Njësitë dhe cysts tiroide


 • Fazat e nodules tiroide
 • Simptomet e nodules tiroide
 • Komplikimet të cysts dhe nodules tiroide
 • Diagnoza e nodules tiroide
 • Trajtimi i cysts dhe nodules tiroide
 • Prognoza e nodules tiroide
 • Parandalimi i nodules tiroide

Nodules tiroide - formimi i tiroides fokale ndonjë kapsulë madhësi përcaktohen me prekje ose duke përdorur hulumtimin vizualizuyuchyh.

Cysts tiroide - formimi me gunga tiroide i një zgavër të mbushur me përmbajtje të lëngshme.

Njësitë dhe cysts tiroide mund të veshin natyrën gjatë asimptomatike, duke rritur në madhësi duke shkaktuar sindromin compression "strukturat e afërt të qafës, mosfunksionim të gjëndrës tiroide, astma, ngjirurit e zërit të zërit, shkelje të aktit të gëlltitjes, fyt ashpër, dhimbje. Ndërlikim më të rrezikshme të cysts - inflamacion dhe qelbëzim, njësive - degjenerim malinje.


10% e botës kanë formimin ndryshme qendrore e gjëndrës tiroide.

Në gjëndrës tiroide mund të zhvillojnë forma të ndryshme morfologjike të formimit me gunga, me shumicën prej tyre është beninje (colloid goiter me gunga, adenoma, kist tiroide).

Nyje është çrregullime më të zakonshme tiroide, 4-8 herë më shpesh në gratë. Frekuenca dhe shuma që dalin në nyjet gjëndër tiroide rritet me moshën. Shkaqet e nyjet në gjëndrën tiroide janë predispozitë gjenetike për zhvillimin e tyre, mangësi jodit në ushqim dhe ujë, efektet toksike mbi llaqe hekuri dhe ngjyra, tretës, benzinë, fenolet, plumbi, rrezatimi jonizues, dhe terapi rrezatimi.

Njësitë në gjëndrën tiroide mund të jetë i vetëm (të vetmuar) dhe të shumëfishta; autonom toksik (t. e produkuyuchymybeta hormone të tepërta) ose të qetë, jo-toksike.

Ka dy nodules beninje dhe malinje tiroide.

Cysts janë nga 3 në 5% të gjitha formacionet tiroide.

Gjëndër tiroide macroscopically përbëhet nga psevdodolek formuar follicles (fshikëza acini) dhe të rrethuar nga një rrjet kapilar. Brenda follicles tiroide rreshtuan nga qelizat dhe e mbushur me proteina - Colloid përmbajnë protohormony tiroide. Shkelja përmbajtja rrjedhje gjëndër të çon në akumulimin e lëngjeve të tepërta dhe për të rritur madhësinë e saj, pra formimin e cysts të gjëndrës tiroide.

Cysts tiroide mund të formojë si një rezultat mikrokrovovylyvy, kequshqyerja apo kanceri hyperplasia folikulare. Zakonisht cysts tiroide nuk ndikojnë funksionin e saj; mosfunksionim ndodh gjatë zhvillimit të cysts në krahasim me sëmundjet e tjera tiroide. Gjatë cysts kryesisht dashamirës, ​​shumë e rrallë kist tiroide malinje zakonisht arrin një madhësi të madhe.

Klinikisht, cysts tiroide sillen ndryshe: ndonjëherë atje për vite me rradhë pa dinamik negative, nganjëherë rritet shpejt në madhësi apo zhduken spontanisht.

Fazat e nodules tiroide

Proceset e nodules tiroide ndryshme faza vijues, si të përcaktuara me shkallën e tyre të echogenicity të ultrazërit:

 • izoehohennye njësi homogjene. Dendësia e nyjeve brendshme përmbajtjes korrespondon me indet përreth e gjëndrës tiroide. Në hapin inehohennosti shënuar rritjen e qarkullimit dhe zgjerimin e rrjetit të enëve të gjakut që rrethojnë nyjen.
 • izoehohennye nyje heterogjen:
 1. me modifikime të vogla inde
 2. me ndryshimet e shënuara në inde
 3. me inclusions hypoechoic (shumë degjenerim cistike)

Izoehohennye nyjet heterogjene janë formuar si sosje dhe shkatërrimin e qelizave tiroide dhe follicles.

