky Performance mënyrë të butë të jetë e mundur deri sa fëmija është 2 vjeç.

Në periudhën para operacionit është e rekomanduar për fëmijët e veshur "lundrues" tapë, nxitjen e të ushqyerit normale, marrë frymë, duke u bërë gjuhë e saktë. Sigyruese hiqet 2 javë para uranoplastiky.

Kujdes postoperative përfshin përputhjen me regjim shtrati për 2-3 ditë, që marrin ushqime pureed vetëm, alkaline plentiful pije. Vëmendje e kujdesshme i kushtohet kujdes me gojë para dhe pas ngrënies të bëra gojës lotim me një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium. Disa herë në ditë është i rekomanduar balona Supercharged. Me 14-ditë duhet një grup të veçantë të ushtrimeve dhe gishtin masazh shije të butë.

Për të parandaluar postoperative infeksionit emëruar antibiotikë për 5-7 ditë për lehtësim të dhimbjes - qetësues, ju lutem. Në vështrimin pas uranoplastiky mbetjet mbresë postoperative. Shkarkimi nga spitali për të kryer 21-28 ditë pas operacionit.

Në të ardhmen, pacientët presin një punë të gjatë dhe të përpiktë për të rivendosur të plotë mbylljen qiellëz-faringut dhe qiellin e mobilitetit me ndihmën e trajtimeve të terapisë fizike.