Misri ujë


  • Shkaqet e blisters të ujit
  • Manifestimi i blisters ujit
  • Trajtimi i blisters ujit
  • Parandalimi i blisters ujit

Mekanizmi i "hidropizi" është i lidhur me fërkime, të cilat çojnë në një ndryshim në shtresën sipërfaqësore të lëkurës ndodhet më poshtë Lidhur shtresa. Në shumicën e rasteve, ndryshimet fillestare të lëkurës që ndodhin nën ndikimin e fërkimit të mbeten të pazbuluara. Një ndikim më tej rezultati përfundimtar në lëkurë e shtresës sipërfaqësore të lëkurës dhe formimin e dëmtimit të dhëmbëve, të cilat të mbushura gradualisht me lëngun ekstracelular. Pra, në zonën e ekspozuar e fërkimit duket misri ujit.

Shkaqet e blisters të ujit

Faktori kryesor që shkakton formimin e ujit kallo - është fërkime. Kështu, kur veshur këpucë shumë të ngushta, të pakëndshme ose të shtrënguar fërkim ardhur nën ngushta zonat vete takim të lëkurës të këmbës. Shfaqja e "hidropizi" në këtë mënyrë promovon këmbët djersitje apo praninë e një vrimë në një çorap. Misri e ujit mund të formohet në trup dhe në qoftë se disa lëkurë vazhdimisht fërkon kundër veshje shumë të ngushtë. Me përdorim të zgjatur të një mjeti (për shembull, kur skopuvannya rrethore punë toka, pastrimin e perime, tenisi) dhe furçë lëkurën mund të formojnë misri ujit. Arsimimi si drithërat më të zakonshme në njerëz me lëkurë delikate dhe të ndjeshme, djersitje.


Manifestimi i blisters ujit

Në periudhën fillestare në vendin e skuqje të fërkimit, ënjtje të vogël dhe hidhërim. Pastaj ka një flluskë në lëkurë të mbushur me lëng transparent - misri ujë. Në këtë fazë, misri ujit mund të japë dhimbje të konsiderueshme prekjen më të vogël të fshikëzës shkakton stres muret e saj dhe dhimbje në rritje. Në çdo lëndim mekanike (goditje, compression, dhe fërkim kështu që vazhduan. N.) The flluskë pushim dhe ai përmban lëng fillon të rrjedhë. Nëse ka mure të çojë e fshikëzës, lëkura është plagë e kuqe e qanin.

Pas pushimit blisters ujit mund të ndodhin infeksion. Rreziku i gjetjes Staph ose strep infeksion shumë më tepër në qoftë se misri u hap me mur ndarje. Shenjat e infeksionit përfshijnë: skuqje që shkon përtej të këmbëve, dhimbje të forta pa ndikim mekanike, turbullt e ujit është në calluses lëngshme, drithërat praninë rreth crusts shkarkimit të verdhë nga blisters e qelb, ethe.

Trajtimi i blisters ujit

Në shumicën e rasteve, trajtimi kallo ujit mund të mbajë të tyre. Blisters e vogla zakonisht nuk bën asnjë efektet e këqia dhe mos zbulojë veten e tyre. Pra, ata thjesht të mbulojë patches, e cila i mbron ato nga dëmtimi. Nëse misri ujë i madh, kjo shkakton siklet të konsiderueshme dhe i mbushur me këputje. Kjo "hidropizi" birë më mirë. Koha më e favorshme për birë konsiderohet dita e parë e fillimit të një flluskë në lëkurë.

Ylli blisters ujit duhet të kryejë respektimin e detyrueshëm të rregullave të caktuara për të shmangur të bjerë në infeksion misri. Së pari, është e nevojshme për të dezinfektoj birë. Për ta bërë këtë, lyhet me misër jodit ujë ose bojë të gjelbër. Së dyti, birë mund të jetë vetëm një gjilpërë sterile. Ju mund të marrë një pin ose qepje gjilpërë të zakonshëm. Për të bëj shterp ajo duhet të marrë në alkool ose mbi zjarr ndezur.