 • hypo- ose anehohennymi nyje. Ajo karakterizohet nga shkatërrimi i plotë i faqes indeve, duke plotësuar zgavrën me qelizat fluide dhe të dëmtuara, duke çuar në formimin e cysts të gjëndrës tiroide.
 • fazë cysts përmbajtja resorption tiroide;
 • Faza e dhëmbëza cysts të gjëndrës tiroide.

Procesi i konvertimin tiroide phasic nodules i gjatë; shpejtësia e saj varet nga madhësia e faqes, sistemit imunitar, kompensues i shtetit dhe mekanizmave adaptive dhe gjëndrës tiroide dhe trupit në tërësi. Për të shpejtuar procesin e dhëmbëza cysts tiroide ndonjëherë përdorë sklerotyzatsiyi saj.

Simptomet e nodules tiroide

Njësitë dhe cysts tiroide zhvilluar simptomat kohë të gjatë, pa shkaktuar asnjë ndjenjat subjektive në pacientët. Ata janë zakonisht pa dhimbje dhe të vogla, nuk shkaktojnë presion ose siklet në qafë. Nyjet e vogla dhe cysts tiroide shpesh janë gjetur gjatë ekzaminimit rutinë ose provim mbi sëmundje të tjera. I prekshëm ata janë të definuara si të qetë, formimin plotnoelasticheskoy qendror, lehtë detektueshme nën lëkurë. Krahasuar me të tjera të indeve nyjet tiroide është logjike normale.

Arsyeja për vetë-trajtimin e pacientit në një endokrinolog është zakonisht një kohë kur nyja bëhet e dukshme me sy dhe shtrembëron qafën. Në këtë kohë madhësia e nyjave ose tiroide cysts janë më shumë se 3 cm në diametër dhe mund të trajtohen konservative.

Si madhësia e strukturave të arsimit nyje dhe anatomike compression pranë qafës shfaqet ankesat tipike: një ndjenjë e "gunga" dhe fyt gërvisht, gëlltitjes funksion çrregullim dhe frymëmarrje, ngjirurit e zërit ose humbje e zërit, dhimbje në qafë. Cysts tiroide mund të mbledhë enët e mëdha të gjakut. Në formacionet malinje gunga rritur nyjet limfatike të qafës së mitrës.

Komponentët e vetë-toksik, si rezultat i hyperactivity tij kryesor në zhvillimin e hyperthyroidism dhe simptomat e saj: takikardi, palpitations ndjenjat, Flushes nxehtë në trup, agjitacion, paqëndrueshmëri emocionale, exophthalmos.

Single (të vetmuar) nyje, të vendosura në mes të indeve normale tiroide, më i dyshimtë për tumore malinje se një nga nyje të shumta, më shumë të punësuarit manifestimit të goiter përhapur me gunga. Nyjet malinje të ndryshme të rritjes të shpejtë, me një cilësi të fortë, shpesh e shoqëruar nga një rritje në nyjet limfatike të qafës së mitrës. Megjithatë, në fazat e hershme të nyjeve pastërtisë njohin nga pamja e tyre është shumë e vështirë.

Komplikimet të cysts dhe nodules tiroide

Cysts tiroide mund të përjetojnë inflamacion dhe qelbëzim. Kështu ka një dhimbje të mprehtë në qafë, ethe të lartë, simptomat e dehjes, inflamacion rritur dhe nyjet limfatike regjionale.

Njësitë dhe cysts tiroide të mëdha mund të bëjnë presion mbi organet e afërt dhe orendive të qafës.

Formacioni me gunga tiroide mund të degjenerojë në tumoret malinje.

