Cerozë i mesëm i vrerit


  • Shkaqet e cirozë të mesëm tëmth
  • Simptomet e cirozë të mesëm tëmth
  • Diagnoza e cirozë të mesëm tëmth
  • Trajtimi i cirozë të mesëm tëmth
  • Parashikimi dhe parandalimi i cirozë të mesëm tëmth

Në hepatology dhe Gastroenterologji fillor dhe të mesëm cerozë në tëmth është 5-10% cerozë medium i etiologies ndryshme. Burrat i sëmurë cerozë i mesëm i vrerit dy herë më shpesh sesa femrat. Zakonisht sëmundja zhvillohet në njerëzit e moshës 25-50 vjet; nganjëherë ndodh në fëmijët, kryesisht në kombinim me kolit ulcerative. Cerozë i mesëm i vrerit gjithashtu mund të kombinohet me ileitis, thyroiditis, tipit I diabetit.

Shkaqet e cirozë të mesëm tëmth

Zhvillimi i cerozë në tëmth mesme të shkaktuar nga shkelje të zgjatur të pjesshëm ose të plotë të rrjedhjes së biliare nga të mëlçisë për shkak të pengimit të choledochus (kanal i përbashkët biliare) ose një nga degët e saj të mëdha.


Shkaqet e drejtpërdrejta pengim në të rritur shpesh choledochal vepruar ngurtësisë postoperative ose gurë në kanalet biliare, shoqëruar kolangitit. Kështu, Patogjeneza biliar i mesëm cerozë është i lidhur ngushtë me cholelithiasis, cholelithiasis dhe operacionet në traktin biliar (zakonisht cholecystectomy). Ndonjëherë formimin e biliare kufizimeve të gypit të sjellë kurs të gjatë të pancreatitis kronike.

Pacientët me kancer të pankreasit ose kanalet biliare zakonisht nuk mbijetojnë për cerozë e mesëm tëmth. Megjithatë, në disa raste, zhvillimi i ngadaltë i kancerit pankreatik kokë, duodenale papilla ose biliare kanalet e mëdha mund të ngrit pengim mekanike të qumështit extrahepatic biliare. Nga shkaqet e rralla të kesh mesme biliar gjithashtu përfshijnë tumoreve beninje dhe kist choledochal.

Cerozë i mesëm i vrerit te fëmijët zhvillohet kryesisht në sfondin e atresia lindura të traktit biliar apo fibrozë cistike.

Cholestasis Extrahepatic shkaktuar gjatë një nga arsyet e përshkruara më lart, të çon në formimin tsentrolobulyarnoyi, dhe më tej, dhe nekrozë periportal, përhapja dhe zgjerimi i kanalet biliare dhe kanalet interlobular biliare. Zhvilluar më tej fenomen kolangitit pa mikrobe ose bakterial dhe periholanhita që çojnë në zgjerimin progresiv të traktet portalit shkak të ënjtje dhe fibrozë e tyre.

Kanalet biliare me intrahepatic dëmtuar akumulon në fushat e nekroza periportal, duke formuar një të ashtuquajtur vrer "liqen", i rrethuar qelizat ksantomnymy të pasura me kolesterol. Si me çdo dëmtim të parenchyma mëlçisë, rigjenerim duke filluar nga hepatocytes shoqëruar zhvillimin melkouzelkovoho të kesh të mëlçisë. Varësisht nga shkalla e pengim kesh mesme tëmth mund të zhvillohet në kohë nga 3-12 muaj deri 5 vjet.

Simptomet e cirozë të mesëm tëmth

Simptomat e para të sëmundjes mbizotëron patologjinë primare që shkaktuar pengim kanalet biliare. Zhvillimi i mëtejshëm i sëmundjes të ngjashme me cerozë primar tëmth.

Me cirozë vrerit efektet dytësore më të theksuara të verdhëzës dhe kruarje të gjithë. Me rritje të re të shfaqjes së verdhëzës dhe urinës zbardhur errëta feces. Të përzier tregohet shpesh, subfebrile, ethe episodik, dhimbje në bark të drejtë, kolangiti korrente të lidhura ose dhimbje barku tëmth. Tipik humbje progresive peshe dhe lodhje, steatorrhea, splenomegaly dhe hepatomegaly.

