Polyarteritis nodosa


  • Klasifikimi i Polyarteritis nodosa
  • Simptomat Polyarteritis nodosa
  • Komplikimet Polyarteritis nodosa
  • Diagnoza Polyarteritis nodosa
  • Trajtimi i Polyarteritis nodosa
  • Parashikim dhe parandalimi Polyarteritis nodosa

Nodosa Polyarteritis e lidhur me anomalitë e etiologji të panjohur. Roli i infeksioneve virale (duke përfshirë H. Hepatiti B.) Të Polyarteritis nodosa; me granatë faktorë mund të vaksinohen, duke e vënë drogës serumin diellit ose hipotermi. Në përgjigje të rritjes etiofaktory reagim hyperergic për të formuar komplekset imune që janë të fiksuara në muret e enëve të gjakut dhe të shkaktojë inflamacion atyre autoimune. Këto procese janë të shoqëruara me lirimin e endothelium dëmtuar faktorëve vaskulare rritjen e koagulimit dhe trombozë. Polyarteritis nodosa vuajnë kryesisht mashkull popullsi 30 deri 50 vjet.

Klasifikimi i Polyarteritis nodosa

Ka klasik (me simptoma të veshkave ose organeve të brendshme veshkave polynevrytycheskyy), astma, lëkurë-trombanhiiticheskiy opsione monoorhannyy dhe klinike nodosa zhvillim Polyarteritis.


Zhvillimi i gunga beninje periarteritis vërejtur në formë të lëkurës pa vistseropatiyi. Pacientët mbahen në aspektin somatike dhe sociale; ndjesë të qëndrueshme, por përkeqësimi i mundshëm i vaskulitis.

Progresion të ngadalshëm tipike e trombanhiiticheskoho opsione Polyarteritis nodosa. Kjo mund të jetë e vërejtur hipertension, pezmatim nervi periferik, çrregullimet microcirculatory në gjymtyrëve.

Nodosa korrente Polyarteritis shkaktoi anulimin ose reduktim në dozimin e barnave citotoksike, glukokortikoideve, alergji të drogës, ftohje infeksionit.

Shpejtë nodosa Progresion Polyarteritis shoqëruar me sëmundjen e veshkave dhe forme malinje e hipertensionit. Në raste të rralla sëmundje zhvillon shpejtësi rrufe, duke çuar në vdekjen e një pacienti përmes 5-12 muaj.

Klinika Polyarteritis nodosa dalluar fazën aktiv, joaktiv dhe sklerotike.

Simptomat Polyarteritis nodosa

Nëse ju keni një nyjë të lartë periarteriitis ethe undulating, snyzhayuschayasya në përgjigje të pranimit të glukokortikoideve ose aspirinë, humbje peshe deri në cachexia, dobësi, dobësi.

Për zbehje tipike të lëkurës, hije marbling rrjetë livedo pamjen, skuqje të lëkurës (eritematoze, papular, me njolla, hemorragjike, nekrotike), nodules nënlëkurës në armëve e sipërme, këmbët, kofshët.

Musculo-kyçeve manifestime të periarteriitis nyjë përfshijnë mialgji, dobësi, dhimbje, atrofi të muskujve; Polyarthralgias, artrit migratore e nyjeve të mëdha.

Sindromi i veshkave në 70-97% të pacientëve me gunga nodosa ndodh me nephropathy vaskulare: microhematuria, proteinuria, cylindruria, zhvillimin e shpejtë të dështimit të veshkave. Pasojat e mundshme të aneurysm këputje janë veglat e veshkat, infarkt të veshkave.

Sindromi kardio vaskulare pamjaftueshmëri përfshin zhvillim koronarytom kryesor për anginë dhe infarkt miokardi, miokardit, cardiosclerosis, trazirat përçueshmëri, aritmisë, insuficienca mitrale valvul. Një kardio-vaskulare tipik manifestim Polyarteritis nodosa është hipertension.

Çdo dëmtim të mushkërive të zhvilluar vaskulitis pulmonare dhe pneumoni intersticiale, manifestohet dyspnea, hemoptysis, torakalhyy, marrë frymë zhurmave dhe wheezing, infarkt pulmonar.

Lezionet në periarteriitis gastrointestinale nyjë ndodh me vjellje, diarre, dhimbje epigastrike. Në variantin e komplikuar mund të zhvillojë nekrozë pankreatik, verdhëz, ulcerat shpuar stomakut dhe 12p. ulcerat, gjakderdhje.

Përfshirja e sistemit nervor duket polyneuropathy asimetrik, atrofi muskulare, dhimbje në projektimin e trungjeve nervore, paresthesia, parezë, çrregullime trofike. Në rast të lezioneve të rënda ndoshta të konfiskimeve pash, Meningoencefaliti, epileptiform.

Visual dëmtim në periarteriitis gunga malinje shprehur retinopathy, anevrizmaticheskoho fundus vasodilatation.