Diagnoza e nodules tiroide

Kur përcaktimin e prekje nyje e formimit gjëndër tiroide më pas bëhet diagnoza diferenciale e saj.

Ultratinguj konfirmuar prania e arsimit tiroide përcaktohet nga madhësia e tij dhe strukturës (goiter, adenoma, kist tiroide, dhe kështu me radhë. F.).

Për të përcaktuar Cyto-morfologjike strukturën nyje (beninje ose malinje) biopsi gjobë-gjilpërë është kryer. Gjatë studimit, përbërja celular i nyjeve është marrë me një gjilpërë dhe shiringë dhe dërguar në studimin Cyto-histologjike.

Me metodën shpuese gjithashtu mund të merrni përmbajtjen e kist e gjëndrës tiroide. Në mënyrë tipike, përmbajtja e kist (Kursi i mirë apo i keq) hemorrahycheskoe, kuqalashe-kafe në ngjyrë dhe përmban elemente të gjakut të vjetra dhe të dëmtuara celulare të gjëndrës tiroide. Cysts lindura tiroide përmbajnë të qartë të lëngshme pak të verdhë. Nëse keni tiroide abscesi birë në marrjen pleh organik.

Me gjobë-gjilpërë aspirimi biopsi e cysts tiroide jo vetëm që mund të marrë materiale për studimin dhe identifikojnë shenjat e keqdashje ose zgavrën suppurating e arsimit, por edhe një aspiratë të plotë të lëngjeve të akumuluar dhe të hyjë agjentët sclerosing. Rreth gjysma e cysts tiroide pas zbrazjes spadayutsya dhe të pushojë të rritet përmbajtjen.

Për të vlerësuar mosfunksionim tiroide shpenzojnë përcaktojnë nivelin e hormoneve tiroide (TSH, T4, T3).

Kur scintigraphy - scan tiroide duke përdorur Izotopet radioaktive të jodit I-123, I-131 ose technetium Tc-99 të përcaktuar natyrën e faqes, veprimtarinë e saj hormonal, gjendjen e indeve tiroide.

Për akumulimin e kapaciteteve të jodit radioaktiv dhe edukimit përreth indeve nyjet janë të ndarë në:

 • "Ngrohtë" - komponentëve që thithin të njëjtën sasi e radioiodine si vneuzlovaya kancerit të indeve (njësi funksionale);
 • "Hot" - nyje të grumbulluar radioiodine më shumë se përreth indeve tiroide (njësi autonome) pandryshuara;
 • "Ftohtë" - nyjet nuk e grumbulluar jod radioaktiv; substancë diagnostike është e shpërndarë në indet e pamodifikuar tiroide. Nga nyjet "e ftohtë" përfshijnë kancerin tiroide, megjithatë, vetëm 10% e nyjeve "të ftohta" janë malinje.

Nëse sasi të konsiderueshme të nyjeve dhe cysts tiroide ose në natyrën e tyre malinje kryer tomography llogaritur.

Kur simptomat e ngjeshja e strukturave të qafës mbajnë laryngoscopy (për një rishikim të litarët vokale dhe laring) dhe bronchoscopy (për një pasqyrë të trake).

Nga teknikat e X-ray në nyjet dhe cysts tiroide përdorura pnevmohrafa tiroide (për të sqaruar mbirjes indet përreth), angiografi (të identifikojnë shkeljet vasculature), ezofag me fluoroscopy barium dhe radiografi trake (për të përcaktuar mbirjes ose ngjeshja e tumorit).

Trajtimi i cysts dhe nodules tiroide

Njësitë dhe tiroides kist pak se 1 cm në diametër të vëzhgimit dinamik dhe pikezuar në rastin e rritjes madhësinë e tyre.

Trajtimi i cysts tiroide fillojnë zbrazjes birë e tyre. Cysts beninje tiroide pa shenja të inflamacionit në rastin e rikthim mund punktyrovat përsëri. Ndonjëherë zgavër kist pas zbrazjes sclerosant injektuar (duke përfshirë etanolit) për aderimin më të mirë të mureve. Nëse kist tiroide shpejt akumulon material në javë duke arritur madhësinë origjinale, ajo është më mirë për të hequr shpejt.