Birë anën për të bërë një blisters ujit, prezanton gjilpërë pothuajse paralel me sipërfaqe të lëkurës. Në asnjë rast nuk mund të hyj misri pingul në sipërfaqen e saj, si këtë fund traumatike gjilpërë e misrit. Për të rrjedhjes së lëngjeve nga uji blisters ishte gjithmonë më mirë për të bërë disa punctures. Gjëja kryesore është të mos teproj dhe për të mbajtur murin e fshikëzës. Ata janë si një mbulesë natyror fashë të vendosura brenda callosities ujë lëkurën e tenderit dhe për të mbrojtur atë nga dëmtimi dhe infeksionit.

Pas punctures bërë misër ujit butësisht presion leckë garzë në mënyrë që ai erdhi me të gjitha të lëngshme ekzistues. Nëse me kalimin e kohës misri përsëri e mbushur me përmbajtje duhet të përsëritet birë. Për parandalimin e infeksionit pas dështimit për të imponuar një misër të ujit përmban një krem ​​antibiotik. Pastaj të ngushtë misri patches mbrojtëse që duhet të ndryshohet të paktën 2 herë në ditë dhe të marrë fotografitë gjatë natës.

Nëse një blisters autopsisë ujit ndodhur spontanisht dhe ndarja e murit formuar nga plagë duhet të pastrohen dhe të dezinfektohen, aplikoni krem ​​antibiotik dhe të mbuluar me një bllok garzë me suva misri. Kjo e fundit do të mbrojë grurin nga ndotja e ujit dhe lëndimit, duke krijuar kushte të favorshme për shërimin e saj.

Nëse një infeksion misri ujit në nevojë për autopsi me heqjen e mureve, si në një këpucë me majë të mbyllura kushteve të favorshme për zhvillimin e infeksionit dhe qelbëzim. Prandaj, infeksion duhet të kërkojë ndihmë nga kirurg. Me të gjitha rregullave ai do pa mikrobe seksion dhe përpunimin primar të blisters infektuar ujit, aplikoni një fashë për të siguruar kullimit e plagës dhe të emërojë trajtim lokal antibacterial.

Parandalimi i blisters ujit

Parandalimin e formimit të "vodyanok" - është, mbi të gjitha, për të mbrojtur lëkurën nga fërkimi. Ilaç më të mirë për pamjen e tyre në duart e një punë në doreza mbrojtëse. Për të mbrojtur këmbët nga ata, ju duhet me kujdes të përputhen me zgjedhjen e këpucë. Ajo duhet të jetë i afërt dhe të rehatshme në montim e parë. Për sportet më të mirë për të blerë këpucë të veçanta dhe veshje të dizajnuara posaçërisht për sportin e zgjedhur.

Këpucë të mbyllura gjithmonë duhet të vesh një goditje. Dhe sock akrilik mbron këmbën më të mirë të fërkimit se sa temat. Fakti se pambuku është i përafërt pas nja dy lan. Ajo nuk zhduket djersën dhe ende laget me këmbët që rrit fërkime. Për ngarkesë të zgjeruara (ecje të vazhdueshme, drejtimin, duke kërcyer, gara lojra) është më e mirë për të veshin dy çorape: akrilik dhe fije mbi të.

Lëkurës me lagështi më të ekspozuar fërkim calluses për të formuar ujë. Pra, para se të marrë thikën për pastrimin e perime duhet të jetë tërësisht i fshiu duart e tij. Kur është fjala për këpucë, duhet tërësisht prosushyv dhe për të luftuar këmbët djersitje. Aktualisht, ka një zgjidhje të madhe të krem ​​të ndryshme dhe spreyev reduktimin djersë në këmbët e tij. Për këtë qëllim ju mund të përdorni talk rregullt, spërkatje atyre thembra dhe hapësirat ndërmjet.