Shkelja e furnizimit periferike të gjakut në gjymtyrë që shkaktojnë iskemi dhe gangrenë e gishtave. Në sistemin endokrin humbjen janë shënuar orchitis dhe epididymitis, mosfunksionim të veshkave gjëndra dhe gjëndrës tiroide.

Opsioni astmatik nodosa Polyarteritis ndodh me sulmet e astmës këmbëngulës, manifestimeve të lëkurës, ethe, arthralgia dhe dhimbje në muskul.

Manifestimet dominante të lëkurës forma trombanhiticheskoy Polyarteritis nodosa janë nodules, livedo dhe purpura hemorragjike. Për nodules nënlëkurës vend tipik përgjatë enëve të gjakut bundles gjymtyrët. Kjo simptome zhvillon kundër myalhyy, ethe, djersitje, humbje peshe.

Nodosa Polyarteritis rrjedh përmes llojit monoorhannomu, karakterizohet vistseropatiyi dhe themeluar pas ekzaminimit histologjik të biopsi ose organeve të largëta.

Komplikimet Polyarteritis nodosa

Polyarteritis nodosa komplikuar forma mund të shoqërohet me zhvillimin e shumëfishta sklerozë dhe zemrës sulmeve, aneurysms këputje, ulcerat probodenyem, gangrenë e zorrëve, uremia, pash encefalomieliti.

Diagnoza Polyarteritis nodosa

Në përgjithësi klinike urinë përcaktuar microhematuria, proteinuria dhe cylindruria; Blood - shenjat e leukocytosis neutrophilic, hipertrombotsitoz, anemi.

Ndryshime biokimike në nyjë foto gjak periarteriitis karakterizuar me rritje të fraksioneve? - Dhe? 2-globulin, acid sialik, fibrion, seromukoyda, PSA.

Për të sqaruar diagnozën e biopsi me gunga periarteriitis. Në biopsi të lëkurës-të muskujve të këmbës së barkut ose kthehet infiltrimin inflamator dhe ndryshimet nekrotike në muret e enëve të gjakut. Kur një nyjë gjak periarteriitis shpesh definohet ose HBsAg antitrupa për të.

Në ekzaminim, ndryshimet fundus janë enët anevrizmaticheskoho. UZDG stenozë renale vaskulare përcakton ato. Në plain X-ray e mushkërive shihet model rritje pulmonare dhe deformim të saj. Për diagnozën e kardiomiopatisë kryer EKG, ultratinguj e zemrës.

Ndër kriteret kryesore diagnostikuese përfshijnë nodosa renale prania Polyarteritis, sindromi barkut, koronaryta, polyneuritis, astmë me eosinophilia. Shtesë kritere (të vogla) janë mialgjia, ethe, humbje peshe. Në diagnozën e gunga nodosa kapur tre të mëdha dhe dy test të vogël.

Trajtimi i Polyarteritis nodosa

Terapia ndryshon vazhdimësinë dhe kohëzgjatjen (2-3 vjet), kompleksitetin dhe mjete individuale zgjedhje. Dhënë formë e sëmundjes kryhet nga të përbashkët rheumatologist përpjekjet, kardiolog, nephrologist, pulmonologist dhe profesionistëve të tjerë.

Gjatë herët dhe pakomplikuar nodosa Polyarteritis mund të rregullohen corticosteroid kurse terapi prednisolon Përsëriteni 2-3 herë në vit. Në mes të kurseve të përshkruajnë seri kortikosteroid pirazolonovoho (phenylbutazone) ose aspirina.

Kur nyjë periarteriitis hipertensionit komplikuar malinje apo sindromi nefrotike, prodhojnë citostatikëve immunodepressorov-qëllim (azatioprine, cyclophosphamide).

Korrigjimi i koagulimit intravaskular të diseminuar dhe hipertrombotsitoz përfshin terapi me heparin, Trental, Courant. Bio bllokuar TNF (ynflyksymab, etanerseptu, ADA), mund të agjërojnë për të reduktuar inflamacion.

Periarteriitis kronik nyjë rrjedh nga atrofi të muskujve apo pezmatim nervi, i kryer stërvitje, hidroterapi, masazh.

Metodat hemokorrektsii extracorporeal (plasmapheresis, hemosorbtion, krioaferez) të zvogëlojë peshën e reagimeve autoimune dhe viskozitetit të gjakut për shkak të largimit nga autoantibodies e gjakut e KQZ faktorë shtesë trombozë.

Parashikim dhe parandalimi Polyarteritis nodosa

Gjatë Polyarteritis nodosa negativisht në drejtim të prognozë. Ashpër lezione vaskulare sindromi (dështimi i veshkave, hipertension, çrregullime cerebrale, trombozë, komplikimet shpuar dhe t. E.) A mund të çojë në vdekje. Ndjesë dhe avancim të ndaluar Polyarteritis nodosa arritur në 50% të pacientëve.

Në detyrat parandaluese përfshijnë të dhënat e intolerancës drogës, i informuar dhe imunizimin kontrolluar, transfuzioni i gjakut, mbrojtjen nga infeksionet.