Nyjet e vogël-mesme dhe cysts tiroide që nuk janë të shoqëruara nga një duke qenë pacient shkelje trajtohen konservative, duke përdorur të njëjtat mjete farmaceutike që përdoren për trajtimin e përhapur shkakton strumë nontoxic: droga hormoneve tiroide dhe jod.

Procesi i trajtimit me hormone tiroide kontrollohet studimin e TSH (çdo 3-4 javë) dhe me ultratinguj e gjëndrës tiroide (1 në çdo 3 muaj).

Mjekimi droga yodvmisnymy kryej me ultratinguj dhe gjak praninë e antitrupave ndaj indeve tiroide (pas 1 muaji. Pas fillimit të terapisë). Antitrupat e nevojshme për të përjashtuar thyroiditis autoimune kërkimore, ndonjëherë zhvillohet në një nyje dhe obostryayuschehosya gjatë trajtimit me jod. Në përcaktimin e nivelit të antitrupave të larta titrit të jodit përmbysi.

Nëse ju keni një shenja kist tiroide e inflamacionit shpenzojnë përcaktojnë patogjen dhe ndjeshmërinë e saj ndaj antibiotikëve dhe trajtimit anti-inflamator i lidhur drogës antibacterial.

Indikacionet për heqjen kirurgjikale të cysts beninje tiroide janë madhësia e saj të mëdha, ngjeshja e qafës, përsëritje e shpejtë e akumulimit të lëngjeve pas zbrazjes birë. Shpesh prania e cysts tiroide kryer hemistrumektomiya (hemitireoidektomiya) - fshijnë grimca tiroide. Funksion tiroide pas një operacion të tillë zakonisht nuk është prekur.

Në prani të nyjeve beninje në të dy lobes e turistik gjëndër tiroide të strumectomy bilateral Nëntotali - heqje e më i gjëndrës tiroide.

Tregues absolut për heqjen kirurgjikale të arsimit nyjen është keqdashje e saj. Gjatë operacioni kryhet histopatologjike përkufizimin urgjente faqe keqdashje dhe formën e saj. Nëse konfirmohet nga prania e formimit malinje në gjëndrën tiroide ndonjëherë përdorë për heqjen e tij të plotë (strumectomy totale) së bashku me përreth dhjamor indeve limfatike dhe nyjet.

Pas strumectomy totale zhvillimin hypofunction të rëndë të gjëndrës tiroide, e cila kërkon emërimin e postoperative pacientit hormoneve marrja tiroide. Që nga heqja e gjëndrës tiroide është bërë me gjëndra parathyroid është emëruar dhe shtojcave kalcium.

Ndërlikim më e zakonshme pas një operacioni për mosfunksionim tiroide është litarët vokale.

Prognoza e nodules tiroide

Parashikimi i formacioneve tiroide me gunga të përcaktuara me formën e tyre histologjike. Në strukturën e nyjeve dhe cysts beninje tiroide kurë ndoshta i plotë. Cysts tiroide mund të përsëritet sërish.

Tumoret e keqdashje tiroide në mungesë të shqyrtimit të moderuar metastatic shërohet në 70-80% të pacientëve. Prognozë më të keq në tumore malinje që rriten organet e afërta dhe të japin metastaza të largët.

Parandalimi i nodules tiroide

Parandalimin e formimit të nyjeve dhe cysts tiroide të thotë futje e përditshme të jodit brenda moshës fiziologjik normë, sasi të mjaftueshme të vitaminave, të parandaluar diellit, ekspozimi i physioprocedures në qafë.

Pas trajtimin e cysts tiroide duhet të kontrollit të ultrazërit 1 vit. Pacientët me nyje të vogla dhe cysts tiroide duhet të regjistrohen dhe vëzhgimi dinamik i një endokrinolog.