Hydrocele


  • Shkaqet e edemë testicular
  • Simptomet e edemë testicular
  • Diagnoza e testis Hydrocele
  • Diagnoza diferenciale e testis Hydrocele
  • Trajtimi testis Hydrocele

Koqe hidropizi (hydrocele, Hydrocele) - një sëmundje në të cilën lëngu i lëngshëm grumbullohet midis parietal dhe fletët e organeve të brendshme të vet (të brendshme) testiseve membrana, duke çuar në një rritje në gjysmën scrotum përkatëse. Vëllimi Nakaplyvayuscheysya e lëng zakonisht shkon 20-200 ml dhe rrallë rritur në 1-3 litra. Sëmundja prek të dy fëmijët dhe të rriturit. Fëmijët zakonisht diagnostikuar testis kongjenitale hydrocephalus në të rriturit - të fituara.

Shkaqet e edemë testicular

Testiseve lindura hydrocephalus


  • Testikulat e Bashkuara lindura hydrocephalus

Në periudhën para lindjes së koqe zbret përmes kanalit inguinale në scrotum. Megjithatë, ajo zbret në scrotum dhe pjesë e peritoneum (peritoneum vaginal processus). Pas koqe zbriti, hapësira ndërmjet peritoneum dhe procesin e saj vaginale mbuluar me bar. Nëse jo, të lëngshme që është prodhuar në bark, merr në scrotum dhe mbledh atë. Testiseve lindura hydrocephalus në zhvillim në këtë rast quhet çift.

  • Nesoobschayuscheysya testis Hydrocele

Qelizat e procesit të organeve të brendshme fletë vaginal i peritoneum janë në gjendje të kushtojnë veten likuid. Nëse hendeku midis peritoneum dhe proceset e saj vaginale shumë i madh dhe lëngun ndërton si rezultat i procesit të prodhimit të qelizave vaginale, testikujt lindura hydrocephalus quajtur nesoobschayuscheysya.

Hapësira ndërmjet peritoneum dhe proceset vaginale hapur më shumë se 80% të djemte posalindura. Në shumicën e fëmijëve, ky hendek rritet me deri në gjashtë vjet. Sipas prinyatymy në kanonet moderne të urologji në zbulimin testiseve edemë në djemve nën 18 muaj e trajtimit nuk është kryer. Kjo është për shkak të faktit se Hydrocele mund të zhduken spontanisht pas overgrowing lumen të shtojcë dhe resorption peritoneal fluide.

Testikulat e fituara hydrocephalus

Hydrocephalus fituar zhvillon në çekuilibër testiseve midis prodhimit dhe thithjen e lëngjeve sekretuar nga test shell vet. Deri në shfaqjen e pabarazive që shkaktojnë plagosje, kancerit dhe sëmundjeve inflamatore të scrotum dhe shkelje rrjedhjen e limfatike nga scrotum.

Simptomet e edemë testicular

Hydrocephalus akute zbuluar një rritje në dhimbje të mprehtë testicular dhe scrotal. Shansi i hipertermia.

Edemë kronike testicular mund të rezultojë nga procesi akut ose të shkaktuara nga inflamacion kronik në testis apo epididymis. Kronike pacienti edemë testicular shqetësuar trishtim në scrotum. Pjesë e prekur e scrotum rritur në vëllim. Në lindura edemë scrotal rritet madhësi testicular dhe ul gjatë ditës pas gjumit. Nëse e keni blerë edemë permasa testicular scrotum gjatë ditës nuk ndryshon.

Shkon kronike testikulave Hydrocele gjata pa dhimbje dhe çrregullime urinare. Fluid shpesh akumulon gradualisht, edhe pse akumulimit ndoshta papritur. Madhësia e scrotum zakonisht rritet pak. Në disa raste është e mundur një rritje të konsiderueshme (deri në madhësinë e një topi futbolli). Testiseve Rënda edemë mund të komplikojë raportit seksual dhe akt urinim seksuale çon në kequshqyerjes së scrotum dhe spermatogenesis dëmtuar.

Arsimi i vendosur i prekshëm i përkulshëm, i dendur, flyuktuiruet është formuar si një dardhë, drejtuar bazën poshtë. Në mënyrë tipike, pjesa e sipërme e kanalit inguinale arsim të kufizuar, por në disa raste lëngu hyn kanalit inguinale. Kjo ënjtje merr formën e një hourglass. Prekje të lëkurës zakonisht pa dhimbje scrotal nuk është ndryshuar, merret lehtësisht në dele. Prekje e testise në edemë të rëndë është e vështirë apo e pamundur. Kur shuma të vogla të koqe lëngshme dukshëm ënjtje në pjesën e poshtme.

Kur formimi Transillumination Flip plotësisht i shkolluar. Ray negativ simptomë sugjeron tumoreve testicular, piotsele, hematotsele ose e shënuar predha trashje vezë. Arsyeja është trauma hematotsele, gjakderdhje diatez ose dështuar Hydrocele birë. Akumulim i qelb (piotsele) mund të bëhet e komplikime purulent epididymitis ose orchitis.

Diagnoza e testis Hydrocele

Diagnoza është propozuar në bazë të urolog fizike ekzaminimin, rezultatet Transillumination dhe ultrazërit. Gjatë vëllimit ultrazërit përcaktuar të lëngshme është matur testis shtetëror dhe epididymis.

Diagnoza diferenciale e testis Hydrocele

Testis Hydrocele duhet të dallohet nga varicocele, ijë ose inguinale-hernie moshonochnoy, epididimoorhyt, tumoreve testicular, cysts dhe tumoret e palcës sperme. Vpravimyh hernie inguinale, ndryshe nga Hydrocele testicular mund të ushtrojë në zgavrën e barkut. Kur tumoreve testicular i vendosur të dendur, të krijimit shpesh kodrinore, nuk ka luhatje. Kur Transillumination ray simptomë negative. Metoda më e informative në diagnozën diferenciale e edemës testicular është një ultratinguj.

Trajtimi testis Hydrocele

Trajtimi i fituar testes hydrocephalus është trajtimi i sëmundjes themelore. Pacienti është i rekomanduar dhe përshkruar veshur suspenzoriya paqes. Kaloni birë për të hequr fluide dhe të hyjë zgavër agjentët e sclerosing Hydrocele. Sepse sëmundja shpesh recurs, trajtimi kryesor është operacioni edemë. Ka disa metoda të trajtimit kirurgjik (nga WINKELMANN, Zotit dhe Bergman). Trajtimi kirurgjik i testiseve të lindura hydrocephalus nuk shfaqen te fëmijët nën moshën 1-1,5 vjet.