Bashkimi me portalin e hipertensionit dhe mëlçisë dështim vërejtur në fazën e vonë të kesh mesme tëmth. Komplikimet cerozë i mesëm i zemëruar mund të zhvillojë absces të mëlçisë është dhe pyleflebyt.

Diagnoza e cirozë të mesëm tëmth

Në njohjen e kesh mesme tëmth është e rëndësishme të marrin në konsideratë shenjat klinike dhe laboratorike të tëmth vnepechenochnoy pengim trakt, një histori (disponueshmërinë GSD, operacionet në traktin biliar, kolangiti), veçantitë e periudhës së hershme të sëmundjes.

Në ekzaminim, pacienti me cirozë të mesëm tëmth duket lëkurën tipike zhovtyanychnist, kruarje e lëkurës, xanthelasma dhe xanthoma. Prekje e barkut zbulon hepatomegaly, splenomegaly, butësi mëlçisë. Në mostrat e biokimike të gjakut zbuluar rritje të kolesterolit, bilirubin, transaminazave, phosphatase alkaline. Në 40-50% të pacientëve rritur nivelin? -globulins Dhe IGM. Këto numërimin e gjakut karakterizuar nga anemi, leukocytosis, eritrociteve përshpejtuar normë sedimentation; urinalysis - errësirë ​​intensive e urinës, prania e pigmente biliare proteinuria.

Si rezultat i ultrazërit barkut (ultratinguj të mëlçisë dhe traktit biliar) është përcaktuar hepatosplenomegaly, shkaku pengimin e kanalet biliare (guri, ngushtim, tumor, dhe kështu me radhë. F.). Së fundi, në gjendje të kuptoj shkakun e pengesave gjatë perkutan cholangiography chrespechenochnoy cholangiopancreatography reaksionar apo.

Nëse keni nevojë për konfirmim zhvilluar cerozë e mesme biliar e mëlçisë biopsi tregon.

Në fazat e mëvonshme për shenja të portalit hipertensionit mund të duhet një hetim endoskopik e traktit gastrointestinal, Esophagoscopy, gastroscopy, sigmoidoscopy.

Trajtimi i cirozë të mesëm tëmth

Objektivi primar në cirozë të mesëm tëmth është decompression e tëmth traktit dhe normalizimit rrjedhjes së biliare. Taktikat kirurgjikale mund të përfshijnë choledochotomy, holedohostomiya, nxjerrjen e gur dhe biliare choledochal kanalet (në t. H. Në RHPH) kufizimet endoskopike bouginage e kanalet biliare, Endoscopic choledochitis stenting, tullumbace zgjerim i kanalet biliare, kullimi i jashtëm i kanalet biliare. Restaurimi i të qenët i qartë i plumbit traktit biliar për përmirësim të dukshëm të pacientëve dhe në rritje jetëgjatësia, madje edhe kur nisi cerozë.

Në disa pengim pafund të traktit biliar për parandalimin e infeksionit apo rikthim antibiotikët kolangiti A. Gjithashtu me cirozë treguar hepatoprotectors mesme tëmth pritjes, vitamina B dhe vitamina antioxidant (A, C, E), selen. Për të reduktuar kruhet gjitha antihistamines përdorura, qetësues.

Në fazat e mëvonshme të mesme tëmth transplant të mëlçisë cerozë është treguar.

Parashikimi dhe parandalimi i cirozë të mesëm tëmth

Në rast se pengimi i traktit biliar është dështimi për të eliminuar sëmundja përparon. Komplikimet e fund-fazë cirozë të mesëm tëmth mund të jenë esophageal, stomak apo zorrëve gjakderdhje, trombozë të venë portal, ascites, karcinoma hepatoqelizore, infeksion intercurrent.

Jeta me cirozë të mesëm tëmth është kryesisht për shkaqet e përcaktuara bllokim nga kanalet biliare dhe aftësinë për të trajtuar ato. Pas transplantimit të mëlçisë nuk është i përjashtuar përsëritjen ngushtim dhe zhvillimin e kesh.

Parandalimi i cirozë të mesëm tëmth kërkon diagnoza e hershme dhe eliminimin e sëmundjeve, duke çuar në pengimin e traktit extrahepatic tëmth.